Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Madenciler ve aileleri çözüm istiyor

12 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Madenciler ve aileleri çözüm istiyor
Madenciler ve aileleri çözüm istiyor

Amasya Yeni Çeltek Maden Ocağı’nda işçilerin yerin yüzlerce metre altında başlattıkları açlık grevi devam ediyor. 2 işçi daha dün hastaneye kaldırıldı. Madenciler ve aileleri çözüm istiyor

Amasya’nın Suluova İlçesi’nde Soma Holdinge devredildikten sonra kapatılma kararı alınan Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nin 220 işçisinin yerin 1200 metre altındaki açlık grevleri sürüyor.

Grevin 8’inci gününde 34 işçi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İşçilerin sadece şekerli su içtikleri belirtildi.

Soma Holding’e ait Gürmin Enerji A.Ş.’nin aldığı Yeni Çeltek Maden Ocağı’nı kapatma kararı, madende çalışan işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. 8 gün önce madene inen işçiler açlık grevini sürdürüyor. 220 kişi ile açlık grevine başlayan işçilerden 8 gün içerisinde toplam 34 kişi rahatsızlanarak Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İşçilerin, sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Amasya’da Soma Holding’in işlettiği Yeni Çeltek Maden Ocağı’nda, ocağın kapatılmasına ve Soma’da görevlendirilmelerine karşı işçilerin yerin yüzlerce metre altında başlattıkları açlık grevi, bugün 9’uncu gününde. İşçilerden ikisi daha dün fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Açlık grevinin başladığı 4 Nisan gününden bu yana 220 işçiden 35’inin rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı, tedavisi tamamlanan işçilerin yeniden madene indiği öğrenildi. Madende sadece şekerli su ile beslenen işçiler arasında şeker ve tansiyon hastası olanlar bulunuyor.

‘Çözüm bekliyoruz’
Açlık grevindeki işçilerden Eyüp Uysal, yerin altında gazetecilere yaptığı açıklamada, 9 yıldır madende çalışarak geçimini sağladığını söyledi. Uysal, “8 gündür açlık eylemindeyim. Boynumda ağrım ve halsizliğim var, kalkmakta zorlanıyorum. Sadece şerbetle duruyoruz. Olumlu sonuç alındığında biz de eylemimize son vereceğiz. İşletmemizi geri istiyoruz. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’dan, Enerji Bakanı’ndan yardımlarını bekliyoruz. Çocuklarımızı özlüyoruz. Babam yatalak hasta, onun bakımıyla ben ilgileniyordum” dedi.

‘Psikolojimiz bozuldu’
İşletmenin önünde bekleyişlerini sürdüren işçi yakını kadınlar ise açlık grevi bitene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Açlık grevindeki işçilerden Murat Akyüz’ün eşi Şefika Akyüz, “Eşlerimiz aşağıda aç ama biz de burada tok değiliz. Çocuğuma babaannesi çorba yapmış. Çocuğum, ‘Ben yiyemem babam orada açken, o çıksın, gelsin yesin’ demiş. Hiçbirimizin psikolojisi normal değil” diye konuştu.

maden-iscileri

Yeraltı Maden-İş Genel Başkanı Çetin Uygur: Ocağı kamu işletmeli

Türkiye işçi sınıfı tarihinde önemli bir yeri olan Yeni Çeltek direnişinin mimarlarından, dönemin Yeraltı Maden-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Çetin Uygur, geçen hafta direnişteki işçileri ziyaret etti. Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel ile birlikte işçilerle, eski işçilerle ve yöre halkıyla görüşen Çetin Uygur, anlattı:

Yeni Çeltek belgeseli: Hak böyle alınır
“İşletmeye işçi alırken, özellikle AKP’li ve MHP’li işçileri seçmişler. Sendika yönetimi de aynı şekilde. ‘Ya Allah Bismillah’ sloganlarını sıklıkla duyuyorsunuz. Ancak şimdi bu işçilerin bile ‘Elim kırılsaydı da AKP’ye oy vermez olaydım’ dediğine şahit oluyorsunuz.
Suluova ve Merzifon’da eski Yeraltı Maden-İş Sendikası üyesi işçilerle, işçi çocuklarıyla görüşme fırsatım oldu. Onların, işletmede direnişlerini sürdüren şimdiki işçilere Yeni Çeltek belgeselini izlettiklerini öğrendim, ‘Hak alma mücadelesi böyle olur, hak böyle alınır’ diye.

Yöre halkının desteği yetersiz
Suluova’da, Merzifon’da yaptığım sohbetlerde direnişe yöre halkından gelen desteğin yetersiz olduğunu gördüm. Onlara ‘Neden desteklemiyorsun? Bu işçilerin gitmesi, ocağın kapanması bölgede büyük bir ekonomik kaybı da beraberinde getirir’ dedim. Çekindiklerini gördüm.

Soma A.Ş. termik santral için almıştı
Soma A.Ş., bu ocağı kuracağı termik santral için devralmıştı. AKP aracılığıyla termik santral kuracaktı. Ancak burası bir pancar üretim bölgesi. Yöre halkı, pancar üretimini bitireceği, baca gazları ve üretilecek kömür ile çevreye zarar vereceği için buna karşı çıkıyor. O dönemde devlet kurumları, askeri bölge sorumluları bile santralin bölgeye vereceği zararları ortaya koydu. Şirket geri adım atmak durumunda kaldı ve şimdi de ‘Ocağı kapatıyorum’ dedi.

AKP bu durumu lehine çevirmek istiyor
Mücadele, işletmenin kamu tarafından işletilmesi hedefini temel alarak yürütülür ve çevre halkının desteği sağlanabilirse başarıya ulaşır. Ancak şu anda açlık grevi eyleminin patronlarda bir rahatsızlık yaratmadığını görüyoruz. Bir diğer önemli nokta ise şu: AKP’li çevre belediyelerinin oradaki şeker fabrikasını da içerecek şekilde yeni bir ekonomik yapılanma/şirket kurarak işletmeyi Soma A.Ş.’den devralacağı yönünde duyumlar var. AKP, kendisine oy vermiş kitlelerin bile tepkisini çeken bu durumu, bu yolla kendi lehine çevirmeye kalkabilir. Yeni Çeltek’te bir yandan pancar, bir yandan kömür üzerinden kurdukları sömürü mekanizmasını yeniden oturtmaya çalışıyorlar.”

maden-isci

***

İşçilere destek eylemine çağrı
Amasya’da Yeni Çeltek Maden Ocağı’nın kapatılması kararına karşı işçilerin yer altında başlattığı açlık grevine destek için bugün kitlesel bir eylem yapılacak. Türkiye Maden-İş Sendikası Suluova Şube Başkanı Hakan Çatal, madenin kapatılmasını engellemek için 09.30’da başlayacak ve gün boyu sürecek eyleme katılımın büyük önem taşıdığını ifade etti ve destek çağrısında bulundu.

Kayseri’de Taş Ocağında Patlama… 1 İşçi Yaşamını Yitirdi

Kayseri’nin Bünyan ilçesinde taş ocağında dinamitle patlama yapıldığı sırada, başına kaya parçası düşen 41 yaşındaki işçi Murtaza Yılmaz hayatını kaybetti

Olay, dün akşam Bünyan İlçesi Ağcalı Mahallesi’nde meydana geldi İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadan gerçekleştirilen patlamada fırlayan kaya parçalarından biri işçilerden Murtaza Yılmazın başına isabet etti. başına kaya parçası isabet eden işçi  ağır yaralandı.  Murtaza Yılmaz, arkadaşları tarafından Bünyan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Taş ocağında dinamitle patlatma yapıldığı sırada, işçilerden evli ve 3 çocuk babası Murtaza Yılmaz arkadaşları tarafından Bünyan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan talihsiz işçi, tüm müdahalelere karşın kurtarılmadı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırılan Yılmaz’ın cesedi, yapılan otopsinin ardından Yahyalı İlçesi Karaköy Mahallesi’nde defnedilmek üzere ailesine teslim edildi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar