Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11293 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PKK, Irak’ta yayılıyor…

25 Şubat 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»PKK, Irak’ta yayılıyor…
PKK, Irak’ta yayılıyor…

PKK, Irak’ta yayılıyor…

Necdet Buluz

 

Bir yandan Suriye’de IŞİD ve PYD’ ye karşı güvenliğimizi tehdit eden unsurlara karşı mücadele verirken, öte yandan terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta iyice yayılmaya başladığını görüyoruz.

PKK’nın Irak’ta militan sayısını sürekli artırdığına dikkat çekiliyor. Mahmur kampı ile yanındaki Karaçuğ Dağı’nda hendek kazarak mevzi ve kontrol noktaları oluşturmaya başladığı söylenen PKK’nın buraya gelen militanlarına eğitim alanları açtığı da belirlendi.

Konu ile ilgili gelişmelere kısaca bir göz atalım:

PKK’lı teröristler, çembere aldıkları bölgeye, Peşmerge ve yerel asayiş güçlerinin hiçbir şekilde girişine izin vermiyor. Bu yüzden zaman zaman PKK’lı teröristler ile Peşmergeler arasında gerginlik yaşanıyor. Karargaha yaklaşmak isteyenlere ateş açılıyor.

Söz konusu bölgeden çekilen görüntülerde PKK’nın mevzileri, hendekleri ve güvenlik noktaları görülüyor. Mahmur Kaymakamı Rızgar Muhammed İsmail, “PKK Mahmur Kampı’nda ve Karaçuğ Dağı’nda karargah kurdu. Örgüte militan yetiştiriyor.” dedi.

Mahmur Kaymakamı İsmail’in açıklamaları bu kadarla sınırlı değil.:

“PKK, özellikle Mahmur Kampı’nda askeri alanlar kurarak gelen militanlara eğitim vermeye başladı. Kamp içerisinde daima hazır bekleyen bir güç var. Bunlar sürekli askeri eğitime alınıyor. Kampta şimdiye kadar 8 yeni mevzi kuruldu. Kadın, çocuk ve yaşlılar dahi askeri eğitime tabi tutuluyor.” diye konuştu. Kamp nüfusunun, Mahmur ilçe merkezi nüfusunu geride bıraktığını aktaran İsmail, “Kampın nüfusu şu anda 12 bin, ilçe merkezinin ise 10 bin civarında. PKK’lılar, asayiş güçleri ve Peşmergenin, Mahmur kampına girişine izin vermiyor. Kamp tamamen askeri üsse dönüştü. PKK, bir süre sonra Mahmur kampının sınırlarını genişletip, yeni kontrol noktaları oluşturdu. Bununla da yetinmeyip daha önce kampta Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kullanılan binaya el koydu. BM yetkililerine binayı teslim etmeyi reddettiler. Militanlar daha önce Iraklı polis güçleri tarafından kullanılan karakola da el koydular. Bunun yanında iki hafta önce iki kişinin kendisini Karaçuğ Dağı’nda patlattığı haberini aldık ancak gidip bu olaya ilişkin herhangi bir soruşturma  yapamadık. PKK, girişimize izin vermedi.”

Terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki son faaliyetleri ise şöyle özetleniyor:

Kuzey Irak’ta İran ve Türkiye sınırındaki Kandil ve diğer dağlara konuşlanan PKK’lı teröristler, bölgedeki 600 köyü işgal ediyor. Örgüt, Musul’un Suriye’nin sıfır noktasındaki stratejik  Sincar ilçesini “ikinci Kandil” yapmak istiyor. Bölgedeki Ezidileri, DEAŞ saldırılarına karşı korumak bahanesiyle Sincar ilçesine yerleşen PKK’lılar, DEAŞ bölgeden temizlenmesine rağmen hala ilçeden çıkmadı. IKBY hükümeti ve Mesut Barzani’nin çağrılarına rağmen PKK, ilçedeki militanlarını çekmedi. PKK’nın Sincar Dağı’nda bir grup Ezidi’ye eğitim verdiği ve örgüte militan yetiştirdiği biliniyor. Terör örgütü PKK, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi hâkimiyetindeki İran sınırına yakın Süleymaniye ve Halepçe illerine bağlı bölgeler ile Kerkük’teki varlığını da artırma çabası içinde olduğu kaydedildi.

Bütün bunlar ne ifade ediyor, görüşlerimizi yansıtalım:

PKK’nın Kuzey Irak’ta yer edinmesi ve yayılmasına şu anda Barzani ve Peşmergeler sadece seyirci kalıyor. Barzani’nin zaman zaman PKK’lıları uyarmasını sadece şeklen yapılmış uyarılar olarak görüyoruz. Mahmur Kampı’na eğer peşmergelerin girişine bir avuç PKK’lı izin vermiyorsa o zaman Barzani ve güçleri ne işe yarıyor?

Zaten Kerkük’teki soydaşlarımıza karşı “yok etme” planını yıllardır uygulayan Barzani’nin, şimdi de PKK’lıların Kerkük!’e yerleşip, Türkmenler üzerinde baskı kurmasına sessiz kalması da ayrıca düşünülmesi gereken bir başka konudur.

Barzani ve peşmergeleri istemiş olsa, PKK’lıları bu bölgeden söküp atamaz mı?

Göz göre göre terör örgütünün bu topraklarda “ikinci Kandil” oluşturması ve PKK’lıların elinde Amerika’nın PYD’ ye verdiği silahların bulunması düşündürücü değil mi?

PKK’lıların Kuzey Irak’taki varlığına Amerika, Batı, Rusya, Irak Merkezi Hükümeti de ses çıkarmıyor. Kaldı ki, Kuzey Irak ile Suriye arasında PKK/PYD dayanışması üst seviyelere çıkmış durumda.

Türkiye’nin sürekli olarak itiraz ettiği “PYD, PKK’nın uzantısı ve terör örgütüdür” açıklamalarına Amerika’nın kulaklarını tıkaması, PYD’ ye verilen her türlü silahın PKK’lılarca da kullanılmasına ses çıkarılmaması kafalardaki soru işaretlerini de artırıyor.

Gerek Suriye’deki IŞİD ve PYD, gerekse Kuzey Irak’taki PKK varlığı bölgede kanayan yara olarak uzun süre devam edecek gibi görünüyor.

Dış güçlerin bölgedeki hesaplarının hangi noktalarda sonuçlanacağını şu anda bilemiyoruz. Görebildiğimiz, bölgede baş ağrıtan bu unsurların daha uzun süre dış güçler tarafından taşeron olarak kullanılacağıdır.

Bizim için ise PKK terör örgütü halen tehdit unsuru olarak karşımızda duruyor. PYD konusunda çözüm bulunmadığı süre içinde PKK terörünün de sona ermesini şu an için mümkün görmüyoruz. 

O nedenle bizi yönetenlerin müttefikimiz Amerika ile PYD konusundaki tutum ve davranışlarını yerinde buluyor ve doğru atılmış adım olarak değerlendiriyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar