Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kuşadası’nda dükkânlar saat 15.00’te kepenk indirmektedirler.

04 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kuşadası’nda dükkânlar saat 15.00’te kepenk indirmektedirler.
Kuşadası’nda dükkânlar saat 15.00’te kepenk indirmektedirler.

Milliyetçi Hareket Partisi Grubu  adına Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Aydın Milletvekili Deniz Depboylu “

Vergi afları, vergi psikolojisi açısından vergi yükümlülüğünü yasalara uygun bir biçimde yerine getirmiş olanlar için önemli sakıncaları da beraberinde getirir. Vergi kaçağını azaltmak amacıyla ileriye dönük olarak kullanılan bir yöntem olarak adlandırılan vergi affında temel amaç, af yoluyla vergi yükümlülüklerini bugün için gerçek matrah beyanına teşvik etmek ve gelecekteki vergi tahsilatını genişletmek olmalıyken ülkemizde vergi affına sıkça başvurulması her aftan sonra başka bir kez daha af bekleme durumunu ortaya çıkarmaktadır”

Değerli milletvekilleri, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kayıt dışılık oranı 2003 yılında 31 Avrupa ülkesinin ortalama oranının yüzde 44 üzerindeyken 2015 yılında yüzde 54 fazlasına ulaşmıştır. Aynı çalışmaya göre Türkiye’de kayıt dışılık oranı 2013 yılında yüzde 26,5 iken 2015 yılında yüzde 27,8’e çıkmıştır. Bu oranla Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’dan sonra 31 Avrupa ülkesi arasında 3’üncü sıraya yerleşmiştir. Son verilere göre ise Türkiye ekonomisindeki yüzde 28,72’lik kayıt dışı oranıyla OECD’nin 34 ülkesinin en yükseği olarak kayıtlara geçmiştir. Bu veriler ışığında yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olduğunu sizlerin ve yüce Türk milletinin takdirine bırakıyorum.

Vergi ve prim af uygulamaları, vergisini zamanında ödeyen dürüst mükelleflere yapılan en büyük haksızlıktır, toplumda adalet duygusunu zedelemektedir. Çünkü, çoğu zaman vergisini zamanında ödeyen mükelleflere göre çok daha uygun şartlarda yeniden yapılandırma imkânı getirilmektedir. Bu da vergiye gönüllü uyumu azaltmaktadır.

Komisyonda, üç yıl üst üste vergisini zamanında ödeyen mükelleflerin vergilerine 5 puan indirim yapılmasına ilişkin verdiğimiz önerge, maalesef, Hükûmet ve AKP Grubu tarafından reddedilmiştir. Grubumuz tarafından Komisyonda “Bari çiftçilerimiz de bu af paketinin içerisine dâhil edilsin.” diyerek verdiğimiz önerge de AKP Grubu tarafından kabul edilmemiştir.

Özellikle, matrah artırımı yapılması durumunda geriye doğru vergi incelemesi yapılmamasına yönelik maddeler kayıt dışı davranmaya mükellefleri iten, hatta cesaretlendiren düzenlemelerdir.

Vergi afları, vergi psikolojisi açısından vergi yükümlülüğünü yasalara uygun bir biçimde yerine getirmiş olanlar için önemli sakıncaları da beraberinde getirir. Vergi kaçağını azaltmak amacıyla ileriye dönük olarak kullanılan bir yöntem olarak adlandırılan vergi affında temel amaç, af yoluyla vergi yükümlülüklerini bugün için gerçek matrah beyanına teşvik etmek ve gelecekteki vergi tahsilatını genişletmek olmalıyken ülkemizde vergi affına sıkça başvurulması her aftan sonra başka bir kez daha af bekleme durumunu ortaya çıkarmaktadır.

deniz-depboylu-

Değerli milletvekilleri, içinde yaşadığımız olağanüstü hâl dönemi sebebiyle birçok sanayi kolunda Hükûmet tarafından esnafın yaşadığı zor durumdan kurtarılmasına yönelik yapılan ve yapılacak çalışmaları olumlu karşılamaktayız. Bununla birlikte, alınan önlem ve yapılan çalışmaların özellikle turizmcilerin yaşadığı sorunları çözmek konusunda da yeterli olmadığı kanaatindeyiz.

Daha önceden Rusya’yla yaşadığımız krizin açtığı yaralar onarılmadan 15 Temmuzdaki kalkışma girişimi, hain girişim sonucunda turizm daha çok darbe almış, daha çok yaralanmıştır. Seçim bölgem olan Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde iptal edilen yolcu gemisi seferleri ve turlar sebebiyle esnaf ve işletmeciler, tabiri caizse, kan ağlamaktadır. Keza

Kuşadası’nda dükkânlar saat 15.00’te kepenk indirmektedirler. Bu bugüne kadar kış aylarında bile görülmemiş bir şeydir. Esnaf ve işletmecilerin kiralarını bile ödeyemez duruma gelmeleri çok üzücüdür. Dört, beş aydır SGK primlerini ödeyemeyen esnafın bekleyen çek ve senet ödemeleri, banka kredisi borçları, turlarla yapılan anlaşmalar nedeniyle ödenecek borçları bulunmaktadır. Onlar, bunları düşünmesi gerekirken şu anda kış aylarında ailesini nasıl besleyebileceğinin derdine düşmüşlerdir. Kuşadası’na gemi ve farklı seyahat yollarıyla turist gelmemesi demek sadece Kuşadası değil Selçuk’ta Efes, Denizli’de Pamukkale ve Karacasu’da Afrodisias gibi yakın ören yerlerine turist girişini maalesef azaltmaktadır.

Ayrıca azalan yabancı ve yerli turist sayısı sebebiyle Kuşadası ve Didim’de açık olan otelden çok satılık otel mevcuttur. Sorun sadece turist sayısına bağlı olarak azalan turizm geliri değildir, turizme bağlı olan çok sayıda sektör bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Kısacası turizmin zarar etmesi sadece turizmcinin zararı değil tüm tedarikçilerin ve ülkenin zarar etmesidir. Bu durumda başta turizm bölgeleri olmak üzere esnafın borçlarının yeniden yapılandırılması veya ertelenmesi gerekmektedir

7 Haziran 1968’de Aydın’da doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Hüsniye Fatma’dır.

Psikolojik Danışman; Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü bitirdi.

Sağlık Bakanlığında ve Milli Eğitim Bakanlığında çeşitli kademelerde görev yaptı. Nazilli Kent Meclisi Yürütme Kurulu Üyeliği ve Kadın Meclisi Başkanlığı, Nazilli Belediyesi Meclis Üyeliği ve Nazilli Belediye Meclisi Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

Depboylu, evli ve 2 çocuk annesidir.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar