Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11116 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümünde Büyük Buluşma

09 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümünde Büyük Buluşma
İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümünde Büyük Buluşma

Hayra Davet Şenliği Fetih Coşkusu ile Taçlandı

İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümünde Büyük Buluşma

Semerkand Vakfı tarafından 2 yıldır organize edilen “Hayra Davet Şenliği” bu yıl 4-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Maltepe Sahil Parkı’nda düzenleniyor. “9. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması” nın açılışı da Şenlik kapsamında gerçekleştirildi. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Sert, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Ümit Çoban, Semerkand Vakfı Genel Başkanı Dr. Mustafa Bahadıroğlu, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Genç- Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir, Beşir Derneği Başkanı Yar. Doç. Cevdet Şanlı ve UKBA Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ramiz Aras’ın katılımlarıyla düzenlenen “Fetih ve Gençlik Buluşması”nda 16 ülkeden 5 bin öğrenci ve birçok ziyaretçi yer aldı. İstanbul’un fethinin 563. yıldönümünde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Buluşma, İstanbul’da Fetih ruhunu solumak ve İstanbul’u kardeşlik, barış ve gençlik ile şenlendirmek adına düzenleniyor.

kandaz1

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Hayra Davet Şenliğinde Türkiye genelinde toplanan ev tekstilinden beyaz eşyaya, ayakkabıdan giyime kadar binlerce çeşit ürün uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Geliri öğrencilere burs olarak dağıtılan Hayra Davet Şenliği’nin ilki 2014 yılında 300 bin kişinin katılımıyla Trabzon’da, ikincisi ise 2015 yılında 250 bin kişinin katılımıyla Ankara’da gerçekleşmişti. İstanbul’daki şenliğe ise 1 milyon kişinin katılması bekleniyor Şenlikte elde edilen gelir ile dünyanın dört bir yanında ihtiyaç olunan bölgelerde 27 tane su kuyusu açılacak, gelirin kalanı öğrencilere burs olarak dağıtılacak ve ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine erzak temini sağlanacak.

Alışverişin kültür şöleniyle buluştuğu ‘Hayra Davet Şenliği’, bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması’na da ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin 72 ilinden ve 16 farklı ülkeden 5 bin üniversite öğrencisinin katıldığı Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması da 7 Mayıs 2016 tarihinde resmi açılış ile birlikte organize edildi. Sevilen sanatçı İsmail Hakkı Ürün’ün sunumuyla düzenlenen gecede Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Sert, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Ümit Çoban, Semerkand Vakfı Genel Başkanı Dr. Mustafa Bahadıroğlu, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Genç- Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir, Beşir Derneği Başkanı Yar. Doç. Cevdet Şanlı ve UKBA Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ramiz Aras gibi isimler yer aldı.

Fetih ve Gençlik Buluşmasının önemine değinen Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Taner Yıldız; “Siz değerli genç kardeşlerim bundan 13 yıl önce ilkokulda olan bir kardeşim bugün Türkiye’nin idaresine konan iradeye karar verebilmek ve tercihte bulunabilmek durumuna gelmiştir o yüzden her birinizin yapabileceği çok fazla şey var. 21 yaşındayken fetihle beraber çağ değiştiren Sultan Fatih bugün bizlere çok farklı örnekler olmuştur v e bizlerin dünyanın globalleştiği ama politikaların daha da ulusallaştığı daha da millileştiği bir iletişim dünyasında bulunuyoruz. 1956 yılından bu yana Türkiye’nin eğitim seviyesi resmi kaynaklara göre 16 katına çıktı. Ama okuma oranımız 1 katında bulunuyor. Geçen yıl Türkiye’de 23 milyon adet kitap basıldı. Türkiye’nin nüfusunun iki katına sahip Japonya’da 4,2 milyar adet kitap basıldı. Semerkand yayınlarını yakından takip etmeye çalışan biri olarak bununla ne kadar iftihar etsek azdır diye düşünüyorum. Türkiye’nin geçen yılki TÜİK rakamlarına göre kişi başına televizyon izleme süremiz günde 6 saat, internete girme süremiz 3 saat, kitap okuma süremiz 1 dakika. Fakat şu bir gerçek ki öğrenmenin yolunun kitaptan geçiyor. Niçin bunları söylüyorum? Okumayan insan, gençlik sivil toplum örgütleriyle beraber ne kendisine ne de çevresine yararlı olabilir. Çünkü biz eşref-i mahlukat olarak yaratılan insan için yapılanların gittikçe azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. O yüzden hakim olmaya ve etrafa aynı şekilde nüfus etmeye çalışacağız. İslami ve insani sınavları kaybettiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde dünyada evcil hayvanların gıdasına ve bakımına harcanan para resmi kaynaklara göre 45 milyar dolar. Ama Afrika da dahil olmak üzere insani yardımlara harcanan paranın tutarı ancak 20 milyar dolar. Yalnızca kendimize değil çevremize de bu manada nüfus etmek ve onlarla hemhal olmak durumundayız. O yüzden gençliğimizin içinde bulunduğu yapı içerisinde kendisini geliştirecek, hem kalbine hem aklına hem vicdanına sığınacak bireylere ihtiyacımız var. O yüzden yapacağımız çok fazla şey var. Bizler şuanda emanetçisi olduğumuz koltuk masa sandalye ne varsa siz gençlerimize devredeceğiz. Benden olmaz demeyin. İki kişi bir araya geldiğinde ve inandığında bir dağı bir kenardan alıp diğer bir kenara koyabilecek durumdadır. Bizler bugün burada Genç-Kon’un organizasyonuyla beraber Türkiye’nin 72 ilinden gelen siz değerli gençlerimizle gönüldaşlarımızla aynı şeyleri hissettiğimiz aynı şeyleri düşünmeye çalıştığımız bir ortamda beraberiz. 16 ülkeden de buraya konuklarımız geldi. Sizler çok fazla anlayabilen sabırlı insanlarsınız. Lütfen bulunduğumuz ailemize çevremize konu komşu demeden tanıdık tanımadık demeden hep beraber nüfuz etmek için gayret edelim. Ben sahip olduğum bu fikir ve düşüncelerle katıldığım bu fetih ve gençlik buluşmasında emeği geçen bütün başkan ve kardeşlerimize huzurlarınızda bir kez daha tebrik ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Taner Yıldız, “Bir su kuyusuda Mostar gençlik’ten” projesini yürüten ve kampanya dâhilinde 265 bin 613 TL para toplayan Beşir Derneğine de ödül taktim etti. Beşir Derneği adına ödülü Beşir Derneği Genel Sekreteri Fatih Sarıyar aldı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar