Dolar : Alış : 7.6251 / Satış : 7.6389
Euro : Alış : 8.9553 / Satış : 8.9714
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 10612 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürt Sorununa ve Tüm Ulusal Sorunlara Demokratik Çözüm Yolu

02 Ağustos 2020 - 386 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kürt Sorununa ve Tüm Ulusal Sorunlara Demokratik Çözüm Yolu
Kürt Sorununa ve Tüm Ulusal Sorunlara Demokratik Çözüm Yolu

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU ”20.yüzyılda Ortadoğu’da oluşturulan sınırlar arasında dağıtılan Kürt nüfus yüz yıldır kendi kimliğine kavuşmamış dilini kültürünü devlet güvencesinde huzur ve güven içinde yaşayamamıştır.

Asimilasyon ve inkâr politikalarıyla karşı karşıya bırakılmıştır. Kürt nüfusa sahip bölge ülkeleri toprak kaybetmek kaygısı ve korkusu taşmışlardır. 20.Yüzyılın başlarında tüm uluslarda olduğu gibi Kürtler de de uluslaşma arayışları ve çabaları doğal olarak başlamıştır.

Bağımsız veya özerk devlet kurma denemeleri yapılmıştır.

Ancak geçen yüzyıl boyunca kendi Kürt nüfuslarına makul çözüm sunamayan ülkeler küresel güçlerin baskılarıyla karşılaşmaya başlamışlar ulusal ve ülkesel sorun önce komşular arasında bölgesel boyut kazanmıştır. Son 20 yılda ise Kürt diasporasının da etkinliğini arttırmasıyla küresel bir boyut ulaşmıştır. Irak merkezi yönetimi başta olmak üzere, tüm komşuların karşı çıkmalarına rağmen süper güçlerin rızası ile Kuzey Irakta şimdilik bir Kürdistan Federe Yönetimi kurulmuş bulunmaktadır. 2011 den bu yana bölge halklarının ve devletlerinin nerdeyse tüm tasarruflarının silahlanmaya, çatışmalara harcandığı, silah üretenlerin refahını arttırırken bölge halklarının yoksulluk ve sefaletine neden olan savaş sürecinde yeni oluşumlar ve projeler ortaya çıkmaya başladı.

Irak iç savaşının defacto sonuçlarından birisi Kürdistan oluşumu ise Suriye iç savaşının da defcato sonuçlarından bir Rojawa gerçeği olarak belirmeye başladı. Bu oluşum sürecinde de Rusya tarafından hazırlanan yeni Suriye Anayasa taslağında yerel özerklik önermesindeki gibi yine ev sahibi ulus devletlerden çok süper güçlerin müdahalelerinin, belirleyici olduğu açıkça görülmektedir. Kürt kimliğini benimseyen kendi yurttaşlarımızla dış müdahalelere mahal bırakmaksızın çözüm bulmak kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde durmaktadır.

Ülkemiz topraklarında yerleşik ve kendilerini Kürt olarak tanımlayan nüfusun, azınlığına çoğunluğuna bakmaksızın tüm temsilcilerinin katılımıyla belirlenecek talepleri doğrultusunda kurulacak Akil İstişare Masasında buluşarak sorunu ele almak yegâne çözüm olarak önümüzde durmaktadır.

Tarafların eşit koşullarda ön şartsız temsil edildiği, gerekirse küresel gözleme açık olarak sorunların ve çözüm önerilerinin karşılıklı ele alınarak, temel insan hakları esaslı, acısız, kansız ve gözyaşsız, ortak kabul görür bir çözüm aranmasından ve üretilmesinden başka bir yol yoktur. Denenmemiş bu yol dışındaki tüm seçenekler bir asır boyunca denenmiş ve sonuçsuz kalmıştır.

Eğer yine süper güçlerin askeri- ekonomipolitik zoruyla arkada kan ve gözyaşı ve sefalet bırakarak bu çözüme boyun eğmek zorunda kalmak istemiyorsak çözümü kendi aklımızla hep birlikte üretmek zorundayız. Bir asırlık Kürt sorununda örnek model bir çözüm ile Türkiye’nin iç barışa, huzura, gerçek bir demokrasiye kavuşması, Ortadoğu’nun da demokratikleşmesinde belirleyici olacaktır.

Yeni Demokratik Türkiye’nin bölgenin lideri ve rol modeli olabilmesinin yolu, Kürt sorununu köklü ve kalıcı temelde evrensel ve ulus üstü hukuk ilkelerine uygun çağdaş demokratik ölçülerde geliştirerek çözüme kavuşturabilmesiyle mümkün olacaktır.

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU

Yine bu topraklarda o günkü Genç Anadolu Siyaseti ile Yeni Demokratik Cumhuriyetin 1921 yılında tüm kurucu kesimlerin ortak aklıyla atılan temellerin üzerinde, ötekileştirici, bölücü yaklaşımlar yerine çoğulcu ve katılımcı nitelikli, yerel yönetimlerle ortak yetki paylaşımları ile kronikleşen sorunlara çözüm üretmek mümkün olacaktır.

Partimiz, tüm Anadolu halklarının eşit, özgür ve kardeşçe bir arada yaşayabilmelerinin en kararlı savunucusudur.

Bu çözüm modeli Kürt sorununda olduğu gibi olası diğer ulusçuluk eğilimlerinin de derin yararlara dönüşmesini önleyecektir.

Başta Kürt dili olmak üzere diğer tüm diller ve kültürel hakları yasal güvenceye alınacaktır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar