- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ortahisar Belediye Başkanı Genç’ten çağrı

04 Ocak 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ortahisar Belediye Başkanı Genç’ten çağrı
Ortahisar Belediye Başkanı Genç’ten çağrı

– Ortahisar Belediye Başkanı Genç’ten çağrı

– “Uluslararası marka olan fındığımızın kalitesini daha da arttırmalıyız.”

Dünya fındık üretiminin büyük kısmını elinde bulunduran ülkemizde fındığın kalitesinin arttırılması halinde pazardaki payının daha da yükselebileceği bildirildi.

Trabzon’un Ortahisar İlçesinin Ziraat Odası’nın Mustafa Bekar başkanlığında yapılan son meclis toplantısına katılan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türk fındığının uluslararası bir marka olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“İlimiz ekonomisine bir milyar dolara yakın katkı sağlayan tarımsal ihraç ürünümüz ile ilgili olarak daha iyi kaliteyi yakalamak adına çalışmalar yürütüldüğünü biliyorum. Bizler elimizden geldiği kadar bu çalışmalara destek oluyoruz. Olmak da zorundayız. Çünkü biz belediye olarak şehrin ekonomisini de düşünmeliyiz. Her şey, sanayi ve turizm değil. Geleneksel olarak tarıma dayalı ekonomisi de olan topraklardayız.

Çayımız var. Fındığımız var. Fındığımız uluslararası bir marka. Bunun kalitesini daha da arttırmalıyız. Fındıkla ilgilenen uluslararası bir müteşebbisin beyanını sizlerle paylaşmak istiyorum. Karadeniz fındığının, Trabzon fındığının kalitesinin daha çok artması koşulu ile müthiş bir pazarın oluşacağı yönünde kanaat var. Bu gerçeği fındığın sanayicileri söylüyor. Uluslararası bir İtalya firması sahibi bunu söylüyor. Onun için elimizden geldiği kadar bu ürünümüze sahip çıkacağız. Hem üreticimizin, hem tüccarın, hem ihracatçının konumunu birlikte değerlendireceğiz. Ziraat odamız da bu işlerde her zaman öncü olmaya devam edecek.”

Av. Ahmet Metin Genç

Ortahisar Belediye Başkanı

Av. Ahmet Metin GENÇ

1972 Yılında Maçka Ormanüstü Köyü’nde doğdu.
İlköğrenimini Maçka Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, liseyi Maçka İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
1995 yılında Trabzon’da serbest avukatlık yapmaya başladı.
1997 yılında vatani görevini Tekirdağ Çorlu’da tamamladı.
2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda, Trabzon Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı ve İl Sekreterliği görevlerinde bulundu.
2002 yılında İl Yönetim Kurulu tarafından AK Parti Trabzon İl Başkanlığı’na seçildi.
2004 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından il başkanlığına atandı.
2006 ve 2009 yıllarında yapılan AK Parti olağan il kongrelerinde il başkanlığına seçildi.
2007 genel seçimlerinde 7.sıra milletvekili adayı oldu.
Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen GENÇ, evli ve iki çocuk babasıdır.  

ORTAHİSAR

Trabzon Ortahisar Belediyesi

12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen büyükşehir yasa tasarısı ile büyükşehir olan Trabzon’un merkez ilçesinin adı Ortahisar olarak belirlenmiştir. Kentin en büyük ilçesi konumundaki Ortahisar, aynı zamanda tarihi ve kültürel mirası ile en eski yerleşim yeri olduğunu gösteren kanıtlara sahiptir. Özellikle merkez ve sahil boyunca çok sayıda kale kalıntısına rastlamak mümkündür. Birçoğu binlerce yıllık geçmişten günümüze kadar ulaşabilme direncini göstermiş olan bu kale kalıntıları yörenin ne kadar eski bir yerleşim merkezi olduğunun açık kanıtı olarak ayakta durmaktadır.

Tarihçiler, şehrin yaklaşık 4 bin yıl önce kurulduğunu ve kurucularının Orta Asya’dan Kafkasya yolu ile Trabzon’a gelen Türk kavimleri olduğunu kaydederler. Tarihin en eski çağlarından beri insanoğlunu barındıran bu güzel kent,  Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnenoslar’ın egemenliğinden sonra 26 Ekim 1461 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Dünyaca ünlü gezginlerden Marco Polo, Evliya Çelebi, Charles Texier ve Fallmerayer’in uğradığı, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in şehzadeliği sırasında valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği ve vasiyetinin bir bölümünü yazdığı kenttir Trabzon. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması nedeni ile eski çağlardan beri önemli bir geçiş merkezi olan Trabzon, tüm çekiciliği ile her dönem yerli ve yabancı gezginlerin ilgi kaynağı olmuştur.

Trabzon’un  böylesine önemli bir kent olmasının nedeni yalnızca doğu-batı ticaretinin kavşak noktasında olması ve stratejik konumu ile açıklanamaz. Buranın önemli bir kentsel ve kültürel mirasının olması ve birçok alanda ilklere imza atması, bölgenin çekim merkezi olmasının başlıca nedenleridir. Nitekim, İstanbul dışında ilk Vilayet Salnamesi ile Trabzon Vilayet Gazetesi’nin 1869’da, Anadolu’nun ilk tıp dergisi olan Hekim’in 1908’de Trabzon’da yayımlanmış olması bu durumun açık kanıtıdır.
Trabzon; sanatı ve sanatkarları ile de ünlü bir kenttir. Mahir elleriyle bakıra hayat veren Trabzon ustaları, hasır bilezik, telkari ve kazazlıktaki becerileriyle de sanat tarihine not düşmüşlerdir. Kanuni döneminde sarayın vazgeçilmez giysilerinden biri olan Trabzon bezi, geleneksel biçimiyle sürdürülen keşan-peştemal dokumacılığı ve yün dokumacılığı anılmaya değer el sanatlarımızdandır. Ahşap işçiliğinin çoğunlukla camilerde görülebilecek özgün örnekleri, kimi sivil mimari eserlerde de bütün ihtişamıyla yaşamaktadır. Dünya edebiyat tarihinde, yalnızca Trabzonlular tarafından bir balığa destan yazılmıştır. 20. yüzyıl başlarında yazılan Hamsinime adlı kitapta; hamsinin Trabzon ve Trabzonlular için ne denli yaşamsal bir ürün olduğu gazel ve mersiyelerde vurgulanırken, sofraları süsleyen çok sayıda yemeğin de tarifi yapılmaktadır. Karalahana ve mısırın da yöre mutfağındaki yerini özellikle belirtmek gerekir. Yüzyıllardır lezzeti ve kalitesinden ödün vermeyen Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan kuymak, yöreye gelen bütün konukların tatmak istedikleri ünü ülkeye yayılmış yöresel bir yemektir.

Halkoyunları açısından dünyanın en zengin potansiyeline sahip Anadolu’da, horon ve kemençenin ayrıcalıklı bir yeri ve önemi vardır. Horon; hareketli ritim ve figürleriyle Trabzon halkının coşku ve heyecanını yansıttığı gibi, Trabzon halkoyunları ekipleri katıldıkları uluslararası yarışmalarda ülkemize çok sayıda birincilikler kazandırmıştır.

Trabzon; tarihi, kültürel dokusu, doğa harikası yaylaları ve bitki örtüsü, geleneksel el sanatları, yemekleri, fıkraları, halkoyunları ve adını sayamayacağımız daha birçok değeriyle ülkemizin güzide şehirlerinden biridir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar