Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KAZDAĞLARI Acil Destek Bekliyor!

04 Ocak 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»KAZDAĞLARI Acil Destek Bekliyor!
KAZDAĞLARI Acil Destek Bekliyor!

KAZDAĞLARI Acil Destek Bekliyor!

Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağlarına yapılmak istenilen Yenice Çırpılar Termik Santrali Projesi, bölgedeki doğal yaşam alanları ile beraber içme suyu havzalarını ve tarımsal üretimi tehdit ediyor. Projenin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 11 Ocak 2017’de Ankara’da gerçekleştirilecek.

İnsanı büyüleyen doğal güzellikleriyle birçok efsaneye konu olan Türkiye’nin cennet köşesi Kazdağları, son yıllarda maalesef bölgede yapılmak istenilen enerji ve maden projeleri ile gündeme geliyor. Yer altı ve yer üstü su rezervleri ile, doğal bitki örtüsü olan ormanları, endemik türleri ile toplumsal mirasımız olan Kazdağları, aynı zamanda başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere tüm bölgenin hayat kaynağı. Hepimizin ya temiz bir nefes almak için uğradığı ya da orada yetiştirilen çileği, kirazı, biberini yediği Kazdağları bölgesinde yapılmak istenilen projeler ile bir yandan bu doğal güzellikleri tehdit ederken diğer bir yandan ise yerel halkın geçim kaynaklarını da yok edecek.

Çırpılar Termik Santrali 465 bin ton külün Kazdağlarında depolanmasına sebep olacak!

Bölgenin sadece doğasını değil hem ekonomisine hem de sosyal hayatına önemli hasarlar bırakacak projelerden biri de Yenice Çırpılar Termik Santrali Projesi. Yenice Çırpılar Termik Santrali Projesi, eğer hayata geçerse, bakanlıklara sunulan resmi belgelere göre yılda 3,5 milyon kömür tüketecek olan santralin toplam kurulu gücü 200 MW bir santral olacak. Proje kapsamında 90 adet futbol sahası büyüklüğünde bir alan 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak.

Çanakkale’ye bağlı Yenice İlçesinin Çırpılar Köyü yakınlarında Taşzemin A.Ş. tarafından yapılması planlanan projenin onayı için 11 Ocak 2017 tarihinde Ankara’da İDK toplantısı düzenlenecek. İDK Toplantıları, hukuki prosedür gereği, çevre etki değerlendirme süreçleri tamamlanmış ve ÇED raporları hazırlanmış olan projelere yapılıyor. Bu toplantılarda ilgili çalışmalar değerlendirilerek ÇED raporları hakkında olumsuz ya da olumlu kararı veriliyor. Ancak Çırpılar Termik Santrali Projesi için ilgili izin süreçleri halen tamamlanmamış olmasına rağmen, usul ve esaslara uygun olmayan bir biçimde İnceleme Denetleme Kurulu Toplantısı düzenleniyor[1].

Bölgedeki 65 Köy Muhtarı Projeye İtiraz Etmişti

Proje, bir sene önce de gündeme gelmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaklaşık bir yıl önce 3 Şubat 2016’da İDK toplantısı yapılacağı duyurulmuştu. İlgili toplantı öncesinde, Agonya Ovasındaki 72 köy muhtarının 65’inin imzaladığı itiraz dilekçeleri Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Çanakkale Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı’na sunulmuştu. Bütün bu itirazların ardından 3 Şubat 2016’da Ankara’da yapılması planlanan İDK toplantısı Çevre Bakanlığı tarafından resmi bir gerekçe gösterilmeden ileri bir tarihe ertelenmişti. Ardından, 23 Mart 2016’da Ankara’da gerçekleştirilen İDK’da ise itirazlar dikkate alınmış ve saptanan eksiklerin giderilmesi için firmaya süre verilmişti.

kaz1

user comment

kaz3

Kazdağlarına kül yağmasına sebep olacak, Çanakkale’nin, Gönen ve Bandırma gibi önemli ilçelerin içme ve tarım sularını kirletecek olan projenin İDK toplantısında onaylanmaması için hep beraber harekete geçerek Kazdağlarını koruma zamanı. Bu kapsamda, 350 Ankara, Kazdağları’nın nefesini söndürecek olan projeye sadece Çanakkale’de yaşayanların değil herkesin itiraz edebilmesi için bir dilekçe örneği hazırladı. İtiraz dilekçesini gibi Çanakkale, Ankara ve İstanbul’dan pek çok derneğin yanı sıra Amasra, Bursa, Gerze, Aliağa, Foça gibi tüm Türkiye çapında da sivil toplum kuruluşları ve bireyler BIMER üzerinden online olarak veya postayla bilgi edinme (BIMER) hakkı çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletmekte.

Kültürel ve doğal mirasımızı, temiz havamızı, suyumuzu ve gıdamızı korumak isteyen herkesi Kazdağları’nı korumak için 6 Ocak’a kadar Çırpılar Termik Santrali Projesi’ne itiraz etmeye çağıyoruz.

İda Dayanışma Derneği

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Yeşil Yenice Dayanışması

Yuva Derneği

350 Ankara

 

Editöre not:

  • Dilekçeyi buradan indirerek ilgili Bimer başvurusunu yapabilirsiniz.

  • Çırpılar Projesi bölgede yapılmak istenilen tehlikeli ve kirli projelerden sadece bir tanesi. Çanakkale’de şu anda zaten çalışmakta olan 3 tane ve inşaat haline olan 2 tane kömürlü termik santral ve başta Biga yarımadası olmak üzere Çanakkale’ye yapılması planlanan 13 tane daha kömürlü santral bulunmakta. Uzmanlar bütün santrallerin kümülatif olarak oluşturacağı hava kirliliğinin önemli hastalıklara yol açabileceğini belirtiyor. Çırpılar Santrali’nde yakılacak olan kömürden en fazla etkilenecek olan Agonya Ovası’nın Amerika ve Avrupa’ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, hayvan besi yemi olan mısır, yörede önemli bir gelir ve geçim kaynağı. Her türlü hayvancılığın ve hayvan ürünleri üretimin yaygın olduğu yörede ayrıca orman ürünleri sanayii de mevcut. Akçakoyun ve Kalkım çileği, kirazı da ayrıca marka olmuş ürünler. Tarımın önemli geçim kaynağı olmasından dolayı, bölgede içme ve sulama suyu sıkıntısı yaşanıyor.

Medya ve İletişim için:

Süheyla Doğan  – 0533 455 21 02

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

[1] Projeye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “Tarım Dışı Kullanım İzini” verilmemiştir. Konu 2 kez Çanakkale Toprak Koruma Kurulunun gündemine gelmiş (en son 07/12/2016 tarihli toplantıda görüşülmüştür) ve talep edilen sahanın bir bölümünün kamu yatırımlarıyla sulandığı ve sulama projesi içinde kaldığı gerekçesiyle başvuru uygun görülmemiş, alternatif alan araştırılması yapılması yönünde karar alınarak Çanakkale Toprak Koruma Kurulunun gündeminden çıkarılmıştır. Bu nedenle, gerekli izinleri alamadığı için henüz ÇED sürecinin ilgili aşamasını tamamlamamış olan projenin ÇED raporunun olumlu veya olumsuz olarak değerlendirileceği bir değerlendirme toplantısının yapılması usulen doğru değildir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne

ANKARA

Genel Müdürlüğünüz toplantı salonunda, 22 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen, Çanakkale İli Yenice İlçesi’nde yapılması planlanan “Çırpılar Termik Santralı Projesi” İDK toplantısına CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek, Bülent Öz ile Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Namık Havutça ve Mehmet Tüm, Kayatepe eski muhtarı Hüseyin Soylu ile birlikte Derneğimiz yönetim kurulu üyesi Süheyla Doğan Ünal, üyemiz Figen Can da  katılmıştır.

Toplantıda Taşzemin A.Ş. adına ÇED Dosyasını hazırlamış olan SNG Madencilik Ltd. Şti.’nin Müdürü Sertaç Nuri Gücüyener’in önce Sn. Hüseyin Soylu’ya, ardından da milletvekillerimiz ve danışmanlarına sözlü hakaret ve saldırıları ve iftiraları, saldırgan tutum ve davranışları bizleri oldukça üzmüştür. Genel Müdürlüğünüz sorumluluğunda gerçekleştirilen bir toplantıda bu şekilde üzücü olayların yaşanması, biz STK’ların bundan sonraki ÇED süreçleri ve İDK toplantılarına katılım isteği konusunda endişelere yol açmaktadır.

Genel Müdürlüğünüz tarafından ÇED Dosyası hazırlama konusunda yetkilendirilmiş olan SNG LTD. Şti.nin hem dosya hazırlamadaki ciddiyetsizliği, hem de yetkililerinin resmi bir kurum içerisindeki saldırgan tutum ve davranışları nedeniyle lisansının-yetkisinin gözden geçirilmesi ve iptali, ÇED sürecinin de durdurulmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, bilgi edinme yasası kapsamında, 22 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu toplantının katılım listesinin bir kopyası ile toplantı sonuç tutanağı-kararının gönderilmesi ve ÇED süreci ile ilgili son durum hakkında bilgi verilmesini hususunda gereğini müsaadelerinize sunarız.

Saygılarımızla.

Süheyla Doğan Ünal

Yönetim Kurulu Başkanı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne

ANKARA

Çanakkale İli Yenice İlçesine bağlı Çırpılar, Kovancı, Öğmen , Suuçtu ve Cambaz Köylerinin ortasında yapılması planlanan “Çırpılar Termik Santralı Projesi” ÇED Dosyası Derneğimizce incelenmiş olup bu konudaki görüş ve düşüncelerimiz aşağıda yer almaktadır:

Yenice Çırpılar Termik Santralı Projesi, yalnız etrafındaki Çırpılar, Kovancı, Öğmen , Suuçtu Köylerini değil, civardaki Bayatlar, Kayatepe, Gündoğdu, Cambaz, Boynanlar gibi köyleri, Kalım’ı, Yenice’yi ve Edremit’i çok yakından etkileyecektir.

GÖNEN İÇME SUYU TEHDİT ALTINDA

Proje kapsamında, Santral Ünitesi, Kömür Ocakları, Kırma Eleme Tesisi ve Kül Depolama Alanı bulunmaktadır. Proje alanı, Çanakkale’ye kuş uçuşu 85 km., Yenice’ye 11 Km ve Edremit’e 35 km. En yakın yerleşim alanı ise 500 m. Mesafe ile Çırpılar Köyüdür. Proje alanında ve yakınlarında Çırpılar Deresi, Öğmen Deresi, Emine Deresi,  Dikenli Deresi, Kocaçay ve Canbaz Dereleri,  Korukköy Göleti, Kocaçay, Kovancı Göletleri ve daha bir çok gölet, kuyu ve su kaynağı vardır. En önemlisi de proje alanı, Gönen’e içme ve sulama suyu sağlayan Gönen Barajı’nın Uzun Mesafeli Koruma Alanı içerisinde yer almaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, firmanın bu konuda mevzuatı aşma çabasını Bakanlık olarak görüş vermeyip, DSİ Genel Müdürlüğü’nün de görüşünü almaksızın sorumluluğu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ Genel Müdürlüğü’ne vermiştir. BASKİ Genel Müdürlüğü de gerekli bilimsel çalışmayı yapmaksızın, kısa sürede uygun görüş vermiştir.

DERELER, GÖLETLER, SULAMA KANALLARI TERMİK’E HİZMET EDECEK!

ÇED Dosyasında, santralın 459 m3/saat olan soğutma suyu ihtiyacının Korukköy ve Kocaçay göletlerinden sağlanacağı, yetmez ise Kocaçay ve Canbaz Deresi’nden alınacağı belirtilmektedir. DSİ Genel Müdürlüğü ve Çanakkale İli İl Özel İdaresi bir yandan bölgede tarımın geliştirilmesi için “Sulama Göletleri ve İletim Hatları” projeleri gerçekleştirirken, bir yandan da tarımı öldürecek olan Termik Santral projeleri için uygun görüşler verilmektedir. DSİ yetkililerinin “ Kül depolama sahası” içinde yer kalan Dikenli Dere ile ilgili olarak tutanak tuttuğu ve kül depolama sahasının yerinin değiştirmesini istediği görülürken firmanın ısrarı üzerine durumu kabullendiği, hatta proje alanı yakınında bulunan “Çanakkale Yenice Kovancı Göleti İletim Hattı” projesinin güzergahını değiştirmeyi dahi üstlendiği anlaşılmaktadır.

Yine ÇED Raporundan görüldüğü üzere, santralda kullanılacak ve bölgeden çıkartılacak yerli linyit kömürü, oldukça düşük kalorili (1080 kalori) ve kül oranı oldukça yüksek (yüzde 53). Bu nedenle çok fazla atık çıkacak. Ocak altı külünün alanda depolanması, uçucu külün de satılması planlanmaktadır. Uçucu külün satılamaması halinde nerede depolanacağına dair raporda bir bilgiye rastlanmıyor. Kalorisi az ve kül oranı yüksek bir kömür rezervi ile çalışacak projenin verimli olma olasılığı azdır ve çevreye vereceği zarar daha büyük olacaktır.

ORMANLAR  VE TARIM ALANLARI YOK OLACAK!

Projenin işletme ruhsat alanı 8450 dönümdür. Bu alanda 1800 dönüm kömür ocağı işletilecek, 580 dönümde santral kurulacak, 360 dönümde kül depolanacak, 20 dönümde ise kırma eleme tesisi kurulacaktır. Bu alanların 240 dönümü ormandır.  Balıkesir Orman ve Su İl Müdürlüğü, ağustos ayındaki bir raporu ile projeye olumlu görüş vermiştir. Söz konusu raporlara göre,  2182’si kızılçam, 662, si meşe, 4522’si fıstık çamı olmak üzere yaklaşık 7366 ağaç ve bunun dışında bir sürü çalı ve makilik kesilecek ve bölgedeki orman yok olacaktır. Bu ormanlarda yaşayan yabani hayvanlar, kuşlar, böcekler, çiçekler, endemik bitkiler yok olacaktır.

Orman dışında kalan diğer alanlar ise tarım alanlarıdır. Toplam 398 parsel, 461 köylüden satın alınacak ve tarım alanları yok olacaktır.

KÖYLÜLER SANTRAL DEĞİL TARIM YAPMAK İSTİYOR!

Projenin Sosyal Etki Değerlendirme (SED) Raporunda, en yakın üç köyde 52 kişi ile yapılan görüşmede, Kovancı Köyü halkının yüzde 83’ünün santrali istemediği, toplamda köylülerin yüzde 56’sının santrala hayır dediği görülüyor. Civar köylerde yaptığımız ziyaretlere dayanarak, bu çalışmanın projeden etkilenecek diğer köylerde de yapılması halinde, santrali istemeyenlerin oranının daha fazla olacağı söylenebilir. Nitekim, Bölgedeki 72 köyden 68 tanesinin muhtarı santralı istemediğine dair yazılı dilekçe imzalamışlardır. Yine SED Raporu’nda, “ Bölgenizdeki en önemli sorun nedir?” sorusuna verilen yanıtlarda, İçme suyu ve Kullanma Suyu ihtiyacı yüzde 37 ile birinci sırada, işsizlik ise yüzde 17 ile daha alt sıralardadır. Bu demektir ki halk sulama suyu talep ederek tarım yapmak istemekte, işsizlik daha sonra gelmektedir. Oysa ÇED raporunda en çok tekrar edilen husus projenin Bölgeye istihdam sağlayacağıdır.

YENİCE BİBERİ DE TEHDİT ALTINDA!

Bölgede önemli oranda sebze üretilmekte, özellikle kapya biberi olarak bilinen Yenice Biberi hem taze, hem de işlenmiş olarak dışarıya satılmaktadır. Bunun dışında mısır da önemli ürünlerdendir. Susuz arazilerde ise hayvancılık önemli geçim kaynağıdır. Termik santralın hem sulama sularına göz koyması, tarım alanlarını hem yok edecek, hem de kirletecek olması nedeniyle, Agonya Ovası biberi ve diğer tarım ürünleri ve hayvancılık tehdit altındadır. Nitekim Yenice Ziraat Odası da projenin bölgede yapılan tarıma olumsuz etkide bulunacağı belirterek santral projesine karşı olduklarını yazılı olarak ifade etmişlerdir.

EDREMİT KÖRFEZİ TEHDİT ALTINDA!

Santral alanı, Edremit Körfezi’ne kuş uçumu 35 km. mesafededir. Bilinmektedir ki santral bacalarının etkileri 50 km. den fazla mesafelere kadar etkili olmaktadır. Bu nedenle, önemli bir tarım ve termal ve sağlık turizmi alanı olan Edremit Körfezi de santraldan olumsuz şekilde etkilenecektir.

TERMİK ÖLDÜRÜR!

Bursa Tabip Odası’nın “Kömürlü Termik Santralların Sağlığa Etkileri” başlıklı raporunda da belirtildiği gibi;

Termik santralin bacasından çıkan kükürt dioksit, azot oksit ve partikül maddeler gibi zararlı emisyonlar başta tarım ürünleri olmak üzere, hayvanlar, su varlıkları ve orman ürünlerinde kalıcı tahribatlar yapmaktadır. İçeriklerinde bulunan civa ve kurşun gibi ağır metaller ise insanların sinir sistemini olumsuz yönde etkilerken, anormal doğumlar, çocuklarda gelişme bozukluklarına ve öğrenme yeteneğini azaltmaya neden olurlar.

Termik santrallerin bacalarından çıkan küllerden radyoaktif özellik taşıyan radon gazı kansere sebep olmaktadır. Bilim insanlarının Yatağan bölgesinde yaşayanlar üzerinde yaptıkları incelemeler de bunu ispatlamıştır. Termik Santralin bacalarından sızan gazlar, yağışla birleşerek asit yağmurlarına dönüşerek toprağın kimyasını ve biyolojik koşullarını bozarak, tarımsal verimin düşmesine, ağaçların kurumasına, hayvancılık, arıcılık gibi faaliyetlerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Termik santrallerin soğutulmasında, buhar elde edilmesinde ve temizlenmesinde suyun işlenmesi sonucunda, tonlarca atık su oluşmaktadır. Bu atık sular toprağa, yeraltı sularına, akarsulara ve denizlere boşaltılmaktadır. Böylece sular ağır metallerle kirlenecektir. Soğutma için kullanılan sular ısınarak deşarj olacak, bu mevcut suyu ısıtacağından, sudaki yaşam hayatını bozmaktadır.

Enerji ihtiyacı, istihdam olanaklarının artırılması, ya da ülke ekonomisine katkı sağlayacağı gibi gerekçelerle kurulmak istenen termik santraller, çevreye ve insan sağlığına zarar vermekte, gelecek kuşakların yaşam haklarının ellerinden alınmasına ve doğaya salınan karbon emisyonu ile küresel ısınmaya ve iklim değişikliklerine sebep olmaktadır.

YENİCE ÇIRPILAR TERMİK SANTRALI’NA HAYIR! TARIM VE TURİZME EVET!

Çırpılar Termik Santralı projesinden vazgeçilmeli, onun yerine sulama gölet ve kanalların projeleri tamamlanmalı,  bölgede tarım ve hayvancılık geliştirilmeli, iş olanağı yaratacak tarıma dayalı küçük sanayi ve  ekoturizm ve agroturizm projeleri desteklenmelidir.

3 Şubatta toplanacak olan İDK üyelerinin ve Bakanlığınızın bölgenin tarım ve ekoturizm potansiyelini gözeterek Çırpılar Termik santraline olumsuz görüş vermelerini bekliyoruz.

Gereğini müsaadelerinize arz ederiz.

Saygılarımızla.

Süheyla Doğan Ünal

Yönetim Kurulu Başkanı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne

ANKARA

İlgi: 29.01.2016 tarihli yazımız.

Çanakkale İli Yenice İlçesine bağlı Çırpılar, Kovancı, Öğmen, Suuçtu ve Cambaz Köylerinin ortasında yapılması planlanan “Çırpılar Termik Santralı Projesi” ÇED Dosyası’na ilişkin görüşlerimiz ilgi’de kayıtlı yazımız ile daha önce Genel Müdürlüğünüze iletilmişti. Bu görüşlere ilave olarak,  Derneğimizin üyesi Yüksek Maden Mühendisi Esenay Eltan, ÇED dosyasını incelemiş olup aşağıdadır:

“Çok benzer bir projede çalışmış bir proje mühendisi olarak, Çırpılar Termik Santrali ÇED raporunda termik santral ve kömür madenciliği işletmeciliğine uygun olmayan yaklaşımlar olduğunu belirtmek isterim. Örneğin mevcut sahadan çıkarılması planlanan kömürün verimli biçimde yanması amacıyla tasarlanmış santrale ilerleyen zamanlarda farklı sahalardan kömür beslenmesi santralin (akışkan yatak olduğu halde) istenen biçimde çalışmamasının yanısıra ciddi işletme problemlerine ve olumsuz çevresel etkilere neden olacaktır. Kaldı ki saha içinde bile -bu tür çok düşük kalorili kömür yataklanmalarının bir özelliği olarak- kömür karakteristiğinin süreklilik göstermemesi, kömür içeriğinin değişmesi ve ince arakesmelerin santrale beslenecek kömüre karışacak olması nedeniyle, santralin tam kapasite çalışmasına uygun özellikte kömürün -seçici madencilik ve harmanlama yapılsa bile- sürekli temini  mümkün değildir. Fizibilite hesaplarının bu konu ihmal edilerek yapılıyor olması ve çevresel önlemler konusunda Avrupa standartlarına geçilmemiş olması nedeniyle, düşük kalorili kömürle çalışan termik santral projelerinin (ki mevcutların akışkan yatak dahil hiçbiri öngörülen şekilde çalışmamaktadır) çevreye olumsuz etkilerin indirgenmesi ve planlanan enerji üretimi konusunda olumlu sonuçlarının olması imkansızdır. Ayrıca bu tip projelerde elzem olan çalışmaların da bu projede yapılmadığı görülmektedir. Örneğin santrale sağlanması planlanan kömürün yakma testleri yapılmamıştır. Kireçtaşının santralde kullanıma uygunluğu (reaktivite vs.) konusunda bir araştırma yapılmamıştır.

Projedeki madencilik faaliyetleri konusundaki bilgi ise son derece yetersiz ve eksik olup değerlendirme yapabilmek için gerekli sondaj, analiz, test ve hazırlık çalışması bilgileri verilmemiştir.

Yapılacak detaylı çalışmalar sonucu projenin fizibilitesini etkileyecek ve projenin yeniden hazırlanmasını gerektirecek değişiklikler yapılması gerekeceği aşikardır. Bu da talep edilen ÇED izni alanında genişleme yapılması (ÇED izni alanı değiştirilmezse planlanan üretimin azalması), kullanılacak makine/ekipmanın artması ve olumsuz çevresel etkilerin artması anlamına gelmektedir.

Projede üretimin güvenli koşullarda gerçekleşmesine yönelik -jeomekanik, jeoteknik, hidrolik parametreler ile formasyon, depremsellik, ocak derinliği özellikleri dikkate alınarak- yapılması gereken stabilite çalışmaları yapılmamıştır.

Projede madencilik başlamadan önce ve sonrasında yapılması gereken susuzlaştırma çalışmalarına yer verilmemiştir. Hazırlanan hidroljik ve hidrojeolojik raporda da herhangi bir susuzlaştırma çalışmasından (pompaj testi vs.) bahsedilmemiştir. Uygun çalışma koşullarının ve güvenliğin sağlanması için gerekli susuzlaştırma ile yer altı sularının ocak tabanının altına çekilmesi gerekmektedir. Hazırlık çalışmaları ancak belli bir aşamaya geldikten sonra madencilik faaliyetleri başlayabilir. Susuzlaştırma, üzerinde titizlikle durulması gereken, projenin seyrini etkileyecek, güvenlik açısından gerekli ancak çevresel açıdan ciddi olumsuzluklara neden olacak önemli bir unsur olduğundan bu konunun raporda mutlaka irdelenmesi gerekirdi. Maalesef, yakın geçmişte Elbistan’da yine bir kömür ocağında birçok kişinin can kaybına neden olan şev kaymasının nedeni susuzlaştırmanın yeterli yapılmaması ve şev açılarının dik tutulmasıydı.

Raporda nihai ocak derinliği ve nihai şevler ile bilgi veya kesit verilmemiştir, ancak kömür derinliğinin 230 m.lere ulaşması ocak derinliği hakkında fikir vermekte olup, doğaya yeniden kazandırma planlarında bu unsurun yansıtılmadığı görülmektedir. Pasa malzemesi DSİ tarafından alınacağına göre iç döküm yapılamayacak ve madencilik sonrasında ciddi genişlik ve derinlikte bir ocak çukuru oluşacaktır. Bu çukurların doğaya yeniden kazandırılması esnasında doğal yaşamı olumsuz etkileyecek büyük problemlerle karşılaşılmaktadır. DYKP’de bu konuya da yer verilmemiştir.

Yine Üretim Planı Bakanlığın istediği şekilde ve ayrıntıda verilmemiştir. Üretimin nasıl yapılacağı kesinlikle anlaşılmamaktadır. Sadece tek bir kesit alınması yetersizdir. Kesit alınan alan madencilik izin alanının çok küçük bir bölümüne ait olup, yapılacak madencilik çalışmasının bütününü yansıtmadığından yanıltıcı olmaktadır.

Termin planı olarak verilen şekil termin planı değildir.

Madencilikte kullanılacak makine/ekipman listesi eksiktir. Eklemeleri yaparak toz, gürültü vs. hesaplarının revize edilmesi gerekmektedir.

Raporda bazı yerlerde başlığı verilen konuya ilişkin bilgi eklerde de dahil olmak üzere verilmemiştir (satın alınacak kireçtaşının reaktivitesi,  termin planı vs.).

Termik santralın hammaddesi olan kömürün işletme planlamasına, selektif madenciliğin ve harmanlamanın nasıl yapılacağına dair bilgi verilmemesi, bu kadar önemli bir konuda yeterli çalışmanın yapılmadığını göstermektedir.

Raporun madencilikle ilgili bölümlerinde işletme güvenliği açısından ve çevresel açıdan önemli birçok konuya değinilmemiş olması, bazı önemli bilgilerin eksik, yetersiz ve yanıltıcı olması, gerçekleştirilmesi mümkün olmayan taahhütlerde bulunulması, madencilik firmalarının ÇED’de taahhüt edilen hususları yeterince bilmemesi ve uygulamaması, ekonomik nedenlerden ötürü güvenlik ve çevre koruma önlemlerinin ihmal edilmesi, kontrol mekanizmalarının yetersiz kalması, yakın zamanda da yaşamış olduğumuz çok ciddi güvenlik sorunları ve çevre felaketleri, iklim değişikliği ile alınması gerekli önlemlerin çoğunun ÇED’e entegre edilmemiş olması, proje ile ilgili halkımızda ve STK’larda ciddi endişeler oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü bahsi geçen ÇED raporuna olumsuz görüş verilmesi konusunda gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.”

Söz konusu raporda yer alan görüşlerin İDK toplantısında görüşülmesini talep ediyor,  İDK üyelerinin ve Bakanlığınızın bölgenin tarım ve ekoturizm potansiyelini gözeterek Çırpılar Termik santraline olumsuz görüş vermelerini bekliyoruz.

Gereğini müsaadelerinize arz ederiz.

Saygılarımızla.

Süheyla Doğan Ünal

Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar