Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Plato Sanat’ın “Formun Gücü” Sergisi Açıldı

06 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Plato Sanat’ın “Formun Gücü” Sergisi Açıldı
Plato Sanat’ın “Formun Gücü” Sergisi Açıldı

Çağdaş Türk sanatçılarının son dönem yönelimlerini araştıran “Formun Gücü” sergisi, Plato Sanat’ta 5 Mayıs 2016’da açıldı. Soyut ve biçimsel sanat alanlarındaki güncel estetik taktikleri, teknik yöntemleri ve kavramsal yaklaşımları değerlendiren “Formun Gücü” Plato Sanat’ta 19 Haziran 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sanata ve sanatçıya destek veren etkinlikleriyle ön plana çıkan Plato Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Plato Sanat, Küratör Marcus Grafyönetiminde yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Çağdaş Türk sanatçılarının son dönem yönelimlerini araştıran üç sergiden birincisi olan “Formun Gücü” isimli serginin açılışı 5 Mayıs 2016’da gerçekleşti. Plato MYO Ayvansaray Kampusü’nde yer alan sergi, Plato Sanat’ta 19 Haziran 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ayşegül Çinici Yazıcı’nın direktörlüğünü yaptığı Plato Sanat’ın, “Formun Gücü” sergisi; sanat dünyasının durumunu tanıtıcı bir analizle yorumlayarak, günümüz sanatının önemli alanlarını eleştirel tartışmalara sevk etmeyi amaçlıyor. Sergiye eser veren değerli sanatçılar arasında; Haydar Akdağ, Refik Anadol, Günnur Özsoy, Seçkin Pirim, Nejat Satı, Gülay Semercioğlu, Kemal Seyhan, Kaan Sofuoğlu veCemal Gürsel Soyel gibi önemli isimler yer alıyor.

HAYDAR_AKDA

Formun Gücü’nün, soyutlama ve biçimciliğin güncel yollarını örneklendirmek için; resim, baskı, heykel, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden dokuz sanatçıyı bir araya getirdiğine dikkat çeken Plato Sanat Daimi Küratörü Marcus Graf, 20. yüzyılın modern avangartlarının temel hedefi olan soyut ve biçimci sanatın, batı modernizminin evrensel dili haline geldiğini açıklıyor. Kandinsky’nin temsilden uzak imgenin yaratımını gerçekleştirmesinden sonra, sanat eleştirmeni Clement Greenberg’in biçimciliği, mutlak yüceliğin sanat felsefesindeki son gerçekleşmesi olarak belirlediğini aktaran Graf, “Bu gelişme itibarıyla sanatçı, somut dünya meseleleriyle iletişim kurma, resmetme ya da gösterme çabasını bırakmıştır ve sanat da özgönderimsel, otarşik ve iç güdümlü hale gelerek gerçeklikten ve günlük yaşantı konularından geri çekilmiştir” diyor.

“Formun Gücü” sergisi soyut ve biçimsel sanat alanlarındaki güncel estetik taktikleri, teknik yöntemleri ve kavramsal yaklaşımları değerlendiriyor. Sergideki sanatçılar ise, algının sözdizimiyle ilgilenerek sanatın kendisini eleştirel olarak sorgulamasından dolayı temsilden uzak sanatın önemini açıklığa kavuşturuyorlar. “Formun Gücü” duyular için bir forum, sanata ve dünyaya yeni bir iç görü kazandırmak için net olarak bilinenin ve algılananın ötesine geçeni görmek için sanatsal bir okul anlamına geliyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar