Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Necla BAKAN “Raylı sistem taşımacılığının olmadığı yerde rant var”

25 Şubat 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Necla BAKAN “Raylı sistem taşımacılığının olmadığı yerde rant var”
Necla BAKAN “Raylı sistem taşımacılığının  olmadığı yerde  rant  var”

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN  Hak ve Huzur Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Necla BAKAN”a  Bazı  belediyelerin  raylı  taşımacılıktan  neden korktuklarını   sordu.

Hak ve Huzur Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Necla BAKAN”Raylı Sistemler Mühendisliği; Dünyada ve özellikle Avrupa’da çok popüler olan, devletimizin gelecekte ki planlarında önemli stratejik bir yer tutan, genellikle ulaşım ve taşımacılık da kullanılan işletim masraf ve riskleri az olan sistemler topluluğudur.”

Günümüzde ulaşım, insanların en önemli sorunu hâline gelmiştir. Özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar her gün bu sorunla daha fazla karşılaşmaktadırlar. Hızlı kentleşme, yoğun nüfus artışı, hava kirliliği ve enerji sıkıntısı gibi büyük sorunlar, ulaşımda raylı sisteme geçişi zorunlu hâle getirmiştir.

Raylı sistem taşımacılığı, yatırım maliyetleri yüksek olmakla birlikte, işletme maliyetleri karayolu taşımacılığına göre daha düşüktür. Ayrıca kaza riskleri, enerji tüketimi, trafik sıkışıklığı ve personel istihdamı kara yolu taşımacılığına göre daha azdır. Bununla birlikte raylı sistem taşıma kapasitesi, karayolu taşımacılığına göre çok daha yüksektir. Bütün bu şartlar günümüzde raylı taşımacılığın yaygınlaşmasını hızlandırmıştır .

Raylı Sistemler denilince en ön planda Tren ve Hızlı Trenler vardır. Son yıllarda ülkemizde hızla artan hızlı tren yapım çalışmalarıyla, artan yetkin elemana ihtiyacı olan ve önümüzdeki günlerde daha da artacak alan raylı sistemlerdir. Türkiye en büyük yatırım paylarından biri de raylı sistemlerdir. Ayrıca %51 yerlileştirme politikası, var olan açığı daha da büyütmektedir. Türkiye’miz yeniden demir ağlarla, yüksek hızlı, hızlı, şehir içi hatlarla donatılacaktır, bütün projeler bu yöndedir. Ayrıca raylı sistemler sadece raylı ulaşım araçları değil birçok alana, makine teknolojisine de hitap etmektedir.

Raylı Sistemler alanında önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları eğitim verilmektedir.

Raylı sistemler mühendisliği ve raylı sistemler sektörü birçok mühendislik disiplinini içinde barındırır. Bunlar, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, sinyalizasyon mühendisliği, mekatronik mühendisliği, üretim mühendisliği ve birçok alt mühendislik disiplinleridir. Ayrıca ek olarak işletme ve iktisat disiplini de bu mühendislik alanının ve raylı sistemler sektörünün içindedir.

Raylı sistemler teknolojileri günümüz toplu taşıma sistemlerinin arasında ciddi oranda önem kazanmaya devam etmektedir. Günümüzde ulaşım, insanların en önemli sorunu hâline gelmiştir. Özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar her gün bu sorunla daha fazla karşılaşmaktadırlar. Hızlı kentleşme, yoğun nüfus artışı, hava kirliliği ve enerji sıkıntısı gibi büyük sorunlar, ulaşımda raylı sisteme geçişi zorunlu hâle getirmiştir. Raylı Sistem Taşımacılığı yatırım maliyetleri yüksek olmasına karşın işletme maliyeti karayollarına göre daha ucuzdur. Ayrıca kaza riskleri, enerji tüketimi, trafik sıkışıklığı ve personel istihdamı karayolu taşımacılığına göre daha azdır. Bununla birlikte raylı sistem taşımacılığı kapasitesi karayolları taşımacılığına göre çok yüksektir.

Raylı sistemler teknolojilerinin dünya genelinde gelişmesine paralel olarak ülkemizin de bu alanda ilerlemesi ve kalifiye insan gücünün (mühendisinin) yetiştirilmesine ihtiyacı vardır. Bu sebeble 2011 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’de ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir.

Bu gün Sakarya  İli  gelişme  aşamasında  bir  il  Şimdi  alt yapıda  hazırlık  yapmazsak  yarın  alt  yapı  yapması  zorlaşır.Hızlı  Tren   hattı  nedeniyle 120   yıldır  hizmet veren  TREN  seferden  kaldırılıyor.Halka  Yol bitecek  seferler  başlayacak  diyorlar.Ne  oldu. Seferler  başladı mı.Yok.Çünkü   Bu işten  rant  elde  edenler  var.Halkı   düşünen yok.Bakan  diyor ki  seferler  başlayacak. Hala  Cek  Cak    sonuç  sıfır.Belediye Başkanı   Halkını  düşünür  3-5  kişinin  menfeati için  bir  milyon  Sakaryalı  cezalandırılamaz.Bende   Bu  Tren gelsin  diye  imza  attım”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar