Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmirliler fuarıyla gurur duyuyor

27 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İzmirliler fuarıyla gurur duyuyor
İzmirliler fuarıyla gurur duyuyor

İEF ile İzmir’den Ege’ye, Türkiye’ye ve dünyaya 85. kez merhaba!

Gelecek İzmir’de

 

İzmir Enternasyonel Fuarı 85. kez dünyaya kapılarını  “Gelecek İzmir”de sloganıyla açtı.  42 ülkeyi “inovasyon” temasıyla İzmir’de buluşturan fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, demokrasi vurgusu yaptı. İzmir Fuarı’nın Mustafa Kemal Atatürk’le başlayan aydınlanma devriminin en önemli adımlarından birisi, Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir İzmir klasiği olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “İzmir; varlarıyla, duruşuyla, konumuyla, halkının yaşantı biçimi ve Türkiye’nin demokrasi tarihi içindeki liderliğiyle çok özel bir kenttir. İzmir, demokrasiye olan inancını hiçbir zaman yitirmeyecektir. Bizim için demokrasi; insanların onuru, huzuru ve mutluluğunun en büyük teminatıdır” dedi.

 

“İnovasyon” temasıyla 26 Ağustos – 4 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark Lozan Kapısı’nda düzenlenen açılış töreni ve konuşmalarla başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törene T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (Matrade) Ceo’su Dato Dzulkifli Mahmud, Malezya Büyükelçisi H.E. Abd Razak Bin Abdul Wahab,  meslek odaları temsilcileri, çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve partner ülke Malezya’nın Milli Marşı’nın okunmasının ardından, açılışta 85. İEF’nin geçmişten geleceğe tanıtım filmi gösterildi. Manisa Büyükşehir Konservatuarı Dans Topluluğu’nun gösterisi de büyük ilgi gördü.

izmir

85 yıldır dimdik ayakta

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın dünya ile entegre çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temeli olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu sıradan bir kurdela kesme töreni, açılış değildir. 85 yıl önce bu fuar açılırken; insanlık tarihinin en kanlı çarpışması olan 2. Dünya Savaşı henüz başlamamış, Churchill İngiltere Başbakanlığı’na seçilmemiş, Hitler henüz Şansölye olmamıştı. Bugün parmakla gösterilen pek çok ülke, o yılların haritasında yoktu. Fotokopi makinesi henüz icat edilmemiş, Türkiye olimpiyatlarda henüz hiç madalya kazanamamıştı. Hatta uzaya çıkan ilk insan henüz doğmamıştı bile.. En popüler, en güçlü şirketlerin bile ortalama 45 yıl ayakta kalabildiği, ortalama insan ömrünün iyimser bir rakamla 75’i aşamadı ğı bir dünyada, İzmir’de atılan bu temel 85 yıldır dimdik ayakta duruyor” diye konuştu.

 

İzmirliler fuarıyla gurur duyuyor

İzmir Fuarı’nın Mustafa Kemal Atatürk’le başlayan aydınlanma devriminin en önemli adımlarından birisi, Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir İzmir klasiği olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu yüzden İzmir Fuarı, İzmir’i İzmir yapan değerlerin başında geliyor. Ve İzmirliler, böyle bir fuara sahip olmaktan büyük gurur duyuyor. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda bu kritik rolün İzmir’e verilmesi, elbette tesadüf değil! İzmir; varlarıyla, duruşuyla, konumuyla, halkının yaşantı biçimi ve Türkiye’nin demokrasi tarihi içindeki liderliğiyle çok özel bir kenttir. İzmir, demokrasiye olan inancını hiçbir zaman yitirmeyecektir. Bizim için demokrasi; insanların onuru, huzuru ve mutluluğunun en büyük teminatıdır”.

 

Sorumluluğumuzu asla unutmuyoruz

Ulu Önder Atatürk’ün verdiği “İzmir’i fuarlar ve kongreler kenti yapma” görevini layıkıyla yerine getirmenin çabası içinde olduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Evet; ilk olmak, öncü olabilmek önemlidir. Ama bu önderlik vasfını yaşatabilmek ve geleceğe taşıyabilmek de bir o kadar önem taşır. Bu yolda devraldığımız bayrağı, yere düşürmeden, bizden sonrakilere devretmenin sorumluluğunu asla unutmuyoruz” diye konuştu.

 

Emeği geçenlere teşekkür

Bu yıl uzun süre konuşulacak, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir fuar hazırlamaya çalıştıklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, konuşmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına, ana sponsor Folkart ile inovasyon sponsoru Vestel’e teşekkürlerini sundu.

Onur konuğu il Manisa ile partner ülke Malezya’dan gelen konukları “hoş geldiniz” diyerek selemlayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Barışın, hoşgörünün, özgürlüğün ve demokrasinin kenti aydınlık İzmir’den; 85 yıllık “Müstesna bir Cumhuriyet eseri” olan İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan, tüm dünyaya sevgilerimizi ve selamlarımızı gönderiyorum. Başta, İzmir Enternasyonal Fuarı’nı bir sembol haline getiren unutulmaz belediye başkanımız Dr. Behçet Uz olmak üzere, bu fuara büyük emekleri geçen, katkı koyan tüm belediye başkanlarımızı ve elbette rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina’yı da, minnetle ve şükranla        anıyorum. İzmir’den Ege’ye, Türkiye’ye ve dünyaya 85. kez merhaba!”

 

Bakan Faruk Özlü’den İzmir’e yatırım çağrısı

Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  İzmir’in marka olmuş kapsamlı bir etkinliği 85 yıldır ev sahipliği yapmasının tesadüf olmadığını belirterek, “İzmir ekonominin ve ticaretin kalbinin attığı önemli bir liman şehridir.  Farklı kültüre ev sahipliği yapmış bir hoşgörü şehridir.  Böyle bir şehrin bu fuarı başarıyla gerçekleştirmesi İzmir kimliğinin bir sonucudur.  İzmir fuarı her geçen yıl biraz daha genişliyor. Uzak Asya’nın önemli ekonomik güçlerinden biri olan Malezya’nın bu fuarda partner ülke olması Malezya’nın sadece Türkiye ile değil Akdeniz havzası ile olan i lişkilerini de güçlendirecektir” diye konuştu. Belirlenen temanın inovasyon olması nedeniyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu yılki fuarın kendileri için önemine işaret eden Özlü, konuşmasında konuk ülkelere Türkiye’de yatırım yapma çağrısında bulundu. Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ihracatının yüzde 95’ ini sanayi ürünleri oluşturuyor.  Dana nitelikli sanayi için araştırma-geliştirme ve inovasyon büyük önem taşıyor.  Ülkemizde yüksek teknolojili sektörlerde yatırım yapanlara önemli destekler veriyoruz.  Türk firmalar ile karşılıklı ticaretinizi artırmanız çok önemli.  Sizleri Türkiye’de üretim yapmaya, araştırma geliştirme merkezleri kurmaya davet ediyoruz. İzmir bunun için biçilmiş kaftandır. İzmir’in bu potansiyelini  hep birlikte değerlendirelim”.

Böke “Kalkınmak için inovasyon şart”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke,  terör olaylarına ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırıya değinerek, ülkenin zor günlerinde bu yaşananlardan ders alınması gerektiğini vurguladı ve teröre karşı en büyük  ilacın demokrasi olduğunu söyledi.  85. İEF’nin inovasyon temasıyla açılmasının oldukça heyecan verici olduğunu belirten Böke, “İnovasyondan ne anladığımıza değinirsek;  yenilik anlıyoruz. Ancak bu yenilik eskiyi yakıp yıkarak değil eskinin varlığını kabul ederek gerçekleşecek bir yenilik. Türkiye’nin sorunlarının çözümü de eskiye samimi bakışla yeniyi bunun üzerine inşa etmekten geçiyor. Doğrusundan, yanlışından ders alarak inşa edilirse, yenilikler ortaya çıkar. Yenilik geleceği geleneği yok etmeden inşa edebilmektir. Kalkınmak için inovasyona, inovasyon için özgürlüğe, özgürlük için de eleştirilerden korkmayan yepyeni bir siyasete ihtiyacımız var. İzmir Enternasyonel Fuarı bu yeniliklerin habercisi olsun. 85 yıllık gelenekle gelecek tarif eden İzmir Fuarı’nın açılışı bu açıdan çok kıymetli. Bu fuarın düzenlenmesini emek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na ve tüm emekçilere teşekkür ediyorum” dedi.

 

İEF’de “İzmir İş Günleri”

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, konuşmasında yaşanan terör olaylarına rağmen Türkiye’ye 25 ülkeden gelen üst düzey yöneticilere teşekkür etti. Metin, fuarın odak noktasının inovasyon olmasının ticari faaliyetlerde önemi artan, küresel haline gelen bu konuyu mercek altına almalarını sağlayacağını söyledi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Enternasyonel Fuarı’nın İzmir’in sosyo- ekonomik gelişmişliğinin temel göstergelerinden biri olduğunu ve kentle özdeşleştiğini vurgulayarak, “İzmir’in yerelliğinin aşıp bir dünya kenti haline gelmesinde 85. yıldır gerçekleşen fuarın ciddi payı olduğuna inanıyoruz. Fuar sayesinde p artner ülke Malezya ile yeni işbirliklerinin doğmasını, iki ülkenin birbirini daha iyi tanımasını umut ediyoruz” dedi.

 

Yatırımlarımız artacak

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu CEO’su Dato Dzulkifli Mahmud, Türkiye ile Malezya’nın iki kardeş ülke olduğunu belirterek, burada olmaktan duydukları mutluluğu ve gururu dile getirdi. Fuara kalabalık bir heyetle katıldıklarını söyleyen Mahmud, fuar sayesinde  iki ülke arasındaki yatırımların artacağına inandıklarını belirtti

Barışın, birlik ve beraberliğin en güzel sembollerinden olan bu fuarda yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, fuara gelenlerin tarihi, turistik yerleri ve mutfağıyla Manisa’yı tanıma imkanı bulacağını belirtti. Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarın partner ülkesi olan Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu CEO’su Dato Dzulkifli Mahmud ile onur konuğu ili olan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür plaketi verdi. Kurdele kesim törenin ardından konuklar 85. İzmir Enternasyonel Fuarı’nı gezdi.

 

85. İEF’den notlar…

85. İzmir Enternasyonal Fuarı, Folkart’ın ana sponsorluğunda ve Vestel’in inovasyon ana sponsorluğunda ziyaretçilerine inanılmaz bir 10 gün yaşatacak. Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İEF’in bu yılki teması inovasyon, partner ülkesi Malezya ve onur konuğu ili Manisa. 2 No’lu Hol İnovasyon’a ayrılırken, Malezya 26 – 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 4 No’lu holde, Manisa ise fuar boyunca 1 No’lu Hol’de yer alacak.

 

42 ülke fuarda buluştu

85. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın resmi açılış törenine Bangladeş Irak Kosova, KKTC,  Libya,  Nijer, Rusya,  Sudan,  Afganistan, Angola, Çad, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahilleri, Hindistan, İsrail, Özbekistan, Peru, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Tacikistan, Tunus ve Vietnam’dan üst düzey yetkilileri katıldı.Etkinlikler ve delegasyon kapsamında ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Avusturalya, Bangladeş, Belçika, Çad, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator Ginesi, Estonya, Fildişi Sahilleri, Fransa, Gine, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsrail, İsveç, İtalya, Kamerun, Katar, Kosova, KKTC, Küba, Libya, Malezya, Nijer, Özbekistan, Peru, Rusya, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Sudan, Tacikistan, Tunus, Ukrayna, Vietnam, Yeni Zelanda olmak üzere 42 ülke fuarda buluştu.

 

İnovasyon” temasıyla açıldı

Tasarım ve inovasyon kenti olma hedefiyle hareket eden İzmir’de, bu hedef doğrultusunda Türkiye’nin fuarcılık çınarı; İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana teması “inovasyon” olarak belirlendi. İnovasyon temalı fuarın logo çalışması ise sonsuzluk simgesinin seksen beş rakamıyla birleştirilmesiyle oluşturuldu. Tema kapsamında teknoparklardan maker hareketine; dünyaca ünlü markalardan yazılım teknolojilerine kadar ana tema ile ilgili önemli isimler 2 No’lu Hol’de buluştu. Fuar’a; İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknopark, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark, Hacettepe Üniversitesi Teknopark, Yaşar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent, Zafer Teknokent, Fırat Teknoloji Transfer Ofisi ve Marmara Teknokent katılıyor. Öte yandan dünyada hızla yayılan ve her geçen gün daha çok insa nın dahil olduğu yeni akım Maker Hareketi’de 10 gün boyunca fuar ziyaretçilerine yaratıcı fikirlerini gerçekleştirme konusunda rehber olacak.

 

Heyecan Dorukta

Ana Sponsor Folkart’ın İzmir’e getirdiği dünyaca ünlü serbest stil motokros gösteri ekibi FMX Blackliner; fuar süresince Lozan Kapısı girişi, Pakistan Pavyonu önüne kurulacak olan parkurda nefes kesen gösterileriyle izleyenleri büyüleyecek. Açılış töreni ardından ilk şovunu gerçekleştiren ekip, görkemli şovlarını Fuar sokaklarına taşıdı.

 

Konserler Murat Boz ile başladı

Ticaret, eğlence, kültür, sanat ve inovasyonun buluştuğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, Murat Boz’un Migros sponsorluğunda gerçekleştireceği konserle başladı. 7’den 77’ye her yaşa hitap eden etkinlikleriyle İEF, bu yıl sinema gösterimleri, söyleşiler, sergiler, tiyatro oyunları, dans gösterileri, sokak etkinlikleri gibi birçok özel etkinlik düzenleniyor. Cazdan popa, rock müzikten arabeske birbirinden keyifli konserlerle ziyaretçiler müziğe doyacak.

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda hol ziyaret saatleri 16.00 – 23.00, Fuar Çarşısı için ise 12.00 – 00.00 olarak belirlendi.Fuara giriş ücretleri İzmirim Kart için tam 3 TL., öğrenci 2 TL. iken jetonla giriş 3 TL. Ayrıca engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi, elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak fuara girebilecek.

YORUMLAR