Dolar : Alış : 8.1011 / Satış : 8.1157
Euro : Alış : 9.7718 / Satış : 9.7894
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MHP’li vekil Zihni Açba istifa etti

14 Şubat 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»MHP’li vekil Zihni Açba istifa etti
MHP’li vekil Zihni Açba istifa etti

MHP’li vekil Zihni Açba istifa etti

Anayasa oylamalarında Genel Merkez’le ters düşen MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, TBMM Başkanlık Divanı üyeliğinden ve katiplik görevinden istifa etti.

26. Dönem başından itibaren Milliyetçi Hareket Partisini temsilen üstlenmiş olduğum TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyelik görevimden bugün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım. İstifamın, devam etmekte olan Anayasa değişikliği ve partimiz içerisinde yaşanan bir takım gelişmelerle herhangi bir ilgisi yoktur.
Bir yılı aşkın bir süredir sürdürdüğüm bu görevi; bireysel beceri ve liyakatim gereği olarak değil, 12 Eylül 1980 Darbesi öncesi Ülkücü Hareketin mücadelesine yani “Bizim Kuşak” diye adlandırabileceğim 12 Eylül mağdur ve mazlumlarına bir “İade-i İtibar” sunuşu olarak kabul ederek üstlendim. Bugüne kadar da bu sorumluluk şuuruyla görevimi sürdürmeye gayret ettim.
Bugün itibariyle maksadın hasıl olduğu kanaatine vardığım için, bu görevimden Partimizin yetkili organlarının bilgisi dahilinde istifa etmiş bulunuyorum.
Bugünden itibaren TBMM çatısı altında mensubu olmaktan gurur duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi’ nin bir milletvekili olarak, partimizin ortaya koyduğu prensipler çerçevesinde çalışmalarımı sürdüreceğim.

‘HAYIR’ SİNYALİ VERMİŞTİ

Açba,  “İktidar partisinin AKP’nin bir anayasa değişiklik teklifi olarak Meclis’e geldi. Eğer MHP ile AKP ortaklığında bir teklifi olsaydı onun altında MHP’li milletvekillerinin de imzası olurdu. MHP milletvekillerini böyle bir teklifin altında imzası yok. Bu Meclis’te görüşülecek son alacağı şekle göre oylanarak milletvekillerinin kendi hür iradeleriyle oylanacak. O zaman demek ki; onlar belki gönüllerinin arzusunu dile getiriyorlar.

Herkesin gönlünde bir arslan yatıyor.  Ama son son olarak şunu söyleyeyim, TBMM bu anayasa oylamasında bu Meclis’in her üyesi kendi hür iradesiyle oy kullanacaktır. Bunun üzerine bas basa söylüyorum. Buna iktidar milletvekilleri de bana göre dahildir. Bizim 316 milletvekilimi buna imza vermiştir evet oyu kullanacaktır şeklindeki beyanlar da bana göre Anayasa’nın ruhuna aykırı beyanlardır, geçerli beyanlar değildir”

Zihni Açba


MHP Sakarya Milletvekili


siyaset adamı, yazar


1955 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Akbalık köyünde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini memleketinde yaptı. 1975 yılında İstanbul Yıldız Üniversitesi Vatan Mühendislik Makine Fakültesi’ne girdi. Ülkücü Hareket içinde yer aldı. Değişik gerekçelerle gözaltına alındı. 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında tutuklandı, Mamak Cezaevi’ne kapatıldı. ‘MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ sanığı olarak yargılandı. 10 yıl hapis yattı.

Bizim Ocak, Bizim Dergah, Kurultay, Sakarya Yenihaber Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:
Var Olacağız Eylüllere Rağmen
Mamak: Zulüm Kalesi

Otomatik alternatif metin yok.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

 Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 20 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 18 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar