Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11291 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“MHP’de değişim olursa AK Parti biter…”

19 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“MHP’de değişim olursa AK Parti biter…”
“MHP’de değişim olursa  AK Parti biter…”

“MHP’de değişim olursa

AK Parti biter…”

Necdet Buluz

Geçenlerde MHP’deki muhaliflerden Sinan Oğan ile görüştük. Önce, söylediklerini özetleyelim:

“Bugünkü iktidarın en büyük korkusu ve endişesi MHP’de bir değişimin olmasıdır. Çünkü iktidar partisi muhalefet istemiyor. Bugün, dikkat edilecek olursa partimizdeki değişime en çok karşı çıkan, değişimin olmaması için çaba gösteren AK Partililerdir. AK Partililer ve destekçileri tam bir Bahçeli amigosu haline geldi. Bahçeli’nin partinin başında kalması için de ellerinden geleni yapıyorlar. AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olan medya MHP’deki değişimden büyük endişe duyuyor. Bu nedenle de sürekli saldırı içindeler. Ancak, şunu çok açık biçimde ifade etmek istiyorum: MHP’deki değişime kimse engel olamayacaktır. Bugün, teşkilatların % 90’ı bu değişimi destekliyor. Geri dönüş yoktur. Mahkemenin vermiş olduğu karar çerçevesinde olağanüstü kongremizi toplayacak ve MHP’deki beklenen değişimi de gerçekleştirmiş olacağız.”

Hemen şunu da ekleyelim:

Sinan Oğan, MHP’de Büyük kongre toplandığında Genel Başkanlığa aday olacak. Seçildiği takdirde de neler yapacağını özetliyor:

“ Eğer delegeler uygun görüp beni seçerlerse benim Genel Başkanlığımda MHP, kuralların işlediği, kurumsallaşmanın güçlendirildiği, parti içi demokrasinin olduğu, 3 dönem kuralı, taban ve teşkilatlarla istişare, önseçim gibi demokratik araçlarla partinin reforme edildiği bir parti olacak. Düğünde, cenazede, çarşıda pazarda, Türk milletinin olduğu her yerde MHP olacak. Türk töresinde derin izleri olan Aksaçlılar Meclisi’ni kurup partimizde etkin hale getireceğiz. Bütün teşkilatlarımızı (il, ilçe, belde) bizzat gezip sorunları yerinde dinleyeceğim, teşkilatlarımızın olmadığı yerde teşkilatlarımızın açılmasını sağlayacağız. Türkiye’de MHP tabelası olmayan hiçbir yer bırakmayacağım.”

Bilindiği gibi, MHP’de halen bazı konular tartışılıyor. Büyük kongrenin toplanıp toplanamayacağı konusunda da kafalar oldukça karışık görünüyor.

Bu konunun uzmanlarının şu noktalara dikkatleri çekmeleri ve “Kongre mutlaka yapılacaktır” açıklamaları kafalardaki bazı sorulara da yanıt niteliği taşıyor:

1-Siyasi partilerde Büyük Kongre en üst ve en yetkili organdır! Tüm seçimleri yapar, kararları alır! Bu nedenle şimdi alınacak inceleme ihraç kararlarını da 5 dakikada oylar ve hükümsüz kılar! Bahçeli ve avenesinin bu yoldaki çabaları da beyhude gayrettir!

2-MHP de kongreyi genel merkez değil görevlendirilen heyet yapacaktır. Dolayısıyla Genel Merkezin “yaptırmam, ettirmem” gibi hukuken safsata sayılacak beyan ve iddiaları gerçekliği olmayan BOŞ lakırdılardır.

3-Heyetin kongre günü yeri saati belirleme başta divan oluşuncaya dek tüm işlemleri yapması hem yetkisinde hem de görevindedir. Yapması değil yapmaması suç olur. Kongre günü belirledi diye suç işlediler lafı ise korkudan çalınan ıslıktır. Eğer bu iddialarının ardında iseler Savcılık orda gitsin suç duyurusunda bulunsunlar da görelim.

4-Bugüne kadar hangi söz ve iddiaları doğru çıktı ise bunlar da ancak o kadar doğru çıkabilir. Ciddiye almayınız! Bunları konuşarak tartışarak enerjinizi mesainizi boşa harcamayınız. Değişim isteyen ülkücülere (ki artık bu oran % 90 ) nesebi gayri sahih diyerek hakaret edenleri defi bela etmek için çalışınız yeter.

mhp2 

AK Parti’nin, MHP’deki gelişmelerden son derece rahatsız olduğunu da açıkça görmekteyiz. Nitekim son yapılan bazı kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkan tablo bu endişeleri açık biçimde ortaya koyuyor. Şu anki görüntü bile MHP’nin sıçrama yapacağını, yeni kadroları ile AK Parti’den % 4,5, ana muhalefet partisi CHP’den % 2,3 puan alabileceğini gösteriyor.

MHP’deki değişim ile ortaya çıkacak tabloda yer alacak olanlar, ortaya koyacakları program ve küskünlerin de yuvaya dönmesi ile bu rakamların daha da üstüne çıkılabileceği görülüyor.

Hukukçu ve emekli hakim Kerim Yılmaz, sosyal medyadaki paylaşımında, AK Parti’nin MHP’deki yönetim değişikliğinin AK Parti’de neden rahatsızlık yarattığı konusunda şu açıklamaları yapıyor:

“MHP’de hukuka uygun bir şekilde lider ve yönetimdeki değişimin AKP’yi rahatsız hatta tedirgin etmesi doğaldır.
Bu gerçeklik dahi kongrenin hem Ülkücü Hareket hem de Türkiye açısından ne kadar elzem olduğunun delilidir.
O nedenle her koldan ahlaksızca saldırarak parti içi bir mücadeleye açıkça taraf olup engellemeye çalışıyorlar.
Ama hukuk işliyor ve o kongre toplanacak o değişim de olacak!
Bu meyanda doğal olmayan yönettikleri parti ile ilgili siyasi rakipleri tarafından hadsiz bir şekilde yapılan yorumlara sessiz kalan,
“Millet memleket davası hikâye önce sonra ve her zaman koltuğum” diyen MHP’li yöneticilerin ülkeyi felaketin eşiğine getiren AKP iktidarına payandalık yaparak koltuğu koruma tavrıdır.
Aktrollerin övdüğü kişiyi “partiden atarım” diyenin o çevrelerce en çok övülen olması,
“MHP de değişim isteyenler nesebi gayri sahihtir” diyenin de yardımcısı olması,
“Bahçeli giderse AKP de iktidardan gider” gerçeğini herkesin anlaması,
Ama ülkü devi pozunda tafra satanların anlamaması doğal mıdır?
AKP’ ye kuyruk olmak Bozkurtluk olamaz. Olsa olsa mankurtluktur.”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar