Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11086 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kazdağları Milli Park’ı yangınlara karşı korunması yok

09 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kazdağları Milli Park’ı yangınlara karşı korunması yok
Kazdağları Milli Park’ı  yangınlara karşı korunması yok

Kazdağları’nda geniş bir alanı küle çeviren yangını değerlendiren Prof. Dr. Tuncay Neyişçi: Kazdağları Milli Park’tır, buranın yangınlara karşı öncelikli korunması gerek. Defalarca söyledik ama bunlar dikkate alınmıyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırlarındaki Kazdağları eteklerinde önceki gün piknik ateşi nedeniyle çıktığı belirlenen orman yangınında yaklaşık 40 hektar alanın zarar gördüğü bildirildi. Kazdağları Talim Alanı mevkiinde dün gece başlayan orman yangını, şiddetli rüzgârın da etkisiyle Havran ilçesi kırsalında bulunan ve Kazdağları eteklerindeki Beyoba köyü yakınlarındaki karaçam ormanına yayıldı. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, yaptığı açıklamada, Kazdağları’nın Talim Alanı mevkisinde başlayan orman yangınına ilk müdâhale araçları ve arazözlerle müdahale ettiklerini söyledi. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangının, sabaha kadar sürdüğünü dile getiren Kırcı, bazı illerden gönderilen 7 helikopterle havadan, 16 arazöz, 6 su tankeri, 7 ilk müdahale aracı, 4 dozer ve 200 personelle karadan müdahale ettikleri yangını güçlükle kontrol altına aldıklarını kaydetti. Yangında fıstıkçamı ve kızılçam ağaçlarının bulunduğu 40 hektarlık alanın zarar gördüğünü vurgulayan Kırcı, “İlk yaptığımız tespitlere göre yangın, piknik ateşinden kaynaklanıyor” dedi.

kaz

Yangın ekoloğu Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Kazdağları’nda çıkan yangın sonrası şu değerlendirmelerde bulundu: “Akdeniz ve Ege bölgelerindeki yangınlar arasında temel farklılar var. Antalya’da çok yangın çıkar denir fakat Ege Bölgesi’ne göre çok daha azdır. Ege Bölgesi’nde Çanakkale hariç, Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz Vadileri, buralarda da dağların denize dik oluşu etkiler. En çok yangın da bunun için burada çıkar. Turizm önemli bir yangın nedenidir. Irmaklar rüzgâr koridorları oluşturarak yangınları etkiler. Buralar verimli tarım arazileridir. Kazdağları’nda yangınlarda temel neden rüzgârdır, burada rüzgâr önemlidir. Bu tür yerlerde rüzgârın hızını kısmak zorundasınız. Yangın çıkaran rüzgâr yönlerine dik olarak, servilerden oluşan rüzgâr perdeleri yapmanız gerekir. Yangın emniyet şeritleri, tarım alanları ve orman alanı arasındaki sınıra yapılması gerekiyor. Kazdağları Milli Park’tır, kıymetli alan olarak geçer. Burasının yangınlara karşı öncelikli olarak çevrelenmesi gerekiyor. Ormanın yalıtılması lazım çünkü buralarda insanlar yaşadığı için risk faktörü artar. Örneğin, bölgedeki köylüleri eğitmek gerekiyor, defalarca söyledik ama bunlar dikkate alınmıyor. Burası bir milli park, en iyi korumanın bu alanlarda yapılması gerek ama yapılmıyor.”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar