Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11329 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmir Büyükşehir klasiği

24 Mayıs 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İzmir Büyükşehir klasiği
İzmir Büyükşehir  klasiği

Büyükşehir klasiği

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Türkiye’de “çiçeğin başkenti” haline gelen Bayındır’da, çiçek üreticilerinin yüzü bir kez daha güldü.  2007 yılından bugüne kadar yaptığı sözleşmeli alımlarla üreticinin kalkınmasına büyük katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2017 yılı için  11.3 milyon TL’lik alım sözleşmesi imzaladı.

2007 yılından bugüne kadar yaptığı sözleşmeli alımlarla çiçek üreticisinin kalkınmasına büyük katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi,  her sene yenilediği sözleşmelerle üreticinin yüzünü güldürüyor. “Yerelde Kalkınma”yı kendisine ilke edinen ve bu doğrultuda verdiği desteklerle üreticiye can suyu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) ile 2017 yılı için 11 milyon 300 bin TL’lik yeni bir sözleşme daha imzaladı.  4 milyon adedi mevsimlik olmak üzere çalı, yer örtücü ve ağaçtan oluşan 5 milyon 241 bin adet bitki alımını kapsayan protokol imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kooperatifçiliğe ve dayanışmanın önemine dikkat çekti.

 

Tohum sağlam ekildi

Çiftçiliğin, tarımın, kalkınmasının özünün kooperatifçilik olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Dayanışmadan, yardımlaşmadan, birbirimizin eksiğini kapatmadan, birlikte çalışmadan bu işi büyütmemiz mümkün değil. Bayındırlılar belki ilçenin içinde yaşadıkları için farketmiyor olabilirler. İlçedeki son 10 yıllık gelişmeyi biz dışardan çok daha iyi hissediyoruz” dedi. Bir taraftan turizm, diğer taraftan dikme çiçek üretimi ve arıcılık gibi farklı sektörlerle ilçeleri kalkındırmak zorunda olduklarını kaydeden İzmir Büyüşehir Belediye Başkanı, “Bu, yol yapmak kadar bizim görevimiz. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yola çıktığımızda 12 metrekarelik bir yerde başladık. Ürün çeşidi sınırlıydı, dayanıklılığı tartışmalıydı. Şimdi Hollanda ile Ar-Ge çalışması yapacak boyuta geldik. Bundan sonra Bayındır’ı kimse durduramaz. Çünkü bu tohum sağlam ekildi” diye konuştu.

Dünyaya açılma zamanı geldi

Kooperatif yöneticileri ile üreticilere seslenerek yeni hedefler gösteren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

“Bir zamanlar ‘tefeciden kurtulacaksınız’ diyorduk.  Şimdi dünyaya açılma zamanı. Şimdi kooperatifinize sahip çıkma, gelirinizin bir kısmını kooperatifle birlikte araştırma geliştirmeye harcama zamanı. Şimdi aklı ve bilimi, bilimin ürettiği teknolojiyi kalkınmak için kullanma zamanı.  Birlik olacağız.  Ekmeğimizi,  lokmamızı büyüterek hem kendimizi hem kentimizi kalkındıracağız.  Buradan ülkenin kalkınmasına öncü olacağız.  Bunu başarabildiğimiz zaman gelecek kuşaklara karşı görevimizi yapmış olacağız”.

Bakanlığa “Kuş Cenneti’nin 60 milyonunu” sordu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ile arasındaki İzmir Kuş Cenneti protokolünü iptal etmesi sonrası  yapılan  açıklamalarla ilgili de konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Bakanlık yetkililerinden ‘İzmir Kuş Cenneti için harcadıklarını söyledikleri 60 milyon lirayı’ madde madde açıklamalarını istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar İzmir Kuş Cenneti için 26 milyon lira harcama yaptığını ve bunları madde madde kamuoyuna açıkladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti:

“Biz İzmir Kuş Cenneti’ne senelerdir bakıyoruz.  İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Kuş Birliği’nin başkanlığını yapıyoruz.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri birlik için  ‘3 kuruş yatırım yapmadı,  biz birlikten İzmir Kuş Cenneti’ni alıyoruz’ dediler.  Diyebilirler;  alabilirler.  Orada bir problem yok ama ‘3 kuruş yatırım yapmadı’ dediklerinde biz de ne yatırım yaptığımızı madde madde, nereye kaç para harcadığımızı yazdık. Alt alt koyduk, 26 milyon lira çıktı.  Arkasından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yetkililerden yazı geldi. Yazının altında isim yok.  İzmir Kuş Cenneti için Bakanlığın 60 milyon lira para harcadığını belirtilmiş. İzmir Kuş Cenneti’nin sınırları belli. Bu 60 milyon lirayı bizim madde madde döktüğümüz gibi  yazarlarsa, biz de nereye ne yaptıklarını öğrenebiliriz.  Yapmışlar mı yapmamışlar mı? Esnaf arasında ‘hiçbir şey bilmiyorsan yarısını ver’ diye bir laf vardır. Bir şeyi almaya gittiğinde de hiçbir şeyi bilmiyorsan  iki mislini söylersin.  26’nın iki misli yuvarlak 60 yapıyor.  Bu yakışmıyor.  Bir Bakanlığın adını kullanan bir Genel Müdür mü, kimdir,   hangi yetkilidir? Bu yakışmıyor. Bu şekilde olmuyor bu işler.  Bu şekilde olmayınca toplumda rahatsızlık ve gerilim yaratıyor. Türk insanına,   bizim gelenek,  göreneklerimize,  iş yapma biçimimize,  duruşumuza,  komşuluk ilişkilerimize ters gelen ve bizi ruhen yaralayan,  toplumu ruhen çürüten işler oluyor.  Buna en çok siyasilerin en tepeden başlayarak  dikkat etmesi gerekiyor. Ben bu dikkati, bu hassasiyeti bekliyorum.  İzmir ile ilgili konuşurken lütfen İzmir’e ve İzmirliye saygılı olsunlar.  Güneş balçıkla sıvanmaz.  O atılan çamurlar kendi elinize yüzünüze bulaşır diyorum. Cevap vermek istemiyordum ama   çarpıtmanın dozu artarak devam edince cevap vermek durumunda kaldım”.

 

Başkan Kocaoğlu’na teşekkür  

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun desteği ile her geçen gün büyüdüğünü belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu iyi ki var.  İyi ki bizleri destekliyor. Başkanımızla birlikte uzun bir zaman daha birlikte çalışmak, büyük işler başarmak istiyoruz” dedi.

Bu model Türkiye’nin modeli oldu

Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan ise yaptığı konuşmada hayal ederek yola çıktıklarını, 2000 yılında kiralık 12 metrekarelik bir alanda kurulan kooperatifin  bugün 17 bin metrekarelik kendi alanına kavuştuğunu belirterek  “Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile bir araya geldik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çiçek satmaya başladık ve bu bizim için referans oldu. Firmalara ve ilçe belediyelerine de satmaya başladık. Türkiye’de ilk defa çiçek konusunda sözleşmeli üretim kooperatifimiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile başladı. Sözleşmeli üretim modeli ile üretici paranın ne zaman geleceğini ne kadar satacağını bilme imkanına sahip oldu.   Bu model Türkiye’nin modeli oldu. İlk defa Bayındır’da olmasından dolayı  gurur duyuyorum” diye konuştu.

Fide üretim tesisini işletmeye açtıklarını ve bir AR-GE serası oluşturduklarını vurgulayan Sümerkan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Başkanımız Aziz Kocaoğlu, ‘Ben sizin önünüzü açtım;  siz yürüyün’ dedi. Biz de Başkanımızın   sözünü tutuyor,  bunu çok önemsiyor ve ayaklarımızın üstünde dimdik yürümeye çalışıyoruz. Başkanım bu sizin sayenizde olmuştur.  Kooperatifimizin bu noktaya gelmesinde,  Türkiye’de  adının duyulmasında  en çok desteği olan Başkanımız  Aziz Kocaoğlu’na kooperatifim ve  bütün üreticiler adına teşekkür ederim”.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

Yaşayan Şehir Yaşanacak Şehir > Tarımda Öncü Kent
Tarımda Öncü Kent İzmir 
■ Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte devri öngörülen köy tüzel kişiliğindeki mallar yine

köylünün kullanımında kalacaktır.
■ Bölge üreticileriyle yapılan sözlemeli üretimin kapsamı genişletilerek sürdürülecektir.
■ Üreticinin yurtdışı pazarlara açılmasını sağlayacak örgütlenme modeli oluşturulacaktır.
■ Organik ve iyi tarım çalışmalarının kapsamı genişletilecektir.
■ İzmir Büyükşehir Belediyesi Akredite Gıda Laboratuvarı, sağlıklı gıda denetiminin daha etkin
yapılmasını sağlayacak ve sektörün büyümesinde üreticiye bilimsel altyapı desteği verecektir.
■ Su kaynaklarının verimli kullanılması için damla sulama sistemi yaygınlatırılacaktır.
■ Aile işletmelerindeki butik üretimler teşvik edilecektir.
■ Ürün paketleme ve soğuk hava tesisleri desteklenecektir.
■ Seferihisar ve Dikili’deki jeotermal kaynaklar seracılığın hizmetine sunularak istihdama
önemli katkı sağlanacaktır.
■ Sulama ihtiyacını karşılamak için yeni gölet ve barajlar yapılacaktır.
■ Toprak tahlili ve ürün geliştirme çalışmaları artırılacaktır.
■ Üreticiye fidan desteği sürdürülecektir. İmarı olmayan ve tarım yapılmayan arazilerde meyve
bahçelerinin kurulması teşvik edilecektir.
■ Yerel bitki türlerinin korunması ve yeni türler için gen çalışması başlatılacaktır.
■ Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile işbirligi yapılarak Karaburun topan kefali, çipura
gibi bölgeye has balıklarda yumurta üretiminin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.
■ Tarım ürünlerinde işleme ve depolama yöntemleri geliştirilecek, tahıl kurutma tesisleri
yaygınlaştırılacaktır. Meyve ve sebzeleri sanayi ürünlerine dönüştürecek tesislerin kurulması

çalışmalarına destek verilecektir.

■ Küçük ve büyükbaş hayvan sütlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi
amacıyla kooperatif ve birlikler desteklenecektir.
■ Üretim yollarının asfaltlanması yeni bağlanan ilçeler ve köylerinde de sürdürülecektir.
Yeni bağlanan ilçelerin tarım ürünlerine ilişkin yeni projeler geliştirilerek üreticinin kazancının
artması sağlanacaktır.

Organik Üretim Organik Beslenme
■ Organik üretim geliştirilecek, üreticinin örgütlenmesi ve pazarlama kanallarının arttırılması sağlanacaktır.

■ Toprağın ve suyun korunması için üretici bilinçlendirilecektir.
■ Ekopazar sayısı artırılacaktır.
■ Endemik türlerin korunup üretiminin yaygınlaştırılması ve ekonomiye kazandırılması sağlanacaktır

■ Suyun, toprağın kimyasallarla kirlenmesini önleyerek organik ürünlerin yetiştirildigi,

yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, mini kompost tesisi ile atıkların geri
dönüşümünün sağlandıgı, eko-turizme yönelik tesisler ile yeşil binaların yer aldığı organik köy

modeli hayata geçirilecektir.

  Ekolojik Köy

■ Suyun, toprağın kimyasallarla kirlenmesini önleyerek organik ürünlerin yetiştirildiği,
yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, mini kompost tesisi ile atıkların geri
dönüşümünün sağlandığı, eko-turizme yönelik tesisler ile yeşil binaların yer aldığı organik köy
modeli hayata geçirilecektir.

 Kompost Üretim Tesisi 

Yeşil alanlardan çıkan organik atıklar, kurulacak tesiste öncelikle yeşil alanlarda kullanılmak
üzere kompost gübre haline getirilerek değerlendirilecektir.

Yarımada’nın Kalkındırılması 
■ Toskana ve Kaliforniya örneklerinde olduğu gibi Urla’da arap vadisi oluşturularak butik

şarapçılık geliştirilecek, tadım evleri kurulacak, ulaşım ve konaklama olanakları artırılacaktır.
Geleneksel bağ bozumu şenlikleri uluslararası boyutlara taşınacaktır.
■ Ege Üniversitesi’ne ait Mordoğan’daki Deneme, Araştırma ve Uygulama İstasyonu ile
işbirliği yapılarak Mordoğan Nergis Çiçeği Parkı oluşturulacaktır.
■ Yarımada’da ekolojik sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi ve bölgedeki pazar kültürünün
yaygınlaştırılması amacıyla üretici pazarı, ekopazar, kadın üretici pazarı, gece pazarı, antika
pazarı, e-pazar kurulacaktır.
■ Sakız ve keçiboynuzu ağaçları; nergis, sümbül ve kum zambakları gibi aromatik, süs ve tıbbi
bitkiler ile enginar ve bamya gibi endemik türlerin üretimi teşvik edilecektir.
■ Tarıma elverişsiz arazilerde badem üretimi teşvik edilerek binlerce aileye geçim kaynağı
sağlanacaktır.
■ 1997 yılından beri boş tutulan Yaşar Neng Lisesi’nin mevcut binaları yıkılarak “Sağlıklı
Yaşam Köyü” olarak yeniden tasarlanacaktır.
■ Kurslar, atölyeler ve hobi merkezlerinin yoğun olarak kullanıldığı, izleyici değil
aktif katılımcıların olduğu, beceri geliştirmeye dayalı “Yaratıcı Turizm” potansiyelinin
değerlendirilmesi için çalışmalar yapılacaktır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar