Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kalın Bacaklar İçin Estetik Dokunuşlar

08 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Kalın Bacaklar İçin Estetik Dokunuşlar
Kalın Bacaklar İçin Estetik Dokunuşlar

Biçimli vücut hatlarına sahip olma isteği özellikle yaz aylarında artıyor. Bacak bölgesindeki fazla yağlanma, şekil bozuklukları ve sarkmalar ise kadınların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Ancak estetik uygulamalar sayesinde kısa sürede bacakları istenilen forma kavuşturmak mümkün olabiliyor. Memorial Wellness Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Esra Bilgen, ince ve biçimli bacaklar için yapılan estetik uygulamalar hakkında bilgi verdi.

İç basenden bileğe tüm bacak şekillendirilebiliyor

Basen bölgesi kalınlaşmaları, kilo verme sonrası özellikle iç basen bölgesinde olan deri sarkmaları ve diz içlerindeki yağ birikmeleri bacak estetiği için başlıca nedenlerdir. Bunun yanı sıra son yıllarda diz altı ve ayak bileği kalınlaşması ile ilgili şikayetler de de artış olmaktadır. Kusursuz bacaklara sahip olmak için uygulanan liposuction ya da lipoliz işlemleri 0.5 cm’lik birkaç delikten girilerek yapılmakta ve işlem sonucunda herhangi bir iz kalmamaktadır.

Bilek bölgesi problemleri için lazer lipoliz

Estetik uygulama isteyen kişinin ayrıntılı muayenesi sonrası lipoliz ya da liposuction uygulamalarından hangisinin uygulanacağına karar verilir. Kelime olarak yağın eritilmesi anlamına gelen lipoliz işleminde genellikle lazer kullanılmaktadır. Ayrıca ultrasonik dalgalarla yağı parçalayan aletler de bulunmaktadır. Özellikle bilek bölgesinde lipoliz uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hangi teknikle olursa olsun yağlar parçalandıktan sonra eritilen miktara göre ya kendi haline bırakılır ya da “suction” adı verilen emme işlemine tabi tutulur. İşlem sonrası lenfatik dolaşımla vücut kendisi eriyen yağları o bölgeden uzaklaştıracaktır.

Eritilen yağ miktarı fazlaysa…

Eğer eritilen yağ miktarı vücudun kendi kendisine uzaklaştırabileceğinden daha fazla ise suction işlemi yapılmaktadır. Diz bölgesinde eritme işlemi ile birlikte suction uygulaması başarı oranını daha da arttırmaktadır. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına mutlaka ayrıntılı fiziksel muayene sonrası karar verilmelidir. Muayene olmadan işlem uygulanması söz konusu değildir. İşlem 1-2 saat sürmekte ve işlemden 4-6 saatlik gözlem sonrası kişi taburcu edilebilmektedir. İşlem sonrası 3-4 hafta kadar korse gibi basınçlı giysiler önermekteyiz. 2-3 hafta kadar da ağır egzersizden kaçınmak gerekmektedir.

Esra_Bilgen

Rahatlıkla elbise ve etek giymek isteyenler için…

Özellikle elbise ve etek giydiğinde birçok kadın bacaklarındaki şekilsel görünümden rahatsız olabilmektedir. Liposuction; yani yağ aldırma işlemi ile bacak estetiği de günümüzde sıkça uygulanan yöntemlerdendir. Ayrıntılı muayene sonrası vücut dengesi oranı ön planda tutularak bacaklardaki sorunlu bölgelere liposuction işlemi uygulanır. Sorunlu bölgelerdeki yağların dengeli bir şekilde alınması bacaklarda estetik görünüm için çok önemlidir.

Bacaktaki sarkmaları “uyluk germe” yöntemi ile gideriliyor

Kimi zaman bacaktaki görsel problemler sadece aşırı yağlanma olmayabilir. Bazen de kilo alıp vermeye bağlı ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte deri elastikiyetinin kaybolması sonucu sarkmalar olabilmektedir. Bacak ve iç basen bölgesindeki deri sarkmalarında “uyluk germe” yöntemi ile cerrahi olarak düzeltme sağlanabilir. Tercihen genel anestezi ile bazen de spinal anestezi ile yapılan cerrahi bir uygulamadır. Uyluk germe işleminden sonra hastanın klinik durumuna göre 1-2 gün hastanede kalış gerekmektedir.

İz kalmasını önleyen cerrahi teknikler uygulanıyor

Liposuctionda olduğu gibi bu işlem sonrasında da özel korseler giyilmesi gerekmekte ve 1 ay ağır egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu yöntemle yine hastanın klinik durumuna; yani derideki gevşemeye bağlı olarak kasıkta iç çamaşırı hattına gizlenen ve bacak iç kısmında yukarıdan aşağı inen küçük bir iz olabilmektedir. İzin ne kadar belirgin olacağı cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yara iyileşme durumuna bağlıdır. Son yenilik ve gelişmeler doğrultusunda iyileşmenin en hızlı olacağı ve en az derecede iz kalmasına yol açacak cerrahi teknikler uygulanmaktadır. İşlem sonrası önerilen çeşitli kremler ile de izlerin azaltılması sağlanmaktadır.

Op. Dr. Esra BİLGEN

Op. Dr. Esra BİLGEN

Plastik, Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Deneyim

MEMORIAL ŞİŞLİ HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2016 – Halen, İstanbul/Türkiye

MEMORIAL ATAŞEHİR HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2016 – Halen, İstanbul/Türkiye

MEDICAL PARK BAHÇELİEVLER HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2015 – 2016, İstanbul/Türkiye

ORDU DEVLET HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2011 – 2015, Ordu/Türkiye

DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2005 – 2011, Ankara/Türkiye

ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı 2004 – 2005, Ankara/Türkiye

112 ACİL HİZMETLERİ

Pratisyen Hekim 2001 – 2004, Erzurum/Türkiye

Eğitim

ANKARA DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlık Eğitimi 2004 – 2011 , Ankara/Türkiye

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Tıp Doktoru Eğitimi 1994 – 2000 , Samsun/Türkiye

Bilimsel Yayınları

 • Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan 7 makale
 • Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan 5 bildiri

Katıldığı Mesleki Eğitimler, Kurslar ve Konferanslar

 • 6th, 7th and 8th International Eurasian Aesthetic Plastic Surgery Courses, 2014
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği 35. Ulusal Kurultayı, 2013, İstanbul
 • The Euro-Arab School of Oncology, Educational Workshop on Breast Reconstructive Surgery, 2012, Cairo, Egypt
 • 4th and 6th International Eurasian Aesthetic Plastic Surgery Courses, 2012
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği 33. Ulusal Kurultayı, 2011, İzmir
 • Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası, 2010, Ankara
 • Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği, 5. Temel Mikrocerrahi Kursu, 2009, İzmir
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği, 2. Plastik Cerrahi Okulu, 2009, Antalya
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği, 2. Rinoplasti Kursu, 2009, Ankara
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı ve Ortodonti Anabilim Dalı, Dudak Damak Yarıklarının Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar, 2008, Ankara
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği, 27. Ulusal Kongresi, 2005, Konya
 • 3rd Meeting of the Turkish Burn and Fire Disaster Society, 2005, Ankara
 • Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği, 28. Ulusal Kongresi, 2006, Ankara
 • Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

  Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi (onarım cerrahisi ) ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü ve kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi ise doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

  Rekonstrüktif Cerrahi

  Rekonstrüktif cerrahi (onarım cerrahisi) doğumsal anormallikler, gelişimsel bozukluklar, kaza sonucu yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümörler (iyi ve kötü huylu urlar) ve diğer hastalıklar sonucu gelişen hasarlanmış vücut kısımlarına uygulanır. Burada elde edilecek görünüme dikkat edilse de asıl amaç yaralanmış ve işlevlerini yitirmiş vücut kısımlarına yeniden işlev kazandırmaktır. Rekonstrüktif cerrahi kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan; ya da kendi kendine iyileştiğinde kötü iyileşen ve çalışması mümkün olmayan organları – vücut kısımlarını onarır ve işlev kazandırır.

  Estetik Cerrahi

  Dış görünüm modern hayatta önemli bir unsur haline gelmiştir; ve bu nedenle günümüzde insanlar sadece ruhsal olarak değil dış görünüşleriyle de kendilerini iyi hissetmek istemektedirler. Estetik cerrahi hoşa gitmeyen vücut yapılarını yeniden şekillendirerek, kişinin görünümünü ve kendine bakışını geliştirebilir. İnsan sosyal bir varlıktır ve kişinin kendine bakışı sosyal ilişkilerini ve dolayısıyla tüm yaşamını doğrudan etkiler. Kendine bakışın iyi yönde değişmesi kişinin sadece toplum içinde değil, yalnız başına olduğunda da daha fazla kendi ile barışık, mutlu ve özgüvenli olmasını sağlar. Kendine bakışından memnun olan kişiler işlerinde daha verimli olur, ilişkilerinde kendilerini güvenli ve değerli hissederek diğer kişilere daha olumlu yaklaşır. Sonuç olarak, kişinin kendisi, çevresi ve hayatla olan ilişkisi daha sağlıklı ve verimli olacaktır. Güzellik zaman ve mekan ile değişen göreceli bir kavramdır. Estetik cerrahinin gerekli olup olmadığı o kişinin kendi kararıdır. Estetik cerrahlar bu aşamada kendi bilimsel birikimlerini ve deneyimlerini ortaya koyarak kişiyi bilgilendirir, mantıklı ve elde edilebilir bir seçeneğe yönlendirirler.

  Sıklıkla Uygulanan Estetik, Plastİk ve Rekonstrüktif Cerrahi Ameliyatlari

  1) Estetik – Kozmetik Girişimlerin Uygulama Alanları:

  • Burun şekil bozuklukları
  • Yüz kemiklerindeki şekil bozuklukları
  • Çene kemiğindeki şekil bozuklukları
  • Karın ve bacaklarda kollarda aşırı yağlanma, yağ birikimindeki düzensizlikler
  • Meme orantısızlıkları (büyüklük-küçüklük) ve memede sarkmalar
  • Cilt sorunları: kırışıklıklar, istenmeyen leke ve dövmeler, izler,
  • Yüzde yaşlanma: yüz-boyun cildinin ve kaslarının sarkması, kırışma,
  • Alt-üst gözkapağı sarkmaları

  2) Doğumsal Eksiklikler Ve Gelişimsel Anormalliklerin Onarımı:

  • Doğum lekeleri, benler, hemanjiomlar
  • Anormal meme gelişimi
  • Dudak damak yarıkları
  • El, parmak ve kol anomalileri
  • Yüz, yüz kemikleri ve kafatası anormallikleri
  • Kepçe kulak ve diğer kulak anomalileri
  • Kadın ve erkek ürogenital sistem gelişim anomalileri

  3) Travma Ve Hastalıklar Nedeniyle Sonradan Gelişen Anormalliklerin Onarımı:

  • Kesiler, yara izleri
  • Yanıklar ve yanık sekellerinin tedavisi,
  • Yumuşak doku yaralanmaları
  • Baş boyun, gövde ve extremitelerde kanser cerrahisi ve onarımı
  • Kanser ya da yaralanmalar sonrasında kazanılan memenin kayıpları, şekil bozuklukları
  • İyileşmeyen yaralar, yatak bası yaraları,
  • Acil parmak, el ve kol yaralanmaları, kayıpları,
  • Çene yaralanmaları, kırıkları, çene eklemi bozuklukları
  • Yüz kemiği kırıkları, yüz yaralanmaları, yüz felçleri
  • Göz kapağının yaralanmaları ya da görmeyi engelleyen bozuklukları
  • Kazalardan sonra oluşmuş her türlü yumuşak doku eksiklikleri

  Estetik Cerrahiye Hızlı Bakış

  Estetik cerrahi kişinin kendine bakışını geliştirir ve özgüvenini arttırarak kendisiyle ve çevresiyle daha iyi ilişki içinde olmasını sağlar ve daha barışık bir hayat sürmesine yardımcı olur. Bu bölümde sık uygulanan estetik cerrahi girişimlerine genel bir bakış sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Estetik cerrahinin bu girişimleri çoğu kozmetik amaçlarla uygulanan ameliyatlar olsalar da genellikle aynı zamanda zeminde gerçek tıbbi bir amaç da içerirler; ve her olgu daima kendine özgü özellikler taşır. Bununla beraber, sadece estetik amaçlı değil, her türlü cerrahi girişimde bir miktar belirsizlik ve risk de vardır. Bu riskleri ortadan kaldırmak ancak konu hakkında bilgilenmekle ve ameliyat öncesi ya da sonrasında konusunda deneyimli olan doktorunuzun önerilerine tam olarak uymak ile mümkündür. Konu edilen cerrahi uygulamalarla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerahi Polikliniğimize başvurabilirsiniz.

  Burun Estetiği – Rinoplasti

  Yapılan Cerrahi Girişim: Burunun küçültülüp ya da büyülterek yeniden şekillendirilmesi. Kemerin alınması, burun deliklerinin daraltılması ve burun ucunun inceltilip şekillendirilmesi. Aynı zamanda var olan septum eğriliklerinin (deviasyon) düzeltilmesi.

  • Ameliyat süresi: 1-3 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi
  • Hastanede kalış: 0 – 1 gün
  • Olası rahatsızlıkları: Göz çevresinde şişlikler, morluklar, geçici baş ağrısı, ilk 2 gün küçük sızıntılar.
  • Riskleri: Revizyon gerektirecek düzensizlikler

  İyileştirme dönemi:

  • Ameliyat sonrasında 48 saat burunda tampon vardır, ilk 1 hafta burun alçısı ve ikinci haftada da burun bandajı kullanılır.
  • İşe dönüş: 1-2. hafta,
  • Ağır egzersiz: 2-3. hafta,
  • Gözlük takmama-darbelerden korunma 8 hafta,
  • Şişliklerin tamamen kaybolması: 2 ay,
  • Burnun değişmeyecek son halini alması: 1 yıl.

  Yağ Emme – Liposuctıon

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Egzersize ve diyete dirençli fazlalık yağ dokularının emilerek vücudun şekillendirilmesi. En sık uygulanan bölgeler: basenler, karın ve çevresi, bacaklar, kollar, boyun-çene altıdır.
  • Ameliyat süresi: Genellikle 1- 2 saat, bazen 3 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi, lokal ya da epidural anestezi
  • Hastanede kalış: Genellikle kalınmaz, ya da 1 gün
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici morluklar, şişme, hassasiyet ya da hissizleşmeler
  • Riskleri: Asimetri, derideki düzensizlikler, aşırı miktarda sıvı verilmesi ya da aşırı miktarda sıvı kaybedilmesi

  İyileştirme dönemi:

  • İyileşme dönemi: yağ emilen bölgenin boyutlarına göre değişen şekillerde korse giyilir.
  • İşe dönüş: 1-2 hafta,
  • Ağır egzersiz: 3-4 hafta,
  • Şişlik ve morlukların tamamen kaybolması: 1-6 ay,
  • Diyet ve egzersiz programları uygulanmalıdır.

  Yüz Germe/Alın Germe – Face Lift/ Browlift

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Yüz-boyun ve alın bölgesindeki sarkmış-kırışmış cildin ve fazlalık yağ dokularının alınıp, kasların ve derinin askılanarak yüzün gerilmesi, gençleştirilmesi.
  • Ameliyat süresi: 3 saat, gerekli olan miktara göre daha kısa ya da uzun olabilir: 2-4 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi, bölgesel girişimler için sedasyon altında lokal anestezi
  • Hastanede kalış: 1-2 gün, Alın germede: 0-1 gün
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici şişlik ve morluklar, deride hassasiyet ya da hissizlik, ve geçici bir gerginlik hissi. Ciltte kurumalar.
  • Riskleri: Yüz sinirlerinin hasarlanması: sıklıkla şişliğe bağlı geçici olarak, ve nadiren de hasara bağlı kalıcı olarak. Alında asimetri.

  İyileşme dönemi:

  • İşe dönüş 14-20 gün,
  • Ağır egzersiz: 2. hafta,
  • Morlukların geçmesi: 2-3 hafta,
  • Güneşten korunma: 4-6 ay

  Karın Germe – Abdominoplasti

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Karın ve göbek bölgelerinde ortaya çıkan fazla yağ ve derinin alınması ve karın duvarının inceltilip sıkılaştırılması
  • Ameliyat süresi: 2 saat – 3 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi
  • Hastanede kalış: Hastanede kalma süresi hastaya özgü genel durum ve ameliyat süresine göre Değişir. 2 – 4 gün
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici ağrı, karın cildinde şişlik, hassasiyet, hissizlik, ve birkaç hafta kalabilen morluklar.
  • Riskleri: Enfeksiyon, deri altına kanama, Kötü iyileşme nedeniyle deri izinin belirgin olması ve deri hasarı.

  İyileşme dönemi:

  • İşe dönüş: 2-4 hafta, bu süre içinde korse giyilir, ağır yük kaldırılmaz.
  • Ağır egzersiz: 4-6 hafta,
  • İzlerin düzleşip belirsizleşmesi: 3 ay – 2 yıl

  MEME BÜYÜTME – MEME AUGMENTASYONU

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Göğüslerin boyut ve şekillerinin çeşitli tipte meme protezleri ile güzelleştirilmesi
  • Ameliyat süresi: 40 dakika -2 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi ya da sedasyon altında lokal anestezi
  • Hastanede kalış: Genellikle gerekmez, 0-1 gün
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici sızı, şişlik, meme ucunun duyusunda geçici olarak azalma. Memede birkaç hafta dokunmaya karşı hassasiyet
  • Riskleri: Memenin içindeki protezin etrafında sert bir kılıf oluşması (kapsül kontraktürü), kanama ve enfeksiyon gibi genel cerrahi riskler, meme ucunun duyarlılığında artma ya da azalma, daha sonraki mammografilerde konuda deneyimli bir radyolog gerektirmesi.

  İyileşme dönemi:

  • İşe dönüş: 1-3 gün,
  • Göğüslere fiziksel temas 2-3 haftadır, balensiz sporcu sütyenleri giyilir,
  • İzlerin solması: 2-4 ay

  Meme Askılama – Mastopeksi

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Sarkan göğüslerin ve meme ucunun dikleştirilip şekillendirilmesi
  • Ameliyat süresi: 1- 3 saat
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi ya da çok kısıtlı girişimlerde sedasyon altında lokal anestezi
  • Hastanede kalış: Genellikle 1 gün, küçük girişimlerde kalış yoktur.
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici morluklar, şişme, deride duyarsızlık-geçici kuruma, ameliyat izleri
  • Riskleri: İzlerin belirginleşmesi, enfeksiyon, deri hasarları, meme uçlarının asimetrisi, deride his kaybı

  İyileşme dönemi:

  • Ameliyattan sonra dikiş yerlerinde iyileşme tamamlanmasına kadar bandaj ve sütyeni giyilir.
  • İşe dönüş: 1-2 hafta,
  • Ağır egzersiz: 1 ay,
  • İzlerin sönmesi: birkaç ay-1 yıl

  Göz Kapakları Estetik Cerrahisi- Blefaroplasti

  • Yapılan Cerrahi Girişim: Üst ve alt gözkapaklarındaki sarkma ve torbalanmaların fazla deri-yağ ve kasların alınarak giderilmesi.
  • Ameliyat süresi: 30 dakika – 2 saat; üst, alt ve üst + alt göz kapağına yapılmasına göre değişmektedir.
  • Anestezi koşulları: Genel anestezi ya da sedasyon altında lokal anestezi
  • Hastanede kalış: Kalınmaz, geçici olarak bir süre takip edilir, ya da 1 gün.
  • Olası rahatsızlıkları: Geçici gerginlik hissi ve morluklar, göz kurumaları ya da yaşlanmaları, gözlerde geçici kaşınma
  • Riskleri: Kanama ( 2 hafta önce kanamayı arttıracak ilaçların alımı durdurulmalıdır) , enfeksiyon, nadiren alt kapakta çekintiler

  İyileşme dönemi:

  • İşe dönüş: 7-10 gün,
  • Okuma: 3. gün,
  • Kontact lens kullanımı: 2. hafta,
  • Morlukların tamamen kaybolması: 2 hafta

  Dudak – Damak Yarıkları

  Rekonstrüktif ve Estetik Sorunlarıyla Doğumsal Bir Anomali Dudak – damak yarıkları her 600 – 800 doğumda 1 sıklıkla görülen doğumsal bir anormalliktir. Bu yarıklar tek taraflı, çift taraflı, tam ya da kısmi olabilirler. Bu anormallikle karşılaşan aile konu hakkında ayrıntılı bilgisi olmadığından genellikle derin bir hayal kırıklığı ve korku yaşar. Oysa günümüzde çeşitli tıp branşlarının katılımı ile bir takım çalışması sürdürülerek bu çocukların tedavileri ve tamamen normal bir kişi olarak hayatlarına devam etmeleri mümkündür. Dudak damak yarıklarının tedavisinde görev alacak kişiler: Plastik cerrah, Çocuk Doktoru, Diş Hekimi, Kulak burun boğaz uzmanı, Konuşma terapisti, Psikiatrist, ve Genetik uzmanıdır.

  Dudak damak yarıklı çocuklarda görülen sorunlar ve çözümleri:

  Beslenme-Büyüme Gelişme:

  Damak yarığı var ise, yarık yüzünden ağız içinde yeterli emme basıncı oluşturulamayacağından bu çocuklarda emme güçlüğü ve buna bağlı da beslenme eksikliği görülür. Emme güçlüğü olan bu çocuklarda yutma refleksi vardır; uygun pozisyonda, uygun gıda ile ve tekniğine uygun beslenirlerse bu beslenme güçlüğünden etkilenmezler. Bununla birlikte, doğru beslenme eğitimini alan ailelerin bebeklerinde gıdaların solunum yollarına kaçması daha nadir olacağından solunum yolları enfeksiyonları da daha az görülmektedir. Çocuk doktoru tarafından beslenme iyi kontrol edilirse, plastik cerrahinin ameliyat takvimine uygun kilo ve gelişim sağlanabilir. Bu amaçla, önce diş hekimi tarafından ameliyat olacağı zamana kadar damak yarığını kapatmaya yarayan “obturator” adlı bir damak protezi hemen doğumdan sonra hazırlanır, ve kullanılmaya başlanır. Bu protez çocuğun emmesini mümkün kılar. Önemli not: Bu çocuklar damak yarığı nedeniyle sık üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanırlar; ancak damak onarımı yapılıncaya kadar “bademcik ameliyatı” yapılmaması gerektiği her zaman hatırlanmalıdır.

  Dudak Damak Yarığının Onarılması:

  Doğumdan sonra sürekli olarak izlenen bu çocuklar yeterli kilo ve gelişime ulaştıklrında hem dudaktaki yarık-şekil bozukluğu ve hem de damaktaki yarık Plastik Cerrahi tarafından 1-1,5 saat sürecek birer ameliyatla kolaylıkla onarılır. Genellikle dudak yarığı 3.-6. aylarda, ve damak yarığı ise 15. – 18. aylarda ameliyat edilir.

  Orta Kulak Hastalıkları – İşitme

  Damak yarığı nedeniyle orta kulak ile damak arasındaki ilişki bozulmuş olan bu çocuklarda “seröz otit” adı verilen orta kulak iltihabı görülmesi çok sıktır. Kulak-burun-boğaz uzmanı damak onarımı öncesinde çocuğu muayene eder ve gerek görürse plastik cerrahın damağı onaracağı seansta kulak zarına tüp yerleştirerek sorunu ortadan kaldırabilir.

  Konuşma

  Damakta yerleşen yarık yüzünden konuşmada görevli kasların bütünlüğü-hareketleri bozulmuş; ve konuşmayı sağlayan “havanın ağız içinde hapis edilmesi” olanaksız hale gelmiştir. Bu çocukların kendilerine özgü bir “hım-hım” konuşma yapısı vardır. Ameliyat öncesi ve sonrasında konuşma terapistleri bozulan konuşmayı normal sınırlara yakın hale getirebilirler.

  Ortodontik problemler

  Damak yarığı olan çocuklarda diş dizilimi de çoğunlukla bu anomaliden etkilenir, ve bozulur. Diş hekimleri-ortodontistler ameliyat öncesi ve sonrasında hastayı takip ederek ergenliğe ulaştığında mümkün olduğunca normal bir diş dizilimi elde ederler.

  Estetik problemler

  Plastik cerrahi dudak yarıklarını üst dudaktaki kısa izler bırakarak kolayca onarabilir. Bu izler zamanla ve büyümenin de etkisiyle genişleyebilirler. İzler zamanla belirginleşirse ergenlik çağına gelindiğinde izlerin daha belirsiz hale getirilmesi için revizyon ameliyatları gerekebilir. Dudak – damak yarıklı hastalarında belirgin bir burun şekil bozukluğu da görülebilir. Daha küçük yaşlarda burun kıkırdaklarının gelişmesine izin verecek cerrahi girişimler dudak yarığı onarımı sırasında yapılır. Büyüme gelişme tamamlandıktan sonra, estetik-rekonstrüktif burun ameliyatı uygulanarak burundaki şekil bozuklukları da giderilir.

  Psikiatri desteği

  Dudak damak yarığı ile doğan çocukların ailelerinde ve daha ileri yaşlarda bu çocukların kendilerinde ortaya çıkan hayal kırıklıkları ve panik psikiatri desteğini gerektirebilir. Hastalık ve getirdiği sorunlarla yüzleşme ve uzun sürebilen basamaklı multidisipliner tedavi programına uyum profesyonel bir yardımla hem aile ve hem de çocuğun kendisi için çok daha kolaylaşacaktır.

  Genetik değerlendirme

  Tıbbi genetik uzmanlarınca hastalığın ailedeki kalıtsal yapısı, olası nedenleri ve daha sonraki çocuklarda ortaya çıkış riskleri değerlendirilir; ve aile konu hakkında eğitilir. Dudak damak yarıkları her yönden tedavisi mümkün anomalilerdir. Ailenin hastalık konusunda bilgilenmesi ve öngörülen tedavi programına bağlı kalmasıyla bu çocuklar normal birer birey olarak hayatlarını sürdürebilirler.

  Lazer Liposuction

  Lazer liposuction” ise operasyon bölgesindeki yağların lazer ışınları ile parçalanması, kanama ve morluk oluşturabilecek ince damarların ortamdan uzaklaştırılmasının sağlanması ve bu aşamadan sonra yağların alınmasıdır. Lazer liposuction ile klasik yöntemlerden farklı olarak yağlar önce lazer ışını ile parçalanır, sıvı haldeki yağ parçaları kanüller yardımı ile kolaylıkla ortamdan uzaklaştırılır. Cilt altı yağ bulunan her yerde yapılması mümkündür. Karın, bel, sırt, basen, bacaklar, diz içleri, alt bacak, ayak bilekleri, kollar, çene altı (gıdı) uygulama yapılabilen alanlardır. Bunun yanı sıra; erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) tedavisinde çok başarılı bir yöntemdir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlarda da etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir. Lazer Liposuction Memorial Ankara Hastanesi’nde uygulanmaktadır. Lazer Liposuction hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

  Lazer Lipoliz

  Lazer lipoliz, vücut şekillendirme amacıyla, FDA (United States Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış, uzun yıllardır güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Eskiden yaptırılmasından çekinilen bu operasyonlar günümüzde birden fazla dalga boyu kullanan modern cihazlar ile güvenli ve kansız uygulamalar haline gelmiştir. Liposuction bölgesinde işlem sonrası sarkma yeni teknoloji ile endişe edilen bir konu olmaktan çıkmıştır. Cilt altı dokuda optimum seviyede sağlanan ısı ile sıkılaştırma işlemini yapmak mümkündür. Yeni jenerasyon cihazlar ile cilt altı dokudaki ısıyı cerrah termal sensörler ve hareket sensörleri cihaz ekranında görebilmekte ve güvenli bir şekilde operasyonu yapabilmektedir. Lazer Lipoliz işlemi Memorial Ankara Hastanesi ve Memorial Kayseri Hastanesi’nde uygulanmaktadır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar