Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11081 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof.Dr. Mithat Baydur: “Bölgesel güçler inisiyatifi ele aldı”

24 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Prof.Dr. Mithat Baydur: “Bölgesel güçler inisiyatifi ele aldı”
Prof.Dr. Mithat Baydur: “Bölgesel güçler inisiyatifi ele aldı”

Prof.Dr. Mithat Baydur: “Bölgesel güçler inisiyatifi ele aldı”

Suriye’nin Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerine yönelik TSK ve koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen “Fırat Kalkanı” harekâtını değerlendiren siyaset bilimi uzmanı Prof. Dr. Mithat Baydur, “Bölgesel güç olan Türkiye, Rusya ve İran, inisiyatifi şimdiden ele aldı” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Suriye’nin Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerine yönelik TSK ve koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen “Fırat Kalkanı” harekâtı hakkında değerlendirmede bulundu. Prof.Dr. Mithat Baydur, şunları söyledi:

SONY DSC

“Türkiye’de genel siyasi düzlemde hudut güvenliğinin sağlanması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması argümanları kullanılıyorsa da aslında bu harekât ile Türkiye, Afrin-Azez ve Cerablus hattında bir Kürt koridoruna izin vermeyeceğine dair kararlılığını ortaya koyuyor.

Mesut Barzani’nin Türkiye’ye aniden gelişi, Joe Biden’in hava harekâtlarının PYD’ye zarar vereceği konusuna muhtemelen dikkat çekeceği düşünülürse, inisiyatifin önce Özgür Suriye Ordusu’na kayacağı, ardından da Suriye’nin merkezi iktidarı ile Özgür Suriye Ordusu arasında bir dengesel çözüme gidilmesi beklenebilir.

Yani bölgesel güçlerin yani Türkiye, Rusya ve İran’ın inisiyatifi şimdiden ele aldığını söyleyebiliriz.”

Prof.Dr. Mithat Baydur

1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Sarıyer Pertevniyal Okulu’nda tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladığı Lise eğitimini takiben, bir süre Orta-Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okudu.    Ancak daha sonra, Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünde tamamladı.

 Lisans öğretimi sonrası,  Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans diploması aldı. Yine Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘Küreselleşme  Ekseninde Değişen Milliyetçilik Kavramı’ teziyle Doktora derecesini elde etti.  1996 yılında Doçent, 2003 yılında Profesör ünvanı aldı.

 Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi  Avrupa Topluluğu Enstitüsünde çeşitli, Teori ve Siyaset dersleri verdi.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı sonrası, Beykent Üniversitesi’nde Bölüm Başkanlığı yaptı. Halen, Üsküdar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanıdır.  Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış 70 civarında makaleleri bulunmaktadır. ‘Siyasi Tarihimizden Kesitler’, ‘Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı’, ‘Küresel Dünyada Milliyetçilik’ , başlıca kitaplarıdır.

Evli ve iki kız çocuğu babası olan, Baydur İngilizce biliyor

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar