Dolar : Alış : 8.1433 / Satış : 8.1580
Euro : Alış : 9.7816 / Satış : 9.7992
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Dert Küpü olmuş

04 Nisan 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Dert Küpü olmuş
Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri  Dert Küpü  olmuş

Tavukçular dertli: ‘4 yılda 463 tesis battı’

Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birliği, basın mensuplarıyla tavukçuluk tesislerini gezerek sektörün sorunlarını konuştu.

Üretimin %30’u Sakarya’dan

Ülke üretiminin yüzde 30’unun Sakarya’dan karşılandığı Tavukçuluk sektörü adeta can çekişiyor. Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlik Başkanı İrfan Demiray,4 yılda 463 tesisin battığını açıkladı.

YANLIŞ POLİTİKALARIN KURBANIYIZ

YÖNETMELİK HALA HAYATA  GEÇMEDİ

ÜRETİCİLERİN ANA  SORUNLARI

*GİRDİ MALİYETLERİ  YÜKSELDİ

*ELEKTRİK,SU, SORUN

*SUYUN  M3  8 TL

*YAZIN SÜREKLİ ELEKTRİK KESİNTİSİ  DEVAM EDİYOR

TAVUK’TA  HORMON YOK

Geziye Sakarya Kanaylı Hayvan Yetiştiricileri Birliği Şube Başkanı İrfan DEMİRAY,Başkan Yardımcısı  İlhan SARI,Mert Veteriner Tesisi sahibi Veteriner Hekim Ömer İlhan KILKAŞ,Veteriner Hekim  Volkan Terzioğlu ile  birlikte  çok sayıda basın mensubu  katıldı.

Mert Veteriner Tesisi sahibi Veteriner Hekim Ömer İlhan KILKAŞ  “Üreticiler zor  durumda sizlere  önce  Kaliteli  tesisleri  tanıtalım.

Alarm ve Akü

Aküler, herhangi bir güç kaynağı ile belli koşullar altında elektrik enerjisini depolayan ve bu enerji kullanıldığında depolu enerjisi tükenen ve yine doldurulabilen kimyasal yapılı elemanlardır. Akülerin doldurulması için tolam gücünün 10’da biri değerinde beslenmeleri gerekmektedir.

Bağıl Nem

Örnek: 35 derece sıcaklık %20 rutubetle 33 derece hissedilirken, 35 derece sıcaklık %60 rutubette 45 derece hissedilmektedir. SAĞLIK Bakanlığı’nın hazırladığı tabloya göre, beklenen sıcaklık ile bağıl nem arasındaki ilişki, hissedilen sıcaklığı veriyor.

Dezenfeksiyon ve Biyo Güvenlik Önerileri

KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİYOGÜVENLİK ÖNERİLERİ

Biyogüvenlik: Hastalık etkenlerinin insan ve hayvanların yaşam alanlarına girişini ve yayılmasını engellemeye yönelik önlemlerin tamamıdır.

Gıda Maddeleri Ambalajı

İşlenmiş tüm ürünler içinde gıda ürünleri ambalajlanma ve satışa sunuluş açısından en fazla dikkat edilmesi gereken maddelerden biridir. Gıda ürünlerinin pazarlama aşamasında ve tüketiciye taze olarak ulaşmasında yeterli ve fonksiyonel bir ambalajlamanın önemi büyüktür.

İnsan, Isı ve Nem

Çok sıcak ve nemli bir ortamda uzun süre kalmak ve bu ortamlarda yoğun efor sarf etmek güneş çarpmalarına (sıcak çarpması ) sebep olur.

Kanatlıların Önemli Hastalıkları

Hastalıklar tavuk yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civcivlerin, piliçlerin, tavukların bakım ve beslenmelerinin çok önemli olması yanında yetiştiriciler çok çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumundadırlar. Fakat hastalıklar o kadar çeşitlidir ki… Her hastalık ayrı bir bilgi ister.

Kümes Yerinin Seçimi

Kümes ne kadar iyi olursa olsun, yer iyi değilse masraflar çok artar. Hayvan barınaklarının hepsinde olduğu gibi kümeslerde de yer seçimi çok önemlidir.

Kümeslerde Çevre Koşullarının Kontrolü

Yalıtım (İzolasyon): Yapı elemanlarından oluşacak ısı kayıbını en aza indirmek amacıyla özel maddeler kullanılarak alman önlemlere “ısı yalıtımı” denir. Yalıtımla soğuk havalarda içeriden dışarıya, sıcak havalarda dışarıdan içeriye olan ısı akımı önlenir. Böylece kümes içindeki gece gündüz sıcaklık farklarından oluşacak sıcaklık değişimi dengelenir.

Tavuk Hastalıkları ve Sağlık Tedbirleri

Tavuk Hastalılarının Sebepleri Kaliteli ve bol miktarda ürün alabilmek ancak sağlıklı hayvanlarda mümkündür. Bu sebeple hastalıların ortaya çıkış yetiştiriciler tarafından çok iyi bilinmelidir.

Tavuk Yenmesi için 10 Neden

Tavuk eti en sağlıklı hayvansal protein kaynağıdır

Tavuk Ürünlerinin Değerlendirilmesi

Tavuktan elde edilen en önemli ürünler et ve yumurtadır. Ancak bunların yanında bazı yan ürünler de elde edilir. Tüy, kemik,ölü tavuk, gübre gibi yan ürünler , eğer işeme imkanı varsa çok kıymetli ürünlerdir. Bunlar da çiftliğe önemli gelirler sağlar. Ülkemizde bu tür yan ürünleri tek başına işleyip değerli hale getirecek çiftlik sayısı çok azdır. Bu sebeple sayılan yan ürünler genelde tek elde toplamakta ve orada işlenmekte.

Tavukçuluğun Önemi

Bir insan dengeli beslenmek için her gün belirli miktarda hayvansal ürün yemek zorundadır. Ancak hem dünya genelinde hem de Türkiye’de bu miktarın altında ürün üretilmektedir.

Tavukçulukta Hijyen ve Sağlık Önlemleri

Yüksek bir randıman ancak uygun bir besleme ile birlikte, tavukların elverişli kümes içi çevre koşullarında bulundurulması halinde beklenebilir. Kümes içi çevre koşullarından da, kümes havasını etkileyen fiziksel (sıcaklık, nem, hava hareketi) ve kimyasal (havanın bileşimindeki karbondioksit ve amonyak) faktörler anlaşılmaktadır.

MÜCADELE VERİYORUZ

Tavukçuluk sektörünün dört yıldır ciddi sıkıntılar içerisinde olduğunu söyleyen Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlik Başkanı İrfan Demiray, “Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği yaklaşık 2 yıl önce, üreticilerimizin desteği ile kuruldu. Şu anda Sakarya’da 31 milyon üretim yapılmakta. Üreticilerimizle, entegrelerimizle beraber hareket ederek, Sakarya’da tavukçuluğun sorunlarıyla ilgili mücadele veriyoruz” dedi.

YANLIŞ POLİTİKALARIN KURBANIYIZ

Sektör yaklaşık  4 yıldır büyük sıkıntı içerisinde olduğunun altını çizen Demiray, “Şu anda kırmızı etin pozisyonuna biz beyaz et üreticileri olarak düşmek istemiyoruz. Bununla ilgili ne yapmamız gerekirse bunu yapmak için bu yola çıktık. 4 yıl içinde 463 tane tesisimiz battı. Bunların sebepleri şu anki yanlış  politikalar” dedi.

DAHA BÜYÜK KAYIPLAR GELİR

Türkiye’de toplam üretimin yüzde 30’unun Sakarya’da yapıldığını ifade eden Başkan Demiray, şunları söyledi;“Sakarya sıkıntıya düşerse haliyle Türkiye de bundan etkilenecektir. Sakarya’da bu kadar zengin tarım arazisi varken, bu kadar potansiyel varken durumumuzun daha da kötüye gitmesini istemiyoruz. Bununla ilgili devletimiz bir yönetmelik çıkardı. Ama şu an tam manasıyla bu yönetmeliği uygulayan firmalarımız yok. Birkaç maddede sıkıntı yaratıyorlar. Bu sıkıntılarla alakalı da geçen hafta sayın bakanımıza bir dosya teslim ettik. İnşallah devlet yetkililerimiz bir an önce bu konuyu tam manasıyla bu işi çözerler. Biz de Sakarya’da üretim yapmaya devam ederiz. Bu sıkıntılar devam ederse üretimde yüzde 10-20 gibi bir kayıp daha yaşarız.”

Haber-Fehmi DUMAN-Necla BAKAN -Fesa Ajans -Ferizli

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar