Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11079 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ormanlarda fidan dikilecek yer kalmayınca

13 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ormanlarda fidan dikilecek yer kalmayınca
Ormanlarda fidan dikilecek yer  kalmayınca

Çayeli İlçesi’ne 2 kilometre uzaklıkta bulunan Adalar Mahallesi’nde bir yolun iki seneden beri çukurlarla dolu olduğunu ve hiçbir çalışmanın olmadığını ifade eden mahalle sakinleri, kendi çabaları ile çukurları toprak doldurup fidan dikerek yetkilileri protesto etti.

Yaklaşık 300 metrelik yoldaki çukurların hepsini toprakla doldurarak fidan diken mahallede oturan vatandaşlar “İki yıldır bu yollarımız böyle. Muhtarımız yolları yaptıramadı, bizde belki ses getirir diye böyle bir karara vardık. Çukurları toprak ile doldurmak ve içerisine fidan dikerek sesimizi duyurmaya çalıştık. Yaklaşık 300 metrelik bir yolu yapamıyorlar. Bizde kendi çabalarımız ile yoldaki çukurları fidanlandırma yaptık” 

yol yol1 yol3

Fidan Dikilerek Protesto Edilen Çukurlu Yola Muhtar’dan Açıklama

Çayeli ilçesi Adalar Mahallesinin yollarındaki çukurlarla ilgilenmeyen yetkililere tepkilerini ilginç bir şekilde sosyal medya üzerinden duyuran vatandaşların bu tepkisi haber olunca Mahalle Muhtarı Salih Tatlı, açıklamada bulundu

muhtar

Adalar Mahallesi Muhtarı Salih Tatlı, yaptığı açıklamada, yolun yapılmadığına dair çıkan haberlerden dolayı üzgün olduğunu ifade ederek, yolun asfaltlanacak yollar programında olduğunu ve havaların ısınmasıyla asfaltlama işleminin yapılacağını kaydetti.

Olayı siyasi malzeme yapmaya gerek olmadığını belirten Muhtar Tatlı, “Adalar Mahallesi Muhtarı olarak bu yolun ulusal medyaya taşınmasından dolayı çok üzgünüm. Belediyemiz ile birlikte bu yolun asfaltlanması programı zaten vardı. Asfalt dökümü için havaların sıcak olmasını bekliyoruz. Bu yolun asfaltı biran önce dökülecektir. Bazı komşularımız bu iş için çok acele yaptılar. Bu gibi işleri siyasi malzeme yapmaya gerek yoktur.” diye konuştu.

1-5.jpg

1-4.jpg

1-2.jpg

yayla1.jpg

1-1.jpg

1-3.jpg

Mahalle Muhtarı Salih Tatlı’ya  önerimiz  var.Sakarya   iline  bağlansınlar   Sakarya  Büyükşehir Belediyesi  Ahır  Yollarını  bile asfatlıyor.

asfalt4

ÇAYELİ’NİN TARİHÇESİ

 Çayeli, M.Ö.700’lerde Miletoslularca kurulduğu sanılan bir yerleşim yeridir. Önce Roma, sonra Bizans ve Rum Pontus İmparatorluklarının egemenliği altında kalmışken, 1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devletine katılmıştır.
         1878 yılında Nahiye olan Çayeli’nde belediye teşkilatı 1915 yılında kurulmuş, 1 Eylül 1944 tarihinde ise ilçe statüsüne kavuşmuştur.
         İlçenin toplam yerleşik alanı 473 Km2 olup,  ilçeye bağlı 2 belde ve 54 köy bulunmaktadır.

İlçe merkezinin nüfusu 25.205, belde ve köylerle birlikte toplam nüfusu ise 42.109 dır.

 
         Bununla birlikte ilçe nüfus kütüklerine kayıtlı yaşayan kişi sayısı 120.000 civarındadır. Diğer bir deyişle ilçe halkının yaklaşık iki katı nüfus başta İstanbul olmak üzere diğer il ve ilçelerde yaşamaktadırlar.
 

Eski çağlarda Kolhis kültür alanında ve eski Lazlar‘ın yerleşim bölgesinde bulunan Mapaura, MS 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu egemenliğine girdi. 6. yüzyıldaki Laz Savaşları sonucunda, Roma/Bizans İmparatorluğunun Karadeniz sahilindeki en son yerleşim noktası olma özelliğini kazandı. 1204 yılında Bizans imparatorluğunun geçici süreyle dağılması üzerine Trabzon’da kurulan Rum İmparatorluğu döneminde de Mapaura/Mapavri Rum egemenliğinin doğudaki son kalesi olarak kaldı. 1461’de II. Mehmed (Fatih)’in Trabzon devletini Osmanlı topraklarına katması üzerine Türk yönetimine girdi. Bunu izleyen yaklaşık 50 yıl boyunca Mapavri Osmanlı Devleti’nin Karadeniz kıyısındaki sınır noktası idi.

1622’de Abaza korsanlarının saldırısına uğrayarak yağmalandı. Şemsettin Sami, Kamasü’l-Alam’da, Mapavri’den “Trabzon vilayetinin Lazistan sancağının Rize kazasına bağlı bir nahiye” olarak söz eder.

I. Dünya Savaşı sırasında iki yıl süreyle Rus işgali altında kalan yöre 9 Mart 1918’de yeniden Türk idaresine girdi.

Mapavri 1878’de nahiye 1944’de Çaybaşı adıyla ilçe oldu. Sonradan adı Çayeli olarak değiştirildi. Çayeli halen Karadeniz kıyısında Türkçenin anadil olarak konuşulduğu son ilçedir. Köy adlarının büyük çoğunluğu Rumcadır; ancak az sayıda Lazca ve Ermenice yer adları da vardır. 20. yüzyıl başlarından önce Türkçe yer adı kaydedilmemiştir.

Rize’nin 18 km doğusunda yer alır. Yüzölçümü 473 km2’dir. Doğudan Pazar, güneyinden Çamlıhemşin ve İkizdere, batıdan Rize merkez ilçeleri, kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir.

Dar kıyı şeridi ve hemen arkasında yükselen, denize paralel sıradağlarıyla tipik bir Doğu Karadeniz kıyı ilçesidir. Büyük bir bölümü, Doğu Karadeniz Dağları‘nın en yüksek kesimini oluşturan Rize Dağları‘yla kaplıdır. Güney ucunda yükselti 2,000 m’yi aşar

CAYELİ

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar