Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kırkpınar Yağlı Güreşleri eğlencesiz başladı

20 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kırkpınar Yağlı Güreşleri eğlencesiz başladı
Kırkpınar Yağlı Güreşleri eğlencesiz başladı

655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde görev alan Kırkpınar Davul Zurna ekibi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı Edirne Belediyesi önünde karşıladı. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 654 yıldır kesintisiz devam ettiğini ifade eden Gürkan, “15 Temmuz akşamı yaşanan kanlı darbe girişiminin ardından Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin eğlence kısmını iptal ettik. Ama 654. yıldır devam eden Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin güreş kısmını bu yılda devam ettireceğiz” dedi.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen ve son günlerde yaşanan olaylardan dolayı festival kısmı Belediye Meclisi kararıyla iptal edilen 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında Edirne Belediyesi’nin önüne gelen Kırkpınar Davul Zurna ekibi bu yılda Kırkpınar geleneği bozmayarak, Başkan Gürkan’ı Kırkpınar Marşı eşliğinde karşıladı. Başkan Gürkan, kendisini karşılayan Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’ne bahşiş vererek teşekkür etti.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gürkan, 20 Temmuz’un aynı zamanda Kıbrıs Barış Hareketi’nin düzenlendiği tarih olduğuna dikkat çekti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekatı düzenlediğini ifade eden Gürkan, TSK’nın Kıbrıs’ta işkence gören vatandaşların can güvenliğini de sağladığını söyledi.

6253251 99954156313575 7250630

15 Temmuz 2016 Cuma akşamı yaşanan kanlı darbe girişiminin ardından Kırkpınar’ın şenlik kısmının iptal edildiğini hatırlatan Gürkan, “Bu karamızı Belediye Meclisi’mizin oy birliği, Edirne Halkı’nın da gönül rızasıyla aldık. Kırkpınar’ın asıl çekirdeği yağlı güreşler. Türk Milleti’nin ata sporu; dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu; UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde 2010 yılından beri yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri; hiçbir nedenle ve hiçbir gerekçe ile kesilmemiş, sürekli devam eden bir organizasyondur. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kurtuluş Savaşı’nda, 1. Dünya Savaşı’nda, Balkan Savaşı’nda, Osmanlı – Rus Savaşı’nda da her ortamda devam etmiştir. Bizde bu gelenekten feyz alarak; bu yıl Kırkpınar’ın eğlence bölümünü yapmayacağız ama 654 yıldır devam eden bu geleneği 655. yılında da yaşatmaya devam edeceğiz. 22 Temmuz 2016 Cuma Günü Saat: 10.00’da yüzyıllardır olduğu gibi yine aynı geleneklerle Kırkpınar’ı yaşatacağız. Kırkpınar Ağamızı karşıladıktan sonra Atatürk Anıtı’na çelenk sunacağız ardından da pehlivanlar mezarlığına gidip duamızı okuyacağız. Akşamüzeri de Er Meydanı’na giderek Kırkpınar güreşlerini resmi olarak başlatacağız” diye konuştu.

“YAĞLI GÜREŞLERİN DÖRT TEMEL UNSURU VAR”

Yağlı Güreşin dört temel unsuru olduğuna değinen Gürkan, “Bunlardan biri, olmazsa olmazı pehlivanlar. Pehlivan olmadan Kırkpınar’ı yapamazsınız. İkincisi Kırkpınar Ağası. Üçüncü temel direği ise cazgırdır. ‘Yağlı Güreş’ dini bir gelenektir. Hz. Hamza’dan bu yana gelen bir gelenektir. Cazgır dualarla pehlivanları çayıra salar. Pehlivanların güreşlerinin zaman zaman hırslanmasına, zaman zamanda durağanlaşmasına yaptıkları müzik ile çaldıkları zurna ve vurdukları davul ile adeta bir çenk havası estiren davul zurnamızdır. Kırkpınar’ın geleneğinden gelen 40 davul zurna var. Edirne’de bu işi yapan vatandaşlar Kırkpınar kıyafetlerini giyerek önce Edirne Belediyesi ve ardından Edirne Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra bütün Edirne Halkı’nı Kırkpınar Güreşleri’ne davet eder” dedi.

kırkpınar son

BAŞPEHLİVAN OKULU, GÜRKAN’I ZİYARET ETTİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı, 654.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, makamında ziyaret etti.

654.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, 655.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bir yıldır sıkı bir antreman programı ile hazırlandığını belirterek, “Geçtiğimiz yılki Kırkpınar’dan sonra hiç ara vermeksizin sıkı bir çalışma programı uyguladım. Bu yıl da kendime güveniyorum. Hedefim tabii ki Altın Kemer. Allah’ımın izniyle almak için elimden geleni yapacağım” dedi.

BAŞPEHLİVAN OKULU, GÜRKAN’I ZİYARET ETTİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kendilerinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Yağlı Güreşin olimpiyatı Kırkpınar’da tüm güreşçilerimiz yıl boyunca var güçleriyle hazırlandılar. Geçen yıl güzel bir güreş sergileyerek Orhan Okulu kardeşimiz Başpehlivan oldu. Tüm pehlivanlar gibi kendisi de bu yıl iyi hazırlandığını söylüyor. Bizim temennimiz güreş severlere kaliteli bir Kırkpınar sunabilmek. Pehlivanlarımızın güzel oyunlar sergileyerek, hak edenin kazanması. Tüm pehlivanlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ'NE TÜM HALKIMIZI BEKLİYORUZ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Halkı’nı ‘Demokrasi Yürüyüşü’ne beklediklerini belirtti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne İli Kamu Kurum ve Kuruluşları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptıkları toplantı sonrasında, 20 Temmuz 2016 Çarşamba Günü akşamı Saat 21.00’de Demokrasi Yürüyüşü yapacaklarını bildirdi.

Başkan Recep Gürkan, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini belirterek,  “15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimine karşı, demokrasimize sahip çıkan Edirne Halkımızla omuz omuza, tüm kamu kuruluşlarını, siyasi partilerimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızı, 20 Temmuz 2016 Çarşamba Günü saat 21:00’de Mimar Sinan Spor Salonu önünden başlayıp Atatürk Anıtı önünde sona erecek olan Demokrasi Yürüyüşü’ne katılmaya davet ediyorum.” dedi.

 

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI, EDİRNE VALİLİĞİ,

EDİRNE TİCARET VE SANAYİ ODASI, EDİRNE TİCARET BORSASI,

EDİRNE ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ, SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ,

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE EDİRNE HALKI ORTAK BASIN AÇIKLAMASIDIR:

 

İlimiz Kamu Kurum ve Kuruluşları, Siyasi Parti Temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşları ve Edirne Halkı olarak;  

Aziz Milletimizin kendisine, Milli İradeye, Devletimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yönelik 15 Temmuz 2016 gecesi başlatılan ve 16 Temmuz 2016 sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Edirne halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur.

Cumhuriyetimizin en temel yapı taşı demokrasidir ve demokratik bir hukuk devleti çatısı altında bir arada yaşamak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada milletimizin geleceğinin en önemli garantisidir.

Türkiye Cumhuriyeti; Edirne’de olduğu gibi Milletine ve Devletine sahip çıkan vatandaşlarımızın desteği ile Demokrasi ve Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı kalarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.  Yaşanan bu olağanüstü sürecin hızla normale dönmesi için her zamankinden daha fazla sağduyu, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız bulunmaktadır.

Geçmişte olduğu gibi bu günde demokrasimize sahip çıkan necip Edirne halkına, darbe girişimine destek vermeyen ve karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, güvenlik güçlerimize, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan siyasi parti temsilcileri ile STK’larımızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna sonsuz teşekkür ediyoruz.

Devletimiz ve halkımızla omuz omuza bu günleri de aşacağımıza yürekten inanıyor, darbe girişimi karşısında canlarını ortaya koyarak şehit düşen kahraman güvenlik güçlerimize ve demokrasimize bağlı yurtsever vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar