Dolar : Alış : 7.9170 / Satış : 7.9313
Euro : Alış : 9.3956 / Satış : 9.4125
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 10851 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Pamukova Paşalar Kalesini Göremeyenlere

03 Ekim 2016 - 953 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Pamukova Paşalar Kalesini Göremeyenlere
Pamukova Paşalar Kalesini  Göremeyenlere

Geyve’den Mekece’ye kadar uzanan Pamukova ve Geyve ovalarını adeta kuşbakışı gören Paşalar Kalesinin yapım tekniği ve sur duvarlarında kullanılan geç Roma dönemi mezar stelleri ile mimari parçaların devşirme malzeme olarak kullanılmış olması Bizans dönemi yapısı olduğunu göstermektedir.

Bu  Bölgenin Halk  tarafından  sevilen  sözü özü  bir  olan  İş  adamı  Ahmet Şen  Bu  gün Paşalar Kalesi ve  yöresine  inceleme  gezisi  yaptı.

Paşalar mahallesinde bulunan ve mahalle ile aynı ismi taşıyan Paşalar kalesi ( Karaceyş Kalesi ) Bizans döneminden kalma olup 1314 yılında Osman Gazi döneminde fethedilmiştir.

TARİHİ : Kalenin yapım tarihi, hakkında aydınlatıcı bir kitabe bulunmamasından net olarak bilinmemektedir. Ancak surların yapımında kullanılan taşlardan, sütun kaidelerinden, mimari tarzından ve Roma dönemine ait mezar stellerinden kalenin Bizans döneminde yapıldığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Kalenin kuzey ve güney sur duvarlarının farklı yapıda olması farklı taşların kullanılması ise Bizans döneminin ilk yıllarından yapıldığını ve sonrasında tamiratlar gördüğünü göstermektedir.

YAPISI : Kaletepe adı verilen dağın tepesinin dairesel biçimde surlarla çevrilmesi sureti ile oluşturulmuştur. Kalenin Pamukova’ya bakan güney kısmı küçük boyuttaki taşlar ve aralarında tuğla sıralarından yapılma olup, Kadıköy tarafına bakan kuzey surları ise iri kesme taşlardan oluşmaktadır. Bu iri kesme taşlar arasında yine örmeyi kolaylaştırmak için yassı tuğlalar kullanılmıştır. Kalenin içinde dönemi anlatan tuğla parçaları, çok az miktarda mimari kalıntılar, kemer ve tonozlar bulunmaktadır. Kale define avcıları tarafından büyük tahribata uğramış kalenin her yeri adeta delik deşik edilmiştir. Kale içinde yaklaşık 20 civarı define avcılarının açtığı çukur bulunmaktadır. Bu sebeple de günümüze kalenin %15-20’lik bir kısmı kalmıştır.

Balgat Escort

ULAŞIM : Pamukova’nın yaklaşık 5 km kuzey batısında yer almaktadır. Pamukova- Mekece karayolunda 2. km’de bulunan sapaktan Karapınar köyü istikametine dönülür. Karapınar köyünün içinden geçtikten sonra köy çıkışındaki Ağaççılar köyü – Paşalar köyü yol ayırımından Paşalar köyü istikametine dönülür. Yaklaşık 1 km sonra 25-30 haneli Paşalar köyüne ulaşılır. Köy kale için son durak olup buradan sonra kaleye herhangi bir yol yoktur. Bundan sonrasında köyün kuzeyinde yer alan ve oldukça dik ve sarp olan kaleye varmak için yaklaşık 1 saatlik bir tırmanış gerekir. Yolun büyük bir kısmı düz arazide kolay bir tırmanıştan ibaret olup kaleye yaklaşınca kısmen kayalık kısmen de ağaçlık alan bulunur. Genelde tehlikeden uzak güvenli bir tırmanıştır.

kal kale1 kale2

KALEDEN  GÖRÜNTÜLER

BİZ ONLARIN DERİSİNİ YÜZÜYORUZ ONLAR İSE BİZLERE TEMİZ HAVA VERMEYE DEVAM EDİYOR

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar