Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11809 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MEB-DER Suriyeli Ailelere Konferans Verdi

19 Ocak 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»MEB-DER Suriyeli Ailelere Konferans Verdi
MEB-DER Suriyeli Ailelere Konferans Verdi

MEB-DER Suriyeli Ailelere Akran Zorbalığı Konferansı Düzenledi

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği tarafından yürütülen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Suriyeli Ailelere yönelik okul şiddeti de denen Akran Zorbalığı konferansı yapıldı.

Suriyeli ailelere, çocuklar arasındaki okul şiddetini tespit etme, akran zorbalığına karşı mücadele yöntemleri ve öğrencilerin psiko-sosyal gelişimine katkı sağlayacak, kurban, zorba, seyirci konularında bilgiler verildi.

Kurumsal tanıtım videosunun ardından açılış konuşmasını yapan MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, dernek faaliyetlerini ve proje çalışmalarını anlatarak Suriyeli ailelere konferansa katılımları için teşekkür etti.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından projelerinin desteklendiğini ifade eden Akıllı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de işbirliği protokolleri  bulunduğunu söyledi.

Akıllı, En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi ilk dönemi itibariyle 20 okulda 5bin’den fazla öğrenci ve 4 eğitimen eğitimi ile binden fazla öğretmene akran zorbalığı eğitimlerini ulaştırdıklarını vurguladı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Kuaybe Nagehan Özder; Saç çekmekten küfür etmeye, arkadaş grubundan dışlamaktan onur kırıcı davranışlara, kişiden habersiz onun ismini ve fotoğraflarını kullanarak uygunsuz bir şekilde paylaşmaya kadar uzanan akran zorbalığı kesinlikle küçük yaşlarda müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Yapılan araştırmalar, okul yıllarında akran zorbalığında bulunan çocukların  ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde saldırgan, kanuna aykırı ve suça yönelik davranışlar gösterdiği, birçok suçtan sabıkalı olduğu ve yüksek oranda alkol kullandıklarını gösteriyor.

Zorbalığa uğrayan çocukların ise  kaygı ve intihar eğilimlerinin daha yüksek, benlik saygılarının ise daha düşük olduğu da araştırmalardan çıkan sonuçlar arasında yer alıyor.

Akran zorbalığı, bireysel özelliklerinden kaynaklanan tek yönlü bir problem olmaktan çok aile, okul atmosferi, öğretmen tutumu, arkadaş ilişkileri ve içinde yaşanılan kültürün de rol oynadığı çok boyutlu bir problem. Araştırmalar gösteriyor ki; ilgi, sevgi ve sıcaklıktan yoksun bir aile ortamı ergenlerin zorbalık davranışları göstermesinde tetikleyici oluyor. Evde şiddete maruz kalan ve şahit olan, saldırgan davranışları hoş görülen çocuklar daha fazla akran zorbalığında bulunuyor. Telefon tablet, oyun konsolu vb elektronik aletin kullanımı da mutlaka ailelerin bilgisi dahilinde belirli süreler içinde olması gerekiyor şeklinde ifade etti.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar