Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Para İade Edilecek Mi? Adını Siz Koyun!

24 Nisan 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Para İade Edilecek Mi? Adını Siz Koyun!
Para İade Edilecek Mi? Adını Siz Koyun!

Para İade Edilecek Mi? Adını Siz Koyun

Bilindiği üzere  Hendek Atatürk Parkı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından günün şartlarına göre yeniden dizayn ediliyor. Yapılacak olan dönüşümün maliyeti  13.950.00+ KDV= 16.5milyon tl olarak açıklandı.

       Neydi ne oldu?

      Bahse konu olan dönüşüm alanı içerisinde ilçemizde Adapazarı-Hendek arasında yolcu taşımacılığı yapan  bir kooperatifimiz ve onun kullandığı yaklaşık 60ile 75 m2 bir ahşap idare binası mevcut. 

    Yolcu taşıma kooperatifi bu alan içerisinde Hendek Belediyesinin mülkünde kiracı olarak oturmakta idi. Büyükşehir dönüşüme geçince burada bulunan kiracıların tahliyesi yapıldı ve şu an itibarı ile kooperatif araçları Hendek Belediyesinin tahsis ettiği Rasim paşa mahallesindeki alanda işlevini sürdürüyor.

   Gelelim işin BAM teline…

   Atatürk parkı dönüşüm ihalesini Sakarya merkezli  Elmas Yapı Müh. Ltd. Şti. şirketi aldı ve inşasına başladı. Bu süreç de Elmas yapı tarafından yolcu taşıma kooperatifi hesabına 9.000.00 ( Dokuz bin) Tl para transferi yapıldı!!!

    İşte bizde burada şeytanın avukatlığını yapalım ve konuyu biraz açalım…

   Taşıma kooperatifi buraya taşınmadan önce bugün Akbank’ın bulunduğu alanda işlevini devam ettiriyor, şu anki Atatürk parkı içerisinde yolcu taşıma kooperatifi tarafından kullanılan bahse konu olan 60-75m2 ahşap bina kamyoncular kooperatifince kullanılmaktaydı. Kamyoncular kooperatifi yeni mahalleye taşınmasının ardından eski alanın( Akbank) özel mülkiyete satılması sonrası yolcu taşıma kooperatifi Atatürk parkında kamyoncular kooperatifi tarafından kullanılan binaya geçmişlerdi ve çok komik bir bedelle (sanırım en son aylık bedeli  600 Tl civarındaydı) kiracı olarak oturmaktaydı. Bu yer değişimi sürecinde  kooperatif yönetimi Akbank alanındaki binayı kendisi yapmıştı ve dolayısıyla özel mülkiyete satılınca yıkıldı. Kooperatif yönetimi bu yer değişikliğinde mevcut binayı kullanmaya başladı. Hatta hatırladığım kadarı ile  bu binayı yıkıp yeni bina yapmak istemişler ,eski binanın da bedelini dönemin belediye başkanından ( Ali İnci) den istemişler ancak olumlu yanıt alamamışlardı.  

     Yer belediyenin bina belediyenin

    Yolcu taşıma kooperatifi de şu anda Atatürk parkında bulunan binada işlevini sürdürmüştü ta ki  dönüşüm nedeni ile Rasim paşa mahallesindeki alana gidene kadar.

   Şimdi; bir kiracı bir kamu mülkünde  aylık 600 Tl gibi günümüzdeki şartlara göre komik bir bedel karşılığında  kiracı olarak oturuyor olsun. Tahliye edilmesinin ardından  kooperatif tasını tarağını topladı ve buradan ayrıldı. Bir diğer ifade ile öküz öldü ortaklık bitti misali…

     Ancak, inşaat alanını yapan  Elmas yapı şirketince kooperatife 9.000.00 Tl ödeme yapıldı. Bu paranın da mevcut binanın yapı şirketince şantiye merkezi olarak kullanılmasına gerekçe olarak kooperatif hesabına yatırıldığı konuşuluyor. Hatta Elmas yapı şirketi ile taşıma kooperatifi arasında protokol yapılmış ve bu para bu protokol karşılığı olarak hesaplarına yatırılmış.

      Kooperatif bu parayı iade etmeyi düşünüyor mu?

   – Bir kamu kurumunda kiracı olarak duran işlemeye ödenen bu paranın mahiyeti nedir?  

    -Bu para kamuoyunda konuşulduğu gibi bina bedeli olarak mı kooperatif hesabına yatırıldı?

   -Kamu kurumunda kiracı olan bir kooperatifin hiçbir hakkı yokken böyle bir protokolü nasıl yaptı?

   -Nisan ayı içerisinde düzenlenen törenle temeli atılan Atatürk parkı dönüşüm inşaatının 16 Aralık 2017 tarihinde sonlanması amaçlanmış. Bu durumda  kamu kurumunun mülkünde aylık 600 tl’ye oturan bir kooperatifin hesabına protokol karşılığı yatırılan 9.000 tl para kooperatifin belediyeye ödeyeceği 15 aylık kira bedeline denk.

   – Atatürk parkında kiracı konumu biten  kooperatif, bu parayı neyin karşılığında aldı? Buna anlam veremedik. Eğer bir yanlış anlaşılmadan ötürü bu para kooperatif hesabına transfer edilmiş ise kooperatif yönetimi bu parayı  İADE etmeyi düşünüyor mu?

 Yok, düşünmüyor ise yapılan bu ödemenin adını siz koyun!!!   AHMET ÇİLECİ-HENDEK

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar