Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11380 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmir’de yaşamak da yaşlanmak da güzel!

11 Mayıs 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İzmir’de yaşamak da yaşlanmak da güzel!
İzmir’de yaşamak da yaşlanmak da güzel!

“Keyifle yaş almanın formülü” bu fuarda

İzmir’de yaşamak da yaşlanmak da güzel

Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” Fuar İzmir’de açıldı.  Yoga, zumba, nefes ve kahkaha kursları, ünlülerle sohbetler ve can dostum terapisi gibi renkli etkinliklerin yer aldığı fuar 13 Mayıs’a kadar sürecek. Fuarda keyifli ve sağlıklı yaş almanın formülleri de anlatılacak.

Avrupa’nın en büyük fuarcılık tesislerinden Fuar İzmir, Türkiye’nin ilk “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”ne kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ege Üniversitesi Geratri Ana Bilim Dalı ve Ege Geriatri Derneği işbirliği düzenlenen ve 13 Mayıs’a kadar sürecek fuarda, Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusla birlikte “sağlıklı yaş almaya”  dikkat çekilirken, keyifli yaş almaya yönelik öneriler üretiliyor ve yaş almanın biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel boyutları irdeleniyor.

Alanında uzman akademisyenler ve başarılarıyla topluma mal olmuş ünlülerle birlikte yaş alma üzerine interaktif sunumlar, söyleşiler ve atölyelerin yer aldığı fuar, “Keyifli ve Planlı Yaşlanma” konulu panelle başladı. Yaşlanmanın değil “keyifli” yaşlanmanın vurgusunun yapıldığı panelin ardından “Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”nin açılışı yapıldı.

76’lık delikanlı

Açılış törenine katılan ünlü sanatçı Ediz Hun, Türkiye’de böyle bir fuar ve kongrenin düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “İzmir benim için çok özel bir kent. Annem 1930’lu yıllarda İzmir Kız Lisesi’nde felsefe öğretmeniydi.  Ben yaş olarak 76’dan gün aldım. Ama gönlüm genç. Hayatın bazı sırlarını,  yaşadığım tecrübeleri bu fuarda sizlerle paylaşacağım.  Konuşmamım başlığı yaşamda dostluk ve sevgi olacak. Aziz Başkanımızı çok sever ve sayarım. İzmirliler böyle bir başkana sahip olduğu için çok şanslı” dedi.

İzmir’de yaşamak da yaşlanmak da güzel!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uzun sağlıklı yaş alma ile ilgili önemli çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi’nin, “Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” ile bu çalışmalarını taçlandırdığını belirtti. İzmir’in sloganının “Yaşayan şehir, yaşanacak şehir” olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bizim birinci özelliğimiz, gülen yüzümüz, özgürlüğümüz ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmemiz.  Demokrasiye,  insan haklarına,  hukuk devletine inanmamız..  Bunun için çaba göstermemiz..  Güneş doğudan doğuyor.  İzmir yurdumuzun en batısında. Biz  güneşe bir ayna tutacağız ve  İzmir’den  bütün Anadolu’yu aydınlatacağız.  Bunun için çalışıyor,  bunun için üretiyoruz” diye konuştu.

İzmir’i diğer kentlerden ayıran en önemli özelliklerinden birinin de bu kentte yaşayan kadınlar olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İzmirli kadınlara ne kadar iş verirseniz verin hiçbir şey demez ama yaşam felsefesine müdahale etmeye kalktığınız zaman dimdik ayağa kalkar ve herkese haddini bildirir.  Kentimizi ve ülkemizi kalkındırmak,  yaşam standardımızı yükseltmek için mücadele ediyoruz. Bizimle birlikte bu yolculuğu katılanlara minnetle şükran duygularımı iletmek istiyorum.”

Hayat her yaşta güzel

“Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi” ve Ege Üniversitesi Geraitri Ana Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise yaptığı konuşmada yaşlılığın hastalıklı ve sorunlu bir dönem olmadığının altını çizerek, “Bizler 65 yaşından sonra hayatın durağan bir döneminin başladığını düşünürüz. Yaşlılık deneyimi hepimiz için birbirinden farklı oluyor. Bize özel,  bize özgü gerçekleşiyor.  Yaşlılık diye genel bir etiket altında herkesi toplamak hatalı sonuçlara götürüyor. Halbuki giderek artan kanı beden ve ruhen kendisine özen gösteren,  sosyal ilişkileri bakımından anlamı etkinliklerde bulunan,  gönüllü hizmetlerde yer alan kişilerin daha sağlıklı ve mutlu yaşadığı.  Bu düşüncelerle düzenlediğimiz fuar ve kongremiz bizlere hayatın her döneminin kendine has güzellikleri olduğunu bir kez daha hatırlatacak. Bu fuar ve kongrenin başarısı için değişik mesleklerden birçok kişi büyük çaba sarfetti.  Başta Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na,  belediye bürokratlarına ve Ege Geriatri Derneği’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Fuar ve Kongre kapsamında düzenlenen resim ve karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Yaş Alma merkezi Türk motifleri, el sanatları kursiyerlerinin defilesi ile yine merkez üyelerinden oluşan Umut korosu konseri büyük ilgi gördü.

 http://resimler.izmir-bld.gov.tr/upload/picture/s246785.jpg

Ediz Hun, Nilgün Belgün ve Volkan Konak bu fuarda

“Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”,  “Bilimsel”, “Sosyal” ve “Atölyeler” olmak üzere 3 kategoride düzenleniyor.

Bilimsel program kapsamında, tıp dünyasından çok önemli isimler ağırlanacak.  Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. İsmail Tufan, Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu ve Doç.Dr Sevnaz Şahin’in konuşmalarının yanı sıra, Bilimsel Danışma Komitesi de fuara gelenlere, hastalıklara dair önemli bilgiler verecek. Vitamin ve bitkisel ilaç kullanımı, bakıcı tükenmişliği, sosyal hizmetlerden yararlanma, miras hukuku, hasta hakları, yaşlı ihmal ve istismarı, demans, kireçlenme, şeker hastalığı, hayat boyu öğrenme, iletişim yoluyla dolandırıcılık, düşme ve ev kazaları ile ilgili sohbetler büyük ilgi görecek.  Fuarda ayrıca profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarabilecekleri sunumlar yapılacak. Yeşilçam’ın usta sanatçısı Ediz Hun’un  hayranlarıyla buluşup sohbet ettiği fuarda,  12 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00’de Volkan Konak konser verecek.  13 Mayıs saat 14.00’de ise ünlü tiyatro oyuncusu Nilgün Belgün hayranlarıyla bir araya gelecek.

 

Fuar İzmir’e ücretsiz ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi’ne katılmak izleyenler için Egekent, Bostanlı, Bornova, Otogar, Tınaztepe, Sarnıç, Narlıdere ve Halkapınar’dan Fuar İzmir’e ücretsiz ulaşım sağlıyor.

 http://resimler.izmir-bld.gov.tr/upload/picture/s988613.jpg

Bu atölyelerde hayat var

Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Keyifli Yaş Alma Fuarı’nda birbirinden eğlenceli ve renkli 25 atölye çalışması gerçekleştirecek. Bu atölyelere 7’den 70’e dileyen herkes katılabilecek. Etkinlikler “Şirin atıştırmalıklar”, “Sende mi diyabetlisin?”, “Fotoğrafın güzelliği”, “Geleneksel sanatlar”, “Teknolojim”, “Rekreasyon”,  “Masal”, “Resimli yaratıcı drama” ve “Can dostum terapisi” atölyelerinde gerçekleştirilecek. Hobi atölyesinde örgü, keçe, takı, taş boyama, tahta boyama ve ebru sanatı çalışmaları yapılacak. Ayrıca İngilizce, yoga, nefes, çamur, zumba, astroloji, kaygı ve kahkaha, ritim ve psikodrama atölyeleri olacak.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar