Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Niğde’nin Çöpünden Enerji Üretilecek

20 Ağustos 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Niğde’nin Çöpünden Enerji Üretilecek
Niğde’nin Çöpünden Enerji Üretilecek

Niğde Belediyesi’nin, 4 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak olan Enerji Üretim Tesisi, Ekim ayında faaliyete girecek.

Niğde Düzenli Katı Atık İşletme Birliği’ne ait Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nde günlük toplanan 300  ton evsel atıktan elde edilecek gazla, Ekim ayından itibaren eneri üretimine başlanacak.  Enerji üretiminden elde edilecek gelirin yüzde 25’i Düzenli Katı Atık Depo İşletme Birliği’ne aktarılacak.

Düzenli Katı Atık Depo İşletme Birliği’ne Niğde Belediyesi, İlçe belediyeleri, belde belediyeleri ve İl Özel İdaresi olmak üzere 27 kurumun üyeliği bulunuyor. Birlik başkanlığını Niğde Belediye Başkan Faruk Akdoğan yürütüyor. Tesiste il genelinden toplanan günlük 300 ton evsel ve sterilize edilmiş tıbbı atıklar depolanıyor. Ara aktarma istasyonlarında toplanan atıklar, düzenli depolama sahasına getirilerek burada bertarafı sağlanıyor.

nigde-nin-copu

ENERJİ ÜRETİMİ NASIL OLACAK

Günlük ortalama 300 ton çöp toplanan Niğde’de, çöpten elektrik enerjisi üretimi için geri sayım başladı. Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nde toplanan ve burada bertarafı sağlanan katı atıklardan elde edilecek gaz ile Ekim ayından itibaren enerji üretimine başlanacak. Çöpten enerji üretimi yapacak olan firma, Enerji Üretim Tesisi’nde yatırım çalışmalarını sürdürüyor. Düzenli depolama tesislerindeki katı atıklardan elde edilecek gaz, Enerji Üretim Tesisi’nde toplanacak. Hatların içinde toplanan gaz, tesisisin kendi oluşturacağı sistem içinde elektrik santrallerine transfer edilecek. Burada toplanan gaz, enerjiye dönüştürüldükten sonra şehir şebekesine elektrik enerjisi olarak gönderilebilecek.

Gaz yoğunluğuna göre ortalama 4 bin haneye elektrik enerjisi verilebilecek. Elektrik enerjisinin piyasaya sunulmasından elde edilecek gelirin yüzde 25’i ise Katı Atık Depo İşletme Birliğine aktarılacak.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin 2010 yılında hizmete girdiğini belirterek, “Niğde Düzenli Katı Atık Depolama İşletme Birliği’nde (NİĞKAD-BİR) 27 kurum üye, Niğde merkez, ilçeler, beldeler ve köylerimizden toplanan katı atıklar, 5 ayrı transfer noktasında toplanıyor ve Katı Atık Depolama Tesisine getiriliyor. Burada katı atıkların bertaraf edilmesi işlemi yapılıyor” dedi.

Niğde’nin sanayileşme yolunda önemli adımlar attığına vurgu yapan Başkan Akdoğan, “Elbette nüfus yoğunluğu da artış gösterme eğiliminde. Bu durumda kaçınılmaz sonuç olan çevre kirliliğinin önlenmesi, ekolojik dengenin sağlanması da gerekiyor. Çevre kirliliği ve ekolojik tahribatın önlenmesi için Niğde Belediyesi olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Daha önce Efendibey Mahallesi’ndeki boş alanda toplanan çöpler, 2010 yılında Niğde’ye kazandırdığımız Düzenli Depolama Tesislerinde toplanıyor. Bundan sonraki süreçte ise, burada toplanan katı atıklardan enerji üretimine başlanacak. Yani Niğde’nin çöpünden elektrik enerjisi üretilecek” diye konuştu.

3 Mahalleye Daha Kapalı Pazaryeri Müjdesi

Niğde Belediyesi, İlhanlı ve Selçuk mahalleleri ile Özbelde Mevkii’ne 3 yeni kapalı pazaryeri daha yapacak. Böylece Niğde’deki kapalı pazaryeri sayısı 5’e çıkacak.

Niğde Belediyesi, mahalle muhtarlıkları ve vatandaşlardan gelen talepleri yerine getirmeyi sürdürüyor. Kapalı pazaryerleri ile ilgili taleplerin yoğunlaşması üzerine Niğde Belediyesi, 3 ayrı noktada daha kapalı pazaryeri yapımı için girişim başlattı. İlhanlı Mahallesi’nde kapalı pazaryeri yapımının startı verilirken, Selçuk Mahallesi’nde ve Özbelde Mevkii’nde de kısa süre içinde kapalı pazaryeri yapım çalışmalarına başlanacağı açıklandı.

3 Mahalleye Daha Kapalı Pazaryeri Müjdesi

İLHANLI’DA ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Niğde Belediyesi, İlhanlı Mahallesi’ndeki kapalı pazaryeri çalışmalarını başlattı. Kısa süre içinde halkın hizmetine girecek olan kapalı pazaryerinin toplam kullanılabilir alanı 3 bin 177 metrekare olacak. Kapalı alan ise 2 bin 400 metrekare olarak hesaplandı.

SELÇUK MAHALLESİ’NE MODERN KAPALI PAZARYERİ

Niğde Belediyesi, kapalı pazaryeri taleplerinin en yoğun bir şekilde geldiği Selçuk Mahallesi’ne de kayıtsız kalmadı. Selçuk Mahallesi’nde önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan kapalı pazaryerinin toplam kullanılabilir alanı 3 bin 934 metrekare olacak. Kapalı alan ise 2 bin 780 metre olarak inşa edilecek.

ÖZBELDE MEVKİİ’NE DE KAPALI PAZARYERİ

Bu arada Niğde Belediyesi, Özbelde Mevkii’ne de kapalı pazaryeri yapılması için proje çalışmalarını başlattı. Proje aşamasında olan Özbelde Mevkii kapalı pazaryerine, ihale sürecinin ardından başlanacak.

MODERN PAZAR YERLERİ

Niğde Belediyesi tarafından 3 ayrı noktada daha yapılacak olan yeni kapalı pazaryerleri modern bir şekilde dizayn edilecek. Yeni yapılacak kapalı pazaryerlerinin tamamında mescit, zabıt odaları ve lavabolar yer alacak.

“HALKIMIZIN HİZMETİNDEYİZ”

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Şahinali Mahallesi ve Dere Mahallesi’nin ardından Selçuk ve İlhanlı mahalleleri ile Özbelde Mevkii’ne de kapalı pazaryeri yapımı için girişim başlattıklarını bildirdi. Belediye Başkanı Akdoğan, vatandaşlar arasında en çok talebin kapalı pazaryerleri için geldiğini belirterek, “Niğde Belediyesi olarak vatandaşlarımızdan gelen talepleri azami ölçüde yerine getirme gayreti içinde olduk ve olmaya devam ediyoruz” dedi.

Faruk Akdoğan

Niğde Belediye Başkanı Faruk AKDOĞAN; 1964 yılında Niğde’de doğdu. Eğitimine sırasıyla, Gümüşler Kasabası İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Lisesi mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüyle devam etmektedir.

Niğde’nin önde gelen tanınmış eşraflarından Rahmetli Ali İhsan AKDOĞAN’ın oğlu olan Faruk AKDOĞAN, iş yaşamına 1982 yılında Niğde’de esnaf olarak başladı. Rahmetli babasından aldığı düstur ile, her zaman fakir fukaranın yanında oldu, hayra destek verdi. Vatani görevini yaptıktan sonra yine esnaf olarak iş hayatını aktif bir şekilde sürdürdü. Duyarlı bir Niğde vatandaşı olarak çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşuna üye oldu. Niğde’nin hakkını her platformda savunma gayreti gösterdi.

1999-2004 yılları arasında Niğde Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2009 yılları arası Niğde Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı, 2005 yılında da Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı görevlerinde bulunarak, eğitime olan şahsı katkısını sürdürdü.

Siyaseti bir makama yükseliş aracı değil, bir hizmet etme aracı olarak gören Faruk AKDOĞAN, 1991-1998 yılları arası Refah Partisi Merkez İlçe Başkanlığı, 1999-2001 yılları arasında ise Fazilet Partisi İl Başkanı olarak görev yaptı. 1994 yılında Refah Partisi’nden, 1999 yılında da Fazilet Partisi’nden İl Genel Meclis Üyesi seçildi. 10 yıllık İl Genel Meclisi Üyeliği görevi süresince Niğde’nin yatırım alması noktasında gayretli çalışmalar içerisinde bulundu.

Faruk AKDOĞAN, siyasi yaşamına, 2001 yılında AK Parti Kurucu üyeleri arasında yer alarak devam etti. Niğde’de AK Parti’nin kuruluşunda öncülük etti ve AK Parti Kuruculuğu görevini başarıyla sürdürdü. 2002 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından Niğde İl Başkanı olarak görevlendirildi.

1 Aralık 2008 yılında Yerel Seçimlerde Belediye Başkanı Aday Adayı olmak içn görevinden ayrıldı. AK PARTİ GENEL BAŞKANI ve BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN‘ın yüksek tensipleriyle 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti’nin Niğde Belediye Başkanı Adayı olarak belirlendi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Cenab-ı Allah’ın takdiri, halkın teveccühü ile Niğde Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu tarihten günümüze kadar yaklaşık 5 yıldır Niğde Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Faruk AKDOĞAN; Şehrimizi her alanda kalkınmış örnek bir şehir haline getirmek yolunda yoğun çaba sarf etmeye devam etmektedir. Göreve geldiği günden beri Niğde’de bugüne kadar görülmemiş bir hizmet atağıyla, çok sayıda büyük projenin gerçekleşmesini sağlarken, küçük büyük sayısız hizmeti gece gündüz demeden şehrin en ücra köşelerine kadar ulaştırdı.

Faruk AKDOĞAN; AK PARTİ GENEL BAŞKANI ve BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN‘ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde destanlaşan çalışmalarından ilham alarak, Niğde’de belediyecilik alanında hizmet atağını başlattı. Niğde’yi adından söz ettiren marka şehir yapmak için önemli hamlelerde bulundu. Niğde Belediyesine bir hedef koymuş ve bu hedefine de 20 yıldır yapılmayan hizmetleri 5 yılda yaprak ulaşmıştır. Niğde sevdasını her fırsatta dile getiren ve Niğde halkının yapılan hizmetlerin en güzeline layık olduğunu, ifade eden Faruk AKDOĞAN, 5 yılda yaptığı hizmetlerin yıllardır yapılmayan ve halkın hak ettiği hizmetler olduğunu belirterek daha yapılacak çok hizmetin olduğu bilinciyle, yeni dönemde de hayalleri gerçekleştirecek büyük projelerini hazırlamıştır.

Özel Kalem Dergisinin İstanbul’da düzenlediği Yerel Yönetimler Ödül töreninde Niğde için uyguladığı projeler ve hizmetlerinden dolayı “Yılın İl Belediye Başkanı” seçildi. Evli ve üç çocuk babası Faruk AKDOĞAN, orta derece Arapça ve İngilizce biliyor.

Başkan Yardımcıları

 

 • Mustafa Yiğit
  Mustafa Yiğit
  Başkan Yardımcısı
 • Harun Dikici
  Harun Dikici
  Başkan Yardımcısı
 • Rifat Özkan
  Rifat Özkan
  Başkan Yardımcısı
 • Rasim Ağadayı
  Rasim Ağadayı
  Başkan Yardımcısı

Mustafa Yiğit

 

Mustafa Yiğit1965 yılında Niğde’de doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Niğde’de tamamladı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Erzincan İli’nde iki yıl öğretmenlik yaptıktan sonra ilimize atandı. Niğde Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Anabilim dalında master yaptı. Dört yıl Fatih Lise’sinde Müdür Yardımcılığı ve beş yıl Okul Müdürlüğü görevini yürüttü. 2002 yılında Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2011 yılında Niğde Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanan Yiğit, Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Meclis Üyeleri

 

 • Harun Dikici
  Harun Dikici
  AK PARTİ
 • Orhan Özbek
  Orhan Özbek
  AK PARTİ
 • İdris Bayram
  İdris Bayram
  AK PARTİ
 • Nevzat Baloğlu
  Nevzat Baloğlu
  AK PARTİ
 • Rifat Özkan
  Rifat Özkan
  AK PARTİ
 • Ahmet Taciroğlu
  Ahmet Taciroğlu
  AK PARTİ
 • Hamdi Aruk
  Hamdi Aruk
  AK PARTİ
 • Yakup Yerlikaya
  Yakup Yerlikaya
  AK PARTİ
 • Aslan Gezici
  Aslan Gezici
  AK PARTİ
 • Ümmügülsüm Özdemir
  Ümmügülsüm Özdemir
  AK PARTİ
 • Mustafa Karaca
  Mustafa Karaca
  AK PARTİ
 • Ali Erdoğan
  Ali Erdoğan
  AK PARTİ
 • Muammer Ataç
  Muammer Ataç
  AK PARTİ
 • Öznur Akbulut
  Öznur Akbulut
  AK PARTİ
 • Murat Demir
  Murat Demir
  AK PARTİ
 • Bekir Peker
  Bekir Peker
  AK PARTİ
 • Fatma Gülümser Taşkın
  Fatma Gülümser Taşkın
  MHP
 • Mehmet Tamer Anık
  Mehmet Tamer Anık
  MHP
 • Rıfkı Urlu
  Rıfkı Urlu
  MHP
 • Ziya Öztürk
  Ziya Öztürk
  MHP
 • Süleyman Arısoy
  Süleyman Arısoy
  MHP
 • Aytekin Oral
  Aytekin Oral
  MHP
 • Emin Alper Öztürk
  Emin Alper Öztürk
  MHP
 • Murat Soyak
  Murat Soyak
  MHP
 • Muharrem Erdoğan
  Muharrem Erdoğan
  MHP
 • Yakup Yavaşcan
  Yakup Yavaşcan
  MHP
 • Mahir Kızıltan
  Mahir Kızıltan
  CHP
 • Bünyamin Kıvrakdal
  Bünyamin Kıvrakdal
  CHP
 • Ali Şafak
  Ali Şafak
  CHP
 • Caner Gürbüz
  Caner Gürbüz
  CHP
 • Fatih Doğan
  Fatih Doğan

  Belediye Başkanları

  • Faruk Akdoğan
   Faruk Akdoğan
   * – 2009
  • Murat Zeren
   Murat Zeren
   2009 – 2007
  • Mümin İnan
   Mümin İnan
   2007 – 2004 / 2004 – 1999
  • Aydın Birdal
   Aydın Birdal
   1999 – 1999
  • Ahmet Oğuz Özmen
   Ahmet Oğuz Özmen
   1999 – 1994 / 1994 – 1989
  • Feridun Zeren
   Feridun Zeren
   1989 – 1984
  • Ünal Özgöbek (Vali)
   Ünal Özgöbek (Vali)
   1984 – 1982
  • Bedri Nazlıoğlu (Vali)
   Bedri Nazlıoğlu (Vali)
   1982 – 1980
  • Dr. İsmail Hakkı Altan
   Dr. İsmail Hakkı Altan
   1980 – 1980
  • Mehmet Benli
   Mehmet Benli
   1980 – 1979
  • Suat Baykal
   Suat Baykal
   1979 – 1977
  • Feridun Zeren
   Feridun Zeren
   1977 – 1973
  • Dr. Sami Yağız
   Dr. Sami Yağız
   1973 – 1968 / 1968 – 1963
  • İbrahim Öztürk (Vali)
   İbrahim Öztürk (Vali)
   1963 – 1963
  • Dündar Egel (Vali)
   Dündar Egel (Vali)
   1961 – 1960
  • Emin Sıralı
   Emin Sıralı
   1960 – 1955
  • Mustafa Üçler
   Mustafa Üçler
   1955 – 1953
  • Naim Erem
   Naim Erem
   1952 – 1950
  • Lütfü Soylu
   Lütfü Soylu
   1950 – 1944
  • Rasih Özbek
   Rasih Özbek
   1944 – 1943
  • Ahmet Öztekin
   Ahmet Öztekin
   1943 – 1940
  • Dr. Hüseyin Ülkü
   Dr. Hüseyin Ülkü
   1940 – *
  • Halit Hami Bey (Mengi)
   Halit Hami Bey (Mengi)
   ?
  • ?
   ?
   ?

  CHP

Foto Galeri

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar