Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11091 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İyi İşleyen Bir Hukuk Sistemi İçin Doktrin Şart

29 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İyi İşleyen Bir Hukuk Sistemi İçin Doktrin Şart
İyi İşleyen Bir Hukuk Sistemi İçin Doktrin Şart

İKÜ’de, bu yıl ikincisi düzenlenen Prof. Dr. Turhan Esener İş Hukuku Kongresi’nin açılışında konuşan Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “İyi işleyen bir hukuk sistemi için yasama ve yargı ne kadar önemli ise doktrin de o kadar önemlidir” dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Hukuk Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Prof. Dr. Turhan Esener İş Hukuku Uluslararası Kongresi birbirinden önemli isimleri ağırladı. Kongreye adını veren Prof. Dr. Turhan Esener, Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, İKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Ünver, İKÜ Rektörü Prof. Dr. Semahat Demir, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Savaş Taşkent ve İKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. hc. Bahri Öztürk gibi isimlerin hazır bulunduğu kongrede, uluslararası ve ulusal hukukta iş güvencesine ilişkin güncel sorunlar tartışıldı.

“Bilimsel görüşleri zengin ülkelerin, yargı kalitesi de yüksek olacaktır”

Kongrenin açılışında konuşan Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “İyi işleyen bir hukuk sistemi için yasama ve yargı ne kadar önemli ise doktrin de o kadar önemlidir. Türk Medeni Kanunu’nun 1’inci maddesi, akademisyenlere kaliteli ve zengin içerikli bilimsel görüşler oluşturmayı, en azından manevi bir borç olarak yüklemiştir. Doktrin bu borcunu yerine getiremezse, hakim de bilimsel görüşlerden yaralanma borcunu yerine getiremez. Sonuçta, kanun çalışmalarına katılan, kanunları ve yargı karalarını eleştiren ve geliştiren, en önemlisi hukukçuları yetiştirenler, çok kıymetli hocalarımızdır. Ülkemizdeki adalet sorunlarını tartışıp çözüm yolları ararken, meselenin bu boyutunun da dikkatten kaçmaması gerekir. Unutmamak gerekir ki kütüphanesi bilimsel görüşler bakımında daha zengin olan bir ülkenin yargı kalitesi de daha yüksek olacaktır” diye konuştu.

hukuh1

Yargıtay Başkanı’ndan iyi işleyen arabulucuk mekanizması temennisi 

Konuşmasında alternatif uyuşmazlık yöntemlerine de değinen Cirit şunları söyledi: “Her yıl 1 milyon dosyanın Yargıtay’a geldiği bir sistemde, adaletin sağlıklı işlemesinin zor olduğunu ve bu iş yükünün de hakim ve savcı sayısını artırarak ya da yeni adliyeler veya Yargıtay’a daireler kurularak halledilemeyeceğini çok iyi anlamamız gerekmektedir. Özellikle iş hukuku alanında arabuluculuk sisteminin, adalete erişimi engellemeyecek şekilde etkinleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. İlerleyen süreçte, toplumun her kesiminin katılımıyla iyi işleyen bir arabuluculuk mekanizması kurulmasını temenni ediyorum.”

“1 milyon 200 binin üzerinde Yargıtay kararına ulaşmak mümkün”

“Yargının eğitici görevini yerine getirebilmesi, tüm kararlarının kanunun erişimine açılmasını zorunlu kılmaktadır” diyen Cirit, ‘’Bunun yanında kararlara erişim, sadece Avrupa İnsan Hakları sistemi içerisinde değil, Birleşmiş Milletler temel metinlerinde de ’saydamlık’ ilkesinin asgari bir standardı olarak kabul edilmektedir. Yargıtay, 2015 yılından itibaren 1 milyon 200 binin üzerinde kararını web sitesinde kamuoyunun erişimine açmıştır ve olumlu geri dönüşler almıştır. Bu konuda gittikçe yoğunlaşan çabalarımızın sonucu olarak, kararlara erişim konusunda yakın zamanda avukatlar başta olmak üzere, toplumun her kesiminin beklentisini karşılayacak bir memnuniyet düzeyine ulaşabileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar