Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Narlıdere’de teröre lanet yürüyüşü

19 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Narlıdere’de teröre lanet yürüyüşü
Narlıdere’de teröre lanet yürüyüşü

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerce düzenlenen hain tuzakta 5 askerin şehit olmasının ardından Teröre Lanet yürüyüşü düzenledi.

Yürüyüşe CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP PM üyesi Mustafa Moroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Alattin Yüksel, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce , CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat, İzmir Esnaf odası Başkanı Zekeriya Mutlu, CHP Kadın ve gençlik kolları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Narlıderelilerin oluşturduğu coşkulu kalabalık katıldı.

Hep bir ağızdan atılan ‘Türkiye Laiktir Laik kalacak’ ve Teröre Hayır ‘ Sloganları eşliğinde Narlıdere’yi baştan başa geçen yürüyüşe balkonlardan ve Mithatpaşa caddesi esnafından yoğun destek geldi. Islıklarla da protesto edilen terör yürüyüşü Demokrasi meydanında Başkan Batur yaptığı konuşma ile devam etti. Batur ” Hakkari’den gelen acı haber, şehitlerimizin acı haberi hepimizi yeniden büyük bir üzüntüye sevk etti.

teror1

 

Narlıdere her zaman olduğu gibi duyarlılığını göstererek gerçekleştirdiğimiz Teröre lanet ve laiklik yürüyüşüne koşarak katıldı. Bu alandan terörü bir kez daha lanetliyorum. Cumhuriyetimiz ve onun değerlerine dil uzatanlara ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ sözünü hatırlatıyorum” dedi. Terör yürüyüşüne katılanlara teşekkür eden başkan Batur’un ardından PM üyesi Mustafa Moroğlu ve Milletvekili Atilla Sertel terörü lanetledikleri konuşmalarında hükümetin politikalarını eleştirerek tüm yapılanların takipçisi olacaklarını, ocaklara ateşler düşüren terör olaylarının sorumlularından ve Cumhuriyet düşmanlarından hesap soracaklarını ifade ettiler.

Tarihçe

Narlıdere’nin ilk yerleşimi ile ilgili sağlıklı bilgiler bulunamamakla birlikte, İzmir tarihinden ayrı düşünemeyeceğimiz bölgenin Hitit yazıtlarına göre MÖ 2000’lerde Luvilerin egemenliği altında olduğu bilinmektedir. Daha sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, Büyük İskender’in MÖ 332’de Batı Anadolu’yu ele geçirmesiyle kısa bir dönem Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı ve M.Ö 133 – M.S. 395 arası Romalılar egemenlik sürmüştür. Romalılar tarafından Luvi dilinde “Su geçidi, boğaz” anlamına gelen AKHİLLEON adıyla anılan bölge Roma İmparatorluğu’nun parçalanmasıyla Bizans egemenliğine geçmiştir.

M.S 440 yılında Hun, 665 yılında ise Arap akınları İzmir’in Türk ve Müslümanlar ile tanışmasını sağlar. 1071 Malazgirt savaşından sonra, Türk Boylarının Batı Anadolu’ya ulaşmasıyla  bölgenin 1081 yılında Selçuklu Beylerinden Çaka Bey tarafından ele geçirilerek, bir beylik kurulduğu  bilinmektedir. Selçuklu, Bizans, Cenevizliler ve Rodos Şövalyeleri arasında el değiştiren bölge, Selçuklu İmparatorluğunun  yıkılmasıyla Aydınoğuları Beyliğinin egemenliğine girmiş ve 1425 yılında Sultan II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1472 yılında Venedik saldırısıyla oldukça zarar gören yöre 1666 yılında şimdiki Yenikale bölgesinde Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan  kaleden dolayı Osmanlı  döneminde Sancakkale adıyla anılmıştır. Ali Onbaşı Deresi etrafında bulunan nar ağaçlarından dolayı Narlıdere ismi verildiği söylenen ilçemiz tapu kayıtlarında Tozluyurt adıyla da anılmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Sancakkale İngilizler tarafından iki kez top ateşine tutulmuş ve ilk saldırıda ölen subay ve erlerimiz Narlıdere Şehitliği’ne gömülmüştür. 15 mayıs 1919 ile 9 eylül 1922 yılları arasında Yunan işgaline uğrayan bölge 12 eylül 1922’de Albay Çolak İbrahim ile Yüzbaşı Kemal Bey tarafından tamamen düşmandan temizlenmiştir.

Narlıdere ilçesinin Akkoyunlu Devletinin yıkılmasından sonra Safevi baskısı ile Horasandan gelerek Ege’nin çeşitli bölgelerine yerleşen Türkmen boyları ve tahtacılar tarafından yaklaşık 150 yıl önce bugünkü Narlı Mahallesi sınırları içinde bulunan Yukarıköy’de kurulduğu söylenmektedir. Tahtacılardan sonra yine alevi inancına sahip Bayatların bugünkü Yenikale Mahallesi sınırları içinde bulunan Aşağıköy’e yerleştikleri bilinmektedir. Narlıdere’yi oluşturan diğer iki mahalle olan Ortaköy ve Yeniköyde ise Rumların yerleşik olduğu söylenmektedir.

İlçeye Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele döneminde Rumların bölgeyi terk etmesi ile Yunanistan’ın Makedonya, Gümülcine bölgeleri ile Arnavutluk ve Yugoslavya’dan gelen göçmenleri Çamtepe Mahallesi sınırları içinde bulunan Ortaköy’e Balkan göçmenleri ise Ilıca Mahallesi sınırları içindeki Yeniköy’e yerleştirilmiştir.

1950’li yıllarda nüfusu 2655 olarak belirlenen ilçemizde, sahil kesimine yazlıkçıların yerleşmeye başlaması, narenciye üretimi için gelen mevsimlik işçiler ile başlayan tarımsal göç ve Alevilerin çekim merkezi olması sebebi ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yoğun olarak göç eden  Alevi nüfusun etkisi ile 2000’li yıllarda 54 binlere ulaşmıştır.

BELEDİYE TARİHİ
Narlıdere’nin 1950’li yıllarda İzmir İli merkez ilçesine bağlı muhtarlık ve merkezinin Aşağıköy olduğu bilinmektedir.

Narlıdere Belediyesi Aşağıköy’de 1962 yılında kurumuş ve ilk kaymakamı Kemal Bey’dir. 17 Kasım 1963 yerel seçimlerini Ali Fuat Çetinkılıç kazanarak 1977 yılına kadar belediye başkanlığı görevini sürdürmüştür. 1977 yılında yapılan yerel seçimde ise İhsan Erbakış belediye başkanlığını kazanmış ve 12 eylül 1980 askeri darbesine kadar görevde kalmıştır. Askeri darbe sonucu Erbakış görevden alınarak, Narlıdere İzmir Belediyesine bağlı şube haline dönüştürülmüştür.

1992 yılına kadar Konak ilçesinin bazı mahallelerinden oluşan bir semt konumunda olan Narlıdere, 3 haziran 1992 gün ve 21247 sayılı Resmi Gazetete yayınlanan kanunla Güzelbahçe ile birleştirilerek Narlıbahçe adıyla yeniden ilçe konumuna gelmiştir. Narlıbahçe ilçesi 27 aralık 1993 tarihinde kabul edilen 3949 sayılı kanunla Güzelbahçe ve Narlıdere adıyla tekrar iki ilçeye ayrılmıştır. 1992-1994 yıllarında Yıldırım Ulupınar, 1994-1999 yılları arasında ise Mustafa Karahan’ın belediye başkanlığı yaptığı Narlıdere’de, 1999 yılından beri Abdül Batur belediye başkanlığı görevini sürdürmektedir.

ŞEHİTLİK TARİHİ
Toplam 19 mezar bulunan Narlıdere şehitliği’ne, ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Deniz Topçusu tarafından iki kez topa tutulan Sancakkale de ilk saldırıda şehit olan 6 subay ve er gömülmüştür.
Şehitlikte ayrıca, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali sırasında, Yunan kuvveti ve yerli Rumlar tarafından şehit edilen. 17. Kolordu Asker Alma Heyeti Başkanı ve Garnizon komutanı Albay Süleyman Fethi Bey ve 8 asker ile çeşitli zamanlarda şehit olan 4 görev şehidinin mezarı bulunmaktadır.

Metropolde Köy Keyfi

İzmir’de yaşayanlar olarak oldukça şanslıyız. Mahallemizde, sokağımızda üstümüze gelen, nefes almamızı bile etkileyen koca koca binalardan kurtulmak için birkaç dakikalık yolculuk yapmak yeterli. İzmir’in hangi noktasından hareket ederseniz edin, deniz yönüne doğru 10 bilemedin 15 dakikalık bir yolculuktan sonra o güzelim körfezin mis gibi imbat esintisini ta ciğerlerinizde hissetmeniz mümkün.

Beton yığınlar arsında sıkışıp kalmanın stresini atmak isteyenler için, tek alternatif tabii ki körfez değil. Her mevsim gezilip görülecek yerler var tabii ki.

Ancak size bu sayımızda şipşirin bir köyden bahsedeceğiz. Üstelik bu köy, kentin merkezinde otantik yapısını koruyarak ayakta kalmayı başaran tek köy. Resmi ismiyle Narlı Mahallesi, yerel adıyla Yukarıköy’ü gördüğünüzde; koca koca binaların arasında böylesine şirin, böylesine keyifli bir ortamın olduğuna şaşırıp kalacaksınız.

Nasıl Gidilir?

Arabası olmayanlar için Alsancak’tan 6-8-554 yada Konak/tan 5 – 7 yada 82 – 209 – 320, Buca’dan 670, Gaziemir’den 509 nolu otobüslere bindiğinizde Narlıdere Belediye durağında iniyorsunuz. Yoldan karşıya geçip belediyenin hemen yanındaki İsmet İnönü Caddesine girdiğinizde sadece 3 dakikalık bir yürüyüşten sonra bambaşka bir ortamın içinde bulursunuz kendinizi. Arabası olanlar için en kestirme yol, otobandan gidip gişelere varmadan Narlıdere sapağından çıktıktan sonra, Kavşaktan tekrar İzmir yönüne dönüldümü 500-600 metre ilerideki belediye yanından Yukarıköy’e ulaşabilirsiniz. Aracınızı Köy girişi yerine cemevinin arkasına park etmeniz daha doğru bir karar olur.

Narlıdere’nin Simgesi Narenciye

İlçe ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 1950’li yıllarda dikimine başlanarak oluşturulan ve Narlıdere’nin simgesi haline gelen narenciye bahçeleri, yer altı sularının borlaşması ve yoğun kuraklık nedeniyle zor günler geçiriyor. Türkiye’nin en kaliteli ve verimli narenciye alanlarının yok olmaması için resmi kurumlar tarafından çeşitli projeler üretiliyor. Uzun yıllar İzmir ve Narlıdere ekonomisine büyük katkılar sağlayan narenciye bahçelerini korumak için ilk proje İzmir Valiliği, Narlıdere Belediyesi ve Narlıdere Sulama Kooperatifi işbirliği ile hazırlandı. Proje çerçevesinde Alionbaşı Deresi Altın Vadi içine bent yapılarak su toplandı. Toplanan suyun bahçelerde oluşturulan kuyulara aktarılması sağlandı. Bir kültür bitkisi olan, bol ve temiz su ile yaşayan narenciye bahçeleri için ikinci proje de Narlıdere Belediyesi’nin önerisi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Narenciye bahçelerini tamamen kurtaracak olan proje kapsamında Narlıdere İstihkam Okulu çıkışında yapımı gerçekleştirilen lokal arıtma tesisinden alınan temiz su bahçelere taşınacak ve sulamada kullanılacak. Bu suyun da gelmesiyle bölgede üretim kalitesi yükselecek ve narenciye bahçelerinin Narlıdere’ye kattığı doğal güzellik uzun yıllar yaşayacak.

Genel Bilgiler

Konum

İzmir’in batısında yer alan Narlıdere, Balçova ile Güzelbahçe ilçeleri ile sınır komşusudur. İzmir Körfezi’nin en temiz sularına sahip olan Narlıdere, Çatalkaya Dağı’nı kaplayan çam ormanlarıyla oksijen deposu konumundadır. Çağdaş konutları, düzenli kentleşmesi sayesinde İzmir’in en geniş yeşil dokusuna sahip ilçelerinden birisi olan Narlıdere, bu özellikleri sayesinde İzmir’in en gözde ilçeleri arasında yer almıştır. İlçe sınırları içinde modernlik ve büyüklük açısından dünyanın en büyük ikinci huzurevi ve 5 yıldızlı turistik bir otel bulunmaktadır. Narlıdere’nin en büyük hedefi, termal turizme yönelik yatırımlara ev sahipliği yapmaktır.

Narlıdere, Anakent sınırları içerisinde yer alır. DoğusundaBalçova, batısında GüzelbahçeMenderes İlçesi, kuzeyinde İzmir Körfezi ile çevrelenir. İlçenin yüzölçümü 63 km²’dir. Bağlı köyü ve beldesi bulunmamaktadır. 2007 Yılı sayımına göre nüfusu 61.455’dir.2008 yılına göre ise 63.020’dir. İlçesi, güneyinde

İlçede 9 İlköğretim Okulu, 3 ortaöğretim kurumu bulunmakta; 6.829 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 372 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede sağlık hizmetleri, 3 sağlık ocağı ve 1 sağlık evi tarafından verilmektedir. Narlıdere, prestijli konut alanlarının hızla geliştiği bir yerleşim yeri özelliği kazanmıştır. İlçede 1.500 civarında konut jeotermal enerjiyle ısıtılmaktadır.

Narlıdere ilçesinin sınırları içinde ayrıca olimpik yüzme havuzu vardır. Bu yüzme havuzu yirmi üçüncüsü İzmir’de düzenlenen Universiade oyunlarında ihtiyaç duyulduğundan yapılmıştır. Güney Deniz Saha Komutanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, Narlıdere Kışlası ve lojmanları da Narlıdere’de bulunmaktadır.

Narlıdere Şehitliği, Kurtuluş Savaşı döneminde canlarını vatan uğruna veren gençlerin anısına yapılmış olup Atatürk Kültür Merkezi’nin karşısındadır.

Atatürk Kültür Merkezi, Narlıdere’deki en büyük kültür tesisi olup içinde düğün salonu da bulunmaktadır.

Modern pazaryeri, diğer beldeler için örnek alınan bir pazaryeri projesidir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1056 konutluk Narkent toplu projesi sedece İzmir’e değil Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm modeli olarak Narlıdere’nin en güzel sırtlarında yükselmektedir.

Ekonomi:

Narenciye ve çiçekçilik, Narlıdere’nin en büyük gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Bölgenin en büyük narenciye bahçelerine sahip ilçemiz, sera çiçekçiliğinin de önemli merkezlerinden birisini oluşturmaktadır. Konumu itibariyle sanayi tesisi bulunmayan ilçemizin gelir çeşidini artırma çalışmaları yapılmaktadır.

8. Aşık  Mahzuni Beste Yarışması finalistleri belli oldu

8. Aşık Mahzuni Beste Yarışması finalistleri belli oldu

13.05.2016 01:24

Detaylar >>

8. AŞIK MAHZUNİ BESTE YARIŞMASI KAYITLARI BAŞLADI

8. AŞIK MAHZUNİ BESTE YARIŞMASI KAYITLARI BAŞLADI

15.04.2016 04:14
İzmir’in Narlıdere Belediyesi’nin bu yıl 8’incisini düzenleyeceği Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması, Narlıdere Belediye meclis salonunda basına ve kamuoyuna tanıtıldı.

Detaylar >>

Batur’dan 8 Mart kutlaması

Batur’dan 8 Mart kutlaması

10.03.2016 11:57

Detaylar >>

Narlıdere'de kentsel dönüşüm 2017'de başlıyor

Narlıdere’de kentsel dönüşüm 2017’de başlıyor

01.02.2016 12:44
Narlıdere’de kentsel dönüşüm 2017’de başlıyor

Detaylar >>

Narlıdere’yi Cumhuriyet meşaleleri aydınlattı

Narlıdere’yi Cumhuriyet meşaleleri aydınlattı

05.11.2015 11:07
Narlıdere’de Cumhuriyetin 92.yılı sebebiyle Narlıdere Belediyesi tarafından fener alayı düzenlendi. Fener Alayına çoluk çocuk demeden tüm Narlıdereliler yoğun ilgi gösterdi.

Detaylar >>

Narlıdere’de Ücretsiz internet dönemi başladı

05.11.2015 11:03
Narlıdere Belediyesi özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı internet erişimini Narlıdere’de ücretsiz hale getirdi. Gençleri oldukça memnun eden ‘Ücretsiz İnternet Hizmeti’ için şimdilik sadece Narlıdere’nin beş noktasında bulunan ‘Narlıdere’nin Kısa Yolu’ adlı ücretsiz erişim noktasına kayıt olmaları yeterli

Detaylar >>

Batur Hızır Lokması dağıttı

Batur Hızır Lokması dağıttı

20.10.2015 03:59
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Muharrem Ayı nedeniyle yas orucu tutan Narlıderelilere Narlıdere Cemevi’nde Hızır lokması dağıttı. Hicri Takvimin başlangıcı olan 15 Kasım akşamı güneşin batışıyla birlikte başlayan Muharrem Ayı’nda yas orucu tutanlara dağıtılan Hızır lokmasını dün akşam Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur dağıttı. Narlıdere Cemevi’nde gerçekleştirilen Hızır lokmasına Başkan Batur’un yanı sıra, Alevi dedeleri Yusuf Erdemli ve Ali Tekin ile CHP İl yöneticisi Celal Yıldız, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP İzmir Milletvekili adayı Ednan Arslan, Belediye Meclis üyeleri, Gani Pekşen, Muhtarlar, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve Narlıdereliler katıldı.

Detaylar >>

Narlıdere Belediyesi Yaz okulları başlıyor

Narlıdere Belediyesi Yaz okulları başlıyor

06.06.2015 11:59
Narlıdere Belediyesinin yaz spor okullarına kayıtlar başladı. Bu yıl Futbol, yüzme, basketbol, voleybol, jimnastik, tekvando, branşlarında eğitim verilecek. Yaz spor okullarına kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar Narlıdere belediye binası girişindeki, spor okulları masasında kayıtlarını yapabilecekler.

Detaylar >>

Narlıdere’de 23 Nisan coşkusu yaşandı

Narlıdere’de 23 Nisan coşkusu yaşandı

24.04.2015 02:11
Narlıdere’de 23 Nisan coşkusu yaşandı Narlıdere’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur temsili 23 Nisan Başkanı minik Abbas ile düzenlenen törenlere katıldı. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu bıraktığı Güzelbahçe Avni Akyol 5 G sınıfı öğrencisi Abbas Yörür’le düzenlenen törenlere katıldı. İlk olarak sabah 08.30’da Narlıdere Demokrasi Meydanında Siyasi partiler, Sivil toplum örgütleri, yöre derneklerini ile birlikte Atatürk anıtına çelenkler sunuldu. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından tören şeref defterini imzalayan ve okuyan Başkan Batur ‘Bugün Türkiye büyük millet Meclisi’nin toplandığı ilk gün ve Ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak armağan ettiği gündür’ diyerek sözlerine başladı. Batur “Biz çocuklarımıza özgür, tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışırken, bugünün çocukları, yarının büyükleri olacak çocuklarımıza inancımız tamdır. Bu duygularla, milli egemenlik ve çocuk bayramının 95. yaşını kutlarken, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyor gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Tüm çocuklarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutluyorum” dedi. Başkan Batur ve temsili başkan minik Abbas daha sonra Narlıdere Şehitliğinde düzenlenen anma ve 23 Nisan dolayısıyla okulların düzenlediği 23 Nisan gösterilerine katıldı.

Detaylar >>

Yaşar Kemal Vadisi Narlıdere’ye hayat verecek

14.04.2015 02:41
Yaşar Kemal Vadisi Narlıdere’ye hayat verecek “Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi” Projesi, 2. İnönü mahallesinde gerçekleştirilen tanıtım töreniyle İzmirliler’in beğenisine sunuldu. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi, Narlıdere’ye hayat verecek, nefes aldıracak” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Narlıdere Belediyesi’nin ortak hizmet projesi olan “Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi” Projesi, Narlıdere 2.İnönü Mahallesi’nde gerçekleştirilen törenle tanıtıldı. Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi proje tanıtım törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri ve adayları, ilçe belediye başkanları, CHP’li partililer ve Narlıdereliler katıldı. Törende konuşan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “Yıllardır hasretle beklediğimiz, Narlıdere için çok önemli projemizin tanıtım törenini Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Dört yıl önce 2. İnönü Mahallesi’nde projemize başladığımızda tüm Narlıdere ve İzmirli kardeşlerimizin faydalanacağı bir yeşil alan oluşturmak amacı ile yola çıktık. 80 bin m² büyüklüğündeki proje alanı kapsamında; 400 kişilik düğün salonu ve VIP restoran, 500 Kişilik kafeterya, 20 araçlık kapalı, 200 araçlık açık otopark alanın yanı sıra, amfi tiyatro, 1500 m² açık restoran ve kafeterya alanı, çeşitli spor ve aktivite alanları yer alıyor. Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi, Narlıdere’ye hayat verecek, nefes aldıracak. Bu proje aynı zamanda Sayın Aziz Kocaoğlu’nun İzmir teras projelerinin ilki. Bu eski parayla 6.830 trilyon. Belediye bütçemiz yetmediği zaman her zaman olduğu gibi ağabeyimize, İzmir’in babasına gidiyoruz. Yine gittik ve bu projeye desteklerini esirgemedi. Kendisine burada Narlıdereliler ve İzmirliler adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Doğru bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz Batur, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir medya kuruluşunda geçtiğimiz haftalarda yer alan ‘Narlıdere hizmete aç’ başlığı son derece haksız ve mesnetsiz ve kasıtlı olarak kamuoyuna sunulmuştur. Cadde cadde, sokak sokak nerelere hizmet ettiğimizi anlatmaya süre yetmez. İzmir’e ilk kapalı otoparkı yapan belediyeyiz. Kültür Merkezimiz, hizmet binamız bunlardan bazıları. Narlıdere’de yıllardır gerçekleştirdiğimiz ve sürdürdüğümüz kentsel dönüşüm projeleri çok başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Gerçekten bunu görmek isteyen objektif bakan bunu görür. Bulanık ve başkalarının objektifleri bizleri ilgilendirmiyor. Biz doğru bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz” Medyanın yazdıklarına göre değil halkımızın takdirine göre görevimize devam edeceğiz. Halkımızın seçimlerde bizlere olan güveni ortadadır. Biz halka göre hizmet ederiz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği ortak hizmet projelerine dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu: “Narlıdere’ye yeşil bir alan, bir sosyal tesis kazandırıyoruz. Büyüyen gelişen Narlıdere’nin merkezinde aileler, çocuklarımız huzur içinde cüzi fiyatlarla eğlenecekler, kültür ve sanat etkinliklerine katılacaklar. Bu kamu mekanında birbirleriyle kaynaşarak ülkemizin aydınlığa yürüyüşünde tüm İzmir’in üstlendiği görevi layıkıyla yerine getireceklerdir” diye konuştu. Narlıdere’ye metroyu getireceğimize inanıyoruz Narlıdere ilçesinde yapılan projeleri hatırlatan Kocaoğlu: “Narlıdere Meydanı’na kadar bir metro projemiz vardı. Bu projeyi Üçkuyular’dan İtfaiye’ye kadar projemiz hazırdı. Fizibilite raporunu almamız gerekiyor. O proje tamamlanır tamamlanmaz inşaat ihalesine çıkıyoruz. Orası Üçkuyular gibi değil, daha problemsiz aç kapa yöntemiyle daha kısa sürede bitirerek Narlıdere’ye metroyu getireceğimize inanıyoruz. İkincisi proje ihalesine çıktığımız İstihkam okuluna kadar 4 kilometrelik bölümün de proje çalışmalarını yürütüyoruz. İZBAN Torbalı hattını önümüzdeki günlerde açıyoruz. İBB Torbalı Selçuk hattında bütün ihalelerini tamamladı. İstasyon alt üst geçit inşaatlarımız devam ediyor. Bizim raylı sistemle Efes ve Bergama’yı birleştirme projemiz vardı. Bu hat yatırım programına alınmadı. Çandarlı Limanı’na kadar olan bölüm alındı. Bergama İZBAN hattı şu anda dondurulmuş oldu. Önümüzdeki günlerde bunun mücadelesini vererek yapılması için çalışacağız” dedi. 30 ilçede hiç ayrım yapmadan çalışıyoruz Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde Adnan Kahveci Kavşağı’nın temelini attık. Fuar İzmir’i açtık. Marble’ı, Boatshow’u yaptık. Şu anda İzmir’de üç fuar var. Önümüzdeki hafta 382 milyon liraya ihale ettiğimiz Konak ve Karşıyaka tramvayının temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Bizim ihalesine çıktığımız yer teslimini yaptığımız tramvay projemiz AKP’nin seçim bildirgesinde İzmir’e yapılacak projeler arasında geçmektedir. Herhalde İzmir’e uzun süredir bir şey yapmadık. Seçim arefesinde şunun parasını verelim diye düşündüler. Verirlerse biz alırız parayı. Teleferik’te sona geldik. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı geciken teleferiği Mayıs ayı içinde hizmete açacağız. Süt Kuzusu Projemizin her yıl Tire’de yaptığımız şöleni yine Tire Süt Kooperatifi ile gerçekleştireceğiz. 30 ilçede hiç ayrım yapmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Siyasette her zaman çeşitli değerlendirmeler olacak ve zaman zaman dozu yükselecektir” Borcumuz yoktur İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son günlerde ortaya atılan bazı iddialara da yanıt verdi. Kocaoğlu: “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim’e para vermedi, 58 milyon lira borcu var’ diye bir söylem üretildi İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nin değil mili eğitime hiçbir kurum ve şahsa 1 lira vadesi geçmiş borcu yoktur. 6360 sayılı yasada ‘il özel idaresinin milli eğitime yapacağı projeler 2013 sonuna kadar bitmezse kalan projeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tamamlayacaktır’ denilmektedir. Her sene para verecektir diye bir şey yoktur. Valiliğe bu projeleri bize bildirin, biz bunların hak edişlerini vermeye hazırız diye yazı yazmışız. Buna da bir cevap gelmedi. Böyle bir şey yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi hem camilere, hem cemevlerine hem okullara hem sağlık kurumlarına her türlü yardımı yapmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi görevini yapmıyormuş gibi göstermek çok büyük bir hatadır. Hatadan da öte çok büyük anlamlar taşır. Okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı değildir. Bir milli eğitim müdürü ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmadı biz yaptık’ diye beyanat veriyor. Onun nasıl bir müdür olduğunu ben zaten biliyorum. Bir Milli Eğitim Müdürü’nün böyle bir açıklama yapması abesle iştigaldir. Bu müdür müdürlük yapmamaktadır. Bu müdür benden fazla, milletvekillerinden fazla il başkanlarından fazla siyaset yapmaktadır. Bunun bilinmesinde çok büyük fayda vardır” dedi. Hepimiz geçiciyiz, kalıcı olan İzmir’dir Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Seçim için önümüzde iki aydan az süre var. İzmir’de sabah kalkan Büyükşehir belediye Başkanına laf söyleyecektir. Biz hatasız değil. Tabi ki hata yapacağız, insanız. Ama bilerek hata yapmadık. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11 yıldır gece gündüz bu kente hizmet etmeye çalışmaktadır. İzmirli hemşehrilerimiz bizi üç defa taçlandırdı. Biz de onlara layık olmaya çalışıyoruz. Tanıtım yapamıyormuşum. Tanıtım benim yapmam önemli değil, tanıtımı örgüt yapacak. Belediye başkanına örgüt sahip çıkacak, savunacak. Hepimiz geçiciyiz. Kalıcı olan Türkiye Cumhuriyetidir, Cumhuriyet Halk Partisi’dir, İzmir’dir.

Detaylar >>

Narlıdere Limanreis Mahallesine Müjde

Narlıdere Limanreis Mahallesine Müjde

14.04.2015 02:18
Narlıdere Limanreis Mahallesine Müjde Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Limanreis mahalle muhtarı ve Limanreis mahalle temsilcileri ile birlikte İzmirgaz genel müdürü H. Burçin Yandımata’ya bir ziyarette bulundu. Son derece sıcak bir ortamda gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Yandımata Limanreis’lileri çok sevindirecek haberler verdi. Narlıdere Jeotermal ve doğalgaz ile ısınma sorunu modern bir şekilde çözen bir ilçe olmasına rağmen Limanreis Narlıdere’nin bu konuda bir süredir sıkıntılar yaşayan bir mahallesiydi. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ile birlikte bu sıkıntılarını aktarmak ve bir çözüm bulabilmek amacı ile Limanreis Mahalle muhtar ve mahalle temsilcilerinden oluşan bir heyet ile İzmirgaz genel müdürü H. Burçin Yandımata’ya bir ziyarette bulundu. Ziyarette Limanreis mahallesinin coğrafi konumu ve ısınma sorunları masaya yatırıldı ve mahalle sakinlerinin doğalgaz taleplerine ait dilekçelerin bulunduğu dosyayı da İzmirgaz genel müdürü H. Burçin Yandımata’ya sunuldu Ziyaret sırasında bir konuşma gerçekleştiren Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Limanreis Mahallesinin doğalgaz ile ısınması ile ilgili çok yoğun taleplerin geldiğini vatandaşların ısınma konusunda modern ve ekonomik olan doğalgazın Limanreis Mahallesinde yaşayanlara da ulaşmasını talep ettiklerini belirtti. Batur “ Narlıdere İzmirgaz genel müdürü Sayın Burçin Yandımata’nın gösterdiği kolaylıklar sayesinde bugün modern bir şekilde ısınıyor. Narlıdere’ye doğalgaz gelirken Yandımata sayesinde birçok ilçe ’den daha önce Narlıdereliler bu hizmetten yararlanmaya başlamıştı. Bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. Limanreis Mahallemiz konusunda da aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” dedi. Ziyaret sırasında Limanreis Mahallesi ile ilgili görüşlerini bildiren İzmirgaz genel müdürü H. Burçin Yandımata ‘bu konuların spekülasyon malzemesi yapıldığını hatırlatarak birinci ağızdan bilgiler aktarmak isterim’ dedi. Yandımata “ Şu anda Limanreis ile ilgili bir çalışmamız yok. Henüz Narlıdere’de bile doğalgazın ulaşmadığı sokaklar mevcut. İzmirgaz’ın bir çalışma takvimi var. Bu takvime göre tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Limanreis Mahallesi’nin tamamı 2016 yılında doğalgazla ısınır hale gelir. Bunun dışında söylenen başka hiçbir şeye itibar etmeyin” dedi.

Detaylar >>

Narlıdere Belediye Meclisi Vetoya karşılık Berkin Elvan ve İsmail Korkmaz dedi

Narlıdere Belediye Meclisi Vetoya karşılık Berkin Elvan ve İsmail Korkmaz dedi

03.04.2015 11:25
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur başkanlığında toplanan Narlıdere Belediyesi Şubat ayı meclisi oldukça renkli geçti. Meclis kaymakamın veto ettiği Berkin Elvan ismini yeniden aynı sokağa verdi. Şubat meclisinden bir de sürpriz bir karar çıktı.

Detaylar >>

Narlıdere Belediye işçilerine çifte bayram

Narlıdere Belediye işçilerine çifte bayram

01.04.2015 02:05
Narlıdere Belediye işçilerine çifte bayram Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Cafer Esen, Belediye meclis üyeleri, Belediye birim müdürleri ve belediye çalışanları ile beraber 1 Mayıs kutlamaları için sabahın erken saatlerinde belediye atölyeler müdürlüğünde bir araya geldi. Başkan Batur’un 1 Mayıs sabahı işçilere verdiği müjde ile işçiler çifte bayram yaşadılar. Özveriyle çalışmamız gerekiyor Narlıdere Belediye başkanı Abdül Batur, Bir Mayıs kutlamaları için belediye atölyeler müdürlüğünde belediye çalışanları ile bir araya geldi. Başkan Abdül Batur, işçilerin ‘Yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik ve vicdansızlığı alkışlıyoruz’ diyerek başlattığı alkışlı protestoya katıldı. Bütün garaj işçilerinin katılımı ile gerçekleşen alkışlı protesto sonrasında bir konuşma gerçekleştiren Başkan Batur, yaklaşan seçimlerin önemine deyindi. Batur “ Ülkenin kaderini tayin edecek ve yaşanan tüm olumsuzluklara dur diyebilecek bir seçim süreci var önümüzde. Bu süreci çok iyi değerlendirmemiz lazım. Sizlerin emekleri çok önemli. Yaptığınız işlerle, hizmetlerle çok önemli bir görevi gerçekleştiriyorsunuz. Görevini yerine getirmek için canla, başla çalışan tüm işçi kardeşlerimi Narlıdereliler adına canı yürekten kutluyor teşekkür ediyorum. Yaklaşan seçimler için çok daha özverili çalışmamız gereken bir sürece giriyoruz. İşçi kardeşlerimin her zaman olduğu gibi bu süreçte de aynı özveri ile çalışacağına eminim” dedi. Batur’dan Müjde Başkan Batur konuşması sırasında işçilere sürpriz yaprak çok önemli bir açıklamada bulundu. Batur “Bugün bayram, işçinin bayramı. Madem bugün bayram, bugüne daha coşkulu bir hale getirelim. Ben bugün size bir söz vereceğim. Bu alandaki herkes bilir bu sözü. Benden size Batur sözü, Narlıdere Belediyesinde bu dönem sendikasız çalışan hiç kimse kalmayacak. Şirket ve taşeron olarak çalışan herkes sendikalı olacak” dedi. Konuşmalarında ardından halaylar çekildi ve işçilerin oluşturduğu büyük kalabalık sloganlara atarak atölyeler müdürlüğünden, eski belediye binasına yürüdü.

Detaylar >>

Batur'dan memuru sevindiren sözleşme

Batur’dan memuru sevindiren sözleşme

13.03.2015 11:13
Narlıdere Belediyesi ve Tüm yerel-sen arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Belediye memurlarını sevindiren sözleşmeye Narlıdere AKM meclis salonunda imza attı.

Detaylar >>

Başkan Batur'dan devrim niteliğinde karar

Başkan Batur’dan devrim niteliğinde karar

03.03.2015 11:15
Narlıdere Belediye meclisinde devrim niteliğinde iki karar alındı. Belediye, Cemevlerinin giderlerini kendi bütçesinden karşılayacak. Belediye Meclisi, Beyaz Vadi’nin adını ‘Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi ‘olarak oybirliği ile değiştirdi.

Detaylar >>

Başkan Batur Diyarbakırlılar Dernek açılışına katıldı

Başkan Batur Diyarbakırlılar Dernek açılışına katıldı

23.02.2015 11:17
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Diyarbakırlılar Birlik ve Dayanışma derneğinin açılış törenine katıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen açılış törenine Başkan Abdül Baturun yanı sıra Narlıdere Belediye Meclis üyeleri, CHP İzmir Milletvekili aday adayları, Narlıdere Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, muhtarlar ve Narlıdere’de yaşayan Diyarbakırlılar katıldı.

Detaylar >>

Narlıdere Bartholomeos'u ağırladı

Narlıdere Bartholomeos’u ağırladı

11.02.2015 11:21
Ortodoksların Lideri Bartholomeos ile beraberindeki heyet, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Narlıdere Kültürevi Müzesine bir ziyarette bulundu.

Detaylar >>

Kıyı Ege'den Kıbrıs çıkarması

Kıyı Ege’den Kıbrıs çıkarması

03.02.2015 11:27
Kıyı Ege Belediler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile belediyeler mevzuatı konulu seminer için Kıbrıs’ta bir araya geldi. Batur ve Heyet aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun davetlisi olarak Cumhurbaşkanlığı binasına bir ziyarette bulundu.

Detaylar >>

Narlıdere Belediyesi örnek oldu

Narlıdere Belediyesi örnek oldu

03.02.2015 11:23
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, Narlıdere Belediyesinin 2014 yılı Kasım ayı meclisinde, Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması yönündeki kararını örnek alarak, tüm CHP’li belediyelere bu konuda tavsiye mektubu gönderdi.

Detaylar >>

Başkan Batur'dan 63 konuta müjdeli haber

Başkan Batur’dan 63 konuta müjdeli haber

26.01.2015 11:38
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, uzun zamandır çözüm arayışı içinde olduğu 2 İnönü Mahallesi, 63 konut ile ilgili müjdeli haberler verdi. 63 konut ile ilgili 2012 yılından bugüne süren incelemeler neticesinde Defterdarlık ve Narlıdere Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Detaylar >>

YORUMLAR