Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Meral Akşener’in ayak sesleri

08 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Meral Akşener’in ayak sesleri
Meral Akşener’in ayak sesleri

MHP, Türk’ün Hürriyet aşkıdır: Çin’de Kürşat’ın, Çanakkale’de Mehmetçiğin adıdır.

MHP, bir ahlaktır: Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş, Yunus Emre gibi âlimlerin ahlakıdır.

Meral Akşener, Türk siyasetçi 20. 21. dönem muhalefetteki DYP milletvekili, ve 23. 24. 25. dönem MHP milletvekili ve eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve eski İçişleri Bakanı

Meral Akşener (18 Temmuz 1956, Gündoğdu, İzmit, Türk siyasetçi. 20. 21. 23. 24. 25. dönem MHP milletvekili, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve eski İçişleri Bakanı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktorasını tamamladı. XX., XXIII., XXIV.ve XXV. Dönem İstanbul, XXI. Dönem Kocaeli Milletvekilliği ile İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli ve bir çocuk annesidir.

Mahkemeden MHP kararı!

Mahkemeden kongre kararı geldi. Mahkeme MHP’nin olağanüstü kongreye gitmesine karar verdi. Mahkemenin atadığı 3 kişilik kayyum MHP’yi kurultaya götürecek

Devlet Bahçeli’ye karşı kongre isteyen muhaliflerin başvurusu için mahkeme bugün karar verdi. Saat 14.30’da başlayan duruşmadan kongreye gidilsin kararı çıktı. MHP’den ilk açıklama Yalçın’dan geldi. Yalçın, Hukuk yolu tükenmedi, üst mahkemeye gideceğiz.

Meral Akşener’den ilk tepki

Mahkemenin MHP kararından sonra Genel Başkan adaylarından Meral Akşener twitter hesabından paylaşım yaptı.

543 büyük kongre delegesinin, “partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunması üzerine mahkeme kurultaya gidilmesi yönünde karar verdi. Kararın ardından Meral Akşener’den çarpıcı bir paylaşım geldi. İşte Akşener’in karara tepkisi:

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR

GENEL BAŞKAN ADAYLARI

MHP’de adaylığını açıklayan isimler; Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ.

Sinan Oğan MHP kongre tarihini açıkladı

MHP’li muhaliflerin açtığı davada kurultay kararının çıkmasının ardından Genel Başkan adayı Sinan Oğan kongre tarihini açıkladı.

MHP’li muhaliflerin açtığı davada Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi,  “Kurultay Çağrı Heyeti” oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya  götürülmesine karar vermesinin ardından Genel Başkan adayı Sinan Oğan kongrenin Mayıs ayında toplanacağını açıkladı. MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan: “Mayıs ayı içerisinde, ilk haftalarda, olağanüstü kurultay yapılır. Temyize gidilmesi bu süreci engellemez” dedi.

Sinan Oğan kararı gazetecilere değerlendirdi. İşte açıklamaları:

MHP’nin bir demokratik yarışa sahip olacağını tahmin ediyoruz. Birleşmeler mutlaka olacaktır ama esas birleşme kurultayda olacaktır. Biz ülkücü iradeye güveniyoruz, inanıyoruz. Kurultaydan başarıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Bu karardan sonra Devlet Ağabeyin bizi çağırmasını bekliyoruz. Her ne olursa olsun Kurultay’dan tek bir adayla çıkacağız. Kimse ülkücü adayı bölmek gibi bir düşüncesi olamaz. Kurultay için hazırlıklara başlayacağız

MHP’de şimdi ne olacak?

Mahkemenin MHP için verdiği ‘olağanüstü kurultay’ kararının ardından gözler parti yönetimi ve muhaliflere çevrildi.

Ankara Sulh Mahkemesinin, MHP’de muhaliflerin başvurularını haklı bularak “olağanüstü kongre toplansın” kararının ardından Genel Merkez’den ilk tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “temyize gideceğiz” dedi. Yargıtay’a, mahkemenin olağanüstü kongre kararını bozması için başvuruda bulunacaklarını söyleyen Yalçın, “bu kararı doğru bulmuyoruz. Bu süreci Yargıtay’a da taşıyacağız” dedi.

 

Mahkemenin aldığı karar doğrultusunda olağanüstü kongre süreci resmen başlayacak. Bu çerçevede mahkeme, olağanüstü kongre için üç kişiden oluşacak “çağrı heyeti” atayacak. Heyetin görevi, olağanüstü kongrenin gerçekleşmesini sağlaması, bunun için delegelere çağrı, salon ayarlama gibi teknik düzenlemeleri yapmak olacak.

MHP YÖNETİMİ “SÜRECİ DURDURMA KARARI” İSTER Mİ?

Olağanüstü kongre süreci işlerken, MHP Genel Merkezi’nin yargıtay’a yapacağı temyiz başvurusuna, “süreç durdurma” talebini de eklemesi söz konusu. Genel Merkez’in Yargıtay’dan “durdurma kararı” alması halinde, olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin süreç, Yargıtay’ın nihai kararına kadar durdurulacak. Ancak Yargıtay’ın bu kararı almaması halinde, süreç devam edecek.

MUHALİFLER NE YAPACAK?

Olağanüstü kongrenin toplanması halinde, muhaliflerin ilk atacakları adım ise, kongrede “tüzük değişikliği” kararı aldırmak olacak. Kongrede alınacak bu tüzük değişikliği ile, olağanüstü kongrede aynı zamanda MHP’nin yönetimi için seçimler yapılmasının da yolu açılacak. Eğer tüzük değişikliği kararı kongreden geçerse, seçimler yapılıp, Genel Başkan ve parti yönetimi yeniden şekillendirilecek.

AKSENER

En son 1968 yılında CHP’den Millet Meclisi başkanvekili seçilen Muş Mebusu Hayriye Ayşe Nermin Neftçi’den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili oldu. Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

Bulunduğu parti olan MHP’den 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi.

1 Kasım seçimlerinde MHP’nin oy kaybederek mecliste temsil edilen 4. parti olunca 30 Kasım 2015 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında kurultay talebinde bulunmuş ve üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım demiştir.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar