Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kozluören’de ağaç katliamı başladı

25 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kozluören’de ağaç katliamı başladı
Kozluören’de ağaç katliamı  başladı

Kolin doğa kıyımına devam ediyor. Soma’da direniş başladı, köylüler ağaç nöbetinde!

Köylüler, Yırca’dan sonra Kozluören Köyü’nde de ağaç katliamına başlayan Kolin’e karşı fiili direnişe geçti.

Kolin şirketi, Yırca’da gerçekleştiremediği termik santrali, Soma’nın bir diğer köyü Kozluören’de hayata geçirmeye çalışıyor. Ancak Kolin’in yaklaşık 7 bin zeytin ağacını kestiği Yırca’dan sonra Kozluören’de de doğa katliamına girişmesi sonrasında köylüler “ağaç nöbeti”ne başladı. Köylüler, şirketin 3 ayrı bölgede gerçekleştirdiği kesimleri durdurdu. Köylüler, nöbet başında çektikleri videolarla destek çağrısında bulundu. Ağaç nöbetçilerinden Can Çolak, videoda şöyle seslendi: “Doğa düşmanı Kolin, doğamızı katletti. Biz 9 kişi buraya gelerek katliamı durdurduk. Mücadelemiz devam edecek. Herkesi Soma’ya, Kozluören Köyü’ne bekliyoruz.”

kolin1

Yırca’da köylüler, doğayı savunurken, yine kendi köylerinden olan Kolin’in özel güvenlikçileriyle karşı karşıya gelmişti. Kozluören’de de bunun benzeri yaşanıyor. Termik santral için bölgede gerçekleştirilen ağaç kesimlerinde, yine bu köyden kişiler kullanılıyor. Kozluören köylüleri, Kolin’in gerçekleştirdiği kesimlere karşı sesini yükseltmekle kalmadı, eyleme geçti. 21 Nisan’da kesim yapılan bölgelere giderek uyarıda bulunan köylüler, bu sabah başlattıkları nöbetle 3 bölgedeki kesimleri durdurdu. Köylülerden İsmail Çolak, “Artık fiili olarak direnişe geçtik. Şimdilik kesimleri durdurduk. Ağaç kesiminde çalışanlar, kendi köylüleriyle karşı karşıya gelmek istemedi. Doğamızı katletmelerine izin vermeyeceğiz. Nöbetle direnişimizi sürdüreceğiz. Duyarlı insanların bize destek vermesini bekliyoruz. Geleceğimize doğamıza hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Köylüler, nöbet başında çektikleri videolarla destek çağrısında bulundu. Ağaç nöbetçilerinden Can Çolak, videoda şöyle seslendi: “Doğa düşmanı Kolin, doğamızı katletti. Biz 9 kişi buraya gelerek katliamı durdurduk. Mücadelemiz devam edecek. Herkesi Soma’ya, Kozluören Köyü’ne bekliyoruz.”

Erdoğan: Çevrecilere aldırmayın! Çünkü çevreciler ranta karşı çıkıyor:

Cumhurbaşkanlığı’ndan çok emlak, maden ve enerji işlerine yoğunlaşan Recep Tayyip Erdoğan, çevrecilerin ciddiye alınmamasını buyurmuş. Nedeni “çevreci” diye andıkları yaşam savunucularının rant projelerine karşı çıkması…

Cevabı doğa, dünya ve hayat verecek, “çevreciler” diye suçladıkları da yakından izleyecek olanları…

Konuyla ilgili haber:

Erdoğan, Sabancı Holding’in yaptığı Tufanbeyli Termik Santrali’nin açılışında yaşam savunucularını hedef aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabancı Holding’e bağlı  Enerjisa tarafından yapılan Tufanbeyli Termik Santrali’nin açılışında yaşam savunucularını hedef aldı. Erdoğan santralin açılışını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile birlikte yaptı.

450 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin 42’nci, Adana’nın ise 2’nci büyük enerji santrali olan, Sabancı Holding’e bağlı  Enerjisa tarafından kurulumu yapılan Tufanbeyli Termik Santrali’nin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı damadı Berat Albayrak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu  Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı da katıldı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Bakanı Berat Albayrak’dan sonra kürsüye gelen Erdoğan, doğal gaz ve petrol kaynakları olmasa da zengin kömür yatakları olduğuna dikkat çekip, yaşam savunucularının uyarılarına ‘kulak asılmamasını’ istedi! Güler Sabancı ve konsorsiyumun ortağı E.ON CEO’su Dr. Johannes Teyssen’den yatırım yapmaya devam etmelerini isteyen Erdoğan, Türkiye’nin dış ticaret açığının yarısından fazlasının enerji ham maddesinden kaynaklandığını söyöledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tufanbeyli Termik Santrali’ni Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile birlikte açtıktan sonra Adana Organize Sanayi Bölgesi’ne geçerek, düzenlenen törenle, buradaki tesislerin toplu açılışını yaptı.

Adana’nın Tufanbeyli İlçesi, Yamanlı-Kayarcık-Taşpınar mahalleri arasında yer alan 246 milyon tonluk linyit kömürü rezervini ekonomiye kazandırmak amacıyla projelendirilen ve 450 MW kurulu güce sahip olacak Tufanbeyli Termik Santrali, saatte 845 ton linyit, yılda 5.5 milyon ton kömürü yakarak, yıllık 2.5 milyar kilowatt/saat elektrik enerjisi üretecek.

Türkiye’nin enerji talebinin yaklaşık yüzde 2’sini karşılayacak olan, 1.5 milyon konuta yetecek enerji üreten  Tufanbeyli Termik Santrali’nin kömür rezervlerine bağlı olarak 30 ila 35 yıllık bir süre için işletilmesi planlanıyor.

Sultangazi’de taş ocağı isyanı: “Tozdan ölmek istemiyoruz”

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde bulunan taş ocaklarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zarar gerekçesiyle toplanan mahalleli  24 Nisan pazar günü “Tozdan ölmek istemiyoruz” sloganıyla protesto yürüyüşü yaptı.

“Tozsuz hayat istiyoruz” ve “Taş ocaklarına hayır” yazan pankartlar taşıyan yaklaşık 100 kişi, Cebeci Sosyal Tesisleri önünden hareketle Sultançiftliği tramvay durağına kadar sloganlar atarak yürüdü. Habipler-Topkapı tramvay hattındaki Sultançiftliği durağına gelen mahalleli tramvay durağında bekleyerek tramvayı ulaşıma kapattı.

TOMA ve akrep gibi zırhlı araçlarla eylem yerine gelen polis mahallelinin yolu açmasını istedi. Mahalleli taş ocaklarının olduğu bölgeye doğru yürüyüşe geçti.

sultangazi1

Taş ocakları bölgesinde yolu trafiğe kapatan mahalleli, taş ocaklarında hafriyat taşıyan kamyonların önünü kesti. Yoldan araçlarıyla geçmek isteyen taş ocakları çalışanları ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Taş ocaklarının kapatılmasını isteyen İbrahim Bülbül, “Taş ocakları ormanları katlediyor. Patlatılan dinamitlerin barutları Alibeyköy barajına gidiyor. İçtiğimiz sulardan kanser oluyoruz. Üç tane ruhsatsız taş ocağı var. Çocukların hepsi hasta, herkes kanser hastası burada. Kimse nefes alamıyor. Camını açamıyor, yetkililer uyuyor” dedi.

“HASTA OLUYORUZ”
Bir mahalleli taş ocaklarıyla sıkıntılarının çok büyük olduğunu ve yetkililerle görüştüklerini belirterek, “Hiçbir çözüm alamadık. Çözüm alamadığımız sürece eylemimiz devam edecek. Taş ocaklarını burada istemiyoruz” dedi. Mahalleliler çocuklarının böbreklerinde taş olduğunu ifade ederek, “Biz tozsuz hayat istiyoruz. Her gün ev siliyoruz, çamaşır asamıyoruz. Hasta oluyoruz” diye isyan ettiler.

Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz : ”Kaymakam olarak herkes villalarda oturuyor, ben geldim burada oturuyorum. Sizin gibi ben de rahatsızım”

Vatandaşların bir yetkili ile görüşmeden olay yerinden ayrılmayacaklarını söylemeleri üzerine bölgeye Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz geldi. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Kaymakam Uslanmaz da Sultangazi’de oturduğunu söyleyerek, “Bu sıkıntıları ben de sizinle beraber çekiyorum. Memur olarak tek oturan benim. Kaymakam olarak herkes villalarda oturuyor, ben geldim burada oturuyorum. Sizin gibi ben de rahatsızım ve bunu düzelteceğiz” dedi. Cebeci Mahalleliler, taş ocakları içinde yaşamak istemediklerini haykırarak eylemi sonlandırdı.

Yeni Çernobiller olmasın diye binlerce yaşam savunucusu Sinop’ta buluştu

Nükleer santral yapılmak istenen Sinop’ta yaşam savunucuları Çernobil nükleer felaketinin 30. yıl dönümü nedeniyle miting düzenledi.

Nükleer santral yapılmak istenen Sinop’ta yaşam savunucuları Çernobil nükleer felaketinin 30. yıl dönümü nedeniyle miting düzenledi. Binlerce yaşam savunucusunun katıldığı mitingde, Mersin Akkuyu ve Sinop İnceburun’daki nükleer santrallerin durdurulması istendi.

sinopbalikcilar2

Nükleer Karşıtı Platformun (NKP) çağrısıyla düzenlenen mitinge nükleer santral yapımına devam edilen Mersin ile altın madenine karşı mücadele eden Artvin’den de katılım oldu. Mitinge ayrıca İzmir, İstanbul, Ankara, Denizli, Kastamonu, Trabzon, Ordu, Giresun, Amasya, Çorum, Samsun, Yalova ve Dersim’den yaşam savunucuları katıldı. meslek odaları, sendikalar ve siyasi partiler de mitinge destek verdi.

Miting için saat 11.00’den itibaren Sinop eski otogarında Diyojen Heykeli önünde buluşan binlerce kişi renkli pankartları ve nükleer karşıtı sloganlarla Uğur Mumcu Meydanına yürüdü. Birçok kişi mitinge çocuklarıyla beraber katıldı. Ellerinde üzerinde balonlarla yürüyen çocuklar, attıkları sloganlarla alkış aldı. Sinoplu balıkçılar da bu sırada tekneleriyle mitinge destek verdiler.

MÜCADELEYE DEVAM

NKP Temsilcisi ve Miting Tertip Komitesi Üyesi Murat Şahin, yaşam alanlarına sahip çıkmak için mücadele eden ve mitinge destek vermek için Sinop’a gelen herkese teşekkür etti. Türkiye’nin her yerinde doğasına yaşamına sahip çıkanlarla ortak mücadele etmek istediklerini vurgulayan Şahin, yaşadıkları doğayı çocuklara temiz olarak bırakmak istediklerini söyledi. Çernobil’in üzerinden 30 yıl Fukişima’nın üzerinden 30 yıl geçtiğini, sonrasında da birçok nükleer santral kazası yaşandığını söyleyen Şahin, buna rağmen siyasi iktidarın Türkiye’de nükleer santral yaptığına dikkat çekti. Tüm bilimsel verilere rağmen, mahkeme kararlarına rağmen nükleer santrallerden, siyanürle  altın aranmaktan ve termik santrallerden vazgeçilmediğini belirten Şahin, bu projeler sona erene kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı da yaşam savunucuları kazanana kadar ortak mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Miting yapılan konuşmalar ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar