Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mehmet Şimşek`ten çok önemli açıklamalar!

21 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Mehmet Şimşek`ten çok önemli açıklamalar!
Mehmet Şimşek`ten çok önemli açıklamalar!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, darbe girişiminin ve akabinde ilan edilen OHAL kararının ardından önemli açıklamalarda bulundu. NTV’de canlı yayında soruları yanıtlayan Şimşek’in açıklamasından satır başları:

“Bu bir darbe girişimidir. Çok iyi tasarlanmış, başarısız olsa dahi ciddi etkileri olan bir girişimir. Türkiye temelleri sağla olduğu için nisbeten sınırlı oldu. Şimdi artçı şoklar söz konusu.

‘GÖREVDEN GEÇİCİ OLARAN EL ÇEKTİRİLENLERE ADİL DAVRANILACAK’

OHAL’in bir tek hedefi var. Paralel ihanet şebekesinin bütün kurumlardan köklü şekilde temizlenmesi. Uzun vadeli risklerin minimize edilmesi… OHAL temizliğin etkin bir biçimde yapılması imkanını sağlıyor.

‘ADİL DAVRANILACAK, HEPSİNİN ORADA SAVUNMALARI ALINACAK’

(Kamuda görevden alınanların iadesinin kaldırılması) onları da içerebilir, geçici olarak el çektirilenlere de adil davranılacak. Orada savunmaları alınacaktır.

‘PARALELE İHANET ŞEBEKESİ İÇİNDE OLANLAR HARİÇ KİMSEYE SINIRLAMA GETİRMEYECEĞİZ’

Paralel ihanet şebekesi içinde olanlar hariç, normal hiçbir vatandaşımıza hiçbir konuda hiçbir sınırlama getirmeyeceğiz. Ekonomik özgürlükler, piyasanın işleyiş, yatırımlar anlamında maksimum hassasiyeti göstereceğiz. Türkiye yakın tarihte çok büyük sıkıntılara rağmen dış borcunu rahatça çevirmiş bir ülkedir. Türkiye’nin önümüzdeki 12 ayda yaklaşık 170 milyar dolarlık bir borcu söz konusu, bunun önemli bir kısmı ticaretin finansmanına ilişkin.

mehmet1

‘RATİNG KURULUŞLARI KARAR VERMEDEN BİZİ BİR DİNLESELER…’

Tabii ki kredi derecelendirme kuruluşları nedeniyle maliyetler biraz artabilir. Türkiye’nin dış borç çevirmesinde inşallah bu sıkıntılı dönemde de sorun yaşanmayacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye’nin temelleri sağlam, çünkü politika değiştirmeyeceğiz. Moody’s ile telekonferans yaptım, durumu anlattım. Moody’s önce bize bilgi verdi, komiteyi toplayacağını söyledi, biz konuşmak isteyince tamam dediler ve aceleci olmadılar. S&P bizim haberimiz olmadan toplanıp kararını vermiş, biz geri döndük ve kararlarının yanlış olduğunu söyledik. Rating kuruluşlarından şunu bekleriz, karar vermeden bizi bir dinleseler.

‘PİYASA KURALLARININ DIŞINA ÇIKMAYACAĞIZ, SPEKÜLASYONLARA İNANILMASIN’

(10 milyar dolar çıkma ihtimali) JP Morgan’ın söylediği teorik maksimum rakam. (JP Morgan raporundaki 10 milyar dolar çıkma ihtimali tahmini) biraz daha çalışma yapılırsa açıklananın 5’te biri düzeyinde olduğu görülecek. Piyasa kurallarının dışına çıkmayacağız, spekülasyonlara inanılmasın. Biz her zaman diyaloğa açığız görüşürüz, piyasa işlemeye devam edecek.

‘TURİZMDE DAHA KÖTÜ BİR RESİM ÖNGÖRMÜYORUM’

Yatırım iklimini daha da iyileştireceğiz, muhalefetten reformlar konusunda destek istiyorum. Bu yaşadığımız süreç bir miktar belki aşağı yönlü riskleri artırmıştır, ama bunu sayısal notlara dökmek için erken, bakacağız bunlara.  Tabii ki etkileneceğiz ama bu etkileri değerlendirmek için çok erken. Turizmde daha kötü bir resim öngörmüyorum.

Detaylara boğulmamak lazım, büyük resme bakmak lazım.

Bankacılık sektöründe şokları absorbe edecek bir alanımız var. Bütün bu şoklara karşı piyasa ekonomisini en iyi şekilde işleteceğiz, evrensel normlara göre hareket edeceğiz. Ekonomi yönetimi olarak yeni şartların gerektirdiği adımları hızlı bir şekilde atacağız. Bu tür durumlarda detaylara boğulmamak lazım, büyük resme bakmak lazım.

‘BÜYÜK RESİMDE TÜRKİYE CUMADAN DAHA İYİ BİR NOKTADA’

Büyük resimde Türkiye cumadan daha iyi bir noktada. Türkiye’nin demokrasisi güçlenmiştir, siyasi uzlaşma ortamı hiç olmadığı kadar güçlüdür, biz bunu devam ettirmek istiyoruz. Türkiye’ye ilişkin riskler azalmış, reform yapma kapasitesi artmıştır.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK
Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967’de Batman Arıca’da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir.Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı.ABD Büyükelçiliği’nde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi’nde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 60. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61, 62 ve 63. Hükümetlerde Maliye Bakanı, 64. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar