Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11853 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MÜSİAD Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ yü Ağırladı

21 Aralık 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»MÜSİAD Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ yü Ağırladı
MÜSİAD Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ yü Ağırladı

MÜSİAD Bakan Özlü’yü Ağırladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ yü “2023 Hedefinde Teknolojinin ve Milli Sanayinin Önemi” adlı konferans kapsamında ağırladı.

Sakarya olarak otomotive talibiz

Açılış konuşmasını yapan ve teknolojinin ve AR-GE çalışmalarının Türkiye adına öneminden bahseden MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanı Yaşar Coşkun, “Önemli hedeflerden biri olan ihracat için de, ileri teknolojili alt sistem üretimlerinde yoğunlaşmak, bu alanda dünya ölçeğinde aranan sistem üreticisi, teknoloji geliştiricisi, stratejik iş ortakları ile çalışmamız gerekmektedir. Bunun tek yolu ise teknoloji ve ürün geliştirme yeteneğine sahip alt yapının mevcut olmasıdır. Ar-Ge ve teknoloji yönetiminin önem kazandığı ve rekabetin arttığı günümüz ekonomisinde, küresel yeniliklerle harmanlanan yeni stratejiler belirlemek, dünya markaları ile yarışma ve inovasyona önem verilmesi hususlarında çalışmalar yapmalı, bu alanda da ülke olarak verimliliğimizi en iyi noktaya hep beraber çıkarmalıyız.

Son dönemde yerli sanayide yapmış olduğumuz atılımlar ile beraber teknoloji ve sanayi anlamında ne kadar ciddi bir mücadele verdiğimizi bir kez daha göstermiş olduk. Tüm ülke safında güçlenerek kalkınmamıza ihtiyacımız olan ne varsa iğneden ipliğe kadar her şeyi kendimiz üretmeli, geliştirmeli ve üretmeye de devam etmeliyiz. Böylece ülkemizde ki istihdam oranını da en üst düzeye çıkarmalıyız. Ama aynı zamanda da dışarıya muhtaç olmamalıyız.

Sakarya olarak 11 organize sanayisi, limanı, yan sanayisi, nitelikli insan gücü, genç nüfusu, ayrıca deniz, kara ve hava yollarına yakınlığı, ihracatta ise Türkiye genelinde 7.sırada yer alması sebebiyle, yerli otomobili Sakarya’da üretmeye talip olduğumuzu buradan gönül rahatlığıyla sizlere söylemek istiyorum. İnşallah hükümetimizin bu konuda en doğru kararı vereceğinden de hiç şüphemiz yoktur.” Dedi.

Teknolojiyi transferi değil, teknolojiyi üretmeliyiz

Türkiye’nin teknoloji üretmesinin zamanının geldiğini ifade eden Bakan Özlü, “Bir başka konu da teknoloji yine sizlerle paylaşmak istediğim. Bakın çok sempatik bir ifade var, teknoloji transferi. Bunu söyleyeceğim ve söylemeye devam edeceğim teknoloji transferi. Türkiye artık teknoloji üretmeli, teknoloji transfer etmemeli. Türkiye teknoloji üreten bir ülke olmalı. Türk sanayisi, sizler, sanayiciler, iş adamlarımız artık biz teknolojimizi üretmeliyiz. Teknoloji transferi ve teknoloji üretimi arasında fark var. Teknoloji dediğimiz şey sermaye gibidir. Bir iş adamının sermayesi gibidir. Bu uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucu oluşan birikimdir, bir günde ortaya çıkmaz.

Teknoloji transferi dediğimiz şey aslında teknoloji satın almalıdır. Teknolojiyi üreteceğiz. Biz teknoloji üreten bir Türkiye istiyor ve hayal ediyoruz. Kendi teknolojisini üreten bir sanayi arzu ediyoruz. Teknoloji dediğimiz şey neticede rekabet üstünlüğü, katma değer bunları sayabiliriz ama en son çıktığı kapı zenginliktir. Dünya’da zengin ülkelere bakıldığı zaman hepsinin teknoloji sahibi ülkeler olduğu ve teknolojisi olan ülkeler olduğu görülmekte. Türkiye’nin tek bir açığı vardır teknoloji açığı. Teknoloji açığı bizim tek açığımızdır, teknoloji açığını kapattığımız zaman Türkiye’nin dış ticaret açığı da kapanacaktır otomatik olarak. Teknoloji açığı kapattığımız zaman cari açığı da kapatacağız” şeklinde konuştu.

Program sonunda MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ ye hediye taktim etti.

MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin düzenlediği “2023 Hedefinde Teknolojinin ve Milli Savunmanın Önemi” konulu toplantıya katıldık.

Sakarya Teknokent’in yeni kuluçka merkezi binasının açılışını gerçekleştirdik. Fikrin elinden tutan ilk kurum olan Kuluçka Merkezleri, girişimci ile yatırımcı arasında köprü vazifesi üstlenmektedir. Hayırlı olsun.

Kuluçka Binası Açılış Töreni

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sakarya Teknokent’in yeni kuluçka merkezi binasının açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü’nde bugün (21 Aralık 2017) gerçekleşen açılışa Bakan Özlü’nün yanısıra, bakan yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Bakan Faruk Özlü, Sakarya Üniversitesi Teknokent’in başarılı çalışmaları yürüttüğünü kaydederek “Performans endeksleri sıralamasında 3 yıl içinde 24 basamak yükselerek 11. Sırada yer alan Sakarya Teknokentin bu başarısından büyük bir memnuniyet duyduk. 7 yıldır faaliyet gösteren Sakarya Teknokent’i 83 firma ve bu firmalarda çalışan 350 personel bulunuyor. Kuluçka merkezimizde ise daha şimdiden doluluk oranı yüzde 80’e gelmiş durumda. Henüz işin başında olan kuluçka merkezine böylesine yoğun bir talep olması mutluluk vericidir” ifadelerini kullandı.

İşsizliğin panzehiri girişimciliktir

Bakanlık olarak bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında bir çok destekte bulunduklarını belirten Bakan Özlü, “Kalkınmak, gelişmek ve zenginleşmek statik kalarak olunmaz. Dinamik olmamız, fikir üretmemiz gerekiyor. Çağımızda özellikle sanayi 4.0 olarak adlandırılan süreçte en önemli sermaye fikirdir. Şükürler olsunki fikir zengini bir ülkeyiz. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip bir ülkeyiz. Biz de bakanlık olarak her koşulda her şartta girişimciliği teşvik etmeye gayret edeceğiz. Çünkü işsizliğin panzehri girişimciliktir” diye konuştu.

Bakan Özlü konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Bizim dönemimizde Japon mucizesinden söz edilirdi. Tabi bu zamanla değişti ve ortaya Kore hikayesi çıktı. İşte Koreliler şöyle atılım yaptı, şunu üretti. Bir kore mucizesi vardı. Bugünlerde de iş adamlarımız diyor ki Çin’e gittik orada çok değişik şeyler gördük. Bir Çin mucizesi var diyorlar. Bakın hep başkalarının başarı hikayelerini dinliyoruz. Artık bu teknoparklarımızda bir Türk mucizesi oluşturalım. Bir Türk mucizesi olsun. Bu yüzden teknoparkları çok önemsiyorum. Bir Türk mucizesi olacaksa emin olun bunun tek adresi teknoparklardır, üniversitelerimiz ve ar-gedir. Bu hedefe hep birlikte kenetlenmeliyiz. Bunun için çalışmalıyız.  Sakarya Teknokent ve kuluçka merkezinin ülkemizin fikir ve gelişim sermayesine önemli katkılar yapacağına yürekten inanıyorum”

Arge ve inovasyonun önemine değinen Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde öteden beri en büyük yakınmamız hiçbir sanayi ürünlerini üretmememizdi. Toplu iğneyi bile dışardan dışarıdan ithal etmemizdi. Ama son dönemde ihracattaki sanayi ürünlerinin payı gittikçe artıyor. Dışarıya ihraç ettiğimiz sanayi ürünlerimizin kıymeti de artıyor. Kum ihracatı yerine cam ihraç edersek çok daha pahalı, cam yerine gözlük camı ihraç edersek daha pahalı onun yerine de mercek camı ihraç edersek çok daha değerlidir ve çok daha büyük paralar kazanabiliriz. Arge ve inovasyon çok sık konuşulan kavramlardır. Arge parayı bilime çevirir, inovasyon ise bilimi paraya çevirir. Bu teknokentte hem arge hemde inovasyon ikisi birlikte olacak.

Üniversitelerimiz bilim adamı yetiştiriyor. Ancak bunu yakın zamana kadar sanayi ile teknoloji ile bu bilimsel bilgiyi günlük hayatımızı kolaylaştıran, ihracatımızı arttıran mamul maddelere ve malzemelere çevirme konusunda eksiklik vardı. Son dönemde çok şükür artık sanayi, üniversite ve üniversite eğitimi sırasında sadece teorik bilgi değil mezun olduğu anda işin başına geçecek donanıma sahip insanlar mezun ediyoruz. Bu bizim için büyük bir kazanım. Önce dışarıdan ithal ettiğimiz ürünleri Türkiye’de üretip döviz çıkışına mani olma çabamız artık bu evrende hiç bilinmeyen kimsenin daha önce icat etmediği birçok şeyleri yapıp ihraç eder duruma geliyoruz. Bunda üniversitemizin ve teknokentlerimizin payı gittikçe artmaya başladı. İnşallah önümüzdeki dönemde birçok stratejik ürünleri kendisi imal edecek, kendisi bulacak ve ihraç edecek. Bunun ümidini yaşıyoruz.

Son dönemlerde Türkiye’nin gücünün ve çabasının farkında olan dış güçler bize sorun çıkarıyorlar. Türkiye’nin ayak seslerini hissediyor ve duyuyorlar. İnşallah önümüzdeki dönemde bakanımızın ve bakanlığımızın gayreti ile hükümetimizin bu uğurda vermiş olduğu destek ile çok daha iyi noktalara geleceğimize inanıyorum.”

Çok hızlı yükselen bir trendimiz var

Sakarya Üniversitesi Rektörü ve Sakarya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas üniversite olarak araştırma ve geliştirmeye, üniversite-sanayi işbirliğine çok önem verdiklerini ifade etti. Elmas şunları söyledi:

“Üniversitemiz her zaman sayısal olarak eğitim öğretime ağırlık veren bir kurum oldu. Tabi bu eğitim öğretimi de dönüştürmek gerekiyor. Son yıllarda bakanlığımızın, hükümetimizin desteği ile üniversitemize araştırma konusunda büyük yatırımlar yapıldı. Yaptığımız diğer faaliyetlerle gerçekten bu bölgenin ve ülkemizin ihtiyacı olan bilginin üretime dönüşmesi konusunda bir eşik aşamasına geldik. Sakarya Üniversitesi 70. sıralardan 20. sıralara kadar geldi. Çok hızlı yükselen bir trendimiz var. Girişimcilik endeksi olsun, teknoloji endeksi olsun, projeler olsun. Sakarya Üniversitesi olarak, uygulamalı eğitime önem veriyoruz. Sanayinin ihtiyacı olan ara eleman açığını kapatmaya dönük Türkiye’de ilk olarak 3+1 uygulamalı eğitim modelini geliştirdi. Geliştirdiğimiz bu projeyi 5 yıldır başarıyla uyguluyoruz. 5 bine yakın firma ile anlaşmamız var. 20 bine yakın öğrenci bu zamana kadar bundan yaralandı. Organize sanayi bölgelerinin yakınında bulunan yüksekokullarının buraya entegresi olabilir mi diye arzu ediyoruz. Çünkü amacımız sanayi ile birlikte bu yönetimiz içinde olmak.”

Doğu Marmarada tek

Konuşmasında Sakarya Teknokent ile ilgili bilgiler veren Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin şunları söyledi:

Selamladı. 2010 yılında şu anda ön kuluçka programını yürüttüğümüz yaklaşık 700 metrekarelik mütevazı bir alanda 12 tane startup ile başladığımız Sakarya teknokent maceramız Bakanlığımızın destekleriyle bugünkü modern yeni binasında 83 girişimci firmasıyla ve 400 AR-GE ve destek personeliyle ülkemiz AR-GE Ve yenilik ekosisteminin en güçlü paydaşlarından biri haline gelmiştir. Sakarya Teknokent ayrıca ilimiz ve bölgemizdeki Ar-Ge ve kültürü geliştirme, üniversite sanayi işbirliğini tesis etme ve üniversitemizde yürütülen ekolojik bilgiyi sanayinin hizmetine sunma amacıyla bünyemizde bir teknoloji transfer ofisi kurmuş bulunuyoruz. Adaptto, 2014 yılında TÜBİTAK’tan 10 bin lira destek almaya hak kazanan ülkemizden 5 teknoloji transfer ofisinden biri olmuştur. Bu yönüyle Doğu Marmara’nın TÜBİTAK destekli tek teknoloji transfer ofisidir.

Bakanlığımız tarafından her yıl yapılan teknolojik geliştirme bölgeleri performans endeksinde Sakarya Teknokent 2014 yılında 63 teknopark arasından en hızlı yükseliş gösteren 2. Teknopark olarak ödüllendirilmiş ve 17. Sıraya yükselmiştir. Bu yıl açıklanan sonuçlara göre son 3 yılda toplamda 24 basamak yukarı çıkmışız. Böylelikle aslında Türkiye’de bir rekor kırmış durumdayız. Şuanda içerisinde bulunduğunuz Sakarya Teknokent Türkiye’nin en iyi 11. Bilim ve teknoloji parkıdır.

Sakarya Teknokent sadece 2016 yılında hain darbe kalkışmasına rağmen 13 milyon liralık bir ARGE satış geliri elde etmiştir. Yeni binamızda kapasite artışı ile birlikte ARGE gelirlerinin önümüzdeki yıl 20 milyon lirayı aşmasını bekliyoruz. Sakarya Teknokent’te faaliyet gösteren firmaların yıllık ARGE gelirlerin 4 yıl öncesine göre 3 kat artmış olması devletimizin yaptığı yatırımların ne denli faydalı olduğunu da açıkça belirtiyor.

Yavuz Sultan Selim’in tarihe geçmiş ünlü öz deyişinde “Kılıcımızın ağzı kestikçe düşmanın gözü ondan ayrılmaz ve bizi göremez “ dediği gibi o tarihi kılıcın bugün açtığı yüksek teknolojiye dayalı savunma sanayisidir. Bizler teknolojik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlığın mümkün olamayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle ülkemizdeki teknoloji geliştirme bölgelerine büyük bir sorumluluk düştüğünün de farkındayız. Sakarya Teknokent olarak ülkemiz savunma sanayinin ihtiyacı olan yerli ve milli motor teknolojilerini geliştirme hususunda kollarımızı sıvamış durumdayız. 2 önemli TÜBİTAK destekli projeyi de hayata geçirdik. Dronlarımız dünyaya satılmaktadır. Ülkemizin en önemli siber güvenlik firmaları bünyemizde yer alıyor.”

Konuşmaların ardından Teknokent binasının açılışı gerçekleştirildi. Bakan Faruk Özlü ve beraberindekiler daha sonra fuaye alanında firma stantlarını ziyaret etti.

Dr. Faruk ÖZLÜ

Türkiye Cumhuriyeti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

      Dr. Faruk Özlü, 1962 yılında Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’ni bitiren Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı, İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde ise Üst Düzey Yönetici eğitimlerine katıldı. Çalışma hayatına 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Anabilimdalı’nda Araştırma Görevlisi olarak başlangıç yapan Dr. Faruk Özlü, 1990 yılında da Makine Mühendisi olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda göreve başladı. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı olarak hizmet etti. Dr. Özlü, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca yürütülen önemli ve büyük savunma projelerinde görev aldı. Çalışma konuları arasında savunma sanayiine ilişkin stratejik planların hazırlanması, savunma yönetimi, tedarik sistemi ve savunma reformu bulunmaktadır. Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde Türkiye’nin ilk milli tankı ALTAY, ilk insansız hava aracı ANKA ve ilk milli gemisi MİLGEM projeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı Airbus A400M Atlas, F-35 ve F-16 savaş uçakları projelerinde görev aldı.

      TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti Düzce milletvekili olarak siyaset hayatına adım atan Dr. Özlü, 2015 yılının Kasım ayında T.B.M.M. Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Dr. Özlü, 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi.

      Bakan Özlü evli ve iki çocuk babası olup, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar