Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mehmet Erdemir”İnsanlık, su ve toprak savaşları yapacak hale gelecek”

13 Ocak 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Mehmet Erdemir”İnsanlık, su ve toprak savaşları yapacak hale gelecek”
Mehmet Erdemir”İnsanlık, su ve toprak savaşları yapacak hale  gelecek”

Sakarya il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir de yaptığı açıklamada;”Dünya’da ve ülkemizde tarım yapılan verimli araziler ve su kaynakları hızla tükeniyor.

Sakarya il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Erdemir Başkan İsmail Karakulluçu’ya makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Oysa gelecekte insanlık, su ve toprak savaşları yapacak hale  gelecek. Tabii ki  büyük ve güçlü bir ülke olabilmek için gelişmek, sanayileşmek, üretmek zorundayız.

Ancak, bunu yaparken verimli tarım arazilerimizi ve su kaynaklarımızı korumak zorundayız.

Bakın güzel ülkemiz Dünya’da kendi kendine yetebilen birkaç ülkeden biriyken, hızlı nüfus artışı, iklim değişikliği ve küresel ısınma, tarımsal faaliyetlerdeki artan maliyetler, gençlerin fabrikalarda çalışmak için şehre göç etmesi gibi bir çok nedenden dolayı, tarımsal faaliyetlerimiz günden güne azalmaktadır.

Bu gün, bir çok tarım ürününü dışarıdan ithal eder duruma geldik.

Bu bakımdan sanayi ve konut alanlarını planlarken tarım arazilerini ve su kaynaklarımızı korumak zorundayız.

Hükümetimiz olanaklar ölçüsünde tarımsal faaliyetlerde, mazot, gübre, hayvan v.b. konularda bir çok destek vermektedir.

Ancak, bir toprak reformu yapılması zorunluluğu var.

Söz gelimi bir çok çiftçimizin ektiği yerler hala babalarının, dedelerinin üstüne.

Veraset ve intikal işlemleri yapılmadığı için, bir çok destekten faydalanamıyor.

İl tarım müdürlüğü olarak, verilen destekler, veraset işlemlerinin yapılması ve toprak analizi ile ekilecek ürünlerin sırası konularında çiftçimizi bilinçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ” dedi.

Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü  Mehmet ERDEMİR  Kimdir?

1968 Amasya Gümüşhacıköy doğumlu olup, Orta Öğrenimini Samsun Teknik ve Endüstri  Meslek Lisesi Elektrik Bölümü, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitirerek tamamlamıştır.​

Meslek hayatına 1994 yılında Merzifon’da Serbest Veteriner Kliniği  açarak başlayan Mehmet ERDEMİR 1995-2004 yılları arasında Suluova Belediyesi, belediye mezbahası muayene veteriner hekimi ve sorumlu yönetici olarak görev yapmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeli olarak 2004-2006 yılları arasında Suluova İlçe Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak, 2006-2007 yıllarında  Merzifon İlçe Müdürlüğünde Veteriner Hekim, 2007-2010 yıllarında  Merzifon İlçe Müdürlüğünde  İlçe Müdür Vekili olarak görev yapmıştır.

2010-2013 yıllarında Amasya İl Tarım Müdürlüğüne İl Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2013/16 sayılı kararı ile Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde İl Müdürü olarak göreve devam etmektedir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.​

Vali Coş’tan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne Ziyaret…

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ziyaret etti. İl Müdürü Mehmet Erdemir, Müdür Yardımcıları İsmail Kaya ve Ali Ulvi Özerdem tarafından karşılanan Vali Coş, kurumda incelemelerde bulundu. Vali Coş’a  gıda, tarım ve hayvancılığın ilimizdeki genel durumu, ekim alanları, hazırlanan ve devam eden projeler ile gıda denetimleri hakkında bilgi verildi.

Genç Çiftçilerimiz Hayvanlarına Kavuştu…

Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla 2016 yılında 2016/16 numaralı tebliğ ile ilk defa” Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” uygulanmaya başlamıştır.

“Genç Çiftçi Projesi” kapsamında ilimizde hayvansal ve bitkisel üretim alanlarında 18-40 yaş aralığında 3958 genç çiftçimiz başvuruda bulunmuştur. Başvurular ilçe müdürlüklerinde idari yönden değerlendirildikten sonra Vali yardımcısı başkanlığında kurulan İl değerlendirme komisyonu tarafından  Bakanlığımızın ilimize tahsis ettiği 160 adet projeyi belirlemiştir. Bu 160 projenin 113’ü hayvansal üretim ( 100 Büyükbaş, 13 Küçükbaş), 35’i bitkisel üretim (23 örtüaltı sebze, 9 kapama meyve ve çilek bahçesi, 3 adet süs bitkisi) ve 12 si  arıcılık projelerinden oluşmaktadır.

Bitkisel Üretim Projelerimiz tamamlanarak  faaliyete geçmiştir.

Büyükbaş hayvancılık projelerimizde 14 ilçemizden  100 genç çiftçimize 600 büyükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır.

İLÇE ADI BÜYÜKBAŞ
​​ PROJE SAYISI VERİLEN HAYVAN SAYISI
ADAPAZARI 5 30
AKYAZI 14 84
ERENLER 6 36
FERİZLİ 3 18
GEYVE 10 60
HENDEK 16 96
KARAPÜRÇEK 4 24
KARASU 11 66
KAYNARCA 6 36
KOCAALİ 4 24
PAMUKOVA 3 18
SERDİVAN 1 6
SÖĞÜTLÜ 5 30
TARAKLI 12 72
Toplam 100 600

 

Küçükbaş hayvan projelerimizde 7 genç çiftçimize 280 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır.

 

İLÇE ADI KIVIRCIK İVESİ AKKARAMAN
PROJE SAYISI VERİLEN HAYVAN SAYISI PROJE SAYISI VERİLEN HAYVAN SAYISI PROJE SAYISI VERİLEN HAYVAN SAYISI
AKYAZI 3 120
GEYVE 1 40 1 40
PAMUKOVA 1 40
TARAKLI 1 40
Toplam 5 200 1 40 1 40

6  genç çiftçimize  240 adet Merinos Irkı küçükbaş teslimi Bakanlığımızın  belirlediği tarihlerde  teslimatı gerçekleştirilecektir.

​       Sakarya  tarımına ve çiftçilerimize faydalı olacak bu projelerle genç çiftçilerimiz toplam 4.800.000 TL. hibeden yararlanmıştır.

2017 yılında da yeni etap tebliğinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından mevzuat çerçevesinde yeni başvuru tarihleri açıklanacaktır. İlgilenen çiftçilerimiz ayrıntılı bilgiyi İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki Proje Yürütme Biriminden alabilirler.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar