Dolar : Alış : 7.7593 / Satış : 7.7733
Euro : Alış : 9.2197 / Satış : 9.2363
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 10850 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun.

19 Ekim 2020 - 709 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun.
Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun.

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal ERDEM 19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 191. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz.

MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.
Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor.
Muhtarlarımız ve Muhtarlık Müessesesinin Tarihsel Bağlarını Koruyarak Geleceğe Yönelik Kamu Çalışmalarının Daha Çağdaş ve Verimli Yürütülmesi Amacıyla, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli genelgesi ile Muhtarlar Günü Olarak Kutlanması Uygun Görülmüş olup, Ülkemizde ve İlimizde de 6 yıldan bu yana “19 Ekim Muhtarlar Günü” olarak kutlanıyor.
Ülkemizde Yerel Demokrasinin Daha Etkin Bir Şekilde Yürütülmesi Amacıyla Kurulan Muhtarlık Müessesesinin Geçmişi, Tarih Arşivlerimizdeki En Eski Belge Osmanlı Döneminde 1830 Yıllarında Bolu İlimizde Yapılan Bir Muhtarlık Seçimine Aittir. Bu Tarihlerden 1913 Yılına Kadar Devam Eden Muhtarlık Çalışmaları. 1913 Yılında İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu ile Kaldırılmıştır.
Ancak Aradan Geçen Zaman İçinde, Mahalle Muhtarlığının Boşluğunun Doldurulmasının Mümkün Olmadığı Görüldüğünden 1944 Tarihinde 4541 Sayılı Kanun ile Muhtarlık Sistemi Yeniden Kurularak Bugünkü Şeklini Almıştır.


Muhtar, SEÇİLMİŞ demektir. Muhtar; Mahallesinin Köyünün Annesi-Babası-Kardeşi-Sırdaşı, Mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, her türlü Özel-Genel sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, 7/24 ulaşabileceği Devletin ilk kapısıdır. Özellikle Deprem-Sel-Yangın gibi Afetlerde vatandaşının yardımına ilk koşan Muhtar’dır. 2020 yılında Dünya genelinde halen yaşamakta olduğumuz COVİD-19 Pandemi sürecinde salgını önleme çalışmalarında Mahallesinde Vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine Muhtar’dır. Pandemi süresince Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya İlimizdeki 16 İlçede kurulan Vefa guruplarında görev alan Muhtarlarımız halen kendisine iletilen her sorunu;
Vatandaşının Maaşını çekmesinden başlayın da, İlacını almaya kadar her türlü ihtiyacını gidermek için zaman mekan gözetmeden ve hiçbir karşılık beklemeden yerine getirmeye devam etmektedirler. Devlet Teşkilatının Kılcal Damarlarını Oluşturan Muhtarlık Camiasının Seçilmiş Temsilcileri Olarak; Devlet ve Vatandaş Arasındaki Toplum Bütünlüğünün Sağlanmasında ve Kamu Düzeninin Yerine Getirilmesi Konusunda Muhtarlar Olarak Üzerimize Düşen Görevin Bilincindeyiz.
Bu vesileyle 19 EKİM MUHTARLAR günümüzde Tüm MUHTARLARIMIZI gayretli çalışmalarından dolayı Tebrik ediyor, hepsine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
İlimizde, Devlet-Muhtar-Vatandaş Bütünlüğü ile Muhtarların Kamu Düzeninde Hak Ettiği Değeri Kazanması ve 16 İlçe Muhtar Derneklerinin Aynı Çatı altında Toplanması Amacı ile Sakarya Büyükşehir Belediyemizin 2015 yılında Sakarya Muhtarlar Federasyonunu Kurduk.
Bizler Sakaryalı muhtarlar olarak; daima ilklere imza atmanın ve diğer illerimize örnek olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 01 Haziran 2012 Yılında Sakarya’da muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulan, Türkiye’de halen tek – ilk ve örnek olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Otomasyon Sistemi (SEMOS) Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yürütülen gayretli çalışmalarımız ile ortaya çıkmış olup, her Muhtarımıza Bilgisayar-Yazıcı-Ekran-Klavyesi Mahallelerine kadar Götürülerek teslim edilmiştir ve Türkiye’de ki tüm muhtarlarımıza örnek olmuştur. Ayrıca Hizmet binası olmayan Muhtarlarımıza Muhtarlık Bürolarının yapılması ve devam etmesi, Emekli olmayan Muhtarlarımızın Bağ-Kur Primlerinin ödenmesi, Muhtar Ödeneklerinin Asgari ücret seviyesine gelmesi, Ödenek aldığımız Bankalardan Promosyon alınması ve şu anda sayamadığımız bir çok hizmetlerde siz değerli Muhtarlarımızın Derneklerimize, Muhtarlar Federasyonumuza destek vererek tek çatı altında birlik, beraberlik içerisinde olmamızdan kaynaklanmaktadır. Bütün bunları gerçekleştirirken biz Muhtarlarımıza destek olan yerel Yönetimlerden başta SAKARYA Valiliğimize, (YİKOB), Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, Tüm Resmi Kurumlarımıza, tüm Muhtarlarımız adına teşekkürü bir borç bilirim.
Sakarya Muhtarlar Federasyonu Olarak, Önceden Olduğu Gibi Bundan Sonrada Muhtarlarımızın Her Türlü Dilek ve Temennilerinin Yerine Getirilmesi Hususunun, Devletimizin Yetkili Mercilerine Ulaştırılmasında Köprü Vazifesi Görmesi ve Çözüme Kavuşturulması En Önemli Misyonumuzdur.
Ülkemizde 31 MART 2019 Tarihi itibarıyla, 32.005 Mahalle ve 18.152 Köy Muhtarı Olmak Üzere Toplam 50.157 Muhtar Görev Yapmaktadır. TÜRKİYE genelinde 963 Mahalle, 108 Köy olmak üzere 77 İlimizde toplam KADIN Muhtar sayısı 1.071 sayısına ulaşmıştır.
Sakarya ilimizde geçen dönem KADIN Muhtar sayımız 1 iken, Bu dönemde 4 KADIN Muhtarımız göreve seçilmişlerdir. Ayrıca Sakarya İlinde de Toplam 668 Muhtarımız Görev Yapmaktadır.
19 Ekim Muhtarlar Gününün Her Yıl Resmi Törenle Kutlanacak Olması Vesilesi İle Bizlere Sevinç ve Gururu Bir Arada Yaşatan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, İlimizde Görev Yapmakta Olan 668 Muhtarımız Adına Şükranlarımı Sunuyorum.
Muhtarlar günü münasebetiyle başta Şehit olan Muhtarlarımız olmak üzere Ahirete göçmüş bütün Muhtarlarımızı Rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu vesileyle, yeni-eski tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Gününü Kutluyorum”. Ülkemiz Adına Daha İyi Hizmetler Yapmak Temennisi ile Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, Bu anlamlı ve mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli Muhtar Dostlarına, Yönetim-Denetim-Disiplin Kurullarım ve Tüm Muhtarlarımız adına Şükranlarımı sunar, Hepinizi Sevgi ve Saygılarımla selamlarım.

………………..TEŞEKKÜR……………..

19 Ekim MUHTARLAR günü münasebetiyle bizzat gelerek, telefon ederek, çiçekler göndererek, MUHTARLAR günümüzü kutlayan SAKARYA VALİ’miz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, VALİ Yardımcısı Erdoğan Ülker, VALİ Yardımcısı Ersin Emiroğlu, BÜYÜKŞEHİR Belediye BAŞKAN Vekili Necdet Tömekçe, BÖLGE ADLİYESİ BAŞSAVCI Yardımcısı Oğuz Çelik, SAKARYA İL MİLLİ Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş Hanım, ADAPAZARI Belediyesi başkanımız mutlu Işıksu, başkan yardımcımız Fatih Çelikel, İL EMNİYET Müdürümüz Fatih Kaya, İL JANDARMA ALAY Komutanımız Aydın Kutlu, ORMAN BÖLGE Müdürümüz Ziya Polat, ADAPAZARI Orman İşletme Müdürümüz Özlem Cevahirci Hanım, VALİLİK ÖZEL Kalem Müdürü Hüseyin Bahar, MHP SAKARYA İL Başkanı Ahmet Ziya Akar ve Başkan Yardımcıları, İYİ Parti SAKARYA İL Başkanı Selçuk Kılıçaslan, İYİ Parti ADAPAZARI İLÇE Başkanı Serdip Dokumacı ve Yönetim Kurulları,DEMOKRAT Parti SAKARYA İL Başkanı İsmail Ergül ve Yönetim Kurulları, SAADET Partisi İL Başkanı Fahrettin Bay, AK Parti ADAPAZARI İLÇE Başkanı Erol Aydın, İYİ Pari ERENLER İlçe Başkanı Şemsettin Duman,PAMUKOVA Belediye Başkanı Güven Övün, TARAKLI Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı,ADAPAZARI İLÇE MİLLİ Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, SASKİ GENEL Müdürü İlyas Demirci, SASKİ Yönetim Kurulu üyesi Önder Karan, BÜYÜKŞEHİR Daire Başkanlarım Mustafa Deverenli, Yiğit Turan, Murat Topuz, Mehmet Sungur yeni ve Harita Mühendisi Yavuz Karaman, ADAPAZARI MUHTARLIK İşleri Müdürü Süleyman Durmaz, SEDAŞ SAKARYA Bölge Müdürü Murat Özdil, ŞEHİT Aileleri ve Terör GAZİLERİ Derneği Başkanı Mustafa Çolak, SAKARYA AMPUTE Futbol Kulübü Başkanı Sinan Panta ve değerli Eşi Sevcan Panta Hanım, TOPLUMSAL Dayanışma ve Kadın Gelişim derneği Başkanı Hülya Lüleci Hanım ile Başkan Yardımcıları Gönül Keskin Hanım ile Aynı zamanda Gazeteci Günay Yazıcıoğlu, ADAPAZARI PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ Başkanı Sebahattin Karasakal, ADAPAZARI TİCARET BORSASI Başkanı Adem Sarı ve Semih kardeşim, Muhtar Dostu İŞADAMI Ali Dünya, Osman Özkan, Rıdvan Sezer, VİVA Çiçekçilik Mehmet Bey ve Oğlu Emre Bey, SAKARYA’lı Ses Sanatçımız Akif Yener, İNCİ GÖZ Hastanesi Genel Koordinatörü Suat Yılmazer, MEDAR Hastanesi Halkla ilişkiler Müdürü Dilek Arslanbüken ve MEDAR Hastanesi Kurumsal iletişim Müdürü Erol Uluşan, SAKENDER Başkanı Bülent Dik, GAZETECİ Dostlarımız ve Kardeşlerimiz Levent Candan, Fehmi Duman, Candan Tufan , Şener Sak, ADAPAZARI Belediyesi Basın Mensubu Şaban kardeşim olmak üzere SOSYAL Medya dahil bizlere Kutlama mesajlarını ileten Tüm MUHTAR Dostu Arkadaşlarımıza, MAHALLELERİMİZDE Hizmet etmekten Onur duyduğunuz Komşularımıza, Akrabalarımıza ve Arkadaşlarımıza ŞAHSIM ve MUHTARLARIM adına Ayrı Ayrı Teşekkürlerimizi iletiriz…..

İYİ Kİ VARSINIZ…

Erdal Erdem SAKARYA MUHTARLAR FEDERASYONU BAŞKANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yerel yönetimlerde sizler bizim Türkiye’deki ilk elimiz, ayağımız, gören gözümüz, duyan kulağımız ve aynı zamanda sesimizsiniz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Bakanlık’ta yemekte bir araya gelen Ankara’daki bazı mahallelerin muhtarlarına Soylu aracılığıyla seslendi.

Yemek sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonla görüşen Soylu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle salgın kuralları kapsamında sınırlı sayıda muhtarla yemekte buluştuklarını belirtti.

“Dayanışmamız çok önemli, yardımlaşmamız çok önemli”

Telefondan muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Yerel yönetimlerde sizler bizim Türkiye’deki ilk elimiz, ayağımız, gören gözümüz, duyan kulağımız ve aynı zamanda sesimizsiniz. Dolayısıyla burada İçişleri Bakanlığımız, valilerimiz, kaymakamlarımızla beraber müşterek çalışmalarınızla, inanıyorum ki Ankara’mızı güzel yarınlara beraber taşıyacağız, beraber yürüteceğiz. Dayanışmamız çok önemli, yardımlaşmamız çok önemli. Bu dayanışmamızı başarılı bir şekilde yürüttüğümüz sürece Allah’ın izniyle Ankara’mız bir başkent olarak çok daha güzel günlere yürüyecektir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Muhtarlar Günü”nü kutladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Demokrasi işleyişinde ve kamu idaresinde önemli bir yere sahip muhtarlarımızın, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Twitter’da bir mesaj paylaştı.

Kılıçdaroğlu, paylaşımıda, “Demokrasi işleyişinde ve kamu idaresinde önemli bir yere sahip muhtarlarımızın, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Bu vesileyle, Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulmasını ve muhtarlıklar için bir bütçe oluşturulmasının gerekliliğini bir kez daha vurguluyorum.” ifadelerini kullandı.

Resim
Resim
Devletimizin vatandaşa dokunan en yakın eli, demokrasi kültürümüzün ilk zinciri olan muhtarlarımızın #MuhtarlarGünü kutlu olsun.
Resim
Resim

İmamoğlu’ndan ‘muhtarlara özel bütçeye’ destek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2015 yılından bu yana kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde, kentte görev yapan 12 mahalle muhtarını, Saraçhane’deki makam odasında ağırladı.

Vali Çetin Oktay KALDIRIM’ın ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ Mesajı

Halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynayan, diğer yandan da hem geleneksel hem de günümüz kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birini teşkil eden muhtarlıklarımız; yönetime katılımcılığı kolaylaştıran, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, sorunlarını ve beklentilerini yetkili makamlara ileten ve takibini yapan geleneksel ve tarihi derinliği olan en önemli kurumlarımızdandır.

Muhtarlık müessesi doğrudan demokrasinin en iyi şekilde temsil edildiği en köklü, halka en yakın, çok iyi kurumsallaşmış, müesses ve halkın taleplerine yerinde en hızlı ve doğrudan cevap verebilecek, merkez ile yerel, devlet ile vatandaş arasında köprü oluşturan geleneksel sistemimizin temel yapı taşlarından biridir. Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en yakın temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir, halkın yönetime katılımının en önemli aracıdır, halkı yönetimin uygulamalarından haberdar eder, halkın devletle ve yöneticilerle kaynaşmasını sağlar, merkezi idarenin ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifletir, çalışmaları kolaylaştırır ve kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansı arttırır. İşte tüm bu işlevleri yerine getiren muhtarlar, özetle demokrasinin ve yönetim sisteminizin vazgeçilmez yapı taşlarıdır. Muhtarlarımız var olduğu günden beri devletimiz ve milletimiz nezdinde her zaman en üst düzeyde kabul ve itibar görmüşlerdir. Özellikle son yıllarda, Muhtarlarımız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kendilerini bizzat kabulüyle devlet nezdinde en üst düzeyde muhatap bulmuşlar ve bu sayede tam manasıyla vatandaşla devlet arasında köprü olma işlevine kavuşmuşlardır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca ve özellikle son dönemde muhtarlarımız için sağlanan birçok iyileştirmenin yanı sıra, özellikle 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi aslında muhtarlarımız nezdinde milletimize, demokrasiye, yerel değer ve dokulara ve özellikle en ücra köşede yaşayan garip gurebaya, yetime, sesini duyurmakta zorlanan kimselere devletimizin ne kadar büyük önem atfettiğinin göstergesidir. Bu aynı zamanda milleti, vatandaşı merkeze almanın ve vatandaşlarımızı efendi olarak görmenin en somut ifadesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde görev yapan tüm mahalle muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü tebrik eder, çalışmalarında üstün başarılar dilerim.

Ekrem Yüce
Demokrasinin temel taşı muhtarlarımızın Muhtarlar Günü kutlu olsun.
Yunus Tever
Demokrasimizin temel yapı taşı olarak devletimizi temsil ve milletimize hizmet noktasında önemli görevler üstlenen; mahallelerimizin seçilmiş temsilcileri kıymetli muhtarlarımızın 19 Ekim #MuhtarlarGünü‘nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Demokrat Parti Sakarya İl Bşk İsmail ERGÜL “Muhtarlarımız bizim gözümüz kulağımızdır. En küçük idari birimlerimiz olan, köylerimizin, mahallelerimizin ufkuyla ülkenin ufku ve istikameti aynı yönde olmazsa sağlıklı bir büyüme gerçekleştiremeyiz. Muhtarlık müessesesi demokrasimizin ilk temel taşlarını oluşturmaktadır. Bir Kamu görevlisi olan muhtarlarımız, 7/24 esasıyla vatandaşa en yakın hizmeti veren, onların sorunlarını dile getirmelerine yardımcı olan, çözüm bulan ve yol gösteren bir makamı temsil etme özelliği taşımaktadır. Biz de, demokrasinin en temel dinamiklerinden olan muhtarlarımız ile her zaman dirsek temasında olup, birlikte hareket etmeliyiz. Bu vesileyle, vatandaşlarımız ile devletimiz arasında bir köprü vazifesi görerek, kamu hizmetinin köylerimize ve mahallelerimize hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasında mühim bir görev üstlenen tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”

MHP Sakarya  İl başkanı Ahmet Ziya AKAR, İl başkan yardımcılarımız ile birlikte Muhtarlar Günü kapsamında Sakarya Muhtarlar Federasyonu’nu ziyaret ederek; Sakarya Muhtarlar Federasyonu başkanı Erdal ERDEM ve ilçe mahalle muhtarları ile görüşme gerçekleştirdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar