Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kasaplar Ramazan’a Hazır

24 Mayıs 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kasaplar Ramazan’a Hazır
Kasaplar Ramazan’a Hazır

Ramazan ayı’nın yaklaşması ile birlikte merak edilen et fiyatları konusunda Kasap  Bülent  Tanıl dan konu ile ilgili bilgiler aldık Tanıl yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Ramazanda talep arttığı için et fiyatlarının düşmesini bekleyemeyiz. Her yıl olan bir durum, et fiyatları illa ki bir veya iki lira yükseliyor. Besiciler de etlik hayvan çok, ama fiyatların artmasını bekliyor ve bunu tamda Ramazan ayına denk getiriyor.

Ramazan ayı’nda Et fiyatında düşüş olmaz, bizler besicilerden yüksek fiyattan altığımız için bir lira kadar fiyatı yükseltmemiz lazım.

Ramazanda tüketim fazla olduğu için bir arz talep dengesinde bir bozulma oluyor. İster istemez ramazan ayı geldiğinde bir veya iki lira oynama oluyor.

kasap2

Bu da şundan kaynaklanıyor; üretici yeme gelen zammı, işçilikten dolayı yükselen maliyeti ramazan ayına denk getiriyor, kasabın boşluğunu o anda yakalıyor. Biz mal almaya mecburuz, onlar da satmaya mecbur. Ama ramazan ayına kadar besici bekliyor, Ramazan ayı geldi mi piyasaya hayvanı sürüyor. Bundan dolayı muhakkak 1 veya 2 lira fiyatta oynama oluyor. Halkın bundan haberi olmadığı için diyorlar ki yine bu vicdansız kasaplar ramazan geldi yine ete zam yaptılar. Hâlbuki bunun kasaplıkla alakası yok, piyasanın döngüsü bu olduğu için ister istemez bu iş böyle devam ediyor.

kasap1

Ramazan ayından sonra da Kurban bayramı ve o zamana kadar et fiyatında her hangi bir düşme olmaz. Bu durumu her sene yaşıyoruz.

Besici aradaki zararını Ramazanda çıkarmak için fırsat kolluyor.

Hâlbuki et bizim için ne kadar ucuz olsa tüketim o kadar fazla oluyor. Kasap için et ne kadar düşük olursa o kadar iyi, bu da vatandaşa yansıyor .

kasap3

Bu arada bir hususta vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum halkımız Kırmızı Et Sahtekârlığına Dikkat etsinler ,Kırmızı ette sahtecilik yapılabiliyor özellikle hazır kıymalarda içime tavuğun taşlık dediğimiz kısmını karıştırıp ucuz fiyata veriyorlar. Vatandaş et diye sanıyor ama kasaba gittiğinde sen niye pahalıya satıyorsun diyor.

Hükümet bu durumu gördü, kapalı pakette kıymayı yasakladı. Bir de marketlerde kırmızı eti tepsilerin üzerine konuluyor ama bizim et kanunnamesinde sağlıklı bir et yemek için et gövdenin üstünde kesilip satılması lazım.

kasap4

Et 7-8 saat tepside kaldığı zaman, tepsi ile etin temas ettiği yerde muhakkak bir ekşime veya ette sarsılma oluyor.

En sağlıklı et askıda gövdesinin üstünde kesilerek satılması gerekiyor ama et birkaç gün o tepside durdu mu sıkıntı olur ve bu konuda yetkililerin bir şey yapması gerekiyor.

kasap6

Etin daha ucuza satılması için dişi hayvanlar kesiliyor, hasta hayvan kesimi yapılıyor, bazen mezbaha harici kesimler oluyor. Dişi hayvan eti kalitesiz ettir, dişi ile erkek hayvan arasında 4 ile 5 lira arasında fark var. Halkın çoğu bunu bilmiyor. “ dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar