Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Organik Beslenen Meyve ve Sebzeler Kapış Kapış

25 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Organik Beslenen Meyve ve Sebzeler Kapış Kapış
Organik Beslenen Meyve ve Sebzeler Kapış Kapış

Sakarya  ilinde  1.sınıf  Toprakların  Sanayi ve  Konut  alanı  için  İmara  açıldığı  Tarım  Toprakları  üzerindeki  baskıların  hat  safhada  olduğu   dönemde  Üreticinin  bahçesine  girdik.

Sakarya  İli  Toprakları ile  zengin illerin  başında  geliyor.İşte  Tarımla  uğraş veren  Çiftçilerin ürettikleri meyve ve  sebzenin izini  sürdük.

Sakarya’nın Budaklar ve  İlyaslar Mahallelerinde  üreticilerin Meyve  ve  Sebze  Tarlalarında  konuk  olduk.

Sakarya  Çiftçisinin Önderi  Ziraat  Yüksek Mühendisi  Hamdi ŞENOĞLU  Tarım uygulamalarını  yerinde  inceledi. Çiftçilerin  başarılı   çalışmalarına  tebrik  etti.

Günümüzde hormon kullanımı yaygın.Sebzelerde,meyvelerde,gübrelerde ve buna benzer birçok şey hormonlu üretiliyor.Sizin dikkat etmeniz gereken bu hormonlu üretilen şeylerden uzak durmaya çalışmanız.Sağlığınız için gıdalarınızda mevsimsel olan besinler, hormonsuz olanlarından seçmeye çalışın ve öğle tüketin.

Mevsimsel meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri alacaksanız yakın çevrede gübre, hormon kullanılmadan yetiştirilen yiyecekleri tercih edin. Bölgesel gıdaların organik olarak büyütülmeyenleri de vardır. Buna rağmen, böcek ilacı kullanmayan sertifikalı bazı yerel üreticiler de vardır. Gıdaları bu üreticilerden alabilirsiniz.

Organik Gıda..

Bitkiler için, böcek ilaçları veya sentetik gübreler kullanılmadan üretilen ve belgelenen gıdalar organiktir.Genetik değişiklik, ışınlama yapılmamış olması gerekir. Hayvanlar için organik, en az bir yıl sadece doğada bitkilerle beslenmiş, antibiyotik ve büyüme hormonları verilmemiş olan anlamındadır

Ziraat  Yüksek Mühendisi  Hamdi ŞENOĞLU günde 5 defa meyve ve sebze yemeliyiz.

Şu an  Budaklar  Mahallesinde  İyi  Tarım uygulaması yapan  Hayrettin ÖZYOL’un  bahçesindeyiz. Bütün yapılan çalışmalar  bilimsel  ve  Doğal  üretim,.

budaklar1budaklar2budaklar3budaklar111budaklar112budaklar113budaklar114budaklar115budaklar116budaklar120budaklar121budaklar122budaklar123budaklar124budaklar125budaklar126budaklar127budaklar128budaklar129budaklar130budaklar131

Elma hem sağlıklı hem de popüler bir meyvedir. Doğal ve etkili bir antioksidandır, içindeki flavanoidler sayesinde kanser, yaşlanma gibi durumlara karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirir. Bu yüzden dişçiler tüketimini önerirler çünkü ağızdaki bakterileri azaltır.

Elma kabuğu yüksek oranda lif içerir ve kandaki kolestrol seviyelerini düşürür, bunun yanı sıra bağırsakların işlevini arttırır. Elma yüksek oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir.

Son derece estetik bir bitki olan enginar dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı sebzelerindendir. İlkbaharda çıkan ve neredeyse her derde deva olan enginarın her hali, her yemeği bir başka güzeldir. Özellikle iç bakla ve dereotu ile olan birlikteliği muhteşem bir lezzet bileşimidir.

uretici1uretici2uretici3uretici4uretici5uretici6

ENGİNAR EGE VE MARMARA BÖLGESİ DIŞINDA ÜLKEMİZDE YETERİNCE TANINMIYOR

Bu iki bölgeyi dışarda tutarsak enginar mutfaklarımıza son yıllarda giren bir sebzedir. Enginar pek çok ülkede ve Ege yöresinde yapraklarıyla pişirilen bir sebzedir. Ancak İstanbul’da ve diğer yörelerde yapraksız olarak satılmakta ve tüketilmektedir. Oysa enginarın en yararlı kısmı yapraklarıdır. Sinarin denilen yararlı madde yapraklarda çok daha yüksek orandadır. En sağlıklı enginar pişirme yöntemi sadece kaba yapraklarını temizleyip bütün olarak pişirmektir. Böylece enginarın pişmiş yapraklarının etli iç kısımları da yenir.

ilyaslarda1ilyaslarda2erik1erik2gubreli1gubreli2gubreli3

aa1ab1ab2ab3ab4ab5ab6ab7 ab8ab10ab11ab12ab13ab14

İlyaslar Mahallemizdeki  bahçelerde  Ekrem  DARCAN’ın farklı  uygulamaları  olan  bir  alan ,üretimde  tamamen  Doğal üretim yapıyor.Doğal Üretim  Pazaralama  sorunu yaşamıyor.Daha  dalındayken  müşterisi  var.Sağlıklı  ürün çıkaran  Pazar  sorunu yaşamaz”dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler : ,