Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11114 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orgeneral Galip MENDİ Kalp krizi geçirdi

19 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Orgeneral Galip MENDİ Kalp krizi geçirdi
Orgeneral Galip MENDİ Kalp krizi geçirdi

Orgeneral Galip MENDİ Kalp krizi geçirdi

Mendi’nin yerine vekaleten Korgeneral İbrahim Yaşar atandı

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin görevden alınmadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle GATA’da tedavi altına alındığı öğrenildi. Mendi’nin rahatsızlığı nedeniyle yerine vekâleten Korgeneral İbrahim Yaşar’ın atandığı öğrenildi

ORGENERAL GALİP MENDİ

Orgeneral Galip MENDİ 1951 yılında Ankara’da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1971 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı ile Diyarbakır Seferberlik Bölge Başkanlığında Seferberlik Bölge Subaylığı görevlerinde bulunan Orgeneral MENDİ; 1985 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kurmay Subay olarak; 11’inci Piyade Tugayı 73’üncü Piyade Alay Komutanlığında Tabur Komutanlığı, Maltepe Askeri Lisesi Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, 70’inci Piyade Tugayı Kurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığında Eğitim ve Öğretim Grup Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 4’üncü Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı ve müteakiben Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevlerini yürütmüş, 1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral rütbesi ile 1’inci Komando Tugay Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Ege Ordusu Harekât Kurmay Yarbaşkanlığı görevlerini yapan Orgeneral Galip MENDİ, 2003 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Kurmay Başkanlığı ve Ulaştırma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yapmış, 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

mengi

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığında Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı ve Eğitim Kolordusu Komutanlığı ile 8’inci Kolordu Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2012 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile 2’nci Ordu Komutanlığı ve Ege Ordusu Komutanlığı görevlerini müteakip, 05 Ağustos 2015 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.

Orgeneral Galip MENDİ, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kazakistan Cumhuriyeti Uluslararası İşbirliğinin Gelişmesine Yaptığı Katkılar İçin Madalyası ve Şili Karabineros Onur Nişanı Beratı sahibidir.

Bayan Zeynep Merih MENDİ ile evli olan Orgeneral Galip MENDİ, iki erkek çocuk babasıdır.

 

Jandarma Genel Komutanı
Galip MENDİ

Orgeneral

[Özgeçmişi]

   

Kurmay Başkanı
İbrahim Yaşar

Korgeneral

[Özgeçmişi]

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞIKURMAY BAŞKANIKORGENERAL KORGENERAL İBRAHİM YAŞAR’IN ÖZGEÇMİŞİ 

1954 yılında Çanakkale ili, Biga ilçesinde doğan Korgeneral İbrahim YAŞAR, ilk ve orta öğrenimini Çanakkale’de tamamlamayı müteakip, 1972 yılında Kuleli Askerî Lisesinden, 1975 yılında Kara Harp Okulundan, 1976 yılında Piyade Okulundan ve 1977 yılında Jandarma Subay Okulundan mezun olmuştur.

1977-1986 yılları arasında; Diyarbakır 10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında Kh.Hiz.Bl.K.lığı, TBMM Muhafız Tabur Komutanlığında Takım Komutanlığı, Erzurum-Horasan İlçe Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Okullar Komutanlığında sınıf subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

1988 yılında Kara Harp Akademisini, 1992 yılında Silâhlı Kuvvetler Akademisini bitirmiştir.

1988-1991 yılları arasında; Jandarma Genel Komutanlığı Hrk.Bşk.lığı Eğt.Ş.Md.lüğü Proje Subaylığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pl.Hrk.D.Bşk.lığı Pl.Sb.lığı,

1991-1992 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı İsth.Bşk.lığı Pl.Ş.Md.lüğü,

1992-1993 yılları arasında Siirt Jandarma Bölge Komutanlığı Hrk.Ş.Md.lüğü,

1993-1994 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanlığı Per.Tem.Ş.Md.lüğü,

1994-1996 yılları arasında Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Müşavirlik,

1996-1999 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Hrk.Bşk.lığı Pl.Hrk.D.Bşk.lığı görevlerinde bulunmuştur. Bu görevi esnasında (6) ay süre ile Azerbaycan Dâhilî Koşunlar Komutanlığı Başdanışmanlığı yapmıştır.

1999-2002 yılları arasında; Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Okullar Komutanlığı Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini icra etmiştir.

2002 yılında Tuğgeneralliğe terfî etmiş olup, 2002-2004 yılları arasında Tokat Jandarma Bölge Komutanlığı,

2004-2006 yılları arasında Foça 4’üncü Jandarma Komando Eğitim Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2006 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek, 2006-2008 yılları arasında Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı, 2008-2011 yılları arasında İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

İç Güvenlik Harekatında göstermiş olduğu başarılardan dolayı, iki defa  TSK Üstün Cesaret ve Ferâgat Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

2011 yılında Korgeneralliğe terfi ederek Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığına atanmış, 2012 yılına kadar bu görevde bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Jandarma Eğitim Komutanı olarak görev yapmıştır.

2014 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanlığına atanan Korgeneral İbrahim YAŞAR; Moğolistan İç Kuvvetler Komutanlığının Hizmet Madalyası, Kazakistan İç Kuvvetler Komutanlığı 1’inci Derece Kahramanlık ve KAAPMAH Madalyası sahibidir. Korg. YAŞAR evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH : 19 Temmuz 2016
SAAT : 13:00  

 

 1. 15 Temmuz 2016 akşam saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan illegal çete mensubu terörist hainlerin (FETÖ) girişimleri 17 Temmuz 2016 günü saat 16:00 itibariyle bütün yurt genelinde tam anlamıyla bastırılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlik ve kurumlarının tamamında mutlak kontrol sağlanmıştır.
 2. Her ne kadar bu darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da, bunu yapmaya kalkışan hainlerin, halkımızın Peygamber ocağı olarak adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin, vatanını, milletini, bayrağını seven ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur.
 3. Bu kapsamda: 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilgi, Genelkurmay Karargahında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK ve Gnkur. II’nci Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’in katılımıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye bağlı olarak;Böylece, alınan bilgi doğrultusunda bu alçak ve sefil girişime karşı ilgili/sorumlu makamlara gerekli ikaz ve emirler anında ve en geniş şekliyle iletilmiştir.
  1. Genelkurmay Başkanı tarafından;
   (1) Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan KIRTIL aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havada bulunanların derhal üslerine dönmesi,
   (2) Kara Havacılık Komutanlığına gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması,
   (3) Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirlerini vermiştir.
  2. Gnkur.II’nci Başkanı tarafından da; Gnkur.Bşk.nın emriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranmış ve Türk Hava Kuvvetlerine ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir.
 4. Bünyemizde ur haline gelen, kendilerine emanet edilen ve düşmana karşı kullanılması gereken silahları devletimize, silah arkadaşlarına ve halkımıza karşı kullanmakta tereddüt dahi etmeyen illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) tarafından ihanet belgesi olan sözde (2 numaralı) bildirinin Genelkurmay Başkanınca imzalanması ve televizyonda okunması yönünde kendisine tehdit ve zorlamada bulunulmuştur. Hainlerin bu talepleri Genelkurmay Başkanı tarafından hakaret içeren ifadelerle, hiddetle ve kesinlikle reddedilmiştir.
 5. Bu kapsamda; yüksek siyasi liderlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek evlatlarının ve kahraman emniyet mensuplarımızın anında verdiği tepki ve asil milletimizin engin bir anlayış ve kahramanca karşı koymasıyla içimizde urlaşan cunta heveslisi illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) ile kahramanca mücadele edilerek, bağrımızda beslediğimiz yılanlara alanda layık oldukları cevap verilmiştir.
 6. Bu zilleti ve rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.
 7. Bu nedenle Yüce Milletimizin asker elbisesi içerisine girmiş eli kanlı canilerden oluşan illegal çete mensubu bu terörist hainler (FETÖ) ile görevinin başında olan, ülkemizin bekası için, aynı zamanda BTÖ ile de canla başla mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensuplarını çok iyi ayırt edecek şekilde davranışta bulunacağına inanıyoruz. Bunun da ülkemizin ve asil Milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği bakımından hayati önemi haiz olduğunun bilincindeyiz.
 8. Bir kez daha, bu darbe girişimi esnasında demokrasi ve hukuk düzenine sahip çıkma adına şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza, kahraman emniyet mensuplarımıza ve içerisinde çok sayıda gencimizin de bulunduğu kadirşinas milletimizin kahraman evlatlarına Yüce Allah’tan rahmet, değerli aile fertleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, bütün yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
 9. Türk Silahlı Kuvvetleri en genç erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içerisinde Devletimizin ve yüce Milletimizin emrinde, görevinin başındadır.
 10. Zafer, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, asil milletimizin yüksek değer ve hedeflerine inananlarındır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar