- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11810 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MİGROS yüz binlerce hayvana kafeslerde eziyet etmesin.

30 Nisan 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»MİGROS yüz binlerce hayvana kafeslerde eziyet etmesin.
MİGROS yüz binlerce hayvana kafeslerde eziyet etmesin.

Biz de herkes gibi az çok Migros’tan alış veriş yapıyoruz ve ona kalite konusunda güveniyoruz. Raflarındaki ürünlerinin üstündeki “iyi hayvancılık”, “iyi tavuk” gibi ibareler de insanı rahatlatıyor. Ancak yaptığımız alış verişin hayvan eziyetine de sebep olduğunu fark etmek bizi çok üzdü ve bir şeyler yapmak istedik.

Migros’un raflarındaki yumurtaların üretiminde kafes sistemi kullanılıyor. Bu zincirde yüz binlerce hayvan muazzam eziyetler çekiyor. Kafes sisteminde yumurtası için kullanılan tavuklar, bir senelik hayatlarının tamamını hiç çıkmadan bir demir kafes içinde geçiriyor. Kafesler çok kalabalık ve hayvanlar rahat hareket edemiyor, kanatlarını dahi açamıyorlar.

Bu sistemlerde hayvanlar toprağa ayak basamaz ve kafesin demirleri ayaklarına zarar verir. Hayvan başına neredeyse bir dosya kâğıdı kadarlık bir hayat alanında bir sene geçiren hayvanlar fizyolojik ve psikolojik olarak büyük eziyet çeker. Bu pratik, endüstriyel hayvancılıkta hayvanlara en çok eziyet eden uygulamadır. Yukarıdaki temsili fotoğrafta kafes sisteminin nasıl olduğu görülebilir. 

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun yaptığı araştırma kafes sisteminde Salmonella bakterisinin daha yaygın olduğunu da göstermektedir. Bunun nedeni hayvanların içinde bulunduğu stres nedeniyle bağışıklık sistemlerinin baskılanmasıdır. Hayvanların bu kadar yoğun şekilde yetiştirilmesi de salgın riskini yükseltir.

Migros grubu (Migros, Macrocenter, Kipa), Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinden biri olarak hayvan refahı ve iyi hayvancılık uygulamaları konusunda duyarlı bir marka imajı vermekte ancak raflarındaki yumurtaların ciddi bir çoğunluğunu kafes sisteminden gelen yumurtalar oluşturmakta. Yüz binlerce hayvan Migros’un tedarik zincirinde ne yazık ki bu acıları çekiyor. Migros; iyi tarım, iyi tavuk, hayvan refahı iddiasını sürdürürken ne yazık ki raflarındaki yumurtaları hayvan refahına en aykırı ve tavuklara en kötü gelen kafes sisteminden elde ediyor.  

Günümüzde birçok perakendeci (örneğin: Carrefour, Tesco, Aldi, Walmart) artık %100 kafessiz sisteme (cage-free) geçme konusunda adım atmıştır. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerde bu tip reformlar artık kural haline geldiği gibi; Polonya, Romanya, Letonya gibi Türkiye’nin gelir seviyesine yakın veya ondan düşük ülkelerde dahi perakende sektörü %100 kafessiz sisteme dönüşüm yönünde reformlar gerçekleştirmiştir. Türkiye’de de Aslı Börek %100 kafessize geçmek konusunda taahhütte bulunmuştur.

Bu örneklerden anlaşılacağı üzere kafessiz sisteme geçiş büyük bir maliyet teşkil etmiyor. Mevcut durumda ise kafes sistemindeki asıl maliyeti tüm hayatları boyunca dayanılmaz acılar çeken hayvanlar yükleniyor.

Bu kampanyanın amacı kesinlikle Migros’u kötülemek değil. Tam tersine, biz Migros’un bu konuda kendi yüksek kalitesine uygun şekilde öncü marka olması için onu teşvik etmek ve tüketici desteğini göstermek istiyoruz.

Migros, büyük bir marka olarak küçük kar farkları için bunca hayvana eziyet etmemeli; bir zaman eşiği vererek kademeli bir şekilde %100 kafessiz sisteme geçmeli ve tüketicilerine vaat ettiği hayvan hakları, hayvan refahı ve iyi hayvancılık standartlarına bağlı kalmalı. Migros marka değerine yakışacağı gibi hayvan refahı ve hakları konusunda sektörüne örnek olmalı.

İmzala ve paylaş

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar