Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11091 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmir’i örnek alacaklar

27 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İzmir’i örnek alacaklar
İzmir’i örnek alacaklar

 

İzmir’i örnek alacaklar

Manisa ve Alaşehir’de “Alzheimer” hastaları için merkez kurmak isteyen belediye başkan eşleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alzheimer ve Demans Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışma Merkezi’ni ziyaret etti. Merkezi gezdiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, “Keşke her ilimizde, ilçemizde bu merkezlerin sayısı artsa. Örnek olabildiğimiz için mutluyuz” dedi.   “Yaşlı Dostu Kent” unvanına sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda hayata geçirdiği projeler örnek olmaya devam ediyor. Emeklilik günlerini dolu dolu yaşamak isteyenler için 2007 yılında Üçkuyular’da Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi’ni,  2013 yılında da  Alzheimer ve Demans Hasta ve Aileleri Buluşma Danışma Merkezi’ni hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda hizmet üretmek isteyen belediyelere de örnek oldu.  Alzheimer merkezi açmak isteyen Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Manisa ilçesine bağlı Alaşehir Belediyesi’nin başkan eşleri, fikir alışverişinde bulunmak ve bilgi almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçkuyular’daki merkezini gezdi.

s263124

Servis de var

1.evre Alzheimer veya hafif demans hastası olan, yeme, içme, tuvalet gibi günlük yaşam faaliyetlerini sürdürebilen hastaların kabul edildiği merkezi gezdiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, “Hastalarımız evlerinden servisle alınarak buraya getiriliyor. Hemşire eşliğinde sağlık kontrolleri yapılıyor. Burada spor ve uğraş terapisi programına katılıyorlar. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin geriatri bölümlerinden destek alıyoruz. Amacımız hastalığın hızlı ilerlemesini durdurmak” dedi. Türkiye nüfusunun hızla yaşlandığını, Alzheimer hastalığının da giderek arttığını belirten Dr. Kocaoğlu, “Yalnızlık bu hastalığın en büyük düşmanı. 55 yaş üstü hemşehrilerimize, bir araya gelebilecekleri, sosyal ve fiziksel aktivitelerini artırabilecekleri bir merkez oluşturduk. Bu merkezimize kayıtlı 400 üyemiz var. Bunu Alzheimer’e karşı koruyucu hekimlik olarak görüyoruz. Alzheimer merkezlerinin de yaygınlaşması hatta her ilçede olması çok iyi olur. Çünkü çok iyi geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

Çok beğendiler

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün eşi Şeyda Ergün, Manisa’da Alzheimer Merkezi kurmayı istediklerini bunun için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin merkezini ziyaret ettiklerini belirterek, “Burada gerçekleştirilen faaliyetleri gördük. Çok beğendik. Bu hastalık ülkemizde maalesef hızla artıyor. Biz de belediye olarak hastalara ve hasta yakınlarına yardımcı olabilmek adına böyle bir merkez kurmak istiyoruz” diye konuştu. Ailesinde de Alzheimer hastalarının olduğunu ve bu nedenle yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini belirten Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’ın eşi Sevgi Karaçoban ise “Kendi ilçemizde kendi imkanlarımızla ya da Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği böyle bir merkez açmak, sosyal bir proje başlatmak istiyoruz. Sağlıklı Yaş Alma Merkezi de çok ilgimizi çekti. Hem Azheimer hem de Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ni hayata geçirebilir, özellikle 55 yaş üstü hemşehrilerimize sosyal bir ortam yaratabiliriz” dedi.

apılarını 2013 yılı Şubat ayı sonunda hizmete açan merkezimiz, Alzheimer (1.evre) ve/veya hafif demans hastası, günlük yaşama faaliyetlerini (yeme, içme, tuvalet gibi) yerine getirebilen, ruhsal sorunları,  beden fonksiyonlarında kendi ihtiyacını karşılamasına engel olacak sakatlığı ve  hastalığı bulunmayan, saldırgan ve agresif davranışlar sergilemeyen, bulaşıcı ve sürekli tedeviyi gerektiren ağır hastalıklara sahip olmayan yaşlılarımıza hizmet sunuyor. 

Merkezden yararlanmak isteyen aileler Merkeze, Huzurevi Şube Müdürlüğü’ne veya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvuruda bulunabiliyor. Başvuru, merkezde yer olmaması durumunda tekrar değerlendirilmek üzere tarih sırası gözetilerek sıraya alınıyor.

 
  
      
Başvuru için başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler;
Dilekçe
Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi
Sağlık Kurulu Raporu (Erken evre alzheimer ya da hafif demans hastası olduğunu, beden fonksiyonlarında kendi ihtiyacını karşılamasına engel olacak sakatlığı ve  hastalığı, bulaşıcı ve sürekli tıbbi bakım isteyen bir hastalığı ile ruhsal sorunlarının bulunmadığını kanıtlayan raporları kapsar) 
Hastanın takibini yapan doktoru tarafından hazırlanmış günlük yaşam aktivitelerini ve saldırgan özellikler göstermediğini de içeren ayrıntılı epikriz raporu, 
Merkez sorumlusu tarafından ev ziyareti sırasında doldurulan başvuru kabul formu,
Hasta yakınlarından iki kişi adına düzenlenmiş noter onaylı yüklenme senedi,

Ücret 
Merkezin, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nce her mali yılda belirlenen üyelik ücreti bulunmaktadır.

Üyeler her ayın son iş gününe kadar  üyelik ücretini aylık olarak öder.  Kabul edilebilir bir mazeret göstermeksizin zamanında ücret yatırmayan hasta ve hasta yakınlarına takip eden ayın en geç 15’ine kadar yazılı uyarı yapılarak 7 (yedi) gün içinde ödeme yapması talep edilir ve tahsili sağlanır. Ödeme yapmamakta direnen ve son bir yıl içinde farklı tarihlerde 2 (iki) kez yazılı uyarı yapılan üyenin müdürlük onayı ile çıkışı yapılır.

Hastanın Merkezle İlişiğinin Kesilmesi
Hasta ya da yakınının isteği,
Hastanın bir huzurevine/bakımevine yerleşmesi,
Hastanın vefatı,
Üyelik ücretinin ödenmemesi ve ailenin yüklenme senedi ile üstlendiği görevleri yerine getirmemesi.

Merkezimize, İnönü Cad. No:817 Kat: 1 Üçkuyular – Karabağlar / İZMİR adresinden ve  285 07 79 numaralı telefondan erişebilirsiniz

GÖNÜLDEN BİR TEŞEKKÜR
27 Nisan 2016 Çarşamba
Başkan Kocaoğlu, “Yarımada’da Hayatı Yakala!” sloganıyla başlatılan projede aktif rol alarak rotaların oluşturulmasına katkı koyan sivil toplum örgütlerini ağırladı.

İZMİR’İ ÖRNEK ALACAKLAR
27 Nisan 2016 Çarşamba
Manisa ve Alaşehir’de “Alzheimer” hastaları için merkez kurmak isteyen belediye başkan eşleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alzheimer ve Demans Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

HEDEF RİO!
27 Nisan 2016 Çarşamba
İzmir Büyükşehir Belediyespor, Antalya’da düzenlenen Ulusal Egemenlik Kupası Okçuluk Yarışması’nda erkek ve kadınlarda takım şampiyonluğunu elde etti. Bireysel yarışmalarda da madalya kazanan İzmirli okçuların sıradaki hedefi, Rio’da yapılacak olimpiyatlara katılmak.

BU AŞI TUTAR
26 Nisan 2016 Salı
İzmir’in önemli aktörleri, kent turizminde etkin bir hamle için İzmir Turizm ve Tanıtma Vakfı (İZTAV) çatısı altında güç birliği oluşturdu. Vakfın başkanlığına seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davetiyle 100’e yakın kurum ve kuruluş İZTAV’a üye oldu.

TRAMVAYDA İKİ GÜZEL HABER
26 Nisan 2016 Salı
Büyükşehir Belediyesi, Konak tramvayının sahil kesiminde gerçekleştireceği “raylar arasında çim kesit” çalışmasını, Karşıyaka Tramvay hattının sahil bölümünde de uygulayacak. Tramvay, Karşıyaka İskele’den sonra Alaybey’e kadar deniz tarafından tek hat olarak devam edecek.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar