- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Jeotermal Santral Sahipleri İzmir’de Sektörün Geleceğini Konuştu

12 Temmuz 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Jeotermal Santral Sahipleri İzmir’de Sektörün Geleceğini Konuştu
Jeotermal Santral Sahipleri İzmir’de Sektörün Geleceğini Konuştu

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) üyeleri arasında organize edilen istişare toplantılarının 2’ncisi İzmir’de gerçekleşti. Toplantıda, dernek üyesi santral yöneticileri ve çalışanları sektördeki son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunup, atılması gereken adımlar hakkında önemli kararlar aldı.    

12 Temmuz 2017, İzmir. JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) üyeleri arasında organize edilen istişare toplantılarının 2’ncisi İzmir’de gerçekleşti. Türkerler Jeotermal’in ev sahipliğinde düzenlenen İstişare toplantısında, sektördeki son gelişmeleri aktaran JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) Başkanı Sayın Ufuk Şentürk, sektörün finansal yapısıyla ilgili çarpıcı bilgiler vererek, yapmış oldukları yatırımların devam edip, sektörde büyümeyi sağlamak için devlet desteğinin devamının sürmesinin öneminden bahsetti.

YEKDEM Kararı Jeotermalin Geleceğini Belirleyecek

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Merkezi (YEKDEM)’in, jeotermal yatırımlarının devam etmesi için alım garantisi koşullarında fiyat baremini aşağıya çekmemesi gerektiğini belirten Ufuk Şentürk; “yatırımcıların maliyetleri ve riskleri sürekli artıyor. Devletin elektriği alırken belirlediği fiyat olan 10,5 cent’in aynı oranda kalması sektörün gelişmesi açısından önemli bir karar.  Bazı uzman hesaplamalarına göre; bu rakamın 8,5 cent düzeyine çekilmesi ülkedeki jeotermal yatırımlarını büyük oranda etkileyecektir. Bu durumunda enerji sektörüne büyük darbe vuracağını ön görüyoruz” şeklinde konuştu.

2020 yılı sonrası için belirlenecek yeni rakamın çok hayati olduğunun da altını çizen JESDER Başkanı Şentürk ayrıca, “aylardır dernek olarak bu konu üzerinde çalışıyoruz. Sektör değerlendirme raporu hazırladık. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM) ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YGEM)’nü kapı kapı dolaşıp hesaplarımızla mevcut rakamın neden aşağıya çekilemeyeceğini ve maliyetlerimizi anlattık.” diye ekledi.

JESDER’in Yeni Dönem Projeleri

Derneğin sektör için önemini de vurgulayan Ufuk Şentürk; “2 yıl önce sektörde bireysel olarak çok fazla söz sahibi değildik. Derneği Temmuz 2015’te 7 üye ile birlikte kurduktan sonra gerek kamuoyunda gerekse de devlet kurumları tarafından tanındık. JESDER olarak sektör lehine alınan kararlarda etkileri olduğumuzu söyleyebiliriz. Kurulduğumuzdan bu yana tam 2 yıl geçti.  Geldiğimiz noktadan oldukça mutluyuz. 30 üye şirkete ulaştık. Sektör adına yaptığımız çalışmaların basında daha fazla yer almasıyla kamuoyunda da derneği bilinir hale getirdik” dedi.

Toplantıda söz alan tüm yatırımcılar görüşlerini ve yapılması gerekenleri belirtti. Şirketlerin sorunları dinlendi ve çözüm için alınması gereken tedbirler konuşuldu. Dernek olarak yeni planlamalar yapıldığının da altını çizen Şentürk, konuşmasına şu sözlerle devam etti : “Bildiğiniz gibi Ekim ayında derneğimizin kongresi var. Biz kalıcı çalışmalar yapıp bunları sizlerle paylaşıyoruz. Üyelerimiz arasında yeni komiteler oluşturacağız. BEKA (Büyük Endüstriyel Kazaları Önleme) projesini de bir an önce tüm üyelerimizin santrallerinde hayata geçirme çalışmalarına başlayacağız. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile Ar-Ge çalışmalarımız için bir ön anlaşma yaptık. İleride kendi laboratuvarımızı kurup hem üyelerimize hem de dışarıdan gelen taleplere cevap verebilecek şekilde hizmet sunabilir hale geleceğiz. Ayrıca teknolojik sera bölgesi kurulması konusunda alt yapı çalışmalarımız da devam ediyor. Bunun yanında Derneğimizin kendi bünyesinde bir dergi çıkarıp, web sitesini sektörün hizmetine sunacak şekilde daha interaktif hale getirmenin planları içerisindeyiz. Sektör içi yarışmalar ve sosyal sorumluluk projelerimize de çok yakında başlatacağız” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar