Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Keles’de gölet yapımı için 8 bin ağaç kesildi

04 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Keles’de gölet yapımı için 8 bin ağaç kesildi
Keles’de gölet yapımı için 8 bin ağaç kesildi

Kocayayla yakınlarında gölet yapımı için 8 bin ağaç kesildi. Kocayayla’ya giden CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu konuyu meclise taşıyacağını belirtti

Keles İlçesi merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kocayayla yakınlarında gölet yapımı için 8 bin ağaç kesildi.

Ağaç kesimine karşı Kocayayla’ya giden CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, manzara karşısında adeta şok yaşadığını belirterek, çok kısa sürede bölgede gölet yapımı için 8 bin ağacın kesildiğini söyledi.

Bursa Bugün’ün haberine göre, bu rakamın daha da artacağını kaydeden Kayışoğlu, “Bizler, gölet yapılmasın demiyoruz ama bir şey yaparken, neye hizmet ettiğimize, neleri feda ettiğimize de bakmalıyız. Kocayayla gibi Bursalıların soluk borusu olan bir yaylayı gölet yapacağız diye yok etmeye kalktığınızda ortaya çıkan sonuç, ilerisi düşünüldüğünde kardan çok daha büyük zarara neden olabilir. Kaldı ki; Kocayayla’ya yapılacak gölet, ne işe yarayacak? Kelesliler bile bilmiyor. Sulama ise neresi sulanacak? Keles Göleti var, Baraklı Göleti var, Gököz Göleti var. 12 bin metreküp çam ağacının kesileceği belirtiliyor. Bu kaç bin ağaç eder? Binlerce çam ağacının yok edileceği göletin etrafında tam üç büyük gölet var. Keles’in içme suyu sorunu da yok. O halde bu gölet ne için yapılıyor” diye tepki gösterdi.

gol1 gol2

Gölet yapımı nedeniyle Keles İnegöl yolunun da değiştirilmek zorunda kalınacağına vurgulayan Kayışoğlu, “Keles’i ve Kocayaylayı katledenler, bugün belki bu amaçlarına ulaşmış olabilirler ama bir gün bunun acısını derinden hissedecekler. Çünkü onlar da bu kentte yaşıyorlar, onların da çocukları var. Bunu unutmuş olabilirler ama biz hatırlatalım. Doğa hepimizin fazla oynamaya gelmiyor. Keles’ini bütün güzelliğini öldürmüşler. Kocayayla’yı öylesine öldürmüşler ki, hızar sesleri 130 yıllık çam ağaçlarının çığlığı gibi yükseliyor Keles’te” dedi.

Kayışoğlu, Keles’teki ağaç katliamını Meclis’e de taşıyacağını belirtti.

Özgeçmiş

1978 yılında Pertek’te doğdum. 5 yaşında ilkokula 16 yaşında üniversiteye başladım. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. 2001 yılında Bursa Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlığa başladım. 2006 yılında Bursa Barosu’nun en genç üyesi olarak yönetime seçildim.

Bursa Keles Kocayayla Göleti Sözleşmesi İmzalandı

04.09.2015

İhalesi 19 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Bursa Keles Kocayayla Göleti”  yapım işinin sözleşmesi, DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü ile yüklenici firma temsilcisi arasında imzalandı.

13 996 810,00 TL’ sına ihale edilen proje Marmara Bölgesi Susurluk Havzasında, Bursa ili, Keles ilçesinin Kuzey-Batısında yer alan Küçükalan Deresi üzerinde yer alıyor.

kocayayla-göleti-jpeg

Adı geçen Gölet gövdesi talvegten 36,00 m yükseklikte1,119 hm³ depolama ve 1,098 hm3 aktif hacimli, 257,45 m kret uzunluğunda. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olup, Göletimiz ile Keles ilçesine bağlı Yenice, Ertuğrul, Gazi ve Cuma mahallerine ait brüt 4 bin 550 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebeke sistemi ile sulanması planlanıyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar