- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Marmara Bölgesinde endüstriyel yayılma tehdit oluşturuyor

09 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Marmara Bölgesinde endüstriyel yayılma tehdit oluşturuyor
Marmara Bölgesinde endüstriyel yayılma tehdit oluşturuyor

Sakarya  ilinde  İmara  açılan  sanayinin  önü  bir  türlü  alınamıyor.

İstanbul’un sanayiden arındırılmasıyla birlikte Marmara Bölgesi geneline doğru endüstriyel yayılma tetiklendi. Yayılma tehdit oluşturuyor.

Su Hakkı Kampanyası gönüllülerinin 19-20-21 Ağustos’ta İstanbul Büyükada’da gerçekleştireceği kampta uzmanlar ve aktivistler bir araya gelecek, Türkiye’nin su politikasını ve suyun ticarileşmesi problemi ele alınacak.

Dünya Kaynakları Enstitüsü(WRI) verilerine göre dünyada bir milyar insan su kıtlığı çeken bölgelerde yaşıyor ve 2025’e gelindiğinde 3.5 milyar insan su kıtlığı çekebilir. Genel kanının aksine Türkiye, ‘su zengini’ değil.

Yaşamın temel kaynağı olan suyun, aynı zamanda endüstri, tarım ve enerji üretimi için de vazgeçilemez bir kaynak olması neticesinde suyun ticarileşmesi, diğer bir deyişle “su gaspı” problemi doğuyor ve su, şirketlere verilen ‘kullanım hakkı’ özelleştirmeleriyle alınıp satılabilen bir meta haline geliyor.

Fabrika1231

Su Hakkı Kampanyası’nın yayınladığı raporlarda ortaya koyduğu üzere, Türkiye’de son yıllarda su kaynak ve hizmetlerinin tüm alanları özelleştiriliyor.

Bugün Türkiye’de suyun çıkarılması, işlenmesi, dağıtımı, atık suyun toplanması ve arıtılması gibi su hizmetlerinin tüm aşamalarında ticarileştirilme ve özelleştirilme süreci yaşanmakta.

Yurttaşın “kamusal bir hak” olması gereken suya erişimi için ise yatırım yapılmıyor.

Su kaynakları kamusal niteliğini kaybetmekte ve kullanım hakkı gibi yasal mekanizmalarla ticarileştirilmekte ve özelleştirilmekte.

Kentleşme ve endüstri

Problemin kentleşme ve endüstrileşme boyutuna bakıldığında ise Türkiye nüfusunun üçte birini barındıran Marmara Bölgesi’ndeki durum bilhassa endişe verici. Kent ve Çevre uzmanı Dr. Özlem Altınkaya, Su Hakkı Kampanyası için yazdığı makalede İstanbul merkezinin sanayiden arındırılmasıyla Marmara Bölgesi genelinde endüstriyel yayılmanın tetiklendiğini, endüstriyel ve tarımsal arazi kullanımları ile kentsel alanların ormanlar, korular, bağlar, zeytinlikler, tatlı su kaynakları ve sulak alanlara dağıldığını ifade ediyor.

as1 as2 as3

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar