Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11380 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karayolları ile Büyükşehir uyum içinde değil

03 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Karayolları ile Büyükşehir uyum içinde değil
Karayolları  ile  Büyükşehir  uyum içinde  değil

Habervole  Genel Yayın  Yönetmeni Fehmi DUMAN  Büyükşehir Belediyelerinin Büyük işlerin  üstesinden  nasıl  gelemediğini örneklerini yayınlamaya   devam ediyor.Bu  gün  Karayolları  ile  Büyükşehir  uyum içinde  olmadığına  örnek  veriyoruz.

Önce  Karayolları  ve  Büyükşehir  Belediyelerinin yaptığı  yanlışın neler doğurduğunu   yazalım  sonra örnek  devreye  girecek.

Ülkemizde yaşayan bir çok kişi meydana gelen trafik kazaları neticesinde oluşan maddi – manevi zararların nasıl tazmin edileceği konusunda ya hiçbir bilgi sahibi olmamakta yahut da kulaktan dolma bilgilerle hareket ettikleri için birçok hak kaybı yaşamaktadır.

Ülkemizde sıklıkla meydana gelen ölümlü trafik kazaları neticesinde, vefat edenin yakınları için talep edilecek tazminat hakları aşağıda belirtilmiştir.

Destekten yoksun kalma tazminatı, cenaze ve defin giderleri, Vefat edenin, vefatı anına kadar yapılan tedavi giderleri ve diğer masraflar, Kazaya karışan aracın uğradığı hasara ilişkin maddi tazminat, Destekten Yoksun Kalma Tazminatı talep edilebilecektir.

Trafik kazası neticesinde hayatını kaybeden müteveffanın, yaşamı süresince destek olduğu ve vefat sonrasında bu destekten yoksun kalan kişiler için doğan maddi tazminata destekten yoksun kalma tazminatı denir. Destekten yoksun kalma tazminatını talep edebilecek kişiler; Müteveffanın ailesi , (Ölenin Eşi, Anne, baba, çocuk ve kardeşler)

Ölen ile aralarında akrabalık bağı olmasa da, ölenden sağlığında destek aldığını ispat etmek suretiyle 3. kişiler de destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler.

Trafik kazası neticesinde, vefat eden çocuk ise, vefat edenin anne ve babası, çocuğun ileriki yaşlarında kendilerine destek olacağı nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı talep edebiliriler.

Vefat Eden Kişinin Hastane Ve Tedavi Giderleri, Vefat Edenin Cenaze Ve Defin Giderleri de meydana gelen kazada kusurlu olan kişi/kurumdan talep edilebilecektir.

Ölümlü trafik kazası neticesinde; vefat edenin , yakınlarının , ölüm nedeniyle yaşadığı üzüntü ve ıstırabın bir parça da olsa tatmin edilebilmesi amacıyla kanun koyucu tarafından öngörülmüş bir tazminat türüdür. Ölümlü trafik kazası nedeniyle talep edilen manevi tazminata ilişkin takdiri yasa koyucu münhasıran hâkime vermiştir. Ölümlü trafik kazası neticesinde manevi tazminat hususunda, hâkim karar verme serbestisine sahiptir.

Yaralamalı trafik kazalarında, kaza neticesi yaralanan kişinin yaşamı sürdüğü için destekten yoksun kalma tazminatı yoktur. Trafik kazası neticesinde kazadan etkilenen kişi, Kaza dolayısı ile yapılan tedaviye ilişkin giderleri, Kaza dolayısı ile hastanede veya evinde yattığı, tedavi gördüğü süreç içerisinde çalışamadığı için mahrum kaldığı gelirlerin tazminini isteyebilir.

Kaza nedeniyle yaşadığı elem ve ıstırap için yine manevi tazminat talep edebilecektir.

İş Göremezlik Tazminatı; Trafik kazası neticesinde yaralanan kişide uzuv kaybı, kısmi veya tamamen felç olma durumu veyahut ta meslekte belli oranlarda kazanma gücünü kaybedenler bu nedenlerden dolayı tazminat isteme hakkına sahip olacaktır.

Trafik Kazası Sonrası Araçta Meydana Gelen Maddi Zararlar; Trafik kazası neticesi, kazaya karışan araçtaki maddi zararlar da, trafik kazasında kusurlu olan şahıstan ve kusurlu aracın sigorta şirketinden talep edilebilecektir.

Trafik Kazası Sonrasında Kime Karşı Maddi Tazminat Davası Açılır

Maddi Tazminat davalarında asıl davalı taraf, kusurlu aracın sürücüsüdür. Aracı kullanan şahıs rüşt sahibi değilse – çocuksa, akli melekeleri yerinde değilse vb.- bu şahsa velayeten velisine davanın yöneltilmesi gerekir.

Maddi Tazminat davalarında diğer davalı, aracın işleteni olan şahıs veya kurum olacaktır. Trafik kazasını yapan kişi ve aracın ruhsat sahibi farklı kişiler ise, dava hem kazayı yapan şahsa hem ruhsat sahibine karşı açılabilir.

Trafik Kazalarında Sigorta Şirketlerinin Sorumluluğu

Trafik kazası neticesinde açılacak maddi tazminat davalarında, kusurlu tarafa ait aracın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamındaki trafik sigortası, kaza neticesinde meydana gelen maddi zararları (kazaya karışan) sigortalı ile birlikte müştereken ve müteselsilen ödemek zorundadır. Sigorta şirketinin sorumluluğu, sigorta poliçesinde belirtilen rakamla sınırlıdır. Halen Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamındaki poliçe miktarları 250.000 TL ile 268.000 TL arasındadır. Bu nedenle, trafik kazası neticesinde meydana gelen zarar 500.000 TL olsa bile , sigorta şirketi poliçede belirtilen rakamla sorumlu olacaktır. Genellikle sigorta şirketleri meydana gelen trafik kazası dolayısı ile sadece maddi zararlardan sorumlu olup manevi zararlardan bir sorumluluğu söz konusu değildir. Fakat poliçede, sigorta şirketine manevi tazminat için ekstra bir prim ödenmiş ve manevi tazminat da poliçe kapsamına alınmış ise, sigorta şirketi manevi tazminat konusunda da sorumlu olacaktır.

Trafik Kazasına Karışan Kusurlu Araç Sigortasız İse; trafik kazası neticesinde maddi zarara uğrayan kişi, bu zararını, kusurlu tarafın sigortacısı olarak Güvence Hesabına dava açmak yolu ile tahsil edecektir. Güvence Hesabı’nın trafik kazası nedeniyle oluşan maddi zararlara ilişkin sorumluluk sınırları kanun ile düzenlenmiştir.

Trafik Kazasında Kusurlu Taraf (Kazaya Neden Olan ve Çarpan Kişi) Belli Olmadığı Takdirde; Çarpanı belli olmayan trafik kazalarında, zarara uğrayan taraf, uğramış olduğu maddi zararların tazmini için yine Güvence Hesabına başvurabilir ve uğramış olduğu zararların tazminini buradan talep edebilir.

İşte   Kurumların  ne  kadar  koordinasyonsuz  olduğunun  örneğini   Sakarya   ili   Geyve  ilçesi  Karaçam  örneği

Bu Yola Hep Beraber Bakalım

Karayolları Felaketi Nasıl Hazırlamış

Güvenlik Şeritini Keyfi Bir şekilde Kapatmış Köprü Üstünde Yolu Boğmuş

Ölümlü Kazalar Başladı

Uçan Uçana

Ne Zaman Tedbir Alacaklar

Onunuda Yazalım

Kendilerinden Birisi Ölünce

Geyve İlçesi Karaçam Mahallesine, vatandaşların ulaşımlarının rahatlatılması ve nakliye çalışmalarında kolaylık sağlanması amacıyla yan yol yapıldı. Yapılan çalışmaların  sorunu  çözmediği  ortaya  çıktı.

Daha önceleri çok dar olan ve sadece yayaların tercih ettikleri yol, genişletilerek trafiğin rahatlatılması amaçlandığı  halde Vatandaşların  rahatlayabileceği  ölçüde  çalışmaların tamamlanmadan işlerin yarım  bırakıldığı iddia edildi.

Geyve Belediyesi Meclis Üyesi Engin TOKLU şu bilgileri verdi: ” Vatandaşlarımızın ulaşımlarının rahatlatılması amacıyla, Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü tarafından mahallemizde yan yol – genişletme çalışmaları yapıldı.  Mahalle içi ile  ana yola bağlantı  bölümleri Büyükşehir  Belediyesinin  yetkisinde   vatandaş  hergün   çile  çekiyor. Çalışmalar  başlayınca sevindik. Ana   yola  bağlantısı tam   bir  felaket,mahalle  aralarından  çıkan  vatandaş nereye  gideceğinden haberi yok.Sizlerde   gördünüz  çıkmaz  sokaklar  çözümsüz  bir  yol. Büyükşehir  belediyesi ile  Karayolları  eksik  bıraktıkları işleri  hemen  tamamlasın”dedi.

karacam1karacam2karacam3karacam4karacam5karacam6karacam7

karacam9karacam10karacam11karacam12karacam13

karacam44

karacam43

karacam41karacam42karacam36karacam39karacam32karacam33karacam35

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar