Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı Avrupa Bölge Birincisi

29 Mart 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı Avrupa Bölge Birincisi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı Avrupa Bölge Birincisi

ELSA EMC² Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı

Avrupa Bölge Birincisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi takımı, –ELSA EMC² Dünya Ticaret Örgütü Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması’ndan ödülle döndü. BİLGİ ekibi finalde

London School of Economics Hukuk Fakültesi takımını eleyerek Avrupa bölge birincisi oldu. Dünya finali Haziran’da Cenevre’de yapılacak

BİLGİ Hukuk Fakültesi öğrencileri Türkay Avanaş, Helin Öcal, Çağla Usta, İrem Ergun ve Elif Tütüncü’nün katıldığı 15. ELSA EMC² DTÖ Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması, Ukrayna’nın Kiev kentinde gerçekleştirildi. Yarışmada ekibin koçluğunu İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (UTTHUAM) Direktörü ve Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran ve İngilizce Dil Programları Öğretim Görevlisi Garrett Gilmore üstlendi. Merkez Uzmanı Pınar Çağlı da akademik destek sağladı.

Yarışma, takımların davalı ve davacı tarafları temsil ettiği kurgusal bir mahkemede argümanlarını Dünya Ticaret Örgütü ve uluslararası ticaret hukuku uzmanlarından oluşan jüri önünde sunduğu bir simülasyon şeklinde gerçekleşti.

Yarı finalde Amsterdam Üniversitesi ile yarışan BİLGİ’li öğrenciler, final turunda London School of Economics’i eleyerek birincilik ödülüne layık görüldü. BİLGİ Hukuk Fakültesi öğrencileri 13 ekip arasında büyük bir başarı göstererek Avrupa Bölgesel Turu’nun kazananı oldu. BİLGİ ekibi ayrıca “En İyi Davalı Dilekçesi” ve “En İyi Genel Dilekçe” ödüllerinin de sahibi oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi takımı Cenevre’de 6-11 Haziran tarihlerinde yapılacak Büyük Final Duruşmalarında tüm dünyanın diğer en iyi 21 takımıyla yarışacak.

Final Haziran’da Cenevre’de

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü ve Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran, Türkiye’den bir üniversitenin ilk kez katıldığı uluslararası bir yarışmada BİLGİ Hukuk Fakültesi’nin elde ettiği başarının önemini vurguladı. Artıran, “Yarışma 2002 yılından beri ELSA Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği tarafından organize ediliyor ve Dünya Ticaret Örgütü ile AB ve ABD’nin belli başlı hukuk firmaları tarafından destekleniyor. Yarışmanın amacı, küresel düzlemde üniversitelerin uluslararası ticaret hukuku ve Dünya Ticaret Örgütü Uyuşmazlıkların Halli Mekanizmasına ilişkin bilgilerinin arttırılması ve aynı zamanda çok taraflı ticarete uzun vadede anlamlı bir katılım kapasitesinin sağlanması. Ekibimiz, bu yarışmada çok büyük bir zafer kazandı. Amerika, Asya Pasifik, Afrika ve iki Avrupa turu olmak üzere tüm dünyada yapılan 5 eleme turundan oluşan yarışmada, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin de dahil olduğu en iyi 22 ekip, Haziran ayında Cenevre’de yapılacak Final Duruşmalarına katılmaya hak kazandı. Bu başarının ülkemiz adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Dünya Ticaret Örgütü tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne 2014 yılında verilen DTÖ Kürsüsü unvanına istinaden ve Merkezimiz aracılığıyla Türkiye’de uluslararası ticaret konusunda teknik bilgi kapasitesi artırımı ve uzman yetiştirilmesini sağlama görevimizi yerine getirmeye kararlıyız” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 200’e yakın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Koztayağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2016 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 130 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tradresinden ulaşılabilir.
/İstanbulBilgiUniversitesi @BİLGİOfficial/İstanbulBilgiUni /BİLGİOfficial

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar