Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Naif Çelebi “Türkiye’nin Huzura İhtiyacı Var”

02 Eylül 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Naif Çelebi “Türkiye’nin Huzura İhtiyacı Var”
Naif Çelebi “Türkiye’nin Huzura İhtiyacı Var”

Hak ve Huzur Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Naif Çelebi Türkiye’nin Huzura İhtiyacı Var.

Habervole Güneydoğu Anadolu  Temsilcisi Murat DEMİRKAN Hak ve Huzur Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Naif Çelebi İle  Şanıurfa’nın  sorunlarını  konuştu.

O Huzurda Gelecek İnşallah.

Doğu ve Güney Doğu Bölgeleri Huzura İhtiyaca Var. Dedi

Hak ve Huzur Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Naif Çelebi “İnsan haklarına ve hukukun üstünlüğüne; laik, çağdaş katılımcı ve çoğulcu demokrasiye dayanan hakça bir düzen oluşturmak, Ülkenin güvenliğini ve bütünlüğünü, ulusal birliği ekonomik ve siyasal bağımsızlığı, yurtta ve dünyada barışı koruyup güçlendirmek, Kuvvetler ayrılığına, bağımsız ve tarafsız yargıya dayanan bir hukuk devleti düzenini gerçekleştirmek, Bireysel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasını sağlamak, özgür bireyler arasında toplumsal dayanışmayı ve işbirliğini geliştirmek, Her bireyin kendi kişiliğini ve potansiyelini geliştirmesinin önündeki engelleri kaldırmak,Her türlü ayrımcılığa ve dışlanmaya karşı mücadele etmek ve bu tür işlemlere maruz kalan kişilerle dayanışma halinde olmak, Bireylerin kültürel farklılıklarının zenginlik olduğunu göz önünde tutarak ve koruyarak bir arada yaşayabilecekleri orta mı ve koşulları sağlamak, Yoksulluk ve açlıkla hak temelinde mücadele etmek, tam istihdam hedefine ulaşmak, sürdürülebilir ve dengeli kalkınmayı, insanca ve hakça bölüşmeyi ve toplumsal dayanışmayı sağlamak” amaçlarını gerçekleştirmek için  kurulan  Partinin Şanlıurfa’ya  hizmet  etmek için   bende   görev  aldım.

Hak ve Huzur Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Naif Çelebi “Esnaf kan Ağlıyor siftah bile etmediğimiz günler olduğu zaman vardır esnaf isyan ediyor“

Urfa’da Kapaklı, Bağdat ve Dünya Pasajı’nda Esnaf Kapıya Kilit Vuruyor

Kapaklı, Bağdat ve Dünya Pasajı’nda ithal elektronik eşya, porselen, tuhafiye malzemeleri satan esnaflar, doların yükselmesi üzerine batmanın eşiğine geldi. Dolardaki hareketliliği pürdikkat izleyen küçük işletmeler, sıkıntılı günler geçirdiğini dile getirdi.

Esnaf kan Ağlıyor siftah bile etmiyor.

Dolar fırladıkça zarar büyüyor

Dolar üzerine ithalat yaptığını belirten Naif Çelebi “Esnaf  ürünleri yurtdışından dolarla alıyor. Ancak ürünü satmaya gelince dolar yükseliyor. Esnaf artık kepenk kapatıyor. Zor durumda”

Naif Çelebi “Dolar tırmandıkça tırmanıyor. Ülkede yaşanan siyasi gelişmeler bizi zarara uğrattı. Örneğin dolar 2,75’den 3’e çıktığı vakit, yüzde 10-15 fark ediyor. Farkı fiyata yansıttığımızda ise malı satamıyor. Esnafın  elde edeceği kar oranı, yüzde 10 -15’tir. Bu kar oranını elde edemediğinde zarar ediyor. Ürünü yeni fiyatla alıp eski fiyatla satmak zorunda kalıyor. Doların her yükselmesiyle esnafın işi düşüyor. Böyle giderse esnaf dükkanlarını kapatmak zorunda kalıyor”

 Naif Çelebi “Piyasanın da, ülke ekonomisinin de canlanması lazım. Artık ticari hareketin olması lazım ki, esnafta ,ticaretle  uğraşan da borçlarını  ödeyebilsin. Aksi halde; 13 yılda 4 kere yapılandırma çıktı, eski hale geri dönerler. Esnafın  İyi niyeti  suiistimale döner. Piyasanın açık olması, piyasa şartlarının yerine oturması gerek. Bunun için artık her gün 15 Temmuz demeyi bırakıp, ilgililerin bu işin içinde olmalı, piyasa aktörleri de piyasayı canlandırmak için olağan üstü gayret sarf etmesi gerek.”

Şanlıurfa İl ve İlçeler Hızla Kurulmaya Başlıyor  Seçime Hazırız Dedi Başkan Naif Şanlıurfa İçin Elimizden Geleni Yapmaya Hazırız  Şanlıurfa Sorunlarını  Elektrik Ve  Kırsal Kesimlerde Olan   Tarımla Uğraşan Çiftçilerimizin Yanında   Olacağız Ve Onların Sorunları Bizlerin Sorunlarıdır .

Bugün burada ülkemizin nadide şehri Şanlıurfa’nın bir türlü çözülemeyen sorunlarını konuşmak için bir aradayız.

Bildiğiniz üzere Şanlıurfamız; dünyanın en eski kenti, insanlık tarihinin başlangıcı, tüm insanlığın ortak ata yurdudur. Ve tarih boyunca “Peygamberler Yurdu”, “Peygamberler Diyarı” adları ile anılmıştır.

Sadece Türkiye açısından değil tüm dünya açısından özel bir yeri olan Şanlıurfamız bugün ne yazık ki birçok problemle karşı karşıyadır.  

Bu güzel ilimizin sorunları bir kentin kendi içinde çözebileceği küçük problemler olmaktan uzaktır.

Şanlıurfamızın boğuştuğu problemler olmazsa olmaz temel insan ihtiyaçlarına yöneliktir ve ne yazık ki bu sorunları çözecek olan irade  Halkımızla  birlikte  çalışmamaktadır

celebi13celebi14

celebi3celebi4

celebi1celebi2celebi5celebi6celebi7celebi8celebi9celebi10celebi11celebi12celebi17

ENERJİ SORUNU

Bu güzel kentimizin problemlerinden ilki ENERJİ PROBLEMİ dir.

Bildiğiniz üzere özellikle çağımızda insanların sosyal yaşantılarını sürdürebilmeleri belli başlı enerji kaynaklarının sürekliliği ile mümkün olmaktadır. Ve özellikle de elektrik enerjisi insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ve elektriğin olmadığı bir yerde bugün medeniyetten bahsedemez durumdayız.

Ancak üzülerek dile getiriyorum ki; medeniyetlerin başkenti Şanlıurfamız’da TEDAŞ; 12 saati bulan elektrik kesintilerine gitmektedir. Ve bu kesintiler sürekli tekrarlanmaktadır. Bu durum Urfalıların sadece olağan yaşantısını olumsuz etkilememektedir. Aynı zamanda da başta diyaliz hastaları olmak üzere yaşamı elektrik enerjisinin devamlılığına bağlı olan birçok vatandaşımız bu durumdan muzdariptir. Sürekli yaşanan bu kesintiler vatandaşın elektronik cihazlarının da bozularak maddi zarar görmelerine neden olmaktadır.

Vatandaşların bu sorun yüzünden gördükleri zarar sadece bireysel bir zarar olmayı aşmış aynı zamanda ekonomik problemlere de yol açmaya başlamıştır. Çünkü sanayi sektörü de bu problemden yara almaya başlamıştır.

Vatandaşa yeterli hizmet veremeyen TEDAŞ bir de bunun üzerine  örneğin 100 dönümü olan ve üretim yapan çiftçimize, 30-40 bin TL’lik elektrik para cezası kesmektedir. Bu vatandaşın kaldırdığı hasılat her ne olursa olsun, ister buna buğday deyin isterseniz pamuk, bu ürünlerin satışından eline geçen miktar TEDAŞ’ın kestiği elektrik cezalarını karşılamamaktadır. Burada devlete düşen vatandaşı suçlamak, bahanelerin arkasına sığınmak değildir. Burada devlete düşen sosyal devlet ilkesinin gereğini yerine getirmektir.

Bu sorun karşısında sosyal devlet ilkesinin işletilememesi bir yana çiftçinin destekleme primlerine haciz konulmaktadır.

 SAĞLIK SORUNU

Şanlıurfamızın bir diğer büyük problemi ise SAĞLIK’TIR.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği bir kamu kurumunun göstermesi gerektiği azami gayreti ve ilgiyi göstermekten oldukça uzaktır.  Akçakale, Harran , Viranşehir, Halfeti, Suruç, Bozova ve Hilvan’da Hastane, Hasta yatak sayısı ve uzman doktor sayısı oldukça yetersizdir.

Bu hastane tek başına Şanlıurfalıların sağlık problemlerini çözmeye yetmemektedir

Şanlıurfa’da göreve getirilen hekimler hasta yoğunluğundan dolayı muzdariptir. Hekimlerin ve sağlık kuruluşlarının yetersizliği hem görev yapan sağlık mensuplarının görevlerini iyi bir biçimde yerine getirememesine hem de vatandaşın sağlık hizmetlerini yeterince iyi alamamasına sebebiyet vermektedir.

EĞİTİM SORUNU

Şanlıurfamızın bir diğer sorunu ise EĞİTİM Hizmetlerinin yetersiz oluşudur. Şöyle ki;

Başta Şanlıurfa merkez olmak üzere; ilçelerdeki okulların dersliklerindeki öğrenci sayısı 60-70’i bulmaktadır ve hali hazırda öğretmen açığı mevcuttur.

ÇEVRE SORUNU

Şanlıurfamızda Atatürk Barajı’na sınır olan il ve ilçelerden, gerek Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesi, Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi, Siverek, Bozova ilçesi, bu ilçelerin ve illerin pis, atık suları arıtılmadan, olduğu gibi Atatürk Barajı’na verilmektedir. O bölgede bulunan arazilerin çoğu sulu üretim yapmakta, dolayısıyla, o suya bulaşan mikroplar; ürüne, üründen vatandaşa geçmektedir ve bu da bulaşıcı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu anlamda pis, atık suları arıtılmadan ham vaziyetiyle Atatürk Barajı’na verilmemesi gerekmektedir.

tur09

TURİZM ve ULAŞIM PROBLEMİ

Medeniyetlerin başkenti Şanlıurfamızda Turizme yeterli olanaklar sağlanamamaktadır. Turistler için yollarını bulabilecekleri herhangi bir tabela dahi bulunmamaktadır. Turistik tesislerde tuvalet eksikliği vardır. Turistler bu turistik tesislerde içecek su dahi bulamamaktadır. Bu şehrimize gelen turistler için yeterli barınma imkanı dahi bulunmamaktadır. Oteller ve pansiyonların kapasiteleri turist sayısını kaldıramamaktadır.

Türk Hava Yolları’nın Şanlıurfa seferleri çok pahalıdır

MEVSİMLİK İŞÇİ PROBLEMİ

Son olarak değinmek gerekirse; Şanlıurfa GAP’ın eskiden başkentiydi ancak şu anda GAP’ın başkenti değil, mevsimlik işçilerin başkenti. Aşağı yukarı okullar kapanmadan iki ay önce oradaki öğrencilerin çoğu veliler tarafından alınıp tarım işçisi olarak Urfa dışına götürülmekte, Malatya’ya götürülmekte, Yozgat’a götürülmekte, Ordu’ya götürülmekte, Ankara’nın Polatlı’sına, Haymana’sına getirilmekte, bu anlamda bu öğrencilerimiz hakikaten mağdur edilmektedir. Mümkün olduğunca hem velilerin hem de öğrencilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

sanliurfa_tarimd

TARLALARDA ÇALIŞAN BİNLERCE İŞÇİNİN YASAL HİÇBİR HUKUKİ GÜVENCESİ YOK

Tarlalarda çalışan binlerce işçi yasal hiçbir hukuki güvence altında olmadan ‘elçi’ veya ‘dayıbaşı’ olarak adlandırılan aracılara bağlı olarak çalışmak zorunda bırakılmaktadır. İşçilerin işverenlerinden yasal olarak herhangi bir hak talep edememesi, çalışma dönemlerinde karşılaştığı zorluklar ve işveren karşısındaki güçsüz konumlarından dolayı elçilere duyduğu ihtiyacı arttırmaktadır. Elçiler, işçilerin çalışma yaşamları ile ilgili her türlü kararı, işverenle ücret pazarlığı gibi çok önemli bir konuda bile, onlar adına verir. İşçilerin yolculuğu, çalıştığı yerlerde yapacağı alışverişleri, gerektiğinde sağlık kurumlarına ulaştırılması ve daha pek çok konuda onlar adına düzenlemeler yaparlar.

isziz

İŞSİZLİK SORUNU

Şanlıurfamız bugün Türkiye’nin en çok istihdam sorunu yaşayan kentlerindendir ve işsizlik oranları had safhadadır. Gençlerimiz işsizdir. Ve bu şehrimizin genç nüfusu iş fırsatı yakalamak için başka şehirlere göç etmekte oralarda ekmek parası telaşına düşmektedir.

Şanlıurfamız; tüm dünya medeniyetlerinin atasıdır ve hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir yere sahiptir.

Ancak Ne Yazık Ki Bu Kentimiz Bugün Medeniyet’in Somut Delili Olan Elektrik, Eğitim, Sağlık, Çevre, İş, Ulaşım Hizmetleri Konusunda Problemlerle Bir Başına Bırakılmıştır.

Bu Yalnızlık  Şanlıurfa’nın Yalnızlığı Değildir. Bu Yalnızlık Medeniyetlerin Başkentinin, Ve Bu Kentten Doğan Medeniyetle Var Olan Türkiye’nin Yalnızlığıdır.

Hak ve Huzur Partisi  Şanlıurfa İl Başkanı Naif Çelebi  Son Sözlerini Şanlıurfam Peygamberler Şehri Olan  Diyarından Selam Olsun”   Dedi

sanlı2sanlı3sanlı4

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar