Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11855 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Muharrem İnce, kampanyasını Yalova’dan başlattı

05 Mayıs 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Muharrem İnce, kampanyasını Yalova’dan başlattı
Muharrem İnce, kampanyasını Yalova’dan başlattı

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim kampanyası için gittiği Yalova’da yollar yoğunluktan dolayı tıkandı.

“Adil yarış yapacaksak yapalım. Tamam senin yine uçakların olsun, örtülü ödeneğin olsun. Ama Akşener’in , Karamollaoğlu’nun , Perinçek’in imzalarıyla uğraşma! Selahattin Demirtaş’ı hapiste tutma! Muharrem İnce’ye iftira atma! Gel erkekçe yarışalım!”

Seçim kampanyasına memleketi Yalova’dan başlayan İnce’nin mitingine yoğun katılım var. İnce’nin halka sesleneceği seçim otobüsünden “Osmangazi Köprüsü yoğunluktan dolayı tıkandı bilgisi geldi. Otobüsten, İstanbul Yalova’ya akıyor anonsu yapıldı.

Yalova’ya varan İnce, babasının mezarını ziyaret etti. İnce “Baba, bugünleri görmeni isterdim” dedi.

İNCE YALOVA’DA KONUŞTU

80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağını belirten İnce, “HDP’liler de İyi Parti’liler de Saadet Parti’liler de bu memleketin evladı, Akşener’le uğraşma, Perinçek’le uğraşma, Demirtaş’ı hapse atma, böyle olmaz. Demokrasi empati yapmaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni üniversiteye çevireceğini belirten İnce, “O sarayda asla oturmayacağım. İyi bir emlakçı arıyordum, orayı satacaktım ama arkadaşlar karşı çıktı. O binayı bu ülkenin en yüksek puanı almış çocuklarına üniversite yapacağım. Ben de cumhurbaşkanı olarak Atatürk’ün oturduğu Çankaya’da oturacağım” diye konuştu.

HAVUZ VE ANA AKIM CANLI YAYINLAYAMADI

Erdoğan ve iktidar partisinin en önemsiz açıklamalarında dahi canlı yayına bağlanan NTV, Habertürk ve CNN Türk gibi kanallar, CHP’nin adayı İnce’nin ilk mitingini ekranlarına canlı olarak taşımadı.

İnce’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

– Kendimi şöyle tanımlıyorum: 80 milyonun yükü omuzlarımda.

– Genç bir kadın avukat mesajıyla beni ağlattı. Mesaj şu: “Tam her şey bitti derken, bunlar bu memleketi sattı derken, yeniden gönlüme bir ışık doğdu. 24 Haziran’da cübbem arabamda talimatınızı bekliyorum.

– Akşener, Perinçek, Karamollaoğlu… Kim aday olmak istiyorsa gidin imzanızı verin.

– Önce içeride birlik. Kürtle Kürt’ü Çanakkale’de olduğu gibi kol kola yapacağım. Trump’a Putin’e sonra sıra gelecek. Dün yine üzen bir şey oldu. Bahçeli benim MHP’ye husumet beslediğimi söylemiş. Bakın ona cevabı Yalovalı ülkücüler verir. Yalova’da ikinci seçimelrde bize oy verdiler. Görüşmeleri ben yaptım. Sayın Bahçeli şehitlere ‘kelle’ diyeni partini yaslıyorsun. İtirazım sanadır.

– O sarayda asla oturmayacağım. İyi bir emlakçı arıyordum, satacaktım orayı ama… Orayı üniversite yapacağım. Cumhurbaşkanı olarak Atatürk’ün oturduğu Çankaya Köşkü’nde oturacağım.

– Tek dertleri beni indirmek diyor. Bizim derdimiz memleket, seni indirmeye bakmıyoruz. Ama seni indirirsek dolar iner. Seni indirirsek euro iner. Seni indirirsek enflasyon iner, benzin iner, mazot fiyatı, gübre fiyatı iner. Bunlar inince vallahi indirelim seni, ne olacak?

– HDP’liler de, MHP’liler de bu memleketin evladı. Adil yarış yapacaksak Meral Akşener’in, Temel Karamollaoğlu’nun imzası ile uğraşma, Selahattin Demirtaş’ı cezaevinden tutma. Gel erkekçe yarışalım.

CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE YALOVA’DA KONUŞTU (5 MAYIS 2018)

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce:

-“Adil yarış yapacaksak tamam uçakların olsun, helikopterlerin olsun, paran olsun, örtülü ödeneğin olsun ama Meral Akşener’in imzasıyla uğraşma, Temel Karamollaoğlu’nun imzasıyla uğraşma, Doğu Perinçek’in imzasıyla uğraşma, Selahattin Demirtaş’ı hapiste tutma, Muharrem İnce’ye iftira atma. Gel erkekçe yarışalım. Erkekçe” dedi.

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, ilk mitingini memleketi Yalova’da gerçekleştirdi. Yalova Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitabeden İnce, “Küçükken teyzem sormuştu, büyüyünce ne olacaksın diye. Milletvekili olacağım, başbakan olacağım dedim. O zamanlar cumhurbaşkanı sembolikti, böyle olacağını bilseydim cumhurbaşkanı olacağım derdim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklandığı toplantıdan sonra Ankara’dan Yalova’nın Elmalık köyündeki evine geldiğinde eşiyle arasında geçen diyaloğu da aktaran İnce, “Eşim sordu, nasıl hissediyorsun kendini, heyecanlı mısın diye. Biraz heyecanlı olduğumu söyledim. Korkuyor musun dedi, hayır dedim. Kazanacağına inanıyor musun dedi, evet dedim. Peki tanımlasan kendini nasıl tanımlarsın dedi. Ben de ‘80 milyonun yükü omuzlarımda öyle bir sorumluluk hissediyorum’ diye tanımlarım dedim” diye konuştu.

TBMM’de grubu olmayan siyasi partilerin cumhurbaşkanlığına aday gösterebilmek için 100 bin imza toplamak zorunda olduğuna değinen Muharrem İnce, “Niye? Zorlaştırmak için. Kendisi devletin uçağına, helikopterine binecek, örtülü ödeneceği kullanacak. Meral Akşener’e imza vermek isteyenlere FETÖ’cü diyecek. Saadet Partisi’ni karalayacak, CHP’ye iftira atacak, Selahattin Demirtaş’ı hapse atacak. Böyle yarış olur mu? Buradan ilan ediyorum, CHP üyelerine talimat veriyorum, vatandaşlarımızdan da rica ediyorum. Sayın Akşener’e, Perinçek’e kim aday olmak istiyorsa gidin imza verin, demokrasi budur. HDP’nin dünya görüşüyle benim görüşüm bağdaşmaz, ben İYİ Partili de değilim, ben Saadet Partili de değilim, ben CHP’liyim. Ama HDP’liler de, MHP’liler de, AKP’liler de, CHP’liler de, İYİ Partililer de bu memleketin evladıdır. Adil yarış yapacaksak, Meral Akşener’in imzasıyla, Doğu Perinçek’in imzasıyla uğraşma, Muharrem İnce’ye iftira atma; gel erkekça yarışalım, erkekçe. Demokrasi kendin için bir şey istemek değildir, demokrasi karşıdaki için bir şey istemektir. Ben dokunulmazlık konusunda ‘hayır’ oyu verdim, bugün olsa yine ‘hayır’ oyu veririm. Bunu yaparken Kürtlerin hoşuna gitsin diye yapmadım, bunu oy için yapmadım; bunu inandığım için yaptım. Ben hepinizin cumhurbaşkanı olacağım, 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Buradan ilan ediyorum; Aleviler, benim cumhurbaşkanlığımda haksızlığa uğramayacaksınız. Neden? Aleviler şehit oluyor, askere gidiyor, vergi veriyor. Devlet ise Alevilere yardım etmiyor. Olmaz böyle kardeşlik. Bir memleket adaletle yönetilir. Dolmabahçe’deki imam ‘Ben görmedim, yalan söylüyorlar’ dediğinde o imamı da savunmak bizim görevimizdir” dedi.

Göreve gelmesi halinde önce içeride birliği sağlayacağını, Türklerle Kürtleri kol kola getireceğini, ülkücelerle de hiçbir husumetinin olmadığını söyleyen İnce, “Türk ile Kürt kol kola girecek. Çanakkale’de olduğu gibi yapacağım. Beraber olacağız. Biz Yalova’da ikinci belediye seçimlerini ülkücülerin katkılarıyla aldık. Onlar destek oldular bize. Benim MHP’ye ya da ülkücülere hiç bir husumetim yoktur. Tam tersine Yalova’da ikinci seçimlerde bize oy verdiler; görüşmeleri de ben yaptım. Ama Sayın Bahçeli, sen partiyi şehitlere kelle diyen, milliyetçiliği ayaklar altına alan birine yaslıyorsun, itirazım sanadır” diye konuştu.

İnce, şöyle devam etti:

“Tarih 100 yıl sonra tekerrür edecek, Yalova yeniden Cumhuriyet’in yazlık başkenti olacaktır. Dün Yalova sokaklarında, rahmetli İsmail Cem’in, bizim milletekilimizdi, o zaman ilçeydik, onların milletvekili olduğu dönemlerde ben de genç öğretmen olarak onların broşürlerini dağıttığımı hatırlıyorum. 15 yaşından beri CHP’ye sevdalı biri olarak dün ilk kez rozetimi çıkardım. O rozeti Allah’ın izni ile 80 milyonu kucaklamak için çıkardım. Tek olan şey herkesindir, bayrak tektir, bayrak Diyarbakırlınındır, Edirnelinindir, 80 milyonundur. Vatan tektir, Atatürk hepimizin kurtarıcısıdır. Tektir. Cumhurbaşkanı da tektir. Partinin cumhurbaşkanı olmaz. Cumhurbaşkanı herkesin cumhurbaşkanı olur. Beni seçtiğinizde en kısa sürede parlamenter sisteme döneceğiz. O sarayda asla oturmayacağım. Orayı ben aslında iyi bir emlakçı arıyordum satacaktım, ama milletvekilleri karşı çıktı, orayı bu ülkenin en yüksek puanı almış zeki çocuklarına üniversite yapacağım. Ben de cumhurbaşkanı olarak, Atatürk’ün oturduğu Çankaya Köşkü’nde oturacağım. Bu ülkede Cumhuriyet kurulduğunda demiryolunu CHP başlattı, fabrikaların temellerini CHP attı, kadına seçme hakkını CHP verdi, demokrasinin temellerini attı. Koalisyon kültürü beraber yaşamadır. Bu ülkede uzlaşmanın beraber olmanın ilk temellerini CHP attı. Hep birlikte bu milleti barıştıracağız, uzlaştıracağız; huzur gelecek.

Erdoğan diyor ki, kendisiyle yarım da olsa hemşehri oluruz, ‘Meydanlarda kapışacağız’. Baba tarafından Selanikli ana tarafından Rizeli bir ailenin çocuğuyum. Tek derdimiz memleket. Ben şuna bakıyorum, seni indirirsek dolar iner. Seni indirirsek euro iner. Seni indirirsek enflasyon iner, benzin fiyatı iner, mazot fiyatı iner, gübre fiyatı iner. Vallahi indirelim seni, ne olacak? Dünyada kavga etmediğin insan kalmamış. Herkesle kavga etmişsin, kimseyle bir araya gelemiyorsun. Yeni bir cumhurbaşkanı olsun, ben gideyim Putin’i karşısına sıfırlayalım, yeniden başlayalım. 3 Kasım 2002’de milletvekili oldum. Sayın Erdoğan milletvekili değildi. Ben ondan kıdemliyim, artı Mart 2003’te milletvekili oldu, bir gün bile milletvekilliği yapmadan başbakan oldu. Ben 16 senelik milletvekiliyim, benim diplomam da var. Daha ne olsun? O sarayı diyorum, en yüksek puanı alan çocuklara vereceğim diyorum, neden? Aziz milletim, bu ülkeyi zeki çocuklar geliştirir. Ben bu şehirde fizik anlattım, mekanik anlattım, sizin çocuklarınıza iş bulmak için yetki istiyorum, aş bulmak için yetki istiyorum. Bu zeki çocukların neyine güveniyorum biliyor musunuz? Zekalarına, mizahlarına. Müthiş. Sosyal medyada bir şey gördüm süper, hani ev sahibi kiracıyı çıkarmak istediği zaman ‘Almanya’dan oğlum gelecek evi boşalt’ der ya, sosyal medyada şöyle yazmış; Yalova’dan ağabeyim gelecek sarayı boşalt. Böyle giderse, bu 50 günde ince hastalığa tutulur bunlar. Benim derdim bu milletin yüzünü güldürmek, bu milleti barıştırmak, bu milletin refahını yükseltmek. Benim derdim sizsiniz. Size 2 sözüm olsun. Allah’ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda, nereden gelirse gelsin, terörle kararlı, emin adımlarla en kararlı şekilde mücadele edeceğim kuşkunuz olmasın. İkincisi yolsuzluklarla mücadele. Pazartesi günü mal varlığımı Yalova basınına göndereceğim. 3 Kasım’da neyim vardı, 16 yıllık milletvekillim sonrası neyim vardı görün. Bir iki artış var, onlar da rahmetli babamdan kalan, yanlış anlamayın onları. Yetimin hakkını çaldırmayacağız.

“Seni 5 kere milletvekili seçtik, hep muhalefetteydin, Yalova’ya da hizmet edemedin. Ne yapacaksın Yalova’ya diyeceksiniz şimdi” diyen İnce, “2018 bitmeden Taşköprü’de askeri havalimanını sivil ulaşıma açacağım. Tıp fakültemiz olacak. Bursa’ya gitmekten bıktınız, Yalova’da 2018’de olacak fakülte. Bunu başaracağız” dedi.

“Hep birlikte bir büyük değişime hazır mısınız?” diye soran İnce şöyle devam etti:

“Bu meydanlarda size bir şey söylettim. Ben ne diyorum, bana büyük adamlar lazım değil, bana büyük davaya inanmış insanlar lazım. Haydi şimdi hep birlikte söyleyelim: Bir çivi, bir nalı kurtarır. Bir nal, bir atı kurtarır. Bir at, bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit, memleketi kurtarır. Helal olsun sana Yalova.”

Mitinge katılım gösteren kalabalığa teşekkür eden Muharrem İnce, toplulukla birlikte ‘İzmir Marşı’nı söyledikten sonra alandan ayrıldı

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar