Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Önder Aksakal TBMM Başkanını Ziyaret Etti

26 Mart 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Önder Aksakal TBMM Başkanını Ziyaret Etti
Önder Aksakal TBMM Başkanını Ziyaret Etti

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN’ı ziyaret ederek, Türkiye’nin iç ve dış sorunlarıyla ilgili görüşlerini içeren bir mektup sundu.

Türkiye kan kaybediyor. Dönüşü olmayan bir yola doğru hızla ilerliyor.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, beraberinde Genel Sekreter Abbas DENİZ ve Parlamento İle İlişkiler Başkanı Genel Başkan Yardımcısı Hasan ERÇELEBİ ile birlikte TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’ı ziyaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, tarihindeki en belirsiz ve en zor dönemlerinden birini yaşadığını, dünya üzerinde yer aldığı jeopolitik konumu itibariyle de yüzyıllardır tüm dünya medeniyetlerinin iştahını kabarttığını belirterek, bu konuda Demokratik Sol Parti olarak düşüncelerini içeren bir mektup sunmak istediklerini, bu tarihi süreçte yine tarihe not düşmek adına bu görüşlerinin Meclis kayıtlarında kalıcı olmasını arzu ettiklerini söyledi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’a hitaben yazdığı mektupta şu görüşlere yer verdi;

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin en belirsiz ve en zor dönemlerinden birini yaşıyor.

Ülkemizin bulunduğu jeopolitik konum, tüm dünyanın iştahını yüz yıllardır kabartmakta ve bu durum belki de sonsuza dek sürecektir.

Bir gerçek daha var ki, bu topraklarda yaşayan insanlar en az, gelişmiş diğer ülkelerdeki insanlar kadar “insanca yaşamayı” hak etmektedir.

Her ne kadar Türkiye’de geçmiş dönemlere atfen bugünkü durumumuz “daha iyi” gibi gösterilmeye çalışılsa da, siz, biz, hepimiz biliyoruz ki, o gün tüm komşularıyla barışık, terör olayları bitirilmiş, elebaşı tutuklanmış, şehit cenazesi olmayan, bankalarının hortumlanmasının önüne geçilmiş, ekonomisi bataklıktan çıkarılmış ve toparlanmakta olan bir Türkiye’den, bugün tüm komşularıyla kavgalı, tüm müttefikleriyle ilişkileri zedelenmiş, borcu olmayan neredeyse bir tek vatandaşı kalmamış, bırakın güvenlik güçlerini, masum sivil vatandaşlarının bile nerede ne zaman yaşamını yitireceği belli olmayan bir terör ortamında, geçmişte üç-beş çapulcu olarak tanımlanan eşkıyanın ülkeyi cehenneme çevirme tehditleri karşısında ne yapacağını bilemez durumdaki bir Türkiye’ye gelinmiştir.

önder

Yaşanan sürecin, en az bizim kadar sizi de derin endişelere sevk ettiğine inanıyorum.

Bir ülkede yaşanan her iyi gelişme nasıl Hükümetlerin artı hanesine yazılıyorsa, her olumsuzluk da elbette eksi hanesine yazılacaktır. Bu doğal olanıdır.

Fakat ülke öyle bir noktaya getirilmiştir ki, artık bu yükün altından Sayın Davutoğlu Başbakanlığındaki 64. Cumhuriyet Hükümeti’nin tek başına kalkabilme olanağı kalmadığı gibi, Mecliste yer alan muhalefet partilerinin de bu krizi yönetebilecek ne bir iradeye, ne de tecrübeye sahip olmadıkları açıkça görülmektedir.

Türkiye kan kaybediyor. Dönüşü olmayan bir yola doğru hızla ilerliyor.

Bu gidişi durduracak en önemli güç, milletin temsil edildiği ve zat-ı âlinizin başında bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

Sorun tek başına, bir partinin aldığı ya da alacağı oy oranı olmaktan çıkmış, ülkenin sorunları için gerçekten kafa yoracak, dirayetli, milli ve manevi değerlerine inançlı, toplumsal değer yargılarına saygılı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü ilkesine sıkı sıkıya bağlı ve geçmişinde de bunu ispatlamış bir siyasi yapının Mecliste varlığının sağlanması zorunluluğuna dönüşmüştür.

Demokratik Sol Parti olarak bu toplumsal sorumluluğumuzun bilinciyle kaygılarımızı, öneri ve taleplerimizi şahsınızda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne iletmeyi tarihi bir görev sayarız. Bu itibarla;

1- Meclis ivedilikle, her türlü kompleksten arınmış olarak toplumun tümünün bu çatı altında temsiline olanak verecek şekilde, yürürlükteki anti demokratik seçim barajını tamamen ortadan kaldırmalı ve ilk seçimde uygulanabilmesi için Anayasa’ya bir de geçici madde koymalıdır.

2- Bundan sonra ise, son genel seçimlerde tüm seçim çevrelerinde seçime katılmış siyasi partilerin temsilcilerinden oluşacak bir “Seçim Hükümeti” kurulmalı ve derhal erken seçime gidilmelidir.

3- Ülkenin içine düşürüldüğü derin ekonomik ve siyasi krizin dillendirilmesini örtülemek adına gündemde tutulan “Yeni Anayasa”, “Başkanlık” gibi konular gündemden çıkarılarak, ülkenin normalleşmesi projesi hayata geçirilmelidir.

4- Gerek etnik kimlikleri, gerekse inanç ve mezhepsel farklılıkları tahtında bin yıldır kardeşçe yaşayan halkımızın yeniden kucaklaşması sağlanmalıdır. Bu tarihi bir görevdir.

Yukarıda belirtilen konular yalnızca şahsınızın değil, aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanı’nın da öncelikli sorumluluğu kapsamındadır. Düşüncelerimizi paylaşmak adına zat-ı âlilerinden gerek yazılı, gerekse bizzat sözlü olarak talep ettiğim görüşme talebine bugün itibariyle henüz olumlu yanıt alamadığımdan, Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilgilendirilmesine delâletinizi rica ederim.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini üç kez yönetmiş olan Demokratik Sol Parti’nin görüş ve önerilerinin, her hafta görüşülen Muhtarlarımızdan daha önemsiz olmadığı düşüncesiyle saygı ve muhabbetlerimi arz ederim.”

TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN görüşmede yaptığı konuşmada ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Demokratik Sol Parti’nin kurucusu Bülent Ecevit’in Türkiye siyasetinde önemli bir yeri olduğunu, esasen Büyük Millet Meclisi’nin topluma yol gösterme noktasında elbette öncü rol üstlendiğini, misyon itibariyle de özgürlükçü ve halkı daha çok önceleyen bir Anayasa yapımında sorumluluğunun olduğunu vurguladı. Bu ihtiyacın, bir çok maddesi günün koşullarına göre değişim gösteren mevcut anayasanın hem çok maddeli olmaktan kurtarılması, hem de psikolojik anlamda darbe anayasası kavramından kurtarılması adına önemini vurguladı.

Önder AKSAKAL Kimdir?

GenelBaskan

1960 yılında Antalya’da doğdu.

İlk öğrenimini 4.sınıfa kadar Karacasu Geyre Köyü’nde,5.sınıf Aydın Gazipaşa İlkokulu’nda,ortaokulu İsmet İnönü Ortaokulu’nda,Lise öğrenimini Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde tamamladı.

1976-1977 Öğretim yılında Konya DMMA İnşaat Mühendisliği bölümünde Üniversite eğitimine başladı ve Selçuk Üniversitesinden mezun oldu.

21, 22 ve 23. dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Aydın’dan DSP adayı oldu.

2003 – 2004 yıllarında DSP Aydın İl Başkanı olarak görev yaptı.

25.07.2004 tarihinde gerçekleştirilen 6.Olağan Büyük Kurultay’da Parti Meclisine seçildi. 7, 8 ve 9.ncu Olağan Kurultaylarda bu görevini sürdürdü.

17.05.2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultay’da Masum TÜRKER’in Genel Başkan seçilmesinden sonra Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odalarından sorumlu olarak çalıştı.

06.06.2010 tarihinde yapılan 8.nci Olağan Kurultaydan sonra oluşturulan Başkanlık Kurulunda yeniden Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi ve Örgüt Kurulu Başkanlığına getirildi.

13.12.2015 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultayda Demokratik Sol Parti’nin 6. Genel Başkanı olarak seçilmiştir.

Başkanlık Kurulu

Abbas Deniz : Genel Sekreter

Abbas Deniz

Genel Sekreter

Ş. Erdinç Özdil : Mali ve İdari İşler Başkanı

Ş. Erdinç Özdil

Mali ve İdari İşler Başkanı

Ercan Akarpınar : Örgüt Kurulu Başkanı

Ercan Akarpınar

Örgüt Kurulu Başkanı

Dr. Hasan Erçelebi : Parlamento ve Hükümetle İlişkiler Başkanı

Dr. Hasan Erçelebi

Parlamento ve Hükümetle İlişkiler Başkanı

Prof. Dr. Hikmet Sami Türk : Dış Politika ve Siyasi İşler Başkanı

Prof. Dr. Hikmet Sami Türk

Dış Politika ve Siyasi İşler Başkanı

İhsan Feyzibeyoğlu : Ekonomi Politikaları ve Yabancı Misyonlarla İlişkiler Başkanı

İhsan Feyzibeyoğlu

Ekonomi Politikaları ve Yabancı Misyonlarla İlişkiler Başkanı

Ahmet Murat Özbilge : Basın, Yayın ve İletişim Başkanı

Ahmet Murat Özbilge

Basın, Yayın ve İletişim Başkanı

Nurhan Başoğlu : Yerel Yönetimler, Dernekler, Sendikalar ve STK ile İlişkiler Başkanı

Nurhan Başoğlu

Yerel Yönetimler, Dernekler, Sendikalar ve STK ile İlişkiler Başkanı

Dilara Tambova : Kadın Politikaları ve Örgütlenmeleri Başkanı

Dilara Tambova

Kadın Politikaları ve Örgütlenmeleri Başkanı

Hasan Uğurtürk : İdari ve Sosyal İşler Başkanı

Hasan Uğurtürk

İdari ve Sosyal İşler Başkanı

Hüseyin Kul : Sanayi, Ticaret ve Meslek Odalarıyla İlişkiler Başkanı

Hüseyin Kul

Sanayi, Ticaret ve Meslek Odalarıyla İlişkiler Başkanı

Av. Muammer Aydın : Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı

Av. Muammer Aydın

Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı

Müzeyyen Okur : Parti Kurulları Çalışma Koordinasyonu ve Halkla İlişkiler Başkanı

Müzeyyen Okur

Parti Kurulları Çalışma Koordinasyonu ve Halkla İlişkiler Başkanı

Av. Onur İste : Gençlik Politikaları ve Örgütlenmeleri Başkanı

Av. Onur İste

Gençlik Politikaları ve Örgütlenmeleri Başkanı

Merkez Disiplin Kurulu

Ragıp Hazar : Başkan

Ragıp Hazar

Başkan

Turgut Altınok :

Turgut Altınok

 

Ahmet Nur Ceyhanlı :

Ahmet Nur Ceyhanlı

 

Yusuf Damar :

Yusuf Damar

 

Nihat Doğanay :

Nihat Doğanay

 

Birkan Duran :

Birkan Duran

 

Şaamettin Emektar :

Şaamettin Emektar

 

Kadir Evren :

Kadir Evren

 

Sait Has :

Sait Has

 

Ali Kama :

Ali Kama

 

Mutlu Koparanoğlu :

Mutlu Koparanoğlu

 

Yusuf Kukul :

Yusuf Kukul

 

Ruhi Saner :

Ruhi Saner

 

Ömer Faruk Tokgöz :

Ömer Faruk Tokgöz

 

Enis Yazman :

Enis Yazman

Parti Meclisi

Nüsret Adıbelli :

Nüsret Adıbelli

Ayşe Jale Ağırbaş :

Ayşe Jale Ağırbaş

Ercan Akarpınar :

Ercan Akarpınar

Prof. Dr. Ahmet Ziya Aktaş :

Prof. Dr. Ahmet Ziya Aktaş

Mehmet Altınay :

Mehmet Altınay

Ali Artun :

Ali Artun

Mehmet Sinan Aşkın :

Mehmet Sinan Aşkın

Mustafa Aslan :

Mustafa Aslan

Hikmet Aydemir :

Hikmet Aydemir

Av. Muammer Aydın :

Av. Muammer Aydın

Temur Aydın :

Temur Aydın

Nurhan Başoğlu :

Nurhan Başoğlu

Soner Baykal :

Soner Baykal

Ahmet Hidayet Bektaş :

Ahmet Hidayet Bektaş

Emre Ulaş Can :

Emre Ulaş Can

Süheyla Ceyhan :

Süheyla Ceyhan

Hüseyin Safa Dağlı :

Hüseyin Safa Dağlı

Hüseyin Safa Dağlı :

Hüseyin Safa Dağlı

Dilek Ersanel Dengizek :

Dilek Ersanel Dengizek

Abbas Deniz :

Abbas Deniz

Necati Eker :

Necati Eker

Dr. Hasan Erçelebi :

Dr. Hasan Erçelebi

Yüksel Erdoğan :

Yüksel Erdoğan

Yunus Emre Ergamanlıoğlu :

Yunus Emre Ergamanlıoğlu

Aydın Ergün :

Aydın Ergün

İhsan Feyzibeyoğlu :

İhsan Feyzibeyoğlu

Ayda Nur Gül :

Ayda Nur Gül

Mehmet Gündüz :

Mehmet Gündüz

Ali Güneş :

Ali Güneş

Uğur Gürel :

Uğur Gürel

Süleyman Hışıroğlu :

Süleyman Hışıroğlu

Bayram İğdeli :

Bayram İğdeli

Mustafa Ilık :

Mustafa Ilık

Gülay İnan :

Gülay İnan

Önder İrice :

Önder İrice

Özer İşçi :

Özer İşçi

Av. Onur İste :

Av. Onur İste

Hikmet Kabuk :

Hikmet Kabuk

Yakup Kalmuk :

Yakup Kalmuk

Bahaettin Karaca :

Bahaettin Karaca

Selçuk Karakülçe :

Selçuk Karakülçe

Namık Kaya :

Namık Kaya

Nursel Kızılırmak :

Nursel Kızılırmak

Tarık Koç :

Tarık Koç

Hüseyin Kul :

Hüseyin Kul

Hüseyin Mert :

Hüseyin Mert

Cemil Mirasoğlu :

Cemil Mirasoğlu

Müzeyyen Okur :

Müzeyyen Okur

Tekin Oruç :

Tekin Oruç

Ahmet Murat Özbilge :

Ahmet Murat Özbilge

Nefibe Özçelebi :

Nefibe Özçelebi

Ş. Erdinç Özdil :

Ş. Erdinç Özdil

Turan Öztürk :

Turan Öztürk

Ayten Şahin :

Ayten Şahin

Yaşar Sevik :

Yaşar Sevik

Gazanfer Şeyhan :

Gazanfer Şeyhan

Seher Pınar Sincer :

Seher Pınar Sincer

Erdoğan Sincer :

Erdoğan Sincer

Dilara Tambova :

Dilara Tambova

Ali Eşref Onursal Taydaş :

Ali Eşref Onursal Taydaş

Prof. Dr. Hikmet Sami Türk :

Prof. Dr. Hikmet Sami Türk

Çetin Uçar :

Çetin Uçar

Hasan Uğurtürk :

Hasan Uğurtürk

Özcan Uslu :

Özcan Uslu

Mehmet Necati Utkan :

Mehmet Necati Utkan

Semra Yalavuç :

Semra Yalavuç

Orhan Yeşilyurt :

Orhan Yeşilyurt

Naci Yılmaz :

Naci Yılmaz

YORUMLAR