Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ‘ın Kurban Bayramı Mesajı

09 Eylül 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ‘ın Kurban Bayramı Mesajı
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ‘ın Kurban Bayramı Mesajı

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.Mesajında tüm Niğdelilerin ve islam aleminin Kurban Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Başkan Akdoğan mesajında ” Bayramlar birlik içinde olmanın ve hayırlı günlerin en başında geliyor. Bu günler dostlukların canlanması, üzüntülerin yerini sevincin alması, yardıma muhtaç olanlara yardım elinin uzatılması açısından bir fırsat olarak görülmelidir.Son zamanlarda ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşan bölücü terör olaylarının, akan kan ve gözyaşının durması bu mübarek günlerde en büyük dua ve temennimizdir.Bayram yakınlıktır, yakınlaşmadır.

halk-icin-halkla-ic-ice-2

Kurban Bayramı’nın bütün insanlığımızın kalplerinin birbirine yakınlaşmasını sağlamasını temenni ediyorum. Ben bu düşüncelerle başta Niğdeli hemşehrilerimin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyor, bayramın herkese sağlık ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

Faruk Akdoğan

Niğde Belediye Başkanı Faruk AKDOĞAN; 1964 yılında Niğde’de doğdu. Eğitimine sırasıyla, Gümüşler Kasabası İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Lisesi mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüyle devam etmektedir.

Niğde’nin önde gelen tanınmış eşraflarından Rahmetli Ali İhsan AKDOĞAN’ın oğlu olan Faruk AKDOĞAN, iş yaşamına 1982 yılında Niğde’de esnaf olarak başladı. Rahmetli babasından aldığı düstur ile, her zaman fakir fukaranın yanında oldu, hayra destek verdi. Vatani görevini yaptıktan sonra yine esnaf olarak iş hayatını aktif bir şekilde sürdürdü. Duyarlı bir Niğde vatandaşı olarak çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşuna üye oldu. Niğde’nin hakkını her platformda savunma gayreti gösterdi.

1999-2004 yılları arasında Niğde Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2009 yılları arası Niğde Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı, 2005 yılında da Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı görevlerinde bulunarak, eğitime olan şahsı katkısını sürdürdü.

Siyaseti bir makama yükseliş aracı değil, bir hizmet etme aracı olarak gören Faruk AKDOĞAN, 1991-1998 yılları arası Refah Partisi Merkez İlçe Başkanlığı, 1999-2001 yılları arasında ise Fazilet Partisi İl Başkanı olarak görev yaptı. 1994 yılında Refah Partisi’nden, 1999 yılında da Fazilet Partisi’nden İl Genel Meclis Üyesi seçildi. 10 yıllık İl Genel Meclisi Üyeliği görevi süresince Niğde’nin yatırım alması noktasında gayretli çalışmalar içerisinde bulundu.

Faruk AKDOĞAN, siyasi yaşamına, 2001 yılında AK Parti Kurucu üyeleri arasında yer alarak devam etti. Niğde’de AK Parti’nin kuruluşunda öncülük etti ve AK Parti Kuruculuğu görevini başarıyla sürdürdü. 2002 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından Niğde İl Başkanı olarak görevlendirildi.

1 Aralık 2008 yılında Yerel Seçimlerde Belediye Başkanı Aday Adayı olmak içn görevinden ayrıldı. AK PARTİ GENEL BAŞKANI ve BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN‘ın yüksek tensipleriyle 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti’nin Niğde Belediye Başkanı Adayı olarak belirlendi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Cenab-ı Allah’ın takdiri, halkın teveccühü ile Niğde Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu tarihten günümüze kadar yaklaşık 5 yıldır Niğde Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Faruk AKDOĞAN; Şehrimizi her alanda kalkınmış örnek bir şehir haline getirmek yolunda yoğun çaba sarf etmeye devam etmektedir. Göreve geldiği günden beri Niğde’de bugüne kadar görülmemiş bir hizmet atağıyla, çok sayıda büyük projenin gerçekleşmesini sağlarken, küçük büyük sayısız hizmeti gece gündüz demeden şehrin en ücra köşelerine kadar ulaştırdı.

Faruk AKDOĞAN; AK PARTİ GENEL BAŞKANI ve BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN‘ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde destanlaşan çalışmalarından ilham alarak, Niğde’de belediyecilik alanında hizmet atağını başlattı. Niğde’yi adından söz ettiren marka şehir yapmak için önemli hamlelerde bulundu. Niğde Belediyesine bir hedef koymuş ve bu hedefine de 20 yıldır yapılmayan hizmetleri 5 yılda yaprak ulaşmıştır. Niğde sevdasını her fırsatta dile getiren ve Niğde halkının yapılan hizmetlerin en güzeline layık olduğunu, ifade eden Faruk AKDOĞAN, 5 yılda yaptığı hizmetlerin yıllardır yapılmayan ve halkın hak ettiği hizmetler olduğunu belirterek daha yapılacak çok hizmetin olduğu bilinciyle, yeni dönemde de hayalleri gerçekleştirecek büyük projelerini hazırlamıştır.

Özel Kalem Dergisinin İstanbul’da düzenlediği Yerel Yönetimler Ödül töreninde Niğde için uyguladığı projeler ve hizmetlerinden dolayı “Yılın İl Belediye Başkanı” seçildi. Evli ve üç çocuk babası Faruk AKDOĞAN, orta derece Arapça ve İngilizce biliyor.

Meclis Üyeleri

 

 • Harun Dikici
  Harun Dikici
  AK PARTİ
 • Orhan Özbek
  Orhan Özbek
  AK PARTİ
 • İdris Bayram
  İdris Bayram
  AK PARTİ
 • Nevzat Baloğlu
  Nevzat Baloğlu
  AK PARTİ
 • Rifat Özkan
  Rifat Özkan
  AK PARTİ
 • Ahmet Taciroğlu
  Ahmet Taciroğlu
  AK PARTİ
 • Hamdi Aruk
  Hamdi Aruk
  AK PARTİ
 • Yakup Yerlikaya
  Yakup Yerlikaya
  AK PARTİ
 • Aslan Gezici
  Aslan Gezici
  AK PARTİ
 • Ümmügülsüm Özdemir
  Ümmügülsüm Özdemir
  AK PARTİ
 • Mustafa Karaca
  Mustafa Karaca
  AK PARTİ
 • Ali Erdoğan
  Ali Erdoğan
  AK PARTİ
 • Muammer Ataç
  Muammer Ataç
  AK PARTİ
 • Öznur Akbulut
  Öznur Akbulut
  AK PARTİ
 • Murat Demir
  Murat Demir
  AK PARTİ
 • Bekir Peker
  Bekir Peker
  AK PARTİ
 • Fatma Gülümser Taşkın
  Fatma Gülümser Taşkın
  MHP
 • Mehmet Tamer Anık
  Mehmet Tamer Anık
  MHP
 • Rıfkı Urlu
  Rıfkı Urlu
  MHP
 • Ziya Öztürk
  Ziya Öztürk
  MHP
 • Süleyman Arısoy
  Süleyman Arısoy
  MHP
 • Aytekin Oral
  Aytekin Oral
  MHP
 • Emin Alper Öztürk
  Emin Alper Öztürk
  MHP
 • Murat Soyak
  Murat Soyak
  MHP
 • Muharrem Erdoğan
  Muharrem Erdoğan
  MHP
 • Yakup Yavaşcan
  Yakup Yavaşcan
  MHP
 • Mahir Kızıltan
  Mahir Kızıltan
  CHP
 • Bünyamin Kıvrakdal
  Bünyamin Kıvrakdal
  CHP
 • Ali Şafak
  Ali Şafak
  CHP
 • Caner Gürbüz
  Caner Gürbüz
  CHP
 • Fatih Doğan
  Fatih Doğan
  CHP
 • Roma İmparatorluğu ZamanıM.Ö. 30 – MS. 395 yıllarını kapsayan Roma devrinde Niğde bölgesi tarihinin en önemli konumlarından birini yaşamıştır. Bu dönemde Tyana(Kemerhisar Kasabası) çevresinde yoğun bir yapılaşma görülür. Saraylar, mabedler, su kemerleri ve yerleşim birimleriyle oldukça büyük bir kent konumuna getirilmiştir.

  M.S. 395 yılında ise Anadolu Bizans hükümdarlığı altına girmiştir. Özellikle Kapadokya ve Ihlara Bölgesi bu dönemi yansıtır. Niğde bölgesi Bizans hükümdarlığında iken Sasani,Pers ve Arabların istilalarına uğramıştır. Tyana kenti 931 yılındaki Arap İstilası sonucu büyük ölçüde yıkılmıştır. Bu dönemin en güzel ve görkemli eserlerinden birisi Gümüşler Kasabası yakınındaki Gümüşler Örenyeri ve Manastırıdır.

  Milli Mücadele Dönemi

  Coğrafi konumu itibariyle Niğde, Akdeniz bölgesini Orta Anadolu’ya ve Sivas başyaylasına dolayısıyla Doğu Anadolu’ya, Ereğli ve Ankara yolları ile de Batı ve Karadeniz bölgelerine bağlayan iki çok önemli boğazı kontrol altında tutmakta idi. Bunlardan birincisi Gülek Boğazı, ikincisi ise Zamantı-Yahyalı yolu idi.

  Çukurova bölgesi işgale başlanır başlanmaz Niğde’de bulunan 41 nci Tümen’in mevcut askerleri ve Niğde, Bor ve Pozantı gönüllülerinin oluşturdukları Kuvayı Milliye, Pozantı’nın olası bir işgale karşı muhafazası için bölgeye yerleşti. Stratejik noktaları kontrol altına aldı ve buradan gelecek herhangi bir düşman saldırısını bertaraf etmeye hazır bir konuma geldi. Bu iyi tahkimat ve konuşlanma sayesinde bu bölgeden düşman girememiştir.

  Pozantı’da alınan bu tedbirlerin diğer bir geçiş yolu olan Zamantı-Yahyalı yolu üzerinde de alınması gerekiyordu. Fransızların Kozan’ı ele geçirdikten sonra yukarıdaki yol ile Aladağlar’ı aşıp Orta Anadolu’ya girecekleri anlaşılınca, hemen bu bölgede faaliyetler başladı. Aladağlar’ın gerek güneyi, gerekse kuzeyinde hızlı bir harekete girişildi.

  1920 yılı Kasım ayı başlarında Yahyalı’da adı geçen yolu kontrol altında tutacak 50 kişilik bir birlik oluşturuldu. Bu birliğin komuta kademesi, askerinin bir kısmı ile silah ve  mühimmatını Niğde ‘den temin ediyordu.

  Fransızların ilerleme ihtimalleri arttıkça bu yoldaki tahkimat ve alınan tedbirlerde artıyordu. Nitekim 20 nci Kolordu Komutanı A.Fuad Bey’in Çukurova Bölge Komutanı Kemal Bey’e verdiği emirde;

   “Niğde Bölgesinde tertip edilen müfrezeler, kararlaştırıldığı gibi Karaisalı bölgesine gideceklerdir. Yahyalı’da bir nizamiye bölüğü ile milli müfrezeler, Sis dolaylarına hareket edeceklerdir…”Alınan bu tedbirlere rağmen, bazı Ermenilerin öncülük ettiği bir grup Fransız öncü birliği Ulupınar Köyü yakınlarındaki bir mağraya kadar ulaşabildiler ve burayı karakol yaparak bir müddet burada kalmaya çalıştılar. Bunu haber alan 41 nci Tümen Komutanlığı, Şükrü Efendi komutasındaki bir taburu bölgeye gönderdi. Anılan birlik Yahyalı’ya ulaşınca Ulucami yanındaki medreseyi kendisine karargah yaptı, çevre köyler, aşiretler ve Yahyalı ahalisini teşkilatlandırarak bir strateji hazırlamaya başladı. 41 nci Tümen Komutan Yardımcısı Yarbay Mümtaz Bey’in bölgeye gelip komutayı ele almasından hemen sonra başlayan çatışma kısa sürede başarıya ulaştı, düşman askeri imha edilmişti. Fransızlara yardım eden Ermenilerin pek çoğu bu çatışmada Fransızlarla birlikte muamele gördüler, geriye kalanlar ise bölgeyi terk ettiler.

  Stratejik olarak bu askeri tedbirleri başarıyla uygulayan Niğde teşkilatı aynı zamanda bölgede meydana gelebilecek anarşik eşkıya hareketlerine karşı da icabeden tedbirleri aldı. Bu suretle Niğde ve civarında Türkiye geneli itibariyle yüksek bir ortalamada bulunan gayr-i müslimlerin olası taşkınlıkları ve iç isyanlarına karşı da gereken tedbirler alınmıştı.

  Bilindiği üzere bu dönemde cephede eksikliği hissedilen yeğane şey, mühimmat ve erzak idi. Bunların temini hususunda Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilen Tekalif-i Milliye Kanunu herkesin malumudur. Bu büyük ihtiyaç, bütün yurt çapında hamiyetperver insanlarımız tarafından karşılanmaya çalışıldı. Bu hususta da Niğde üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirdi. Gıda maddeleri olarak özellikle buğday, arpa, baklagiller, soğan vs. gibi temel besin maddeleri ihtiyaç duyulan yerlere gönderildi. Niğde’den yapılan bu hayiti destek Mustafa Kemal tarafından yollanan takdirnamelerle ödüllendirilmiştir.

  Niğde’den yapılan lojistik destek sadece gıda maddeleriyle sınırlı kalmadı. Nakil Vasıtaları, araç-gereç ve giyecek maddeleriyle de devam etti. Niğde’nin yetiştirdiği emekli veya terhis olmuş subay, er vs. askerlerde gönüllü birlikler olarak Batı ve Adana cephelerinde vuruşmuşlardır. Niğde, gerek Heyet-i Temsiliye döneminde, gerekse Büyük Millet Meclisi döneminde Anadolu hareketini gönülden desteklemiş ve bu desteğini Sivas ve Ankara’ya gönderdiği delegelerle de ispatlamıştır.

  Tarihin İlk İzleri

  Niğde’nin tarihi ile ilk buluntular, neolitik döneme(M.Ö. 7250-5500) rastlar. Bunlar Bor Bahçeli Kasabası Roma Havuzu yakınındaki Köşk Höyük’ten ve Bor Pınarbaşı Höyüğünden çıkartılan eserlerdir. Anadolu’da Hitit dönemi olarak isimlendirilen M.Ö. 2000-7000  yıllarına ait eserler ise Kömürcü Köyü Göllüdağ Örenyeri’nden çıkartılmıştır. Helenistik dönemde ise (M.Ö.330-30) Niğde bölgesi Büyük İskender’in komutanlarından Eumenes’in kurduğu Bergama Krallığı’na dahil olmuştur. Tepe Bağları ve Ulukışla Porsuk Höyük kazılarından bu döneme ait eserler çıkartılmıştır.

  Türklerin Egemenliği Başlıyor

  1166 ve onu takip eden yıllarda Niğde Yöresi Türklerin eline geçmiştir. Özellikle Anadolu Selçuklular’dan I.Alaeddin Keykubat zamanında parlak bir dönem daha yaşanmıştır. Dönemin valisi Zeyneddin Beşare’nin yaptırdığı Alaedin Camii (1223) ve daha sonra yaptırılan Hüdavent Hatun Turbesi (1312)  dönemin günümüze bıraktığı miraslardandır.

  Anadolu Selçukluları Kösedağ Savaşında (1243) Moğollara yenilence bölge Moğolların uç beyliği olan İlhanlıların idaresine geçmiştir. 1357 yılında ise Karamanoğulları bölgenin yeni sahibi olmuşlar veAkmedrese’ yi yapmışlardır. (1409).

  1471 yılında ise Fatih Sultan Mehmet Karamanoğullarını yenilgiye uğratarak Niğde’yi ve diğer bölgeleri almıştır. Osmanlı döneminde Niğde eski önemini büyük ölçüde yitirmiştir. Cumhuriyetin kurulmasıyla 1923 yılında il statüsüne kavuşmuştur.

  Cumhuriyet Dönemi

  Osmanlı’nın çöküş dönemi ile başlayan ve çok uzun zamandır süregelen kargaşa ve belirsizlik, Milli Mücadele ile başlayan, Cumhuriyetle devam eden yeni dönemde son buldu.

  Cumhuriyetle başlayan istikrar, bütün Türkiye’de olduğu gibi, Niğde’de de bayındırlık, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda büyük gelişmeleri beraberinde getirdi.

  Büyük bir kasaba görüntüsünde olan Niğde Merkezi Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yapılan değerli çalışmalarla çehresini değiştirmeye başladı.  Atatürk ve O’nun kurduğu Cumhuriyeti gönülden benimseyen, her zaman ona desteğini devam ettiren İllerin başında Niğde gelmektedir.

  Cumhuriyetin ilan edildiği gün bu mutlu günü top atışlarıyla kutlayan ilk şehir Niğde’dir.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar