Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KOSGEB’den KOBİ’lere 50 Bin liraya Kadar İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği

14 Aralık 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»KOSGEB’den KOBİ’lere 50 Bin liraya Kadar İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği
KOSGEB’den KOBİ’lere 50 Bin liraya Kadar İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği
50 Bin TL’lik Kredi Faiz Desteği için, KOSGEB Veri Tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ’ler başvuru yapabilecekler. 12 Ay Ödeme Yok, Toplamda 36 Ayda Geri Ödeme yapılacak.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer,   Ülkemizde, yakın coğrafyamızda ve dünyada son dönemde yaşanan olaylar, iç ve dış kaynaklı gelişmeler nedeniyle sıkıntı yaşayan KOBİ’lerimize yönelik olarak ekonomik canlanmanın sağlanabilmesi amacıyla “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” uygulaması planlandığını açıkladı.

KOSGEB Başkanı, “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” programından faydalanabilmenin ilk şartının ise KOSGEB veri tabanına kayıtlı beyannamelerinin güncel olması gerektiğini söyledi.

kosgeb636171364818957342

Başkan Recep Biçer, programdan yararlanmak isteyen bütün KOBİ’lerin bir an önce KOSGEB veri tabanına ücretsiz kayıt yaptırmaları gerektiğinin önemle altını çizdi.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 50.000TL olacağını ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirterek, kredi vadesinin ise, ilk 12 (oniki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay şeklinde faizsiz olacağını açıkladı.

KOSGEB’de, Liradan Başka Para Birimi Geçmeyecek

KOSGEB’de, Liradan Başka Para Birimi Geçmeyecek

 

KOSGEB, Türk Lirasının hak ettiği değeri alması için yeni uygulamalar başlattı.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, bundan sonra KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği ve KOSGEB KOBİ Kredi Faiz Destekleri Yönetmeliği çerçevesinde yapılacak başvurularda; yurtiçi tedarikçilerden alınan/alınacak mal ve hizmetler için sunulan başvuru ve eki (katılım formu, sözleşme, kira kontratı, proforma fatura vb.) belgelerde yalnızca Türk Lirası kullanılanların değerlendirmeye alınacağını açıkladı.

Destek başvurularındaki bütün evraklarda Türk Lirasının dışındaki para birimi olan başvurular geçersiz sayılacak.”

KOSGEB Başkanı, bundan sonra KOSGEB Destek Programlarında Milli Para Esaslı Uygulamaların geçerli olacağını belirterek, KOSGEB’den destek talebinde bulunan bütün KOBİ’lerin destek öncesi yapacakları başvurularda, sözleşmelerde ve proforma faturalarda Türk Lirasının dışında gelen evrakların kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Destek başvuru aşamalarını örneklerle anlatan Başkan Recep Biçer; Özellikle fuar başvuruları sırasında gelen fuar döviz üzerinden yapılan sözleşmeler, Projeye dayalı destek programlarına müracaat sırasında gelen döviz cinsinden proforma faturalar gibi başvuru evraklarının başvuru aşamasında kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Başkan Recep Biçer, Ekonomik refahın, toplumun tüm katmanlarına yansıtılmasında KOBİ’lerin önemli işlevler üstlendiğini belirterek, ülkenin bağımsızlık ve egemenlik nişanesi olan Türk Lirası’nın hak ettiği değeri alması ve Türkiye’nin güçlü ekonomisiyle küresel ekonomik düzende söz sahibi olmasını desteklediklerini söyledi.

Recep Biçer, KOBİ’lerin ekonomik işlevlerini yerine getirmesi ve uluslararası düzeyde rekabet edebilme kabiliyetlerinin artırmasının ancak güçlü ülke ekonomisi ve güçlü ülke parası ile mümkün olacağını söyledi.

Kosova’ya KOSGEB’den Teknik Eğitim Desteği

Kosova’ya KOSGEB’den Teknik Eğitim Desteği

 

Kosova’ya KOSGEB’den Teknik Eğitim Desteği

KOSGEB ile Kosova Business Forum arasında Eylül ayında imzalanan Mutabakat Zaptı sonrası, ilk görüşme Ankara’da gerçekleşti. Kosova Cumhuriyeti Parlamentosu Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim DAMKA, Prizren İş Forumu CEO’su Levent BUŞ’tan oluşan Kosova heyeti, KOSGEB’i ziyaret ederek, iki ülke arasında potansiyel iş birliği alanlarını görüştü.

KOSGEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi koordinesinde gerçekleşen görüşmelerde, KOSGEB – Kosova arasında KOBİ’ler alanında imzalanan Mutabakat Zaptı çerçevesinde teknik iş birliğine yönelik ana başlıklar değerlendirildi. Türkiye’deki KOBİ’ler ile Kosova’da faaliyet gösteren işletmeler arasında iş birliği imkanlarının ele alındığı toplantıda, Türkiye’den Girişimcilik eğitimleri, Kredi Faiz Desteği, B2B Destekleri verilmesi ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması talep edildi.

Özellikle kurumsal teknoloji, inovasyon, AR-GE konularında teknik kapasitelerinin artırılması için KOSGEB’den teknik eğitim talebinde bulunan heyete, KOSGEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Necmi Uzun her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Necmi Uzun, iki tarafın ortak projeler üreterek başta TİKA olmak üzere, İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlerce sağlanan fonlardan istifade edilmesinin faydalı olabileceğini belirtti. Proje kültürünün henüz yerleşmediği Kosova’ya PCM (Project Cycle Management) ve proje fişi hazırlama eğitimlerinin Türkiye’nin vermesinin faydalı olacağını vurguladı.

KOSGEB’in 2017 yılı içerisinde birçok ülkeden katılımcılarla KOBİ’ler alanında çalıştaylar, uzman-yönetici düzeyinde teknik eğitim ve bilgi paylaşımı programları planlandığını belirten Necmi Uzun, Kosova Heyetini etkinliklere davet etti.

KOSGEB İş Birliği İçin Kolombiya’da

 KOSGEB İş Birliği İçin Kolombiya’da

 

KOSGEB İş Birliği İçin Kolombiya’da

Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı (MINCIT) ile KOSGEB arasındaki iş birliği faaliyetleri devam ediyor. TİKA koordinasyonunda yürütülen Teknik İş Birliği Programı için KOSGEB Başkanı Recep Biçer başkanlığındaki KOSGEB Heyeti Kolombiya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

KOSGEB ile MINCIT arasında geçtiğimiz yıl imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamındaki ikinci çalışma ziyareti, Kasım sonunda Bogota’da gerçekleştirildi. TİKA Kolombiya Program Ofisi’nin de yer aldığı çalışma ziyaretinde iki ülke arasındaki teknik iş birliği programı üzerinde görüşmeler gerçekleştirildi.

Programda, KOBİ destekleme kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi aktarılarak, Kolombiyalı KOBİ’lerin %88,2’sinin mikro ölçekli olduğu belirtildi. Ülke ekonomisinin büyümesi için KOBİ’lere yönelik yeni destekleme modellerinin gerekli olduğu vurgulanarak KOSGEB’in KOBİ destek modelinin önemsendiği ve iş birliği içinde çalışılması durumunda, karşılıklı katma değer yaratılabileceği dile getirildi.

KOSGEB Başkanı Recep BİÇER gösterilen ilgiden ve misafirperverlikten dolayı Kolombiya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve MINCIT KOBİ Birimi Yöneticisine teşekkür ederek, imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında çalışmaların sürdürülmesi hususunda taraflar arasında tam bir mutabakatın sağlandığını belirtti. Eylem planı kapsamında KOSGEB ile MINCIT arasında turizm, tekstil, dericilik, otomotiv yedek parça sektörlerinde ortak çalışmalar yapılacağını söyleyen Recep Biçer, 2017 yılı çalışma takviminin bir an önce hazırlanıp uygulamaya konulması gerektiğini vurguladı.

MINCIT KOBİ Birimi Yöneticisi Sandra Acero WALTERS ortak çalışma gerektiren konularda gelecek yıl yapılması öngörülen faaliyetlere yönelik takvimin oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Kolombiya Dışişleri Bakan Yardımcısı Patti Londono JARAMILLO, imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin ve kurulan iş birliğinin hem ekonomik hem de siyasi açıdan önemine vurgu yaptı.

Program kapsamında KOSGEB heyeti, Bancoldex, iNNpulsa Colombia-Girişimciliğin ve Yenilikçiliğin Desteklenmesi Ulusal Hükümet Birimi, Externado Üniversitesi’nde incelemelerde bulunularak, KOBİ ziyaretleri gerçekleştirdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar