Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11091 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Peygamberler Şehrinin Cazibe Merkezi “Karaköprü”

14 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Peygamberler Şehrinin Cazibe Merkezi “Karaköprü”
Peygamberler Şehrinin  Cazibe  Merkezi “Karaköprü”

Dernektürk Güneydoğu Temsilcisi Murat DEMİRKAN Peygamberler Şehrinin  Cazibe  Merkezi Karaköprü Belediye  Başkanı   ile  Karaköprü’nün geleceğini konuştu.

Şanlıurfa’mızın en büyük kültür sarayında çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2017 yılında hizmete girecek..

Kadınlarmızı üretkenliğe teşvik etmek için açtığımız kurslarımız devam ediyor. Kadınlarımızı kurslarımıza bekliyoruz

Tertemiz ve pırıl pırıl bir ilçede yaşamanız için ekiplerim her gün yolları ve kaldırımları ilaçlı su ile yıkıyor.

yol

Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Doğukent Mahallesinde başlatılan yol açma çalışması devam ediyor.Konutların hızla yükseldiği ve yeni yerleşim alanı olan Doğukent Mahallemizde yol sorununu çözüyoruz.

temizlik

 Belediye  Başkanı    24  saat Karaköprü’nün gelişmesi  için  çalışıyor.

karakopru3

 Özgeçmiş

Doğum Yeri ve Tarihi: 1985 – Şanlıurfa

İlk, Orta ve Lise Eğitimini Şanlıurfa merkezde tamamlayarak erken yaşta iş hayatına atılmayı uygun gördü. Bunun yanında eksik kalan eğitimini tamamlamak üzere Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Kamu yönetimi bölümünü okumaya karar verdi.

2005-2006 tarihlerinde İskenderun Ordu evinde askerliğini tamamladı.

Şanlıurfa’da bazı sivil toplum kuruluşlarında (Genç Tümsiad, Milli Türk Talebe Birliği vb.)görev aldı.

Siyasi hayatına

“2010-2011 yılları arasında AK Parti Şanlıurfa İl Gençlik Kollarında Ekonomi ve Mali İşlerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı”

“2011-2012 Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı”

“2012-2013 yıllarında Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı”

“2013-2014 yıllarında Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcılığı” görevlerinde bulundu.

2014 yılında yerel seçimlerde Karaköprü Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi.

15 Eylül 2015 yılı itibari ile Karaköprü Belediye Başkanlığı yapmaktadır.

Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

karakopru2

 Karaköprü Tarihi ve Bugünü

 Mezopotamya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Urfa, su kaynaklarının yakın olması ve ticaret yollarının üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca stratejik bir bölge olmuştur. Bölge M.Ö. 9. bin’li yıllara uzanan bu süreçte; Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Huri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans ve İslam dönemi ile Türk çağını yaşamıştır. Bu bölgede Karaköprü’nün önemli bir yeri vardır. Karaköprü’nün sınırları içinde yer alan dağlardaki mağaralardaki bazı kabartmalar beldenin tarihi aydınlatacak mahiyette olabilir. Özellikle yol güzergâhında bulunması, su ve tabiat şartları açısından Urfa’nın diğer merkezlerine göre daha ılıman olması nedeniyle tarih boyunca mesire yeri olarak kullanıldığını görmekteyiz. Pagnon ve Segal’ın Urfa ve Karaköprü’deki resmi bir şöleni simgeleyen taş kabartmadan Karaköprü’nün bu özelliği vurgulanmaya çalışılmaktadır. 4. Murat 1651 yılında Bağdat seferine giderken Karaköprü de konaklamıştır. Karaköprü’yü Şazeli şeyhi Ali Dede’ ye vakfetmiştir. Karaköprü isminin menşei hakkında kesin değerlendirmeler olmamasına rağmen ilçenin ismi burada var olan köprüye bağlanmaktadır. Karaköprü’ nün 1518-1566 Ruha Sancağına bağlı köylerden olduğunu arşiv belgelerinden anlamaktayız. Karaköprü ilçesi, Şanlıurfa şehir merkezinin kuzeyinde, il merkezine komşu olan bir ilçemizdir. Daha önce Şanlıurfa merkeze bağlı bir köy olan Karaköprü Köyü, 7 Haziran 1992 tarihinde belde, 6360 Sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi Ve Yirmialtı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 06 Aralık 2012 tarihli ve 28489 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak ilçe statüsüne kavuşmuştur. Nar bahçeleri, mesire alanları ve yerleşime açılan planlı kentleşmesiyle gelişime açık bir ilçe olan Karaköprü, nüfusu hızla artan bir yerleşim yeridir.

İlçemiz Şanlurfa sınırları içerisinde bulunan Haliliye ve Eyyübiye ile birlikte büyükşehir ilçelerinden biridir. Kuzeyinde Siverek ve Hilvan, Kuzey batısında Bozova, Doğusunda Viranşehir, Güneyinde Eyyübiye ve Haliliye İlçeleri ile çevrilidir.

            Şanlıurfa 37,8 kuzey enlem ve 38.46 doğu boylamındadır. Ceylanpınar’ın doğusunda yer alan Aşağı hümerra Köyü ile en batıdaki Halfeti Ilçesi arasında 2 derece 30 dakikalık meridyen farkı vardır. Bu da, 10 dakikalık bir saat farkı etmektedir. Şanlıurfa’nın ortalama yükseltisi 518 m.dir. Şanlıurfa doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeybatıda Adıyaman, kuzeybatıda Diyarbakır, illeri ile çevrilmiştir. Güneyde ise 1926 yılında yapılan Ankara Antlaşmasıyla çizilmiş bulunan Suriye sınırı uzanmaktadır. Şanlıurfa’nın coğrafi konumunun gösterdiği özellikler nedeniyle, Türkiye’nin uzun süre başka devletler ve ülkelerle bağlantılar etkileşimler kurabilmiş illerinden biridir. İlk ve orta çagda eski uygarlık merkezlerinden olan Mezopotamya ve Arap ülkeleri ile Avrupa arasındaki bazı yollar Şanlıurfa üzerinden geçmekteydi. Şanlıurfa ili Güneydoğu Toroslar’ın orta kısmının güney etekleri üzerindedir. İlin kuzeyinde yer alan dağlar ve yüksek tepeler genellikle güneye doğru gittikçe alçalır. Büyük ovalar güney yarısındadır. Sıra tepeler oldukça yaygın olup bunların arasında batıdan doğuya doğru sıralanan Suruç, Harran ve Viranşehir ovaları bulunmaktadır. Batıya doğru kenarları fazla uzanmış bir altıgene benzeyen Urfa’nın yüz ölçümü 18.584 km, Karaköprü İlçemizin yüz ölçümü 1.116,80 km2 ’dir. Bu, Türkiye yüz ölçümünün % 3 üne es değerdir.

Şanlıurfa kontinental (kara) iklim özelliği gösterir. Yazları çok kurak ve sıcak, kışları bol yağışlı, nispeten ılıman geçmektedir. Şanlıurfa matematik konum itibariyle Ekvatora daha yakındır. Deniz etkisinden uzak bir bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle Kontinental iklim özelliği ağır basmaktadır. Bu özellik sıcaklık ve yağış bakımından kendisini göstermektedir. İlimizde en yüksek sıcaklık 46,8 C (Temmuz); en düşük sıcaklık ise -12,4 (Şubat) olarak ölçülmüştür. Şanlıurfa’da en soğuk -12,4 C (Şubat) ölçülmüştür. Şanlıurfa’da yıllık ortalama yağış 462 mm olarak hesaplanmıştır.

Yıllık ortalama sıcaklık 18,6 C, buharlaşma 2048 mm, rüzgâr hızı 2,8 m/sn’dir. Karlı ve don olan günlerin sayısı oldukça azdır.

‘’SİZİN TALEPLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ,  SİZİN GÜZEL ORTAMLARDA SOSYAL VAKİNİZİ GEÇİRMENİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ, SİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİSİNİZ’’

Hizmet anlayışımızda en mutlak surette vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri bulunmaktadır. Bunun için gözlemlerde ve tespitlerde bulunma yoluna gidiyoruz. İşte bu yolda yaptığımız Projelerin başında da Şanlıurfa’nın en büyük Mesire Alanını İlçemize kazandırmak geliyor. Bu projenin ne kadar gerekli olduğunu gösteren en büyük bulgu ise. Vatandaşlarımızın Haftalık 3000- 4000 insan yoğunluğuna ulaşacak şekilde bu alanda vakit geçiriyor olmasıdır. 70.000 M’2’lik Alanıyla Şanlıurfa’nın en büyük Mesire ve Piknik alanı olma özelliğine sahip bu mekânda,  vatandaşlarımız aileleriyle birlikte yeşille iç içe piknik yaparken;  Yürüyüş yollarımızda Spor yapma imkânı bulabilirler. Aynı anda çocuklarımızda oyun parklarında eğlenmenin tadını çıkarıyorlar. Bununla birlikte kurumsal olarak geleneksel hale getirdiğimiz Uçurtma Şenliği etkinlikleri ve Açık Hava Konserlerimizle bu güzel ortamı daha cazip hale getirecek Sosyal Faaliyetler yürüterek. Vatandaşlarımıza hizmetin en iyisini yapmanın yollarını arıyoruz. Çünkü onları önemsiyoruz.

FARUK ÇELİK SPOR KOMPLEKSİ

‘’ Sağlıklı Nesillerin Sporla Gelişeceği İnancındayız’’

PROJE AYRINTILARI : 23.000 M’2 TOPLAM ALAN, 11.OOO M’2 LİK NİZAMİ ÇİM SAHA, 400 M KOŞU PARKURU,SOYUNMA ODALARI,DUŞ,WC, 65 ARAÇLIK OTOPARK 

İlçemizin tek profesyonel futbol takımı olan ve ilçemizi Bal liginde temsil eden,  Çitayı her gün yükselten Karaköprü Belediyesporumuzun, iç saha maçlarını yaptığı, Futbolcularımızın antrenmanlarını yapıp aynı zamanda konaklamış oldukları tesisleri de, içersinde barındıran kompleksimiz; vatandaşlarımıza da hizmet etme olanağı sunmaktadır; bu anlamda vatandaşlarımız haftanın yedi günü tesislerimizde yürüyüş, koşu ve futbol oynamak suretiyle spor yapma imkanına sahiptirler; bunun yanı sıra Karaköprü Belediyesi olarak gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik ‘’Hayat Okulu Projesi’’ kapsamında geliştirdiğimiz Spor Şöleni, Liseler Arası Futbol Turnuvası ve Futbol Yaz Okulu gibi Sportif anlamda oluşturduğumuz faaliyetler yine bu kompleks içersinde hayat bulmaktadır Amacımız: tüm vatandaşlarımızın istediği zaman spor yapma imkanına sahip oldukları bir ilçe hüviyeti oluşturmak; Çalışmalarımızı ise bu amaç doğrultusunda devam ettirmektir.

 

 

 

SOSYAL TESİS ve AQUA PARK

‘’İNSANIN SOSYAL BİR VARLIK OLDUĞUNU BİLİYORUZ BU ANLAMDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ’’

PROJE AYRINTILARI: 2 ADET TENİS KORTU, 1 ADET BASKETBOL SAHASI, YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU, 430 M’2 RESTAURANT, 170 M’2 FİTNES SALONU, 250 M’2 AÇIK KAFETERYA, ÇOCUK HAVUZU, SOYUNMA VE GİYİNME ODALARI,40 ARAÇLIK OTOPARK,

Karaköprü Belediyesi Sosyal Tesislerinde, vatandaşlarımızın Yüzmeden, Tenise, Basketboldan, Fitness’a kadar farklı aktiviteler sergileyeceği, bir merkez oluşturmanın yanı sıra, Vakitlerini daha da verimli değerlendirmeleri adına; yine ‘’Hayat Okulu Projesi’’ kapsamında Yüzme ve Tenis Kursları düzenlemenin,  bu anlamda Projeler oluşturup, vatandaşlarımıza eğitim hizmeti sunmanın düşüncesindeyiz. Bununla birlikte insanlarımızın doğal ortamda temiz hava soluyarak dinlenme imkânı bulacakları, Restaurant ve Kafeteryalarımızla eşsiz bir mekân oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Karaköprü de yaşayan her bir vatandaşımızın bir anlık boş vaktini güzel ve verimli bir şekilde değerlendirmesinin arayışı içersindeyiz bu anlamda çalışarak, hizmet etme uğraşındayız.

Kültür Merkezi

GENÇLİK MERKEZİ

‘’Gençlerimizi Geleceğimiz Olarak Gördük ve Onlara Yapılan Her Hizmeti Geleceğe Yapılan Bir Yatırım Olarak Değerlendirdik’’

İçersinde 17 m. eninde 23 m uzunluğunda Basketbol, 9 m eninde 18 m uzunluğunda Voleybol ve 5.18 m. eninde 13.40 m uzunluğunda Badminton gibi Sportif branşlarda spor yapma imkânının olduğu nizami ölçüde bir sahaya sahip olan merkezimizde, gençlerimizin boş vakitlerini daha verimli ve faydalı olacak şekilde değerlendirmelerinin amacı güdülmektedir. Bununla birlikte tesisimizde; Gençlerimize Uzman Eğitmenler refakatinde Basketbol, Voleybol, Badminton, Masa tenisi, Satranç, Resim, Bilgisayar, Halk Oyunları, Bağlama, Gitar, Matematik, Türkçe ve İngilizce gibi alanlarda eğitim alma imkanı sunulmaktadır bu bağlamda ayda ortalama 381 gencimizin faydalanma imkanı buldukları bu merkez, İlçemizin İlk Gençlik Merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Gençlerimiz adına; zamanın hem kendilerine hem de ilçeye verimli olması gerektiğine inanıyor ve bu sorumlulukla projeler üretmeye çalışıyoruz.

Tiyatro

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar