Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MHP’de Hareketli bir gün yaşanıyor

19 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»MHP’de Hareketli bir gün yaşanıyor
MHP’de  Hareketli bir  gün yaşanıyor

MHP Genel Başkan Adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Mustafa Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak salonda. Salt çoğunluğun bulunduğu, imza atan delege sayısının kurultayın toplanması için yeterli sayıya ulaştığı belirtiliyor. Kurultay kısa süre içinde resmi açılışının yapılması bekleniyor. Öte yandan genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturdu.

MHP’de muhalif adaylar bugün parti tüzüğünü değiştirmek için toplandı. Salon içi ve dışında yoğun güvenlik önlemi alındı. Partililer salona gitmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Parti yönetimi kurultaya katılmadı. MHP kurultayına gelen ilk isim Ümit Özdağ oldu! Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in salona ‘Başbakan Meral’ sloganı ile girmesi gerilime neden oldu. Yan yana oturan genel başkan adaylarının hararetli tartışması dikkat çekti. Hazirun cetveline imza atan delege sayısının kurultayın toplanması için yeterli sayıya ulaştığı belirtiliyor.

ADAYLAR SALONA GELDİ

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener ve Koray Aydın, 10.10 sıralarında salona girdi.Akşener ve Aydın sloganlar eşliğinde karşılandı.
Kurultay salonuna ilk gelen Genel Başkan Adalı Ümit Özdağ oldu. 09.32’de gelen Özdağ ile birlikte Yusuf Halaçoğlu da salona giriş yaptı

MHP’de 1 Kasım seçimi sonrası harekete geçen muhalifler, 7 ay sonra olağanüstü kurultayı bugün topluyor. Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştirilecek kurultayda, Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ önce güçlerini birleştirip tüzüğü değiştirmeye çalışacak.

Kurultayda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kürsüye davet edilecek ancak Bahçeli dahil genel merkezden kimse kurultaya katılmayacak. Muhalifler iç tüzüğü değiştirebilirse ardından seçimli olağanüstü kurultay kararı alınacak.

‘GÜÇ BİRLİĞİ’ HAREKETİ

Öte yandan, kurultaya saatler kala iftarda bir araya gelen genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturdu. Gerekçe ise Akşener’in tek başına hareket etmesi. İftar yemeğinden Genel Merkez’in 10 Temmuz’da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma kararı da çıktı.

Salona giren Genel Başkan Adayları yan yana oturdu. Genel Başkan adaylarının aralarındaki hararetli tartışma dikkat çekti. Kurultaya saatler kala iftarda bir araya gelen genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturma karara almıştı. bu tartışmanın bu birliktelikle ilgil olduğu düşünülüyor.

ŞARKILAR ÇALINDI

Kurultay salonunda Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak ve Kıraç’ın MHP için hazırladığı şarkılar çalındı. Uzun araç kuyrukları oluşurken, binlerce partili de araçlarını bırakarak kongre salonuna yürüdü. Salona giremeyenler ise dışarıya kurulan dev ekranlardan gelişmeleri takip ediyor.

meral

O MADDE DEĞİŞECEK

Olağanüstü kurultayda, parti tüzüğünün 63. maddesi değiştirilerek olağanüstü kongrelerde de seçim yapılabilmesinin önü açılacak. Divan, seçimli kurultayın ne zaman yapılacağına ilişkin önergeleri delegelerin oylarına sunacak.

ARBEDE YAŞANDI

MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan’ın salona girişi sırasında yanında bulunan partililer üstlerini aratmak istemedi. Bunun üzerine polis ile partililer arasında arbede yaşandı. Çoğu partili yaşanan bu tartışma üzerine kongre alanına aranmadan geçti.

SİNAN OĞAN’IN YANINDAKİ SÜRPRİZ İSİM

Iğdır eski Milletvekili Sinan Oğan, MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in kızı ÇağrıTürkeş ile birlikte salona geldi.

İLK AÇIKLAMA OĞAN’DAN GELDİ: YETERLİ SAYIYA ULAŞTIK

MHP’nin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi Söğütözü’ndeki Anadolu Otel’de delegelerle biraraya gelen MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, kongreyle ilgili yaptığı konuşmada “Görüldüğü gibi kongre heyecanını bütün ülkücüler yaşıyor. Biraz önce havaalanı yanındaki Büyük Anadolu Otel’deydim. Bütün delegelerimiz oradaydı. Bütün delegelerimizde coşku var. Şimdi de buradayız. Burada da aynı şekilde coşku bütün delegelerimizi sarmış durumda. Allah’ın izniyle yarın ülkücülere yakışır, centilmenlik içinde olağan bir kongre yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kongre için yeterli sayıya ulaştıklarını belirten Oğan, “Şu an yeterli sayı mevcut. Yolda olan delegelerimiz de var. Dolayısıyla bu konuda şimdiden yeterli sayıya ulaştık diyebiliriz”şeklinde konuştu.

devletbey1

MHP’DE KURULTAY GÜNÜ: BAHÇELİ NE YAPACAK?

Son seçimlerin en büyük kaybedeni Devlet Bahçeli koltuğunu korumak için her türlü adımı atıyor. En son Gemerek mahkemesi üzerinden tüzük kurultayını durdurmaya çalışan Bahçeli bunu başaramayınca yeni bir hamle daha yapmaya hazırlanıyor. Bahçeli’nin yeni hamlesi kurultay mekanıyla ilgili. Bahçeli, Kurultay’ın Ankara dışında olduğunu ileri sürerek, kurultayı geçersiz kılmak için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

Bahçeli bu konuda şöyle dedi:

 MHP lideri Bahçeli, tüzük kurultayının yok hükmünde olduğunu söylemiş, yerine de itiraz etmişti. Bahçeli, “Arkadaşlarımız 19 Haziran’da yasal olmayan bir kurultaya davet edildi. Ankara’nın dışında, ayrı yargı çevresi olan Akyurt ilçesinde parti kongresi yapmak yasal bir işlem değildir” demişti. 

meral

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar