- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Sakarya Müzesinin açılışını yaptı

15 Temmuz 2016 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Sakarya Müzesinin açılışını yaptı
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Sakarya  Müzesinin  açılışını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Sakarya  Müzesinin  açılışını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın ziyaretinde konuşan Toçoğlu, “Milletvekilimiz ve değerli hocamız Mustafa İsen ve diğer milletvekillerimizin de destekleriyle şehrimize Göç Müzesi kazandıracağız” ifadelerini kullanırken; Bakan Avcı, “Milletlerin mazilerini ihya ve imar ederek medeniyet kurabileceklerine inanıyoruz. Sakarya’ya Göç Müzesi çok yakışır. Böyle bir şehre bu çalışmanın gerçekten çok yakışacağına inanıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize ne düşünüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, bir dizi programa katılmak üzere ziyaret ettiği Sakarya’da önemli mesajlar verdi. Programına Sakarya Müzesi’nin açılış programı ile başlayan Bakan Avcı daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Avcı programlarda yaptığı konuşmalarda Sakarya’daki uyuma dikkat çekerek, “Doğrusu değişik birimler arasında uyum sağlandığı zaman nasıl bir sinerjinin ortaya çıktığını Sakarya’da rahatlıkla görüyorum” yorumunda bulundu.

Anadolu Kültür Sanat Başkenti
Bakan Avcı’nın Sakarya programı Sakarya Müzesi’nin açılış töreni ile başladı. Programın açılış konuşmasında söz alan Başkan Toçoğlu şehirde hayata geçirilen restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Toçoğlu, “Şehir merkezinde atıl durumda bulunan Eski Toprak Mahsulleri Ofisinde dönüşüm çalışması başlattık. Eski donatım fabrikasının yemekhanesinde de aslına uygun bir restorasyon çalışmamız oldu. Geleneksel sanatlarımızın hem teorik hem de pratik olarak öğretilmesi için Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’ni kurduk. Bir diğer projemiz de Faik Baysal Kütüphanesi’dir. Projenin hemen yanında inşa ettiğimiz Kitap Kafe de 7’den 70’e tüm kitapseverleri bir araya getirmeye devam ediyor. Tarihi Sabit Efendi Konağı’nda bir restorasyon çalışmamız oldu. Tarihi Alicanlar Konağı için de bir restorasyon çalışması başlatıyoruz. Yeni yerleşim bölgemiz Yenikent için de yeni bir kültür merkezi inşa ettik” diye konuştu.

Toçoğlu’ndan Göç Müzesi Müjdesi
Başkan Toçoğlu, “İnşallah şehrimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan Kongre Merkezimizi de sizlerin destekleriyle hayata geçireceğiz. Bildiğiniz gibi Sakarya tarih boyunca gönül coğrafyamızın tamamından göç almış bir şehirdir. Kardeşlik coğrafyası Sakarya’da Allah nasip ederse sizlerin desteğiyle bir Göç Müzesi kurmak istiyoruz. Bu konuyu milletvekillerimizle de istişare ettik. Hocamız Mustafa İsen Beyefendi de bu konuda çok heyecanlandı ve projemize gereken desteği veriyor. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan şehrimize bu özel çalışmanın çok uygun olacağına inanıyoruz. Bu müzede Sakarya’da yaşayan kültürlerin eserlerine yer vermek ve bu kardeşliği kayıt altına almak istiyoruz. Her geçen gün artan şiddet sarmalının hayatlarımızı etkilediği şu günlerde bir arada barış ve huzur içinde yaşamanın imkânını sunan, bu kardeşliği dünyaya anlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

1 Milyon Kitap
Programda konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, “Öncelikle Sakaryamıza hoş geldiniz diyorum. Şahsınızın ilimize kültürel ve sosyal yönden verdiğiniz destekleri biliyoruz. Müzemiz yapılan çalışmalar neticesinde günün ihtiyaçlarına uygun hale getirilmiştir. Sakaryamızın kültürel ve sosyal gelişimini sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah sizlerin onayı, Büyükşehir Belediyemizin müspet yaklaşımı ile Kongre Merkezimizi inşa edeceğiz. Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde ‘1 Milyon Kitap’ projesinde müjdeli haberi aldık. Bugüne kadar verdiğiniz ve vereceğiniz destekler için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

bakan5

Bu Topraklar Bir Müze Niteliğinde
Bakan Avcı, Sakarya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ülkemiz birçok kadim medeniyetin yaşadığı, kurulup yıkıldığı, doğu ve batı kültürlerinin harmanlandığı önemli bir coğrafya. Bu itibarla söz konusu medeniyetlerin tarihi miraslarına ev sahipliği yapıyoruz. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar adeta bir müze niteliğindedir.  Bu zengin mirasın koruyucuları olarak ülkemize miras kalan değerlerin muhafazası ve geliştirilmesi için ülkemizin dört bir yanında önemli adımlar atıyoruz. Çünkü milletlerin mazilerini ihya ve imar ederek medeniyet kurabileceklerine inanıyoruz” dedi.

bakan2

Müzeler Eğitim Ocaklarıdır
Bakan Avcı, “Müzeler yaşayan mekânlar. Bu mekânlar ziyaretçileri ile etkileşim halinde oldukları takdirde gerçekten yararlı olabiliyorlar. Binlerce yıllık birikimi ve tecrübeyi bu müzeler gelecek kuşaklara aktarıyorlar. Dolayısıyla müzeler aynı zamanda birer eğitim ocağı. Müzeler aslında yaşayan ve bize kendi tarihi derinliğimizi hatırlatan mekânlardır. Müzeler hem ülkemizde hem de Dünya’da ziyaret edilen yerler haline geliyor. Bir kültür mozaiği olan Sakarya ilinin yayla, sağlık, kıyı, tabiat, av, kültür, tarih ve spor turizmi alanlarındaki potansiyelini biliyoruz. Yıllık 50 bin turistin geldiği Sakarya’nın bir turizm şehri olması için sizlerin de desteği ile elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Göstermeye de devam edeceğiz. Sakarya’ya Göç Müzesi çok yakışır. Böyle bir şehre bu çalışmanın gerçekten çok yakışacağına inanıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da üzerimize ne düşünüyorsa yapmaya hazırız. Ferizli’ye Kültür Merkezi ve Kütüphane, Kaynarca’ya Kütüphane ile Akyazı, Karasu ve Kocaali’nin turizm merkezi ilan edilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Turizmci sayısını yukarılara taşımak için önemli bir adım. Taraklı’da restorasyon çalışmaları için desteğimizi sürdürüyoruz. Sapanca’da Sanat Sokağı’nın da açılışına katılacağız. Bu Türkiye için önemli. Bu anlamda bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sakarya için ne gerekiyorsa yapmak için buradayız” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’ne Ziyaret
Bakan Avcı müze açılışının ardından programına Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun ev sahipliği yaptığı görüşmede Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve Büyükşehir bürokratları yer aldı. Başkan Toçoğlu, Bakan Avcı’yı yeniden Büyükşehir Belediyesi’nde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, kültür sanat alanındaki yeni çalışmalara ilişkin bilgileri paylaştı.

bakan3

Yakın Bir Mesai İçerisindeyiz
Başkan Zeki Toçoğlu, “Sayın Bakanım sizi tekrar Sakarya’da ve Büyükşehir Belediyemizde görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Hem daha önceki bakanlığınız döneminde hem de şimdi sizinle Büyükşehir ve Sakarya olarak yakın bir mesai içerisindeyiz. Sizi bir hocamız
ve abimiz olarak görüyoruz. Bununda karşılığını her zaman gördük. Çok teşekkür ediyoruz. Tekrardan hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan’dan Uyum Vurgusu
Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, “Her zaman olduğu gibi bugünde Sakarya’da Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milltvekillerimiz, İl Başkanımız ve dostlarımızla bir aradayız. Gerçekten şehrimizin tüm simalarıyla bir arada güzel bir gün geçirdik. Güzel bir açılış yaptık. İnşallah bunların arkası da gelecektir. Doğrusu değişik birimler arasında uyum sağlandığı zaman nasıl bir sinerjinin ortaya çıktığını Sakarya’da rahatlıkla görüyorum. Bunun bütün vilayetlerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Size de bugüne kadarki hizmetlerinizden ve işbirliğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da Sakarya’da üzerimize ne düşerse yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum. Çok teşekkürler” diye konuştubakan1bakan4bakan7bakan8bakan9bakan10bakan11bakan12bakan15bakan17bakan18bakan19bakan20 bakan21bakan23bakan24bakan25

NABİ AVCI

Kültür ve Turizm Bakanı

1953’te Bilecik’te doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdarî Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı.

1974 yılında Kültür Bakanlığı’nda memuriyete girdi. Anadolu Üniversitesi’nin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu. Millî Eğitim Bakanlığı Müşavirliği ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalıştı. 2000 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde profesör oldu. 2003’te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanlığı yaptı. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

24. ve 25. dönemde Eskişehir’den milletvekili seçildi. 24. dönem TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 25 Ocak 2013’te 61. Hükümette Millî Eğitim Bakanlığı görevine atandı. 62., 63. ve 64. Hükümetlerde de Millî Eğitim Bakanlığı yaptı.

65. Hükümette ise Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmaktadır.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar